Comeback na Lambeau!

Green Bay Packers do tohto zápasu vstupovali bez mnohých svojich kľúčových hráčov. Do zápasu od samotného začiatku nenastúpil LT David Bakhtiari, LG Elgton Jenkins, RB Aaron Jones, WR Christian Watson, či CB Jaire Alexander. Počas zápasu sme prišli o ILB De´Vondre Campbella (hneď v úvode zápasu) a aj o Jairovu náhradu CB Carrington Valentina, pričom nesmieme zabúdať, že ďalších starting corner Eric Stokes je od začiatku sezóny v PUP. Počas prvých troch štvrtín sme sa strieľali do nôh, robili totálne zbytočné chyby a netriafali plays, ktoré triafať máme. Do 4. štvrtiny sme vstupovali s mankom 0-17 a hneď na prvej play 4. štvrtiny prišiel turnover na downoch, keď Taylor zabehol zlú routu, Jordan hodil loptu do iného miesta a skvelá možnosť zdramatizovať zápas (4th&2 na 13ke Saints) sa skončila fiaskom. Vtedy som si povedal, že toto bol pre nás klinec do rakvy a je koniec. Avšak tento náš najmladší tím v NFL to nepoložilo, nesklonili hlavy dole, zamakali a dokázali spraviť úžasný comeback proti najstaršej súpiske v NFL a pripísať si víťazstvo 18-17!

Pred týmto zápasom sme mali v histórii našej franchise len jeden zápas, v ktorom sme do 4. štvrtiny vstupovali s mankom +17 bodov a ešte sme tento zápas vyhrali. Bol to náš prvý zápas sezóny 2018 na domácej pôde proti Bears, kde vstal Rodgers z mŕtvych. Packers sa stali len tretím tímom od roku 2000, ktorý mal 0 bodov, v štvrtej štvrtine prehrával o 17+ bodov a aj napriek tomu dokázal spraviť comeback a zápas vyhrať. Okrem nás to dokázali Panthers v roku 2018 (proti Eagles) a Titans v roku 2006 (proti Giants).

Ako som už spomenul, v tomto zápase sme hrali prakticky bez našich štyroch najlepších hráčov v útoku a dvoch oporných bodov našej obrany. Keď si to dáme dokopy po finančnej stránke, tak v tomto zápase sme mali mimo hracej plochy $118.5M zo súčasného salary capu, čo je 53%! Aktuálny cap je vo výške $224.8M. Tu je výpis:

 • Dead cap: $59.34M
 • PUP: $3.25M
 • IR: $1.03M
 • Bakh: $21.34M
 • Jaire: $10.76M
 • Jones: $8.20M
 • Jenkins: $6.97M
 • Campbell: $5.53M
 • Watson: $2.10M

Keď sa pozrieme na náš útok, tak našim najstarším hráčom, ktorý sa v tomto zápase ukázal na ihrisku bol ofenzívny lineman Jon Runyan, ktorý má 26 rokov. Skutočne neviem, či som niekedy niečo takéto videl.


PRVÉ TRI ŠTVRTINY HRôZY A CHÝB

Keď sa pozrieme na záverečný výpis štatistík, tak štatistiky nám povedia, že vyhral lepší tím v tomto zápase:

 • Počet first downov: Saints 15 – 21 Packers
 • Efektivita na 3. downoch: Saints 4/15 – 8/18 Packers
 • Celkový počet plays: Saints 60 – 71 Packers
 • Celkový počet yardov: Saints 252 – 340 Packers
 • Celkový počet drivov: Saints 10 – 12 Packers
 • Získané yardy na jednu play: Saints 4.2 – 4.8 Packers
 • Získané yardy na jeden beh: Saints 3.5 – 3.7 Packers
 • Získané yardy na jeden pass: Saints 4.6 – 5.4 Packers
 • EPA/play: Saints -0.08 : 0.01 Packers
 • Počet nahádzaných yardov: Saints 175 – 245 Packers
 • Počet nabehaných yardov: Saints 77 – 95 Packers
 • Čas držania lopty: Saints 27:25 – 32:35 Packers
 • Počet sackov: Saints 1 – 4 Packers

Veľmi ťažko sa opisuje to, čo sa dialo naprieč prvými 3 štvrtinami. Saints v útoku prakticky nič nerobili a aj tak po troch tretinách vyhrávali 17-0. Tu si dajme len taký výpis toho, čo sme tu dokázali vyviesť:

