Slabý výkon znamenal jasnú prehru proti Lions.

Náš druhý tohtoročný zápas na Lambeau Fielde nedopadol vôbec podľa predstáv. Do Green Bay pricestoval divízny rival Detroit Lions a tento zápas o vedúcu pozíciu v dívizii NFC North jednoznačne opanoval pomerom 20-34. Lions vyhrali štvrtý zápas proti Packers v rade, čím vyrovnali svoju druhu najdlhšiu šnúru víťazstiev v tejto rivalite (4 v rade v rokoch 2017-18). Najdlhšia séria je 11 víťazstiev za sebou v rokoch 1949-54.

Po prvých štyroch zápasoch sezóny sme na bilancii 2-2 a osobne si myslím, že táto bilancia perfektne reflektuje naše výkony. Náš bodový rozdiel ej +4, sme na 17. mieste v známke PFF, na 21. mieste v DVOA, na 16. mieste v scoring%, na 17. mieste v passer ratingu, na 14. mieste v súperovom passer ratingu a na 19. mieste v pustených bodoch.

Tento náš tím sa po štyroch weekoch hernými výsledkami veľmi podobá tomu z roku 2008, keď sa Aaron Rodgers stal starating quarterabackom.

2008 Aaron Rodgers:

 • Bilancia 2-2
 • 8 total touchdownov
 • 4 turnovers
 • 14.2 EPA
 • 0.090 EPA/Play

2023 Jordan Love:

 • Bilancia 2-2
 • 10 total touchdownov
 • 3 turnovers
 • 22.8 EPA
 • 0.141 EPA/play

Ak ma čosi teší, tak je to fakt, že aj napriek úvodnému tornádu to chalanov nepoložilo a zamakali. Videli sme to aj v zápase proti Saints, že to nevzdajú a majú chuť bojovať. Toto je za mňa veľký rozdiel oproti minulým sezónam s Aaronom Rodgersom, kde keby sme prehrávali ako proti Saints, tak v žiadnom prípade by sme ten zápas už neotočili. Zároveň je pre nás pozitívne to, že po zvyšok sezóny nás čaká pomerne prívetivá schedule, keď budeme patriť medzi tímy, ktoré budú hrať hlavne proti tímom so zlým útokom aj obranou.


FANÚŠIKOVIA LIONS NA LAMBEAU FIELDE

Hneď na úvod by som sa chcel vyjadriť k tomu množstvu divákov Lions na Lambeau Fielde. Ako istotne všetci už viete, tak naše sezónne permanentky sú rozdelené do Green package a Gold package. Green je pre permanentkárov z „Lambeau Fieldu“ a Gold je pre permnanetkárov z „Milwaukee County Stadium“. Kedysi sme nehrávali všetky zápasy doma v Green Bay a dvakrát za sezónu sme hrali svoj domáci zápas počas regular season v Milwaukee. Keď sme sa permanentne presunuli na Lambeau Field, tak sa sezónne permanentky pre Milwaukee nezrušili, ale zaviedla sa nasledujúca formula. Gold Package dostáva druhý a piaty domáci zápas na Lambeau Fielde počas regular season. Ostatné domáce zápasy dostáva Green Package. Počas tejto sezóny to vyšlo tak, že Gold Package dostala domáci zápas proti Lions a Chargers.

Gold package sú notoricky známi najmä preto, že na ich zápasoch v hľadisku nepanuje taká kvalitná atmosféra. Dokonca sa vám veľmi pravdepodobne môže stať, že keď sa na treťom downe postavíte a budete robiť „bordel“, tak vás nejaký postarší držiteľ permanentky vyzve, aby ste sa posadili, inak zavolá ochranku. Zápas proti Lions sa hral vo štvrtok večer a nie je vôbec, ale že vôbec žiadnym prekvapením, že sa držitelia Gold package rozhodnú svoje lístky hodiť na Ticketmaster a podobné služby, ktoré sa zaoberajú predajom lístkov a nakúpiť si ich môže hocikto. To sa stalo aj v tomto prípade a nemôžeme sa tváriť, že tu s týmto nie je problém. Packers vydali aj stanovisko k tomuto zápasu, že vyzývajú držiteľov permanentiek, aby svoje lístky predávali fanúšikom Packers, ak je to možné. Ale že sekundárny trh umožňuje predávať lístky akýmkoľvek fanúšikom a Lambau Field je obľúbenou destináciou pre všetkých fanúšikov, vrátane tých z iných tímov. Proste klasické nudné stanovisko, ktoré nám ukazuje, že sa to riešiť nebude.

