Povinné víťazstvo

Vo svojom preview som napísal, že tento zápas je vôbec tým prvým skutočne povinným zápasom za éry Matta LaFleura, ktorý sme MUSELI a MALI vyhrať. Vďakavince sa to aj naplnilo a Packers si na Levi´s Stadium pripísali pohodlné víťazstvo 34-17, pričom 14 bodov zo strany 49ers prišlo v tom čase, kedy sme už len naťahovali čas a nejako to chceli dokopať bez zranenia. Ako povedal Matt LaFleur po zápase na tlačovej konferencie: „Postarali sme sa o to, o čo sme sa mali postarať.“ Ak si z tohto zápasu môžeme niečo zobrať, tak je to to, že sme spravili to čo sme spraviť mali. Toto robia dobré tímy. Ak chcete byť contenderom, tak takéto zápasy sa proste musia vyhrávať. Za toto víťazstvo by sme sa nemali ospravedlňovať. Nie je našou chybou, že to NFL nepreložila (aj keď mohla, ale uprednostnili sa peniaze..) a že majú Niners lazaret. Našou povinnosťou je vyhrávať zápasy. Výhra ako výhra, prehra ako prehra.

DÉMONI LEVI´S STADIUM

Náš defenzívny kapitán Za´Darius Smith po zápase povedal, že keď prišli na Levi´s Stadium, tak sa im v hlavách zobrazovali záblesky z našej poslednej návštevy tohto štadiónu. Povedal, že cítili ten pocit z posledného zápasu, kedy opúšťali túto šatňu a išli do autobusu. Preto sa snažil každého jedného hráča udržať motivovaného, aby ho tieto záblesky minulosti v tomto zápase neťažili. A to sa mu aj podarilo. Keď to tak veľmi nadľahčím, tak v tomto zápase sme nemali čo získať, len stratiť. Výhra bola povinnosťou a prípadná prehra by znamenala obrovské zemetrasenie. Plus k tomu sa hráči museli vysporiadať s demónmi z minulosti. Naši chalani to zvládli na výbornú a za toto ich treba pochváliť.

Minulý week proti Vikings sme vyzerali mŕtvo. Vyzeralo to tak, ako keby sme na ihrisku ani neboli. Nebol tam život, či nejaká výraznejšia snaha. Naopak zdecimovaný tím Mikea Zimmera šiel po nás ako tiger po antilopách. Na pozícii cornera nemali azda ani jedného zdravého hráča, počas zápasu sa im zranil aj starter Dantzler, boli bez Huntera, či Ngakoueho, ktorý si balil kufre. Aj napriek tomu sa im podarilo podať bojovný výkon, ktorým si urvali vítazstvo na veternom Lambeau. Áno, keby vietor nefúkal tak ako fúkal, tak zrejme tento zápas skončí jasne pre Packers… Ale na keby sa nehrá. Proste prišli a rozbili nám ústa.

Tento week sme opäť hrali proti tímu, ktorý bol zdecimovaný. Vieme, ako na tom Niners boli. Myslím si, že kvôli tomuto lazaretu boli výrazné demotivovaní a nič krajšie to nevykresľuje ako nasledujúce dve situácie. Najskôr hráči Niners hodili o zem Aarona Jonesa. Ako ho hodili, tak v tom momente tam boli naši chlapi z OL a bránili si svojho running backa. Trošku neskôr v zápase Jackson hodil o zem running backa Niners, ale okrem flagu sa nič nestalo. Hráči Niners sa ho nezastali. Nechali to tak. O tom, že rozhodcovia tieto dve identické hry posúdili úplne inak sa baviť asi nemusíme. Som si plne vedomý toho, že Niners boli so zraneniami na tom otrasne. Ale tu som si uvedomil, akú skutočne skvelú prácu odviedol Mike Zimmer v zápase proti nám. Áno, mal pred našim zápasom bye week, mohol sa pripraviť lepšie, bola to divízna rivalita. Ale jeho tím do toho zápasu išiel ako keby to bol ich posledný zápas v sezóne. Klobúk dole pred jeho tímom, za to čo ukázali a hlavne nechali na ihrisku.