 • DVE ZLYHANIA NA 4. DOWNOCH – Keby to obrana Saints ubránila, tak oukej. Ale oni ani na jednej play neboli ani len blízko toho, aby ju ubránili, museli sme to pokaziť my. Prvá sa odohrala v našom prvom útočnom drive. 4th&2 a Matt LaFleur vytiahol perfektný play call, ktorý obrana Saints absolútne nečakala. Vyzeralo to ako toss do pravej strany na running backa Emanueala Wilsona, ale ten sa zastavil a hádzal loptu späť na Jordana. Jeho prihrávka však bola krátka, Jordan ju musel dvíhať zo zeme a keď išiel hádzať, tak sa pošmykol a prakticky v páde prehodil úplne voľného Wicksa, na ktorého obrana Saints zabudla a celú play zožrala s navijakom. Druhé zlyhanie prišlo v ďalšej skvelej pozícii, keď sme hrali opäť 4th&2, ale teraz na 13ke Saints na prvej play štvrtej štvrtiny. Running back Patrick Taylor bol ten, na koho mala lopta smerovať. Packers dostali perfektný matchup, bol na ňom linebacker a hral vysokú off coverage a nebol ani len v blízkosti Taylora. Taylor zabehol zlú routu a Jordanova lopta skončila neskompletovaná. Toto mal byť jednoduchý first down. Ani jeden z týchto 4. downov sa neskončil neúspechom pre skvelú hru Saints, ale naše obrovské individuálne chyby.

Prvý štvrtý down:

Tu máme druhý štvrtý down:

 • ZBYTOČNÉ PENALTY – Za prvú štvrtinu a pol sme dokázali nazbierať 60 yardov na penaltách a niektoré z nich boli skutočne otrasné. Prví na loptu išli Saints, obrana zahrala perfektne 3&out so sackom na treťom downe a vynikajúca štartovacia pozícia na našej 48ke. Na prvom downe však spravil ofenzívny holding Jon Runyan, na 1st&20 spravil false start Royce Newman a z výhodnej pozície sme boli na našej vlatnej 33ke. Tu prišel potom ten prvý 4. down a Saints dostali loptu späť na svojej 44ke. Prvá play ich drivu bol beh len pre 1 yard. Ale po odpískaní Kenny Clark (ktorý tú play aj zahral) strčil hráča na zem a prišla penalta za unnecessary roughness pre 15 yardov. Automatický first down a pomohli sme im naštartovať drive, v ktorom dali svoj jediný útočný touchdown zápasu. V našom druhom útočnom drive sme začínali na našej 25ke, dostali sme sa na 41ku Saints, ale Dillon bol zožení pre stratu 2 yardov na 2nd&3. Prišiel 3rd&5, ale Zach Tom spravil false start, dostali sme na 3rd&10, neskopletovaná prihrávka a museli sme puntovať zo 48ky Saints. Na ďalšom drive Saints zahrali len 6 plays a puntovali. Reed zachytil loptu na 38ke, return pre 4 yardy, ale Owens spravil zbytočný ofenzívny hodling, ktorý nás poslal o 10 yardov dozaduna 26ku, efektívna strata 12 yardov. Získame first down, dostaneme sa na 1st&10 na našej 41ke, Jordan získa po svojich 5 yardov a na 2nd&5 spraví Jayden Reed ofenzívny holding pre stratu 10 yardov. Musíme teda hrať ďalšie dlhé downy, sme na 2nd&15, dve neskompletované prihrávky, prišiel punt a 76-yardový punt return touchdown. Skóre 14-0 pre Saints a prakticky nič nespravili. Sami sme sa dostali do nevýhodných pozícií cez naše zbytočné chyby. Aby toho nebolo málo, tak v našom následnom útočnom drive na 3rd&5 na 35ke Saints, sme dostali penaltu za illegal formation a opäť sme sa prinútili hrať dlhý tretí down (ktorý sme premenili).
 • NEPRESNÁ LOPTA NA MUSGRAVA – Hneď v našom druhom útočnom drive sme na touchdown Saints mohli zareagovať tým najlepší možným spôsobom. Na 2nd&10 bol tight end Luke Musgrava na míle voľný v strede ihriska na seame, ale Jordan ho prehodil. To mohla byť big play ako sviňa a možno s tým aký je Musgrave rýchly aj 62-yardový touchdown. Opäť sme to zahodili. Musgrave nemal bežať ku pravému hashu, ale mal to ťahať priamo rovno, ale aj keby bežal rovno, tak by to bolo prehodené. Jordan videl, že je v coverage Demario Davis, snažil sa to hodiť až príliš perfektne, ale skončilo to aj tak prehodené.
 • SACK A MIMO FG RANGE – Ku koncu druhého polčasu sme boli opäť v teritóriu Saints, ale na 3rd&8 z 27ky bol Jordan sackovaný pre stratu 14 yardov po corner blitze a dostali sme sa tak mimo field goal range.
 • PUSTENÝ TOUCHDOWN JIMMY GRAHAMOVI – Ako sorry, ale toto sa inak opísať nedá. Aby v roku 2023 obrana pustila touchdown tomuto tight endovi…

Prvé tri štvrtiny boli ťažké, otrasné, nedalo sa na ne pozerať. V teritóriu Saints sme boli v tomto zápase 7x na 10 skutočných ofenzívnych drivoch, ale skórovali sme len 18 bodov. Dva turnovers, ktoré mali byť skompletované, sack na treťom downe a penalty. Strieľali sme sa do nôh a vo veľkom sme na to doplácali. Ale to, ako sa nám v týchto troch štvrtinách nedarilo len pridáva hodnotu tomu, čo sa udialo v štvrtej štvrtine. Je jedno ako zlé to bolo, Packers držali pokope a našli cestu ako tento zápas vyhrať. V tejto sezóne sme inak spáchali až 33 faulov, čo je najvyššie číslo v lige.