Toto je problém najmä pri našich divíznych zápasoch, kde to majú fanúšikovia súperov relatívne blízko. Náš čakací zoznam na sezónnu permanentku je takmer na čísle 200,000 a čakáte desiatky rokov na to, aby ste dostali šancu na kúpu sezónnych lístkov. Ľudia si tieto sezónne lístky držia a nevzdávajú sa ich. Dedia sa z generácie na generáciu a je to niečo ako tá najcennejšia tímová memorabília, ktorú môžete mať. Veľa z týchto ľudí žije ďaleko od Wisconsinu, alebo už sú v pokročilom veku a svoje lístky tak week čo week dávajú k dispozícii na sekundárny trh a takto si privyrobia nejaké extra peniažky.

Naozaj nie je pre mňa žiadnym prekvapením, že tento zápas dopadol tak ako dopadol. Gold package, divízny zápas a ešte vo štvrtok večer… Viem, že Packers nespravia žiadnu zmenu vo svojej formule prerozdeľovania lístkov medzi Green a Gold package. Gold Package by sa začala búriť, že by dostávali napríklad lístky na zápasy proti tímom, ktoré sú geograficky od nás najďalej, necítili by sa spravodlivo. Teraz je tu mechanizmus náhodného prerozdelenia. Ale asi sa všetci zhodneme, že takto to nie je vôbec nastavené dobre. Možno by bolo vhodné, keby sa spraví portál len pre „ownerov“, kde by mohli títo držitelia sezónnych lístkov najskôr ponúknuť lístok na predaj pre držiteľov akcií Packers, kde by sa mohli prihlásiť pomocou svojho unikátneho čísla certifikátu a pokiaľ by sa nepredal do určitého časového obdobia pred zápasom, tak by šiel na sekundárny market? Prípadne nejaký portál, kde by sa dali lístky zakúpiť len vložením a potvrdením adresy trvalého pobytu v rámci Wisconsinu na rovnakom princípe? Alebo mechanizmus, že ak sa držiteľ sezónnej permanentky neukáže dva roky po sebe na zápase, že lístky prepadnú a posúvajú sa ľuďom na čakacom liste? Ja neviem, zaviesť hocijaký mechanizmus, ktorý by pomohol toto aspoň trošičku riešiť a dal najskôr možnosť predať lístky fanúšikom Packers.


OPäŤ RAZ POMALÝ ZAČIATOK

Zápas sa začal perfektne. Prví na loptu išli Lions. Ich prvý beh bol zastavený v samotnom začiatku Prestonom Smithom a Quay Walkerom. Na 2nd&10 corner Douglas získal tackle pre stratu dvoch yardov a na 3rd&12 safety Rudy Ford prečítal úmysel quarterbacka Jareda Goffa a zachytil interception. Dostali sme tak perfektnú príležitosť na to dostať sa okamžite do trháku. Útok išiel na ihrisko na 37ke Lions. Išli sme 3&out, Lions prešli na 7 plays 75 yardov a skórovali touchdown. Našou odpoveďou bol 3&out a touchdwnový drive Lions, ktorý obsahoval 8 plays a 55 yardov. Opäť prišiel 3&out a drive Lions, ktorý mal 6 plays pre 61 yardov a bol zakončený field goalom. Naša ďalšia odpoveď bola interception na prvej play a okamžitý touchdown Lions. Ani nevieme ako a skóre zápasu bolo 24-3.

Veľa kritiky si vyslúžil náš úvodný play-calling, no chcel by som sa na neho pozrieť podrobnejšie. Jedná sa o sekvenciu 9 plays a troch 3&outov.

 1. Love mal k dispozícii swing pass, ale rozhodol sa hodiť loptu na Aaronaa Jonesa, ktorý spravil drop.
 2. Na druhom downe nemal vôbec nikoho voľného, nebol to kvalitný call a ani dizajn play. Prišiel coverage sack pre stratu 9 yardov.
 3. Na 3rd&19 Jordan zobral čo mal a zisk 9 yardov. Opäť raz sme sa dostali do dlhého tretieho downu.
 4. Pri prvej play ďalšieho drivu sme mali k dispozícii 8 blokárov na 4 rusherov. Výsledkom bol sack pre stratu 6 yardov a opäť sme v zlej pozícii. Mimochodom sack bol do troch sekúnd.
 5. Swing pass bol otvorený, ale Love si vybral Doubsa, prihrávka neskompletovaná.
 6. Na 3rd&16 Love získaval čas a mohol zobrať check down skorej.
 7. Beh pre 3 yardy (Dillon)
 8. Beh pre 4 yardy (Dillon)
 9. Doubs bol krásne voľný na stop route, ale Love mal na sebe okamžitý tlak stredom, musel odhadzovať loptu zo zadnej nohy a jeho prihrávka skončila vysoko.

