Obrana udržala Bradyho na 12 bodoch a Packers sú 2-1!

Green Bay Packers cestovali na slnečnú a teplú Floridu. Na Raymond James Stadium bolo počas prvého polčasu až 37°C. Všetci dobre vedeli, že obom tímom budú chýbať receiveri a aj to, že Tampa na tom bude horšie. Packers napokon okrem Sammyho Watkinsa chýbal aj nováčik Christian Watson, no hral Randall Cobb. Na druhej strane mal Brady k dispozícii Perrimana, Beasleyho, Gaga, Millera. K nim sa pripojil TE Cameron Brate, ale stále to bola zostava, ktorá Packers rozhodne musela nasmerovať ku man to man coverage.

V mojom preview som sa zameral na štyri faktory, ktoré budú kľúčom a naklonia misky váh na stranu toho, kto získa prevahu. Pripomeňme si to:

 • Man coverage a odstavenie Fournetta ako recept na výhru?
 • Jones a Dillon ako kľúč k otvoreniu obrany Tampy
 • O-line Packers vs pass rush Buccaneers
 • D-line musí získať line of scrimmage

Všetky body nájdete rozobrané nižšie v článku a myslím, že už aj počas zápasu ste vedeli, čo z toho vyšlo.Čiastočne všetko. Jedine ten druhý bod po polčase zmizol. 3/4 hlavných faktorov sa podarilo získať, čo znamenalo výhru 14-12.


PERFEKTNÝ ÚVOD ÚTOKU A JEHO ZMIZNUTIE PO POLČASE

Packers vstúpili do zápasu perfektne. Tampa síce vo svojom úvodnom drive skórovala field goal, ale prvý possession Packers na lopte skončila najlepším útočným drivom za posledných azda 6 zápasov. Trval 6:04, Packers prešli 75 yardov na 10 plays.

Aaron Jones dva razy bežal, následne chytil pass pre 8-yardov. Prvá big play prišla na Romea Doubsa, ktorý mal na 21-yardovej play fumble, no loptu dokázal udržať. Packers sa dostali na 33-yardovku Tampy a opäť sa bežalo – Dillon stredom pre 4 yardy. Na 3rd&6 Rodgers našiel na pravej strane Cobba, ktorý využil chybu Davisa a získal 17 yardov. Skórovanie prišlo až na 3rd&3 na 5-yardovke Tampy. Nadizajnový Dillonov beh a aj blokovanie do ľavej strany, napravo Lazard a Doubs. Allen urobil svoju čiernu robotu, pass šiel na nováčika, ktorý sa dôrazom dostal do end zone pre prvý TD kariéry.

Vyzeralo to perfektne a po rýchlom 3-and-out Tampy sa na druhom drive Packers zopakovalo opäť čosi podobné. 12 plays, 71 yardov, 6:49 a 14-3.

Druhý drive otvoril 3-yardovým ziskom po zemi Jones a v úvode 2. štvrtiny šla prihrávka na Dillona pre stratu. Po timeoute získal Tonyan prvý down, Doubs získal deväť yardov a prvý down, no tempo ustalo kvôli druhému timeoutu pre zlý personnel.

Packers boli na polke ihriska a ďalšie tri plays išli postupne na Dillona, incomplete na Jonesa a Dillonov beh stredom. Na 3rd&7 prišiel pass na Lazarda. Ďalšie dve plays bol beh Jonesa pre 2 yardy a krátky pass na Dillona pre 7 yardov. 3rd&1 a perfektná robota Rodgersa s Davisom pre 23 yardov a vstup do red zone. Tam prišiel 6-yardový passový TD na Lazarda.

Prečo som to opisoval podrobne? Pretože len takto si naozaj uvedomíme, aký veľký vplyv na hru ofenzívy malo využívanie Jonesa s Dillonom. Keď dostali loptu a opakovane sa k tomu LaFleur s Rodgersom vracali, darilo sa hýbať. Bolo to po pár yardíkoch a Tampa po nejakých 3-4 plays vždy pustila aj viac ako 7-yardový pass. Vyzeralo to perfektne, šlo to hladko a domáci sa obávali debaklu.