JORDAN LOVE

Náš mladý quarterback v tomto zápase skompletoval 22/44 prihrávok pre 259 yardov, 1 touchdown a 1 interception. Prvé tri štvrtiny sa jeho útok trápil, ale v štvrtej štvrtine to roztočil na plné obrátky. V poslednej štvrtine bol 7/17 pre 104 yardov, 2 touchdowny (1 behový a 1 passový) a 1 úspešná 2-point conversion. Výsledkom bolo 18 bodov, ktoré nám stačili na víťazstvo. Už však na konci tretej štvrtiny mal krásny drive, ktorý mal 12 plays a 82 yardov, ale skončil sa spomínaným turnoverom na downoch na 4th&2. Ďalší drive mal 7 plays pre 46 yardov, z čoho sme viťažili field goal. Následne prišli dva touchdownové drivy, prvý mal 7 plays a 80 yardov a ten druhý mal 9 plays a 80 yardov. Jordan dokázal dať v závere zápasu dokopy 4 parádne drivy. Tu si dajme na začiatok jeho sekcie záznamy z jeho plays v 4. štvrtine:

Na úvod ešte zopár takých zaujímavostí:

 • Brett Favre dokázal nazbierať 8+ total TDs v prvých troch zápasoch sezóny vo svojej 5. sezóne ako starter (1995 a vyhral MVP). Aaron Rodgers dokázal nazbierať 8+ total TDs v prvých troch zápasoch sezóny vo svojej 4. sezóne ako starter (2011 a vyhral MVP). Jordan to dokázal vo svojom prvom roku.
 • Jordan Love dokázal spraviť 17 bodový comeback v 4. štvrtine vo svojom prvom domácom zápase. Brett Fave nikdy nevyhral zápas počas svojej kariéry, v ktorom prehrávl o 15+ bodov v hociktorom momente zápasu.
 • Jordan Love má rovnaký počet comebackov v 4. štvrtine proti tímom s víťaznou bilanciou ako má Aaron Rodgers počas svojej celej kariéry (keď sme do 4. štvrtiny vstupovali v deficite). Viem, znie to šialene, ale je to tak.

Matt LaFleur na obranu Saints pripravil dobrý ofenzívny game plan, ale nedostatočné prevedenia v útoku znamenali to, že sa plays nechávali na ihrisku, prípadne sme mnohokrát hrali dlhé downy pre zbytočné penalty a vtedy sa ťažko dostáva do rytmu. Obrana Saints hrala agresívnu coverage, našich mladých receiverov chceli čo najviac pressovať v man coverage a nedávať im extra priestor. Veľa hrali cover-1 a tento prístup sa im vyplácal. V úvode naši receivers neboli schopní vyhrávať contested catche a Saints si pripisovali jednu zrazenú prihrávku za druhou. Niekoľkokrát našich receiverov aj lopta trafila priamo do rúk, ale nedokázali ju udržať a corner im ju dokázal vyraziť z rúk. Behová hra nám nefungovala a Matt LaFleur sa v štvrtej štvrtine rozhodol, že to roztiahneme, budeme hrať spread empty formácie, budeme atakovať ich man coverage a uvidíme, či dokážu s nami držať krok. Lopta sa začala tlačiť do slabých článkov obrany a Issac Yiadom s Alantoe Taylorom boli pod neustálou paľbou, ktorú neustáli. Presne toto som písal vo svojom preview, že LaFleur ich bude s Jordanom neustále atakovať. Prvý polčas to vychádzalo obrane Saints, ale keď sme to roztiahli, tak tam cez nich začali lietať lopty. Matt LaFleur spravil aj skvelé rozhodnutie ísť hrať za 2 body. Tu je článok, ktorý sa tejto problematike konkrétne venuje, kto má záujem, KLIKAJTE TU.

Matt LaFleur vo svojom útoku využíva skutočne veľa druhov motion. A majú svoje opodstatnenie. Keď sa pozrieme na tabuľku, ktorá ukazuje percento motions a ich vplyv na EPA/play, tak vidíme, že keď sme mali motion, tak sme boli produktívnejší než na plays bez motions.