Keď si to dáme dohromady, tak 7/9 plays boli solídne play calls, ktoré sme na ihrisku previedli totálne na hovno. Ja si osobne myslím, že útočný gameplan nebol zlý. Lions disponujú elitnou behovou obranou (pred týmto zápasom pustili len 3.2 yardov na jeden beh) a v secondary mali zranenia (S Kerby Joseph, S C.J. Gardner-Johnson a CB Emmanuel Moseley). Teda boli bez svojich dvoch starting safeties a cornerbacka. Keď sa pozrieme na náš útok, tak run-blocking bol v prvých troch zápasoch otrasný a mali sme perfektnú pass-blocking OL. Preto dáva zmysel za takýchto podmienok atakovať secondary Lions. Avšak naša ofenzívna lajna absolútne nedokázala držať pass rush Lions (aj keď to bolo niekedy 8vs4). V útoku sme zahrali 10 plays a prehrávali sme 24-3. Neboli sme schopní vytvárať si krátke tretie downy, hrali sme neefektívne, nedokázali sme zareagovať na vývoj dostatočne rýchlo a ani sme sa nenazdali a bolo po zápase.

Naša ofenzívna lajna bola kvalitná v passovej hre počas celej sezóny a bola otrasná keď sme sa snažili bežať s loptou. Ako povedal Andy Herman, na gameplan sheete nie je jediná play, ktorá by vás zachránila pred tým, že vaša ofenzívna lajna nedokáže nič odblokovať. Matt si zaslúži kritiku, ale neviem, či ako play-caller mohol spraviť niečo inak aby tento zápas zachránil.

Možno len jediné čo ma zaráža je fakt, že Lions boli pred týmto zápasom na 28. mieste podľa DVOA v bránení running backov v passovej hre. Skutočne som čakal, že v passovej hre môžeme viacej zapojiť Aarona Jonesa a odhaliť tak ďalšiu slabinu v ich obrane. Dať mu loptu do priestoru a takto by sme mohli aj otupiť pass rush Lions. Ale Jones bol targetovaný za celý zápas len raz. Možno by som si želal, aby prišli play-calls, kde by sa Jordan pomocou bootlegov dostával mimo pocket a získal sa mu aspoň nejaký čas. Neskôr v zápase sme sa to snažili robiť, ale už bolo neskoro. Doposiaľ sme mali v pockete tonu času.


JORDAN LOVE

Jordan Love tento zápas začal 1/7 pre 9 yardov, no potom po zvyšok zápasu pod ohromným tlakom v čisto passových situáciách bez behovej hry skompetoval 22/29 prihrávok pre 237 yardov. Mám tu jednu štatistiku, ktorá ukazuje Jordanove štatistiky počas prvých 4 zápasov:

 • 1. štvrtina – 9/24 pre 99 yardov, 1 touchdown a 64.4 passer rating.
 • 3. štvrtina – 30/37 pre 377 yardov, 4 touchdowny, 133.9 passer rating.

Ako si toto vysvetlíme? Vyzerá to tak, že potrebuje polovicu zápasu aby sa usadil v zápase a Matt dokáže spraviť správne úpravy v polčase? Veľmi to pripomína našu prvú sezónu pod Mattom LaFleurom, kde sme boli na pár drivoch nezastaviteľní a potom sme na ďalších nespravili vôbec nič. Na jeden ofenzívny drive máme priemerne len 5.13 plays, čo je tretie najnižšie číslo v celej lige a ukazuje to nekonzistentnosť v našom útoku. Proti Falcons sme v štvrtej štvrtine zahrali len 10 plays na troch drivoch. Proti Saints a Lions to trvalo celý polčas, avšak v zápase proti Saints dokázala obrana niečo udržať.

Na druhých downoch máme v tejto sezóne priemer 7.86 yardov do first downu a keď máte 2nd&8, tak je to jasná passing situácia. To dovoľuje pass rushu byť agresívny a obrana sa môže dostať do matchupov, ktoré favorizujú práve ju. Na druhých downoch sme v tejto sezóne skompletovali len 46% našich prihrávok s priemerom 5.3 yardov na jeden pokus. Počas tejto sezóny máme priemer len 3.3 yardov na jeden beh, čo je 29. miesto v lige. S loptou beháme v takmer 50% plays na prvom downe, takže v polovici prípadov sme automaticky v nevýhodnej pozícii a situačný futbal hrá výrazne proti ním. Musíme sa začal dostávať do kratších druhých a tretích downov. Keď nám na treťom downe chýba do first downu 4 alebo menej yardov, tak máme úspešnosť premenenia 75%, čo je štvrté najlepšie číslo v lige. Ale keď sme na treťom downe, kde nám chýba 5 a viacej yardov, tak sme len na 28.2%. Práve tu sa musíme zlepšiť a tým pádom budeme schopní predĺžiť naše drivy a byť úspešnejší.