Ten aj mohol prísť, keby ďalší dobrý drive Packers neskončil fumblom Aarona Jonesa na goal line, kde spravil big play Vita Vea. Tu treba vyzdvihnúť aj prácu Todda Bowlesa, ktorý zacalloval hru, kedy sa Vea stiahol a pôsobil ako ILB. Fantiastická myšlienka a pri zdvojení a následnej bombe od Veu Jones loptu neudržal. Ak by to skončilo len field goalom, Packers by viedli 17-3 po úvodných troch drivoch celým ihriskom.

Čo sa stalo?

Ešte do polčasu sa Packers dostali na loptu, no bolo to 35 sekundové zotrvanie a 3-and-out. Opäť sme videli niečo, čo nás máta ešte od zápasu s 49ers v NFC Championship game. Jonesove fumble zmrazilo gameplan a perfektne rozbehnutý útok.

V druhom polčase Packers neskórovali. Prvé dva drives Packers mali dokopy 22 plays, 145 yardov a priniesli 14 bodov. Nasledujúcich 10 drivov malo 39 plays, 149 yardov a nula bodov.

Ako na tom bola Tampa? Tá skórovala v prvom a poslednom drive – 23 plays, 137 yardov, 9 bodov. Ich 10 ostatných drives – 38 plays, 136 yardov a 3 body. Bucs mali rovnako ako Packers poriadne dva drivy za celý zápas a získali 9 bodov. Keď to zrátame, máme to 14-9. Dva podarené drivy Packers vs dva podarené drivy Bucs skončili o 5 bodov pre Green Bay a toto napokon rozhodlo.

Transformácia útoku priamo pred očami

Už teraz je všetkým fanúšikom, nefanúšikom, kritikom a hejterom jasné, že ofenzíva Packers je odlišná. Je to práca počas procesu, akési brúsenie diamantu, ktoré by sa malo ukončiť od nejakého Weeku 10. Je to transformovanie pre LaFleura, Rodgersa, Oline a zvyšných hráčov. Toto nie je tím s piatimi receivermi ako za čias vyhraného Super Bowlu s Rodgersom a rokov nasledujúcich. Toto nie je tím s Adamsom, ktorý mal každý zápas 13+ targetov.

V útoku Packers 2022 sú hlavnými hybnými silami Jones s Dillonom. Cieľom je väčšie kontrola hry, času a menej záleží na počte bodov. Nehovorím o druhom polčase a čistej nule v podaní Packers, ale o tom, že tento tím dokáže dať 2 TD a 14 bodov najlepšej obrane súťaže a nebyť fumble na goal line a vymyslená penalta running into kicker, Packers by skórovali minimálne dva field goaly. 20-3 s vedomím, že na druhej strany hrá 11 chlapov, ktorí pustia za dva zápasy dva touchdowny a len 22 bodov.

Green Bay Packers prichádzajú v tejto sezóne vyhrávať zápasy s defense, nie s útokom okolo top receivera ligy. Stále je to proces, ale ak nám niečo tento ťažký zápas proti Tampe ukázal, tak je to akási možná podoba fungovania offense. Vedomé kontrolovanie, behový útok a jasne nadizajnované passové hry. Nič viac, nič menej.


BAK SA VRÁTIL

David Bakhtiari nastúpil na svoj druhý zápas od zranenia kolena. Proti Buccaneers sa striedal s Yoshom Nijmanom po drivoch. Takto by to malo pokračovať aj v ďalšom zápase. Bak ale odohral veľmi dobrý zápas. Defense Bucs je jedna azda najlepšia v generovaných tlakoch a sackov, no Bak pustil podľa PFF len jeden tlak a vyslúžil si najlepší pass-blocking rate z O-line Packers! Po zápase povedal Billovi Huberovi z Sports Ilustrated, že sa cíti úplne odlišne ako po zápase s Lions vo Weeku 17. O-line s Bakom a Jenkinsom vo forme je na úrovni Super Bowlu, čiže je fantastické, že sa comeback darí omnoho lepšie ako pred mesiacmi.