DAVANTE ADAMS. NIČ VIACEJ NETREBA DODAŤ

Nikdy nikdaj nezabudnem na to, ako sme pred pár rokmi hovorilo o tom, že môže prísť cut Adamsa. Tomu chalanovi z rúk padalo takmer všetko a bolo to frustrujúce. Ešte chvalavince, že sa do futbalu prd rozumieme a Ted Thompson nás nepočúvol. Teraz je z Adamsa azda najdominantnejší wide receiver v NFL. Myslím si, že v súčasnej NFL niet cornera, ktorý ho dokáže v single coverage zastaviť. Jeho uvoľnenie a chémia s quarterbackom sú na samotnom piedestále súčasnej NFL a aktuálne mi nenapadá lepšia dvojica než Rodgers-Adams. Keď skončil Driver s Jenningsom, tak sme si hovorili, že s kým bude mať Aaron takúto chémiu. Prišiel Jordy a za ním aj Davante. Je to skutočne úžasné, ako si Aaron dokáže budovať chémiu so svojimi receiverami a keď si ju vybuduje, tak si dovolí hodiť hocijakú loptu. Za mňa najkrajším príkladom je hra na štvrtom downe a inches… Rodgers hádže loptu na Adamsa a ten ju chytá. Keď to takto napíšete, tak to nie je nič divné. Ale DB Niners pri tejto play fauloval Adamsa (mala byť DPI, ale nebola). Rodgers hodil na milimeter presnú loptu a Adams ju čarovne chytil jednou rukou. Pozrite si toto video a užívajte si to:

No a tento 40 yardový back shoulder touchdown… Toto je proste futbalové porno. Hod, umiestnenie, načasovanie, zachytenie, zostať v ihrisku… Opäť užívajte video:

Davante Adams v tomto zápase písal históriu. Stal sa prvým hráčom, ktorý má aspoň 600 nachytaných yardov a 8 nachytaných touchdownov po jeho prvých šiestich odohraných zápasoch v sezóne od roku 2007, kedy sa to podarilo Randymu Mossovi. Davante v tomto zápase mal 10 catchov pre 173 yardov, čo je jeho štvrtý 150-yardový zápas za posledné dve sezóny (a koľko zápasov musel vynechať…). Aktuálne ich viacej v NFL nemá nikto. Plus k tomu sa stal prvým hráčom v histórii NFL, ktorý má tri zápasy s 10 zachytenými prihrávkami a 150 nachytanými yardmi v prvých 8 zápasoch sezóny. Proste jedinečný Adams.


RODGERS HRÁ V RYTME

Tu to môžeme prepojiť aj na Aarona Rodgersa. Ten okrem toho jedného missu Adamsa v druhom útočnom drive odohral excelentný zápas a vyzeralo to tak, že si robil čo sa mu zachcelo. V tomto zápase hral zase raz v rytme z pocketu. Mal len jeden scramble, ktorým si dobehol po prvý down. Keď mu 49ers ukázali pred snapom single-high safety look, tak vedel, že Adams bude v single coverage. Rodgers si tak musel len skontrolovať safetyho a hodiť to na Adamsa. Proti takýmto lookom Adams zachytil 34-yardovú prihrávku a 36 yardový touchdown. V obidvoch prípadoch Rodgers loptu odhodil pod 2.5 sekundy. V tomto zápase bol priemer jeho odhodu 2.38 sekundy. V troch zápasoch v tejto sezóne mal priemer pod 2.5 sekundy. V predchádzajúcich 140 zápasoch sa mu niečo takéto podarilo len šesť krát. Teraz je na tom 3/8 zápasov v tejto sezóne.


HORSKÁ DRÁHA MENOM MVS

Wide receiver Marquez Valdes-Scantling nám naplno ukazuje, prečo je jeden z najmenej konzistentných hráčov Packers a prečo je to tak frustrujúce. Pri underneath routach je nespoľahlivý. V tomto zápase to naplno ukázali dve hry. Najskôr drop na 3rd&4 a potom zle zabehnutá routa na back shoulder pass. Keby to corner čítal lepšie, tak je to pick-6 kvôli jeho zle zabehnutej route. Ale potom ukázal to, v čom je dobrý. A to v atakovaní downfieldu.

Zabehol post-corner-post routu ako z učebnice, vďaka čomu bol schopný preletieť cez half-field safetyho a skórovať 52-yardový touchdown. Vo svojej kariére má už 18 zachytených prihrávok v downfielde (+20 yardov vzduchom) a len dva dropy. Hocikde inde na ihrisku má deväť dropov. Na tejto schopnosti chytať lopty v downfielde postavil kariéru napríklad Ted Ginn Jr. MVS nie je recevier, ktorý vám bude behať underneath routy. Ale na toto je ako stvorený a to najmä vďaka jeho rýchlym nohám. Verím, že príchod Lazarda mu môže pomôcť, postaví ho to viacej do takýchto pozícii a môže byť omnoho platnejším hráčom. Takéto post-corner-post routy veľa behával aj Jordy Nelson. Tu je ukážka:

Zaujímavosťou je, že tento jeho 52-yardový touchdown je len druhým TD passom v tejto sezóne NFL, ktorý vzduchom preletel +50 yardov (letel 60.3 yardov). Deshaun Watson mal 52 air yardový touchdown na Willa Fullera vo weeku 6.