Na tejto ukážke vidíme motion na jednej strane ihriska do bunch formácie a výsledkom bolo kopec miesta na následný hod. Jednoduchá a efektívna schéma.

Musíme si dať zopár Jordanových hodov v kľúčových okamihoch zápasu (tu si dáme tie skompletované a tie neskompletované o niečo neskôr v článku). Začneme hodom v závere tretej štvrtiny, kde našiel svojou deep loptou wide receivera Romeo Doubsa pre veľký zisk. Na druhom zázname si všimnite, čo spravil Romeo. Saints tu majú zacallovaný corner blitz a Romea si preberá deep safety. Počas svojej roty rukami naznačil, že sa bude jednať o krátku a rýchlu prihrávku. Obranca na to zareagoval a išiel atakovať práve túto routu. Romeo však spravil double move a Jordan ho trafil. Perfektná play! Nádherný play-call proti corner blitzu.

Keď sme už začali spojením s Romeom, tak prečo v ňom nepokračovať. Tu sa Romeo perfektne uvoľnil cez cornerbacka Lattimora, ten nemal nárok na jeho uvoľnenie. Jordan má bootleg, je pred ním priamo obranca, ale to mu problém nerobí, zmení uhol odhodu lopty a doručí ju na svojho receivera. Trošku dozadu, ale mal to výrazne sťažené. Veľmi pekná play tejto dvojice.

A Romeo aj do tretice, tentokrát víťazný touchdown! Tretí down, krásna routa od Doubsa, perfektný back-shoulder hod od Lova a skvelý catch Doubsa. Jordan videl, že tam má Doubsa v súboji 1vs1 proti Yiadomovi a neváhal. Mal tu voľného Luka Musgrava, ale spravil to, čo by spravil Aaron Rodgers. Izolovaný 1vs1 súboj v ktorom je tvoj najlepší receiver proti náhradnému cornerovi.

Ďalšia play je dôležitý tretí down. Zápas sa láme, neúspech na tomto downe môže naše šance na víťazstvo potopiť a Jordan vytiahne takýto hod na Jaydena Reeda. Niekto možno povie, že lopta je nepresná. Ale Jordan spravil presne to, čo spraviť mal. Reed musí sitnúť na svojej route a loptu chytiť. Keby mu to hádzal do behu, tak ho rovno navedie do cesty obrancu a bol by z toho masívny hit a s veľkou pravdepodobnosťou aj neskompletovná prihrávka.

Načali sme Reeda, tak poďme v ňom pokračovať. 2nd&10 a Jordan sa rozhodol veriť svojmu receiverovi aj napriek tomu, že pred tým mu dropol tri prihrávky za sebou. Trafil ho a Jayden predviedol krásny catch pre zisk 30 yardov na vertikálnej route zo slotu kde porazil Alontae Taylora.

Tu máme play-action, kde predviedol mechaniku ako keby na ihrisku bol Aaron Rodgers. Následne je obranca pred jeho tvárou a on aj tak doručil krásny lejzer na Dontayvion Wicksa.

Čo ma na Jordanovi asi najviac uchvacuje je jeho chladná hlava za každej situácie. Nepanikári, neprepadá negatívnym emóciám a stále si ide svoje. Keď mu niečo nevyjde, tak sa následne na ďalších snapoch nezľakne a nezačne byť neistý. Stále hrá s obrovským sebavedomím a neúspech nezanecháva na ňom stopy. Nebojí sa tlaku, dokáže odhadzovať lopty s obrancom priamo pred jeho tvárou. Tiež má obrovský prehľad v pockete, vie sa tam pohybovať, cíti pass rush, vie si povystúpiť či povybehnúť. Síce zobral ten jeden zbytočný sack, ale tam to bolo o rozhodnutí snažiť sa niečo zahrať navyše, než o pohybe v pockete. Najkrajším príkladom je jeho úspešná 2-point conversion na Samoriho Toureho. Žiadna panika, cíti tlak, vie kam si povystúpiť, pozná svoje ready, drží oči v downfielde. Ukážková práca.

Jeho prácu v pockete môžeme vidieť aj na nasledujúcej ukážke. Royce Newman si nepodržal svojho hráča a dovolil mu dostať sa ku Jordanovi z vonkajšej ľavej strany. Jordan to však perfektne cítil, povystúpil si v pockete do ľavej strany a loptu hodil priamo do rúk Samoriho Toureho. Cornerback mal kontakt s Tourem ešte pred tým ako k nemu dorazila lopta a prihrávku mu vyrazil z rúk. Kľudne sa tu mohla pískať DPI.

Avšak rozhodcovia počas celého zápasu takéto tesné play cornerom Saints púšťali, pravidelne tam bol kontakt pred tým ako lopta priletela. V závere zápasu na to doplatili 2 DPIs. Osobne kvitiujem, keď rozhodcovia nechávajú tesné plays tak a nezasahujú, len chcem aby to vždy pískali rovnako počas celého zápasu na obe strany.