Jeden tlak pustil aj Nijman a celkovo bol výkon O-line perfektný. Proti tak silnej obrane sa darilo držať pocket, v prvom polčase sa pomohlo behu.


KDE SÚ LIMITY TEJTO DEFENSE?

Defense v zápase čelila 59 plays, pustila 285 yardov, len 12 bodov a vyprodukovala 2 turnovers. Aaron Rodgers po zápase povedal, že ak defense povolí 12 bodov, pravdepodobne vyhrajú každý zápas.

Najväčšiu hrozbu predstavovala behová obrana resp. RB Buccaneers Leonard Fournette. Tomu sa v zápase podarilo nabehať len 35 yardov a Brady prišiel o najväčšiu zbraň. Navyše bez svojich top receiverov. Nemal mu kto otvoriť dvere do útoku Packers tak, ako sa to podarilo Jonesovi s Dillonom v prvých troch drivoch. Bradyho najlepší drive bol ten posledný, kedy sa Joe Barry už tradične rozhodol hrať soft, nechal mu prejsť celé ihrisko. Bol z toho touchdown, ale bez potvrdenej 2pt conversion.

Ešte však nechcem predbiehať. Defense zvládla ťažký zápas v úmornom teple na jednotku. Na ihrisku bola kvantum času a aj napriek zraneniu CB Jaireho Alexandera sa to nezrútilo, práve naopak. Mužom zápasu je v mojich očiach CB Keisean Nixon. Odohral neskutočný zápas, keď naskočil na pozíciu nickel cornera. Trojročný corner prišiel z Raiders ako posila pre special tímy Richa Bisacciu, vlani hral ako nickel. Proti Tampe mal perfektný play ako gunner, keď O’Donnellov punt zachytil na 1-yardovej línii a v defense predviedol hneď niekoľko famóznych hier.

Viete v čom je totálna trefa? Jeho kontrakt je na 1 rok za 960 tisíc dolárov, no absolútne nič z toho nemá garantované! Zero guarantee kontrakt. Absolútny steal už v tomto momente, pretože bez garantovaných prachov a za menej ako milión mal veľkú zásluhu na výhre proti Tampe.

Rookie Quay Walker odohral perfektný zápas. Nie je to finiš produkt, no je v procese a cítiť ho. Highlightom je forced fumble, keď loptu vyrazil z rúk Perrimana. Walker hrá úvod kariéry a už teraz je to neskutočný hráč. Kam siaha jeho potenciál v strednodobom horizonte? Mne príde, že on akýmsi zrkadlom celého tímu a aj defense. Všetko je to procese, nie je to finálny produkt, no už teraz to nie je vôbec zlé.

Brady mal v prvých dvoch weekoch priemerný čas odhodu 2.26s, čo bolo druhé najrýchlejšie číslo v NFL. Proti Green Bay to spadlo ešte na 2.17s, čo bolo najrýchlejšie v celom Weeku 3. Keď lopta letí z ruky takto rýchlo, pre pass rusherov sa stáva takmer nemožné, aby doručili nejaké plays. Z tohto dôvodu nemali Packers podľa PFF nejaké oslnivé pressures čísla – 10 tlakov. No to vyzdvihuje tri sacky Rashana Garyho a Kennyho Clarka ešte vyššie. Najlepšou cestou na porazenie Bradyho je neustále vytváranie tlaku stredom, čo bolo dôvodom, prečo Barry calloval blitz 18-krát, zatiaľ čo v prvých dvoch zápasoch ani raz. Cieľom bolo narušiť rýchlu passovú hru.

Rashan Gary bol na ihrisku cítiť a mal jeden sack. Kenny Clark bol proste Kennym Clarkom a pripísal si prvé dva sacky sezóny.

Green Bay podobné zápasy v minulosti väčšinou prehrával, defenzívne súboje končili so slzami v očiach. Teraz defense vystúpila, potiahla to a vyhralo sa. Jedným z top lídrom obrany a celého tímu je De’Vondre Campbell, ktorý zrazil pass smerujúci do end zone pri 2pt conversion a ukončil zápas.