ŠVAJČIARSKY NOŽÍK

THE WEAPON Tyler Ervin mal v tomto zápase 12 dotykov s loptou, ktoré premenil do 72 yardov. A to bol na ihrisku len pri 22 snapoch! Celkovo získal 5 prvých downov a zlý spot mu zobral šiesty. V tomto zápase behal medzi tacklov, chytal screeny, ale hral aj ako tradičný wide receiver. Jednoduchý hod do flatu premenil do zisku 11 yardov. Je jednoduché vidieť, prečo ho Packers tak milujú.


SKVELÁ PRÁCA OFENZÍVNEJ LAJNY

Musím pochváliť aj prácu ofenzívnej lajny. Možno si poviete, že nehral Bosa, či Ford, tak to mali eazy, to však nie je až taká pravda. Kerry Hyder a Arik Armstead mali pred týmto zápasom dokopy cez 50 tlakov na QB, čo je veľmi, veľmi slušné číslo. Počuli ste o nich niečo v tomto zápase? Naša ofenzívna lajna v tomto zápase pustila len 3 tlaky na quarterbacka. To je všetko. Zápas sme hrali bez LT Davida Bakhtiariho, na ktorého pozícii nastúpil Billy Turner a toho musím veľmi pochváliť. Pri Bakovom zranení štartoval v troch zápasoch na pozícii ľavého tackla. V týchto zápasoch pustil len 4 tlaky na QB. Turner v Miami, či Denveri nehrával na pozícii LT, ale na univerzite (North Dakota State) áno. Ako som už písal v mojom poslednom review, tak už naplno rozumiem tomu, prečo ho Packers tak zaplatili a tak silno ho chceli do svojho tímu. Dokáže hrať na RG, RT a aj na LT. A to nie len ako tak, ale na nadpriemernej úrovni. Toto sa v NFL často nevidí. Skvelá práca Billy!

Druhý hráč z OL, ktorého chcem pochváliť je Elgton Jenkins. Ten nám aj v tomto zápase ukázal svoju flexibilitu, keď hral hneď na troch pozíciách! Začal na svojej prirodzenej pozícii ľavého guarda, kde odohral 35 snapov. Potom sa nám zranil Rick Wagner, tak prešiel na pozíciu ľavého tackla (Turner šiel hrať na pravého tackla) a tu odohral 27 snapov. V poslednom drive si šiel center Linsley oddýchnuť, tak na tejto pozícii odohral 4 snapy.

Chcem pochváliť ešte aj Lucasa Patricka. Ten bol na začiatku sezóny našim náhradníkom. Potom, čo sa Lane Taylor zranil na celú sezónu, tak ho nahradil. Aktálne hrá na pozícii RG, ale zaskakoval aj na C, či LG. Dokopy v tejto sezóne odohral 298 pass-blocking snapov a nepustil ani jeden hit na QB, či sack. Neuveriteľná práca! A to pripomínam, že Patricka sme v roku 2016 podpísali ako nedraftovaného nováčika, ktorý ku nám prišiel na skúšku.

Pochválim aj centra Coreyho Linsleyho. Ten nepustil ani jeden tlak na quarterbacka a nemal problém s čítaním blitzov, ktoré si na nás Saleh pripravil. Linsley hrá v bezkonkurenčnej forme.

Naša ofenzívna lajna je podľa metrík aktuálne vôbec tou najlepšou ofenzívnou lajnou vo win rate v pass blockingu a aj v run blockingu. Je to skutočne obdivuhodné, nakoľko v OL máme veľa zranení a takmer každý zápas hráme v inom zložení. Tu je zoznam našich OL hráčov, ktorí už v tejto sezóne zasiahli do zápasu a na akej pozícii hrali:

  • Turner: LT & RT
  • Jenkins: LT, LG, C, RT
  • Linsley: C
  • Bakhtiari: LT
  • Taylor: RG
  • Patrick: LG, RG, C
  • Wagner: LT & RT
  • Runyan: LG & RG

Adam Stenavich, tréner našej OL, si zaslúži absolutórium za prácu, ktorú odvádza!