V tomto zápase síce hodil dve interceptions. Prvá prišla po perfektnej play linebackera proti tzv. staple play. Watson tu bol po play-action voľný. Keď Jordan videl obranu pred tým ako sa otočil chrbtom, tak linebacker smeroval k nemu. Keď sa otočil a videl Watsona voľného a hádzal, tak linebacker začal cúvať a prihrávku zrazil, pričom sa odrazila do rúk safetyho. Jordan by túto loptu hodiť nemal. Vidím pred snapom niečo, po snape si to potvrdím. Krásny rozbor tejto play spravil Dan Orlovsky. Druhá bola chyba wide receivera Romeo Doubsa, keď prešiel do scrambling módu ešte vtedy, kedy bol Jordan stále v pockete.

V tomto zápase bol Jordan pod tlakom na 20 dropbackoch. Skompletoval tu 6 prihrávok pre 48 yardov, ale 43 yardov sme stratili na 5 sackoch. Čiže 20 dropbackov pod tlakom vygenerovalo presne 5 yardov. V prvej štvrtine bol dokonca pod tlakom na 5/7 dropbackov, pričom dvakrát bol sackovaný. Je veľmi ťažké hrať pod tlakom, obzvlášť, keď váš stred ofenzívnej lajny absolútne nič nedrží, a konzistentne máte tlak stredom v sekunde. Avšak my sme na to nemali žiadne odpovede. Veľkým problémom bolo to, že to nebolo vďaka nejakým blitzom (extra rusherom). Ale najmä preto, že chalani vredu prehrávali svoje súboje. Jordan Love bol pod tlakom na 47% svojich dropbackov a pri takomto čísle už veľmi nezáleží aké play-calls máte. Vyhrať zápas s takýmto číslom je len v hypotetickej rovine.

Keď ofenzívna lajna držala, tak Jordan skompletoval 17/22 prihrávok pre 198 yardov, čo bolo 9.0 yardov na jeden pokus. Secondary Lions nedokázala brániť naše passové plays, ale naša neschopnosť udržať základný pass rush resultovalo k tomuto výsledku. Ani v jednom zápase počas tejto sezóny sme ešte neboli schopní behať s loptou, ale Jordan Love stále skompletoval 68% svojich prihrávok spod centra so 113.9 passer ratingom. Taktiež sokmpletoval 63% svojich prihrávok pri využívaní play-action so 112.9 passer ratingom.

Veľa mladých quarterbackov sa do zápasu nedokáže vrátiť, keď od začiatku majú na svoju osobu takýto tlak a začnú byť paranoidní. Pri Jordanovi sa to však nedialo. Mal som pocit, že čím bol zápas hlbšie vo svojom priebehu, tak tým sa cítil pohodlnejšie. Tu je hod na štvrtom downe na Romeo Doubsa pre first down. Nepanikári, stále si očami odťahuje hráčov a robí si priestor na hod. Hutchinson je rovno pred ním, vie že dostane hit, ale aj tak tam stojí a doručí presný hod na 4. downe, keď sme mali ešte ako takú šancu na víťazstvo. Love neodohral najlepší zápas, ale aj tak z neho máme pozitívne správy.

Mám tu ešte jednu podobnú play. Opäť na neho ide free rusher, on však nijako nepanikári, udrží oči v downfielde a doručí loptu na voľného Watsona. Aj keď jeho čísla pod tlakom neboli kvalitné, tak to nebolo kvôli tomu, že by sa tlaku bál a začal panikáriť.

Dáme si jeho krásnu deep ball na Samoriho Toureho, ktorú hodil perfektne a Samori predviedol nádherný catch. Táto play tu proste musí byť.

Jordan má v ruke silu a hodiť vzduchom 50 yardovú loptu z 5-krokového dropbacku bez hitchu je pre neho maličkosť. Aj keď asi platiť nemala, tak to bol krásny hod. Jayden Reed ho tu nesklamal a aj vo štvrtom zápase si pripísal big play.

V útoku nás môže tešiť fakt, že v tejto sezóne sa nám podarilo v red zone skórovať touchdown v 69.2% prípadov, čo je štvrté najlepšie číslo v lige. Náš útok je aj napriek všetkým možným chybám a nevyrovnaným výkonom TOP 10 útokom podľa DVOA. Keď zoberieme do úvahy to, že aké zdravotné problémy máme v OL, na pozícii pass catcherov máme historicky mladých hráčov a na quarterbackovi startera prvým rokom, tak to nie je úplne najhoršie. Je tam tona talentu, útok je dobre dizajnovaný a hráči majú jednu z najlepších separácií v lige. Potenciál pre tento útok je veľmi vysoko, čo nám dodáva nádej. Ale musíme nájsť svoju stratenú identitu.