Soft obrana – Nechajte chlapcov dokončiť si svoju robotu

Ak obrana v zápase hrá perfektne a vyhráva ho na stranu tímu je podľa mňa úplne hazardné nechať QB ako Tom Brady voľné ihrisko a yardy. Brady nie je Mahomes, Burrow a spol., ktorí by hľadali čo najrýchlejšiu cestu smerom do end zone alebo nič iné. Bradymu dáte soft obranu a on si to pekne bude brať po kúskoch, po 3-5 yardových ziskoch. Rovnako, ako to spravil Garoppolo v tom strašnom januárovom zápase. 58 minút hrala defense neskutočne, dve minúty sa hral soft a celé zle. Brady to ihrisko napokon aj prešiel, ale nepremenil 2pt conversion.

Je asi na zamyslenie, aká bola pravdepodobnosť, že Buccaneers dva razy po sebe nájdu proti obrane Packers hrajúcej v brutálnej forme end zone, čo sa napokon aj potvrdilo – nedokázali to. Na druhej strane sa podľa mňa mohol poslať nejaký agresívnejší call v zárodku celého drivu, kedy mal Brady pred sebou ešte celé ihrisko. Clark, Reed, Smith, Gary sa mohli použiť na jeden-dva agresívnejšie cally. Fournette nebehal, receiveri proti cornerom nedokázali vyrásť a pokojne sa to mohlo skúsiť.


PERFEKTNÉ SPECIAL TÍMY

Green Bay Packers môžu ukázať po zápase na svoje special tímy ako na jednu z hlavných zložiek víťazstva! Nie, nie je to sci-fi, ale veľká realita z nedele. Začnem Patom O’Donellom, ktorý puntoval 7-krát, z toho 5-krát inside 20, 0 touchbackov, najdhlší meral 63 yardov, priemer 48.4 yardu na punt a dohromady nakopal 339 yardov. Fenomenálny výkon. Ja si osobne nepamätám lepšieho puntera vo farbách Packers. Krásne bolo vidno pri jeho puntoch ako pracuje so silou a umiestnením kopu.

Rudy Ford je neeskutočný gunner. Ten chlap je prakticky nezastaviteľný a v spojení s O’Donnell je pre súperov takmer nemožné punty vracať. Ford má rýchlosť ako blesk a tento podpis sa tiež veľmi vydaril.

Vyzdvihnúť určite treba aj chytený onside kick Buccaneers. Priznám sa, že ja som výhru po nepremenenej 2pt conversion ešte neoslavoval a v duchu som sa obával. Veď tie roky tragiokomédie sa na mne už nejako muselo podpísať. Napokon to ale dopadlo perfektne, Allen Lazard bez najmenších problémov loptu chytil a ľahol si na zem.

Videli sme aj nejaké penalty, no opäť je tam obrovský pokrok oproti minulej sezóne. Z toho jedna bola vymyslená. Nech mi niekto otvorene povie, že aký running into kicker tam mohol byť, keď hráč Packers padol po kontakte s hráčom Bucs do nôh puntera. Toto za mňa penalta nemala byť.


GUTENKUNSTOVE ČAROVANIE POKRAČUJE

Rok 2021 – De’Vondre Campbell, Rasul Douglas.

Rok 2022 – Jarran Reed, Rudy Ford (najlepší special teamer Packers, ktorého si ja pamätám), Keisean Nixon, Dallin Leavitt, Pat O’Donnell + hráči z draftu (zatiaľ „len“ Romeo Doubs a Quay Walker)

Fenomenálne podpisy, jeden lepší ako druhý. K tomu určite rátajme aj Sammyho Watkinsa, ktorý mal perfektný zápas proti Bears, síce je na IR, ale takmer zadarmo a bez rizika. Obrovská poklona Guteymu a celému tímu okolo nehu. Perfektná robota za posledné roky, ktorá tento tím dopĺňa veľmi dobre.