Som toho názoru, že keby v tomto zápase na quarterbackovi stál namiesto Jordana Aaron Rodgers a zápas by sa vyvíjal presne rovnako, že by nám chýbali top 4 ofenzívni hráči, robili sme zbytočné chyby a penalty, receviers by nepredvádzali v úvode contested catche, dropovali lopty a na štvrtom downe mu running back zabehol zlú routu, tak takýto comeback by sa s ním nikdy neudial. Rodgers by už Reedovi ďalšiu loptu po troch dropoch nehodil a po tom štvrtom downe, kde Taylor zabehol zlú routu by už len krútil očami, sadol si a bolo by definitívne po zápase. Keď sa nám v tomto zápase nedarilo, tak Jordan bol úplne chladnokrvný a neprejavoval známky frustrácie. Jediná trošku prvá emócia frustrácie prišla po tom druhom 4. downe, okrem toho som nevidel jediné gesto, kde by vyzeral rezignovane. Na sideline stále hecoval svojich spoluhráčov, na ihrisku to zobral na seba keď to bolo treba a pozdvihol hru celého tímu. Reed mu trikrát dropol perfektne hodenú loptu, ale štvrtýkrát mu ju aj tak hodil a Reed zahral jednu z najdôležitejších plays v tomto zápase.

Jordanove líderstvo sme mohli vidieť aj na 4. downe pred end zónou. Zahrávame read option, loptu si ponecháva, dokáže si krásne obskočiť jedného z najlepších inside linebackerov v lige a skóruje dôležitý touchdown. Krásna práca. Naša hra v red zone sa v tejto sezóne výrazne zlepšila, keď skórujeme na 78% našich tripov do red zóny, čo je druhé najlepšie číslo v lige.

Veľmi sa už teším na to, keď sa nám do útoku vráti wide receiver Christian Watson. Ten nám chýbal vo všetkých troch zápasoch a keď sa vráti, tak jeho upside môže byť ohromný. Jordan Love je na 1. mieste v priemernej hĺbke targetu (10.2 yardov) a na 3. mieste v pomere dlhých hodov (16.8% jeho pokusov bolo vo vzuduchu 20+ yardov). Na hodoch, kde lopta letela vo vzduchu 10+ yardov je Love na 10. mieste v percente chytateľných prihrávok (72.5%). Watsona priemerná hĺbka targetu v minulej sezóne bola 14.1, čo bolo 21. miesto spomedzi wide receiverov. Zároveň v minulej sezóne nikto nezískal viacej yardov po zachytení prihrávky vzhľadom na priemernú hĺbku targetu než práve Watson. Chytá prihrávky hlboko a aj tak stále získava vysoký počet yardov. Zároveň jeho priemer získaných yardov na odbehnutú routu bol 11. najlepší v celej NFL.

Chápem, že sa o Jordanovi aktuálne veľa hovorí, že má nízke percento skompletovaných lôpt. Ale opäť tomu treba dodať kontext. Niektoré lopty boli dropnuté, niektoré naši chalani nedokázali udržať a niektoré proste netrafil. Corners Saints hrali agresívne a výsledkom bolo to, že len 3/13 contested catchov v tomto zápase skončilo skompletovanou prihrávkou. Začneme perfektným hodom na receivera Jaydena Reeda. Lopta lepšie umiestnená byť nemohla. Hod bol dokonalý. Reed loptu aj chytil, ale ako padol na zem, tak tam mu ju v páde corneback „nechtiac“ vykopol z rúk a bola to neskompletovaná prihrávka.

Tu máme ďalší krásny hod na Jaydena Reeda. Presnejšie sa to hodiť nedalo. Ale on to dropol.

No a do tretice drop Jaydena Reeda pred end zónou.

Iste ste aj vy zachytili informáciu of Pro Football Focus, že 31.5% jeho hodov v tejto sezóne nebolo chytateľných, čo je najvyššie percento v lige. Poďme si spraviť trošku matematickú kontrolu. Toto by znamenalo, že na svojom konte má 30 nechytateľných hodov v troch zápasoch na 45 celkových neskompletovaných prihrávkach (total má 96 pokusov o hod a PFF tvrdí, že 31.5% z nich bolo nechytateľných). Keď sa pozrieme len na zápas so Saints, tak sme tu napočítali 6 nechytateľných prihrávok (vrátane dvoch, kde receiver podľa všetkého bežal zlú routu). Bolo by to 7, ak počítame throw-away. Celkovo tu mal 44 pokusov o prihrávku. To by znamenalo, že na jeho zvyšných 23 neskompletovaných prihrávkach má 23 nechytateľných prihrávok. Skutočne ma zaujíma ako k tejto štatistike prišli. Keby na to ideme aj len z logického hľadiska, tak jeho receivers sú ocenení 4 dropmi a podľa PFF jeho receivers sú na 5/22 v contested catchoch, čo znamená, že aspoň 21 z jeho neskompletovaných prihrávok boli chytateľné. No a už nám tu zostáva len 24 neskompletovaných prihrávok a podľa ich percenta ich musí mať 30. Ako vidíme, tak vlastné štatistiky PFF si v tomto odporujú. Preto ako vždy hovorím, rád použijem štatistiku/tabuľku na spestrenie článku, ale nikdy to netreba brať úplne smerodajne.