Je tu jedna vec, ktorá podľa mňa našim mladým pass catcherom vôbec nepomáha. Sú mladí, v NFL toho ešte veľa neodohrali, prípadne vôbec nič. Máme ich prakticky plný útok, nie je tam jediný skúsený chalan a snažíme sa hrať veľmi obsiahly útok na rôzne útočné koncepty. Filozofia LaFleurovho útoku bola taká, tak vždy mal v niečom pevný základ, od čoho sa odrážal a o čo sa opieral. Filozofia bola taká, že útok začínal behovým útokom a potom sa všetko odvíjalo od toho ako sa prepojí passová hra s behovou. Chcel nechať obrany hádať, lebo všetky vyzerali rovnako, ale zároveň boli po snape odlišné. A vyzerá to teraz tak, že LaFleur sa príliš odklonil od svojej hlavnej filozofie. V útoku nemáme žiadny základ od ktorého môžeme robiť ofenzívne dizajny. Čomu môžeme skutočne dôverovať? Čo nás dostane späť do koľajníc, keď sa nedarí? Potrebujeme identitu. Celkom nechápem, prečo LaFleur chce zápasy otvárať tak ako ich otvárame. Nevidíme tam motion či RPO schémy, ktoré spravili z Rodgersa v rokoch 2021-21 opäť MVP quarterbacka. Nechápem, prečo RPO z nášho útoku vymizli. Všetci sme čakali na nejaké post-snap RPOs, ale zatiaľ sme sa ich nedočkali. V tých rokoch sa nám darilo pri outside zone behoch, ale tento rok to je otras, chalani neblokujú a Dillon ich behať nevie. Možno že sa toho viacej dočkáme, keď sa Jones uzdraví? Áno, schémy fungujú keď hráči nerobia chyby, sú voľní. Ale treba im to trošku uľahčiť a vybudovať pevný základ.


OFENZÍVNA LAJNA JE PLNÁ ZRANENÍ

V tomto zápase sme hrali bez našej ľavej starting strany ofenzívnej lajny. LT David Bakhtiari a LG Elgton Jenkins boli out. Náš starting RT Zach Tom si v zápase proti Saints poranil koleno a v tomto zápase nebol zdravý na 100%. K tomu si hneď v prvom útočnom drive zápasu RG Jon Runyan vytkol členok, zatejpoval sa mu a v zápase pokračoval. Po zápase v šatni chodil s ortézou členka a podľa posledných správ neudržal „high ankle sprain“, čiže by v zápase s Raiders mohol hrať.

Výsledkom týchto našich strát v ofenzívnej lajne je celkovo 22 pustených tlakov na quarterbacka v zápase s Lions. Len pre porovnanie, v prvých troch zápasoch sezóny bola naša ofenzívna lajna zodpovedná len za 13 tlakov na quarterbacka. Teraz za 22 v jednom. Toto číslo pustených tlakov je naše najvyššie od weeku 12 v roku 2021 proti Rams. Vtedy hrala naša starting OL v zložení Nijman-Runyan-Patrick-Newman-Turner.

Pass rush Lions atakoval najmä stred našej ofenzívnej lajny, kde máme najväčšie slabiny. Center Myers je najväčšou slabinou spomedzi starting 5ky, Runyan hral s vytknutým členkom a Newman na ľavom guardovi hral často proti Aidanovi Hutchinsonovi, ktorého Lions zámerne posielali práve do tohto matchupu a tým mu vytvárali ten najlepší možný matchup. Hutschinson si v tomto zápase pripísal 8 tlakov na quarterbacka a John Cominsky sedem tlakov, čo bolo dokopy 15 z 22 tlakov celej obrany Lions.

Každý jeden člen našej ofenzívnej lajny pustil aspoň 2 tlaky na quarterbacka. Celkovo bol Jordan Love hitnutý 6-krát a 5-krát sackovaný.

 • RT Zach Tom – 6 tlakov
 • LG Royce Newman – 5 tlakov (1 sack)
 • RG Jon Runyan – 5 tlakov (1 sack)
 • LT Rasheed Walker – 4 tlaky (2 sacky)
 • C Josh Myers – 2 tlaky (1 sack)

Obrovský problém bol ten, že stred ofenzívnej lajny nedržal a teda ofenzívni tacklovia boli v obrovskej nevýhode. Lebo Jordan musel robiť hlbšie dropbacky, preto hĺbka dropov ofenzívnych tacklov nebola dostatočná a edge rushers mali obrovskú výhodu. Jeden sack v závere prvého polčasu prišiel zo strany ľavého tackla aj preto, lebo Royce Newman bol bull rushnutý 10 yardov do backfieldu.