ZLEPŠENIE ÚTOKU V RED ZONE

Po prvom weeku proti Vikings sme nadávali na náš útok v red zone, že sa to musí zmeniť. LaFleur to niekoľkokrát aj potvrdil a aký je výsledok? Rodgers má v tejto sezóne v red zone 18 touchdownových prihrávok a 0 interceptions, čo ho radí na delené prvé miesto v NFL spoločne s Russellom Wilsonom. Krásny bol najmä ten play-dizajn pri touchdowne Marcedesa Lewisa. To je lahoda! Čarodej LaFleur! Aktuálne v red skórujeme touchdowne v 74.2% prípadov, čo je 7. najlepšie číslo v NFL. Fun Fact je ten, že pri Lewisom touchdowne bol najbližší obranca od neho vzdialený 11.46 yardov. Bola to hra na 1st&goal z yardovej línie. Schéma, schéma, schéma. Fun Fact číslo dva je ten, že 36-ročný Lewis zachytil svoj druhý touchdown v tejto sezóne, čím sa pripojil k Larrymu Fitzgeraldovi a Jasonovi Wittenovi ako jediným hráčom počas posledných dvoch sezón, ktorí majú minimálne dva zachytené touchdowny vo veku +36 rokov.


SPRAVIL MIKE PETTINE NIEČO INAK?

V tomto zápase sme sa dočkali veľmi solídnych výkonov od našich defenzívnych linemanov. Keke, Adams, Lowry či Lancaster odohrali svoje snapy solídne. Dokázali sa dostávať zo svojich blokov a tým atakovať runnerov už v backfielde. Tu je jeden príklad. Lancaster je proti dvojbloku, dokázal si ho podržať, následne sa uvoľniť a zahrať behovú stopku. Toto nie je jednoduchá hra na zahranie.

Do weeku 9 sme vstupovali s tým, že sme boli jediný tím v NFL, ktorý v tejto sezóne pustil v red zone body v 100% prípadov – 17 touchdownov a 6 field goalov. Ale v tomto zápase sme si konečne pripísali prvú stopku! Stalo sa to v štvrtej štvrtine, keď sa Niners snažili premeniť 4. downe na 5-yardovej línii Packers. Kenny Clark s Ty Summersom boli ready na QB sneak a zastavili ho. Summers hral hneď za Clarkom v A-gape a udržal Mullensa dovtedy, kým mu neprišli na pomoc spoluhráč. Inak pri QB sneaku som asi nikdy nevidel tvrdší hit na QB ako tento 😀 A ešte MVP tejto stopky je Tyler Lancaster, ktorý naplno ukázal svoju rýchlosť 5.01 sekundy na 40 yardov, aby sa stihol dostať z ihriska a Mullens ho nenachytal na offside.

Trištvrte zápasu sme výrazne oslabený útok Niners držali na troch bodoch. Určite sa pýtate, spravil Pettine niečo inak? No vlastne aj áno. Po tom, čo nás Dalvin Cook rozbehal, tak Pettine prišiel s určitými schematickými zmenami. Prešiel do ťažšej base obrany, aby dokázal vyrovnať heavy ofenzívny personnel 49ers. V tomto zápase sme mohli na line of scrimmage sledovať viacej tiel a väčšinou náš front obsahoval šesť hráčov. Teda schému 6-1. Identickú schému použil Bill Belichick proti Sean McVayovi v Super Bowle 53. Vieme, že Kyle Shanahan je kúzelník a už dva roky dozadu sme videli, že prakticky s takýmto tímom, čo mal teraz k dispozícii, nás takmer porazil na Lambeau. Toto je front, ktorý robí škole McVaya, či Shanahana problémy. Som rád, že Pettine konečne pristúpil k nejakej zmene. Spravil zmenu, ktorá má zmysel a bolo to aj vidieť (aj keď proti oslabenému súperovi).

V tomto fronte sa 3-tech defensive tackle postavil na weak, alebo open side obrany. Toto dáva hráčom v backside viacej single blokov a tým im hrozia menej dvoj bloky. Verím, že s našim aktuálnym hráčskym obsadením je toto cesta. Lancaster, či Adams nie sú hráči, ktorí vám budú každú play hltať dvojbloky a dokážu sa proti ním presadzovať pravidelne. Preto ich treba shcematicky postaviť do výhodných pozícii, kde sa môžu presadiť. A to sa presne stalo. Keď sú v súboji 1 vs 1, tak dokážu zahrávať hry a to sme videli aj v tomto zápase. Aby ste pochopili o čom hovorím, tak si to ukážeme na obrázku. Tu si všimnite náš base personnel a v backside sú Lancaster, Adams a Lowry. Teda hráči, ktorí majú problémy s dvojblokmi:

Ale dočkali sme sa aj vecí, ktoré kritizujeme week čo week. 3-man rush v red zone, kde by to bolo opäť touchdown, keby to hráč Niners nedropol. V red zone sme pomocou 3-man rushu v tejto sezóne ešte nič neubránili. Paradoxom je to, že Zeeho forced fumble prišiel po 3-man rushy 😛 Tu si ukážeme ten náš 3-man rush v red zone:

Opäť sme videli aj Prestona Smitha v deep coverage na outside. Ale v tomto prípade ho musíme skutočne pochváliť, lebo toto bola ukážková coverage na running backovi v down fielde:


SAVAGE SA PREBRAL

V tomto zápase hral Savage skutočne výborne a odohral jeden zo svojich najlepších zápasov. A to paradoxne 4 dni po tom, čo odohral jeden zo svojich najhorších zápasov v green & gold. On tiež potrebuje byť v strede obrany, aby bol hrozbou pre passové lajny, do blitzov, či na triafanie gapov v behovej obrane. V štvrtok sme ho videli práve v tejto úlohe. Bol používaný ako Cover-1 Robber v prvom polčase, čo ho postavilo do stredu ihriska, mohol čítať quarterbackove oči a atakovať jeho hody. V tejto úlohe si takmer pripísal aj interception, ktorá mu vypadla z rúk. To mohla byť kľudne pick-6. Toto je rola, v ktorej sa on vyžíva a snáď ho tu uvidíme častejšie! Treba využívať jeho čítanie hry a hlavne výbušnosť s rýchlosťou. Práve keď hral v tejto pozícii ako robber, tak mal na hru obrany najvyšší vplyv.


GARY SA UKÁZAL

OLB Rashan Gary do tejto sezóny vstúpil výborne. Odohrala veľmi kvalitné zápasy proti Vikings a Lions. Potom si však v zápase proti Saints poranil členok, musel vynechať nejaký ten čas a až teraz proti Niners vyzeral tak, že ho už toto zranenie nebrzdí. Vkuse bol v okolí lopty, mal niekoľko pekných pass rushov. Jediné, čo mu musím vytknúť je podpora behovej obrany. Mnohokrát sa dostane do backfieldu, máš šancu na tackle pre stratu yardov, ale tackle nedokončí. Na tomto musí zapracovať. Ale celkovo si dovolím povedať, že odohral jeden zo svojich najlepších zápasov. Inak celkovo sa náš pass rush v tomto zápase ukázal. Mullens bol síce sackovaný len raz, ale Packers ho hitli celkovo 5-krát. Podľa Next Gen Stats bol Mullens pod tlakom pri 41.7% dropbackov, čo je pre skupinu Mikea Pettina najvyššie číslo v tejto sezóne. Hneď päť hráčov Packers malo 2 a viacej tlakov na QB.

Tu sú ukážky Garyho:


ZRANENIA A CHÝBAJÚCI HRÁČI NA NAŠEJ STRANE

O zraneniach Niners sa baviť nemusíme, ale ani na našej strane to nebolo ružové. Do zápasu sme išli bez dvoch running backov a reálne hrozilo, že aj Jones nebude hrať. Do toho sa počas zápasu zranil RB Dexter Williams, ktorý si poranil MCL (koleno – nevyzerá to dobre). LT Bakhtiari nehral, počas zápasu nám odpadol aj RT Rick Wagner. Do zápasu sme išli bez starting ILB Kirkseyho a aj jeho náhradníka Kamala Martina. V polke zápasu sa nám k tomu zranil aj Martinov náhradník Krys Barnes. V zápase nehral ani CB Kevin King a v polke zápasu odpadol aj CB Jaire Alexander kvôli otrasu mozgu. Aj napriek tomuto sa chalani dokázali na zápas sústrediť, nenechali sa rozhodiť a spravili to čo mali. To si treba ceniť. Tento mini bye-week padne vhod, nakoľko polovica našej 53ky bojuje s nejakým druhom zrnenia.


MONEY MASON

Zranenie a k tomu premenenie 53-yardového field goalu? Pre Money Masona žiadny problém. Inak v poslednom podcaste sme s Norim pochválili long snappera Huntera Bradleyho, že si už ani nepamätáme, kedy mal zlý snap. No a ako keby sme to privolali, tak tu prišiel. Hneď na prvej hre v druhej štvrtine ma pri punte nízky snap, čo sa takmer skončilo zablokovaným puntom. Neskôr potom aj v štvrtej štvrtine nebol úplne presný a JK si musel povystúpiť doprava, aby loptu chytil.

GO PACK GO!!!!!!!!!!!!!!!