OFENZÍVNA LAJNA BOJOVALA AJ CEZ ZRANENIA

V tomto zápase nám chýbala ľavá strana ofenzívnej lajny (Bakhtiari, Jenkins). Jordan bol pod tlakom len na 8 snapoch, hitnutý bol len 3krát a sackovaný len raz. A nebyť toho jedného corner blitzu, kde mal loptu zahodiť, tak by nebol ani raz sackovaný. Pass rush Saints sa mal problém dostať na Jordana a aj naša oslabená lajna dokázala podržať proti pass rushu Saints.

Defenzívny end Carl Granderson vstupoval do tohto zápasu ako najproduktívnejší pass rusher Saints a na druhej strane lajny stál skvelý Cameron Jordan. Obaja mali v prvých dvoch zápasoch na svojom konte po 11 tlakov na quarterbacka a ich 22 spoločných tlakov bolo najvyššie číslo v podaní defenzívneho dua v doterajšom priebehu sezóny. Avšak v tomto zápase sme o nich veľa nepočuli. Na ľavom tacklovi (proti Grandersonovi) stál Rasheed Walker, ktorý si odbil svoj druhý štart v NFL a v tomto zápase pustil len jedno hurry. Na pravom tacklovi (proti Jordanovi) stál Zach Tom a ten opäť raz podal skvelý výkon, keď pustil tiež len 1 hurry. Teda obaja naši tacklovia proti tejto zostave Saints pustili na 55 pass-blocking snapoch dokopy len 2 hurries a boli dôvodom, prečo mali Granderson s Jordanom tichučký zápas.

Keď si odmyslím tie prvé dva Walkerove drivy z jeho prvého zápasu proti Falcons, tak podáva zatiaľ veľmi, veľmi kvalitné výkony a dovolím si tvrdiť, že aktuálna hrá lepšie než väčšina starting ľavých tacklov. Portál PFF prišiel so štatistikov, že na True Passing Setoch nepustil ešte ani jeden tlak na quarterbacka a je aktuálne jediným ofenzívnym tacklom v lige, ktorý odohral 25+ true pass setov a nepustil na nich ani jeden tlak tlak. Celkovo má na svojom konte za dva odohrané zápasy len 2 pustené tlaky na QB a je na delenom 8. mieste v pass-blocking efiktivite spomedzi všetkých tacklov. K tomu je podľa Next Gen Stats na druhom mieste spomedzi ofenzívnych tacklov v run block win rate. Ak bude takto pokračovať, tak je veľmi pravdepodobné, že v sezóne 2023 budú naši ofenzívni tacklovia dvaja kamaráti z jednej draft class – Rasheed Walker & Zach Tom.

Zraneného ľavého guarda Elgtona Jenkinsa opäť nahradil Royce Newman a už sme sa dočkali jeho tradičného výkonu. Pustil celkovo 4 tlaky na quarterbacka (všetky hurries) a nebol efektívny ani ako run-blocker. Myslím si, že v zápase proti Lions by už šancu mohol dostať Sean Rhyan. Tu mám jednu play, kde pustil tlak na Jordana a prinútil ho rolovať do ľavej strany. Keby svoj blok dokázal udržať, tak tam má Jordan voľného Jaydena Reeda na 50 yardový touchdown. Obrana Saints na neho úplne zabudla. Vyzerá to tak, že Reed by aj bol Jordanov read, ale tlak ho na poslednú chvíľu prinútil rollovať do ľavej strany.

Na pravom guardovi hral Jon Runyan, ktorý síce nepustil ani jeden tlak na quarterbacka, ale v run-blockingu bol veľmi slabučký. Newman, Myers a Runyan v run-blockingu prakticky nič nepredvádzajú a sú jedným z dôvodom, prečo naša behová hra nefunguje.

AJ Dillon mal v tomto zápase 11 behov len pre 33 yardov, niekoľkokrát nedokázal prečítať správnu dieru, ale ofenzívna lajna mu tiež nepomáhala. Za tri zápasy má otrasný priemer 2.7 yardov na jeden beh. Patrick Taylor bol na ihrisku na 31 snapov a v poslednej štvrtine zobral Dillonovi hrací čas, nakoľko sme išli viacej spread a Taylor je oveľa lepší running back do passovej hry a do pass-blockingu. Pripísal si síce len 3 behy pre 6 yardov, ale mal k tomu 3 zachytené prihrávky pre 23 yardov.