Royce Newman v tejto sezóne odohral 173 snapov, pričom 47 guardov odohralo aspoň rovnaký počet snapov. PFF známky nemám rád, ale tu je jeho hodnotenie: celkové 43. miesto, 43. miesto v run-blockingu a 31. miesto v pass blockingu. Keď sa pozrieme na celkovú známku spomedzi 76 guardov, tak je na 67. mieste. Za ním na lavičke čaká Sean Rhyan, ktorý má za sebou kvalitný camp aj zápasy preseason. Možno že je ešte horší ako Newman, ale musíme to zistiť, že čo v ňom máme. Ak sa ho tréneri rozhodnú nenasadiť aj napriek týmto otrasným výkonom v podaní Newmana, tak to ukáže, že mu absolútne neveria. Tak nech ho radšej cutnú a skúsia priviesť niečo skúsenejšie. Lebo takto Jordan celú sezónu nedohrá.


NEEXISTUJÚCA BEHOVÁ HRA

Naša behová hra je v tejto sezóne neexistujúca. Naši running backs majú dokopy 72 behov pre 217 yardov, čo je otrasný priemer 3.01 yardov na jeden beh. Jordan Love a Keisean Nixon sú zodpovední za 5 z 8 našich najdlhších behov v tejto sezóne a takmer 20% našich nabehaných yardov v tejto sezóne prišlo na 3 scrambloch v podaní Jordana Lova. K tomu máme 19 behov (nad 20 percent!!!), ktoré získali 0 alebo negatívne yardy. V tomto zápase sme celkovo nabehali 27 yardov a mali priemer 2.9 yardov na jeden beh.


AKO NIEKTO MOHOL VERIŤ JOE BARRYMU?

Opäť sa pýtam, ako si niekto mohol myslieť, že náš defenzívny koordinátor Joe Barry zázračne švihne prútikom a bude koordinovať kvalitnú obranu, keď to ešte ani raz nedokázal počas svojej NFL kariéry? Skutočne si myslím, že Pakers sú jediným tímom v celej lige, ktorý ho je ochotný zamestnávať ako defenzívneho koordinátora. V minulej sezóne to ešte bolo na Barryho, ale LaFleur sa ho rozhodol ponechať, pokračovať s obranou pod jeho taktovkou a teraz to už nie je chyba Joe Barryho. Teraz to je už chyba Matta LaFleura. Po zápase hovorí na tlačovke, že nemôžeme dookola robiť tie isté veci. No už ma to proste nebaví s tou obranou. Pri Pettinovi hovoril, že si želá aby jeho corners vyzývali receiver na line of scrimmage. Preto sa ho zbavil a priniesol si svojho chlapa, ktorý má robiť to čo chce on. Ale opäť vidíme dookola to isté. Corners hrajú neustále off, neustále sme v cover 2 aj keď nevieme zastaviť behy súperov a po zápasoch hovorí, že nemôžeme robiť stále to isté. Tak ale toto robí tvoj chlap, ktorého si si priviedol a rozhodol si sa ponechať ho aj na ďalšiu sezónu. Toto je už na teba.

Skutočne, ale že skutočne nechápem tomu, ako môžeme neustále robiť dookola to isté a čakať iné výsledky. Stále sme v našej shell coverage (kde hráme zone coverage v cover 2) a to dokonca aj vtedy, keď súper zahráva 3rd&1. Tu máme presne takýto jeden príklad, kde running back získal 7 yardov. Ale to je myslím pre obranu úspech, nie? Nepustila passovú big play ponad…

Dobre, poviete si, že to bolo na 30ke Lions, že na goal line to musí byť iné. Tu je obrázok z goal line. Lions hrajú 11 personnel, kde väčšina tímov a aj Packers kontrujú s nickel formáciou. Čo je zvyčajne správny prístup, ale nie na 2-yardovej línii. Packers vytiahli formáciu s 2 hráčmi v DL.. Ešte by to bolo oukej, keď majú nickel, ale váš personnel na ihrisku obsahuje hráčov – Hollins, Slaton, Brooks a Enagbare. Táto štvorka proti 5 ofenzívnym linemanom a tight endovi. Lions to podľa očakávania skórovali najjednoduchší touchdown v histórii. Ale hej, nepustili sme deep ball!!!!

Lions po zemi jednoznačne dominovali a nabehali cez 200 yardov (211 a priemer 4.9 yardov na beh). Packers veľmi dobre vedeli, že Lions budú behať, rovnako ako v zápase proti Falcons, ale aj tak sme ich nedokázali zastaviť. Odohrali sme dva zápasy proti tímom, kde sme vedeli, že budú chcieť behať. A obidva tímy proti nám nabehali cez 200 yardov. Lions proti nám bežali s loptou 43-krát. V minulej sezóne sme boli na 28. mieste v pustených yardoch na jeden beh a na 31. mieste v behovej obrane podľa DVOA. V tejto sezóne to je rovnako patetické.