ČO NESMIE UNIKNÚŤ

 • Neviem, či je to zaujímavosť, ale koľko penált nebolo odpískaných proti Tampe? Koľko holdingov tam bolo či už pri íčku Rodgersa (na Tonyana) alebo na Rashana Garyho?
 • DELAY OF THE F****** GAME! Veľmi dobre viem, ako sa to posudzuje, ale to by sa aj slepý rozhodca hádam tri razy pozrel na centrovu ruku resp. loptu a časomieru vzadu… Ešteže ten druhý pískali, ináč by som neprežil.
 • Packers mali 2.7 yardu na beh. Možno aj kvôli tomu sa od behu upustilo, no vieme, že to nevychádza. Vždy, keď Packers zabudli na svoj behový útok, sa strhlo ku heavy pass offense a nedarilo sa hýbať s loptou. Pod LaFleurom sa tieto zápasy tradične prehrávajú. Behová hra spomaľuje pass rush, dá desiatky sekúnd navyše na oddych pre defense a otvára možnosti playbooku pre passovú hru (play action je najväčší priateľ každého QB).
 • Rodgers bol perfektný proti blitzu. Tampa poslala blitz 17-kráč, Rodgers skompletoval až 14 passov pre 160 yardov, 2 TD a interception.
 • Tampa v druhom polčase zareagovala na playbook Packers tým, že do coverage poslala muža navyše, aby sa vyradili z hry rýchle passové možnosti.
 • 8 receptions Romea Doubsa bolo najviac v jednom zápase v podaní nováčika od čias Gerryho Ellisa, ktorý mal tiež osem 30. novembra 1988. O jedno zachytenie viac mal Max McGee 2. decembra 1954.
 • Doubs priniesol verzatilitu, Packers ho dávali na slot aj out wide. Bolo ho cítiť aj bez lopty a ako deep threat dokázal vytvoriť viac priestoru pod sebou. Videli sme aj niekoľko špeciálne nadizajnovaných hier priamo naňho a vždy bol v správny čas na správnom mieste a loptu chytil. Toto je pre vybudovanie si chémie s Aaronom Rodgersom veľmi dôležité.
 • Packers boli druhý najhoršie tacklujú tím prvých dvoch weekov. Tento week si všetci vstúpili do svedomia, zamerali sa na dôraz a práve zlepšený tackling hral veľkú rolu v limitovaní behovej hry Buccaneers.
 • Packers mali fumble v každom zápaae sezóny. Rodgers má dva íčka. Deväť giveaways radí Packers na delené 9. miesto v tejto štatistike. Lopta sa nesmie strácať, pretože to môže vyjsť draho. Jej protekcia je zatiaľ žalostná.
 • Obrana Packers inkasovala za tri zápasy 45 bodov. 15 bodov na zápas je 6. najlepšie číslo v NFL, no treba si uvedomiť, že až 17 bodov padlo pri opening drivoch súpera. Musí sa to zlepšiť aj na základe opisu útoku, ktorý je vyššie. Útok nie je dobre stavaný na to, aby hral celý rok zozadu a doťahoval výsledok.
 • Veteráni na pozícii WR Randall Cobb a Allen Lazard mali dohromady 6 catchov pre 102 yardov a touchdown.
 • Packers odštartovali na 3rd downe 5 z 5, no potom skonvertovali len 1 z 10 pokusov.
 • Existuje predpoklad, že to bolo posledné vzájomné meranie síl Bradyho s Rodgersom. Veľmi ľahko sa môže stať aj to, že tieto dva tímy na seba narazia v januári. To však budú oba tímy vyzerať odlišne.

Najbližšie Packers privítajú na Lambeau Fielde New England Patriots. Tím Billa Bellichicka je 1-2, keď naposledy prehral s Ravens. Do zápasu proti Packers by podľa všetkého nemal nastúpiť starting QB Mac Jones (zranenie členka), ale backup Brian Hoyer.

Zápas začína v nedeľu o 22:25 nášho času.

GO PACK GO!!!