Avšak aj bez behovej hry sme stále jedným z najlepších tímov v ofenzívnej EPA/play. V EPA/dropback sme na 3. mieste a v EPA/rush na 25. mieste. Keď sa zabehne behová hra, tak to tento útok katapultuje do úplne iných výšok. Ale inak je behová hra našim obrovským problémom na oboch stranách lopty.

Čo sa týka pass protection, tak aj bez našich dvoch najlepších hráčov – Bakhtiariho v dvoch zápasoch a Elgtona Jenkinsa v jeden a pol zápase – je jednou z najlepšie hodnotených v celej lige, keď dáme dokopy hodnotenie PFF a pass-block win rate ESPN:


ČO SI MYSLIEŤ O OBRANE?

Obrana v tomto zápase v podstate pustila 10 bodov. To sa určite nedá považovať za nejaké zlyhanie, obzvlášť, keď Chrisa Olaveho musí v celom druhom polčase brániť corner, ktorý bol do zápasu povolaný z practice squadu a v NFL toho v obrane ešte veľa neodohral (v minulej sezóne mal len 17 snapov v obrane a teraz bol prvýkrát aktívny v aktuálnej sezóne).

Behová obrana bola adekvátna, dokopy mali Saints 22 pre 77 yardov, čo je priemer 3.5 yardov. Na jeden beh. Tony Jones Jr. mal jeden veľký beh pre 19 yardov, ale inak mal len 8 behov pre 31 yardov. Kendre Miller mal 9 behov pre 34 yardov. Avšak toto bol výkon proti zlému behovému tímu, ktorému chýbali aj dvaja top RBs. Saints mali v prvých dvoch zápasoch priemer 3.4 yardov na jeden beh.

Barryho obrana je dizajnovaná na to, aby nepúšťala big plays a explozívny útok Saints sa nám podarilo zastaviť. Mali priemer len 4.6 yardov na jednu pasovú play. Ale aj napriek tomu tu mám výhrady. Ja som proste ešte nevidel obranu, kde je zápas čo zápas hod do flatu automaticky first downom v takej percentuálnej úspešnosti ako proti jeho obrane. Aj na krátkych tretích downoch hráme pravidelne off coverage na 10 yardov. Keď som videl cornerov Saints v tomto zápase, tak som im skutočne závidel, že dovolia svojim cornerom pressovať a hrať plays na loptu. V štvrtej štvrtine sme trošku zmenili prístup, začali sme hrať viacej man coverage, zobrali sme im jednoduché hody do flatu a ono to akosi fungovalo. Zvláštne, či? Ono by si človek myslel, že budete hrať viacej press-man coverage, keď máte v tíme skvelých press-man cornerov ako Alexander, Stokes, Douglas, či Valentine. Samozrejme nevravím, že to hrať nonstop, ale aspoň na tých tretích downoch sa tam na tých receiverov nalepiť, nech tam nepríde znova odhod do flatu a utomatický first down.

Zaujímavé je to, že podľa DVOA je naša obrana aktuálne v TOP 10 na 10. mieste (nepýtajte sa ma ako je to možné, nerozumiem tomu). Keď k tomu pridáme náš útok, ktorý je podľa DVOA na 9. mieste, tak sme len jeden z piatich tímov, ktorý je v TOP 10 DVOA v oboch štatistikách. Okrem nás sú tam ešte Bills, 49ers, Eagles a Chiefs. Ak nám v obrane niečo zatiaľ funguje, tak to je pass rush. Náš pressure rate je na úrovni 46.2%, čo je druhé najvyššie číslo v lige.

V obrane sme mali niekoľko hráčov, ktorí odohrali kvalitný zápas. Jedná sa o OLB Rashana Garyho, DL Kennyho Clarka, S Rudyho Forda a CB Keisean Nixona

Rashan Gary je elitný pass rusher a nikto o tom nemôže pochybovať. V tomto zápase bol stále ešte na obmedzenom počte snapov, ale aj tak dokázal nazbierať 5 tlakov, vrátane 3 sackov, len na 20 pass-rush opakovaniach. Dva z jeho sackov znamenali koniec drivu na treťom downe. K tomu mal v tomto zápase 30%-ný pass rush win rate. Väčšinu času hral proti pravému tacklovi Ramczykovi. Aktuálne je na delenom 8. mieste spomedzi všetkých edge rusherov v počte vyvinutých tlakov na quarterbacka (13) a to aj napriek tomu, že je až na 79. mieste v celkovom počte pass rush snapov (45) a každý jeden kto je pred ním má 81+ pass rush snapov (raz toľko).