Keď ideme do našej passovej obrany, tak tu máme ďalšiu otrasnú schému od Barryho. Hrá sa tretí down. Quay Walker hrá seam/flat v 3 deep/3 under obrane. On si svoju úlohu spllnil, ale problém je ten, že Barry blitzoval s middle linebackerom, takže backside safety musí z hĺbky ihriska pokrývať hráča smerujúceho do stredu ihriska. Je to nemožné pre Savaga aby tam bol v čas. Otrasná schéma.

Celé zo zabil ten posledný štvrtý down. Lions išli hrať 4th&3. Náš safety hral 15 yardov off coverge od slotu, kde lopta aj smerovala. Zárove Lukas Van Ness bol v zone drope. To je proste nemysliteľné toto.

V tomto zápase sme netrafili až 13 tacklov, 4 netrafil Devonte Wyatt a dva Keisean Nixon. Celkovo deväť rôznych hráčov malo aspoň jeden missnutý tackle.

Lions v tomto zápase získali 0.13 EPA na jeden beh. Ich EPA na jeden pass bolo 0.07. To je proste niečo neskutočné, že behy dokážu takto prebíjať passy v EPA. V prvej štvrtine sa Lions podarilo získať 194 yardov, čo bolo ich najvyššie číslo v prvej štvrtine od roku 2006 (tiež proti Packers). Packers mali na svojom konte 1 yard v a skóre bolo 17-3. Za naše posledné dva Thursday Night Football zápasy sme v obrane pustili 809 yardov. To je hanba.

Mám tu jednu zaujímavú štatistiku ohľadom našej behovej obrany. Naša behová obrana je na 32. mieste v EPA/beh od kedy sa Gutekunst stal generálnym manažérom. Naša behová obrana je na 32. mieste v EPA/beh od kedy sa LaFleur stal hlavným trénerom. Naša behová obrana je na 32. mieste v EPA/beh od kedy sa Barry stal defenzívnym koordinátorom. Pre mňa osobne je veľmi otrasná nasledujúca štatistika. Falcons v zápase proti nám v 4. štvrtine skórovali 13 bodov, keď sme viedli o 12 bodov. V nasledujúcich 8 štvrtinách skórovali celkovo 13 bodov. Proti nám nabehali 211 yardov, ale v zápasoch proti Lions a Jaguars dokopy nabehali 171 yardov. Toto sa dámy a páni volá Joe Barry efekt.

Pre mňa osobne je veľmi sklamaním hra našich edge rusherov. Počas pre-season a training campu sa veľa vravelo o tom, že ako sme tu našľapaní a akú hĺbku tu máme k dispozícii. Avšak doterajšie výkony tento stav nereflektujú. V aktuálnej sezóne sú v NFL len dvaja pass rushers, ktorí majú pass rush win rate nad 30%. Je to Rashan Gary (33.3%) a Myles Garrett (32.0%). Rashan je doposiaľ na pitch counte po svojom vážnom zranení, no keď je na ihrisku tak dominuje. Nazbieral 17 tlakov na quarterbacka a 3.5 sackov. Aj keď odohral len 59 pass rush snapov, čo je až 60. miesto spomedzi edge rusherov, tak je na delenom 5. mieste v celkovom počte vyvinutých tlakov. To skutočne elitné čísla v podaní Rashana, avšak za ním je obrovká, obrovská prepadlina. Všetci ostatní chalani na pozícii edge majú dokopy 17 tlakov na quarterbacka a 1 sack (LVN v prvom weeku). Tu je ich pass rush win rate a umiestnenie medzi edge rushers:

 • Gary – 33.3% (1. miesto)
 • Van Ness – 8.7% (84. miesto)
 • Enagbare – 5.6% (105. miesto)
 • Smith – 5.4% (106. miesto)
 • Hollins – 5% (111. miesto)

Je skutočne zarážajúce, že na druhom mieste je nováčik, ktorý hrá novú pozíciu (na college hrával v DL) a aj keď sa pozriete na film, tak z tejto štvorky vyzerá skutočne najlepšie. Enagbare je po skvelom training campe a preseason tichúčky (aj keď bol blízko pár sackom). Preston Smith je kvalitný proti behu, ale neviem či som videl od neho nejaké kvalitné pass rush opakovania. Justin Hollins nepodáva tie výkony, čo v minulej sezóne. Možno dať priestor Brentonovi Coxovi na úkor Hollinsa do rotácie?