Rudy Ford mal dvakrát v ruke interception. Prvá bola na zlej deep ball v podaní Dereka Carra, kde mu ju musel vyrážať receiver a potom aj v závere zápasu, v poslednom drive. Tam som už kričal, že má pick-six, ale loptu nechytil, len zrazil. Avšak nechcem mu to ani náhodou vyčítať. K tomu pridal 7 tackles, nemissol ani jeden a v coverage bol kvalitný, ako pri line of scrimmage, tak aj deep. Z jeho 7 tackles boli dva označené ako stopky, čiže znamenali útočný neúspech pre útok. V coverage pustil len jeden catch pre 4 yardy na 4 targety.

Keiasean Nixon odohrala veľmi zodpovedný výkon na pozícii slot cornerbacka, jednu prihrávku zrazil a spravil tri tackles bez jediného missu. Dokonca si pripísal aj jeden snap v útoku, kde bol pôvodne na sote, ale následne išiel do motion, zahrali sme fake a lopta išla práve do jeho rúk. Nixon tu získal first down a 11 yardov. Mohlo to byť aj viacej, ale naši chalani to správne nevyblokovali.

Kenny Clark. V strede si s ním ofenzívna lajna Saints nevedela rady. Pripísal si 4 tackles, 1 sack, 1 tackle pre stratu yardov a 1 hit na quarterbacka. Jeho sack bol doposiaľ našim najrýchlejším v tejto sezóne. Od momentu snapu do sacku preslo len 2.61 sekundy. Veľmi dôležité bude manažovať jeho snap count. V tomto zápase mal až 51 snapov, čo nie je počet snapov, ktorý by bol úplne ideálny, aby bol svieži aj na konci zápasu. Malo by to byť o niečo nižšie.

Kenny zahral aj veľmi dôležitú play v samom závere zápasu. Vytvoril tlak na quarterbacka Jameisa Winstona a ten kvôli tomu nehodil úplne presnú prihrávku na voľného Chrisa Olaveho na treťom downe. Takmer s určitosťou by skompletovaná prihrávka znamenala prehru.

Úprimne vám poviem, že som v tomto zápase čakal oveľa viacej od outside linebackera Prestona Smitha. Ten hral prakticky celý zápas proti ľavému tacklovi Trevorovi Penningovi, ktorý bol v prvých dvoch zápasoch sezóny otrasný. Ale Preston sa proti nemu veľmi ťatko presadzoval. Oveľa viacej zloby robil Rashan Gary na druhej strane proti ich hviezdnemu pravému tacklovi. Keď Rashan išiel na jeden snap naľavo, tak tam Penninga hneď zrámoval.

Veľa sme sa napočúvali o tom, že tento zápas sme vyhrali len vďaka zraneniu quarterbacka Dereka Carra. Avšak ja osobne som z jeho hry v tomto zápase úplne unesený nebol, áno mal tam ten druhý drive, ktorý sa skončil touchdownom a potom ten, kde skórovali field goal (14 plays a 82 yardov), ale okrem toho tam bol prvý drive, kde mali 3 plays pre -9 yardov, ďalší mal 6 plays a 7 yardov a jeho posledný mal 5 plays a 5 yardov. Našej obrane na downfield loptách prakticky absolútne nehrozil a ten explozívny útok Saints, ktorý som čakal sa vôbec nekonal a prešla tam len jedna lopta na Olaveho pre 27 yardov. Jeho celkové EPA v tomto zápase bolo 0.1 a de facto nespravil nič navyše. Mal tam dve plays, ktoré sa mohli skončiť interception. Jeden jeho pokus o deep ball rovno na Rudyho Forda, kde sa jeho receiver musel zahrať na cornera a loptu vyraziť z rúk, pričom si v strede ihriska nevšimol voľného Olaveho. A potom tesne pred end zónou, kde bola jeho prihrávka zrazená defenzívnym linemanom Karlom Brooksom, ktorý ho v podstate zachránil, lebo za ním jeho úmysel prečítali hneď dvaja obrancovia a podskakovali routu (to bol ten dlhý 82 yardový drive, ktorý mohol zaklincovať íčkom). Keď si porovnáme jeho čísla s Winstonom, tak to vyzerá takto:

 • Carr – 13/18 pre 103 yardov, 1 touchdown, 3 sacky
 • Winston – 10/16 pre 101 yardov, 1 sack

SPECIAL TEAM SPECIAL NEBOL

Ako pomôcť tímu, ktorý sa trápi? Pustiť mu 76-yardový punt return touchdown. Všetko to začalo slabým puntom v podaní puntera Daniela Whelana a následná punt coverage nedokázala udržať líniu a prúser bol na svete. Punt nemal dostatočný hang time a prúser bol na svete. Inak náš special team podal v tomto zápase taký výkon, že v DVOA spadli z 5. miesta na 27. miesto.


GO PACK GO!!!!!!