Gary bol jedným z malá defenzívnych hráčov, ktorí si v tomto zápase zaslúžia pochvalu. Na ihrisku bol síce len na 13 pass rush snapoch, no aj tak na nich vyprodukoval 4 tlaky na quarterbacka, 1 hit na quarterabacka a jednu penaltu za holding. To je neskutočná efektivita.

Druhým hráčom, ktorého môžem v obrane pochváliť je safety Rudy Ford. Pripísal si krásnu interception v úvode zápasu a celkovo bolo solídny v coverage, keď si pripísal ešte dve zrazené prihrávky. K tomu predvádzal tackles, ktorých nazbieral 8 a ani jeden nemissol. Dva z jeho tacklov boli stopky. Avšak väčšina jeho tacklov prišla vtedy, keď musel vykrývať chyby svojich spoluhráčov a zabraňovať touchdownom.

Inside linebacker Quay Walker v tomto zápase nazbieral svoje kariérne maximum v počte tacklov – 19, no mohli sme vidieť aj nejaké negatívne plays a nebolo to všetko pozitívne.

Otrasný zápas v obrane odohral cornerback Rasul Douglas. Prvý touchdownový drive ide čist na jeho triko. Na 3rd&5 (zo 41ky Lions) ho porazil rookie tight end Sam Laporta pre zisk 35 yardov. Loptu tak mali na našej 24ke a hneď na ďalšej play naletel na double move v podaní receivera St. Browna a ten skóroval jednoduchý 24-yardový touchdown. Po zápase nám Rasul Douglas povedal, že Jared Goff prišiel za ním a povedal mu, že ten prvý touchdown prišiel po play-calle, ktorý si Lions pripravili špeciálne na Rasula. Toto sú Rasulove slová: „Už ich sledujem tri roky a vždy keď sú v red zóne, tak zrýchlia. Majú jednu route, ktorú vždy hrajú. Posledné tri roky ju vždy hrali. Minulý rok som ju podskočil. Jared Goff hodil loptu do zeme. A mal ju pripravenú. Videl som ho po zápase, keď si kľakol. Pristúpil ku mne priamo a povedal: ‚Kámo, si skvelý hráč, ale vedeli sme, že ťa na tom chytíme. Každý deň sme to cvičili na tréningu a ty si na to skočil. Mali sme na to pripravenú len jednu hru.‘ Takže si to na mňa pripravili. Povedal som mu: ‚Vedel som, že to príde.‘ A on vravel: ‚Presne to sme chceli, aby si na to skočil, ako vždy.‘ Takže to je len na mne. Musím mať lepšie oči.“


PUNTER A KICKER POTEŠILI

V special teame nás zatiaľ môžu tešiť výkony nášho nováčika na pozícii kickera Andersa Carlsona. Ten v tomto zápase premenil oba pokusy o field goal, vrátane 50-yardového v závere štvrtej štvrtiny. Nováčik v tejto sezóne ešte nemissol ani jeden field goal, všetkých 5 premenil a je 100%-ný aj na extra pointoch (9/9).

Punter Daniel Whelan odviedol tiež solídnu prácu. Mal 5 puntov, na ktorých mal obrovský priemer 51.8 yardov. Potrebuje mať lepší cit na umiestnenie puntov v inside-20, ale írsky rodák má skutočne solídnu nohu.

Inak v special teame robíme kopec, kopec chýb. Prakticky každý punt return je spojený s nejakou penaltou, ktorá nás posunie ešte hlbšie k našej end zóne. Na kick returnoch sa vkuse snažíme loptu vracať, ale nie sme schopní preťať 20 yardovú líniu (touchback by nás posunul ďalel…). V tíme máme kopec hráčov, ktorých máme najmä pre special team. Ale punt coverage, či blokovanie na returnoch tomu absolútne nezodpovedá.

Doposiaľ sme mali v special teame 10 penált, čo je najvyššie číslo v lige. Na druhom mieste sú Steelers so šiestimi. Taktiež našich 96 yardov na penaltách je najviac a viacej ako majú dokopy tímy na druhom a treťom mieste (Steelers 55 a SF 44). Len pre porovnanie, minulý rok sme mali 20 penált per 164 yardov.

Zároveň tá chyba Quay Walkera, že sa pri pokuse o field goal rozhodol preskočiť lajnu Lions a skúsiť zablokovať fiel goal. Tým daroval first down Lions a oni následným touchdownom tento zápas rozhodli. Táto penalta prišla preto, lebo bol vicej ak 1 yard od line of scrimmage a tým pádom dostal tzv. „running start“. Toto je za mňa striktne penalta na Richa Bisacciu. Je to vysoko platený special team koordinátor s plným tímom special team hráčov, ale výsledky nevidíme.


GO PACK GO!!!