Sme jednotkou v NFC!

Naši Green Bay Packers sú nasadenou jednotkou konferencie NFC a playoff ide teda cez Lambeau Field! Pred výkopom tohto zápasu sa Arizone Cardinals podarilo poraziť Dallas Cowboys a to nám dalo príležitosť zabezpečiť si definitívnu pozíciu jednotky, voľného prvého víkendu a výhody domáceho prostredia pre playoff. Za Vikings na pozícii quarterbacka štartoval Sean Mannion a to bola pre nás zlatá príležitosť. Stačilo poraziť Vikings a už nás nič nemôže zastaviť pred pozíciu jednotky. Packers sa postarali o to, čo sa postarať mali. Vyhrali sme pomerom 37-10, zabezpečili sme si pozíciu jednotky a ešte k tomu sme definitívne vyradili Viqueens z bojov o playoff. Čo viacej si priať?

V tomto zápase to nebolo vždy pekné, nie všetko vychádzalo tak ako malo, no nakoniec Vikings pre nás nepredstavovali žiadnu hrozbu. Nie je žiadnym verejným tajomstvom, že ofenzíve Vikings mohutne chýbal Kirk Cousins a toto hralo výraznú úlohu v našom defenzívnom ťažení. Avšak v tejto lige nie je nič garantované, stále sa musíte postaviť na ihrisko a postrážiť si víťazstvo. Ak by nedošlo k neuveriteľnému catchu v podaní centra Garretta Bradburyho a k veľmi zložitému +50 yardovému field goalu v mrznúcich teplotách, tak sme mohli vidieť shutout v podaní Packers.

ĎALŠIE REKORDY!

Minulý week sme tu mali na začiatok review kopec rekordov, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť a v tomto duchu budeme pokračovať aj tento week. Veľkoleposť treba vždy oceniť a nebrať ju za samozrejmosť!

Matt LaFleur má za sebou skvelý štart do svojej kariéry head coacha v Green Bay. Touto výhrou sme dosiahli na naše trináste víťazstvo v regular season v každej z posledných troch sezón. Toto sa v histórii NFL nepodarilo žiadnemu inému tímu, len našim Packers pod vedením Matta LaFleura. A to sme k tomu nepotrebovali ani extra 17. zápas v regular season. Keď si to dáme dokopy, tak Packers sú pod vedením Matta LaFleura v regular season na bilancii 39-9. Žiadny iný head coach v histórii NFL nedosiahol na viacej víťazstiev vo svojich prvých troch sezónach než náš Matty! A pre tých, ktorí hovoria, že to dokázal len kvôli Aaronovi Rodgersovi, tak pred príchodom Matta LaFleura do Green Bay boli Packers na bilancii 24-23-1 počas posledných 48 štartov Aarona Rodgersa. Zaujímavosťou je, že Matt LaFleur počas regular season ešte nikdy neprehral dva zápasy za sebou.

Mattovi chýba už len Lombardi Trophy a ocenenie Coach of the Year. Tento rok má šancu dosiahnuť na oba míľniky. Ocenenie COTY by už mal mať v mojich očiach vo vrecku. Prekonal historické rekordy head coachov v histórii NFL a k tomu to dokázal cez kopec zranení. V tejto sezóne musel vyhrávať takmer celú, prípadne významnú časť sezóny bez nasledujúcich hráčov: David Bakhtiari, Jaire Alexander, Za´Darius Smith, Robert Tonyan, či Elgtona Jenkins. Tu sa nebavíme o hocijakých hráčoch, ale o najlepších hráčoch na svojich pozíciách v celej lige. Ukáže mi trénera, ktorý sa musí pasovať s takýmito kľúčovými zraneniami a stále si poistiť pozíciu nasadenej jednotky. Nech sa nikto nehnevá, ale Matt to už musí dostať. Pre pobavenie tu nechám odkaz na jedno video z obdobia, keď sme Matta prijali za head coacha:

Davante Adams už teraz patrí k absolútnej smotánke na pozícii wide receivera v histórii NFL. Počas svojich prvých 8 sezón v NFL nazbieral už 663 zachytených prihrávok, 8,066 yardov a 73 touchdownov. Aktuálne sa stal len 6. hráčom v histórii NFL, ktorý vo svojich prvých troch sezónach dosiahol na +600 zachytených prihrávok, +8,000 yardov a +70 touchdownov. Pridal sa k menám ako Jerry Rice, Randy Moss, Calvin Johnson, Marvin Harrison a Larry Fitzgerald. Davante sa k tomu stal prvým hráčom v histórii NFL, ktorému pri mene svieti +115 zachytených prihrávok, +1,350 zachytených yardov a +11 zachytených touchdownov v dvoch sezónach po sebe.

Aj Aaron Rodgers prepisuje históriu. Aktuálne má na svojom konte 513 prihrávok v tejto sezóne a k tomu len 4 interceptions. Ak už v tejto sezóne nehodí ďalší pick, tak to bude po tretí krát v jeho kariére, keď hodil +500 prihrávok a 4 alebo menej interceptions. Žiadny iný quarterback v histórii NFL to nedokázal čo i len raz.

Prepisovať históriu sa darí aj našej dvojici running backov. AJ Dillonovi sa v tomto zápase podarilo prekonať hranicu 1,000 celkových yardov v tejto sezóne. Keď to skombinujeme s Aaronom Jonesom, tak sa stalo len po štvrtýkrát v histórii Packers, že máme dvoch running backov, pričom obaja majú cez 1,000 celkových yardov v jednej sezóne. Posledný krát sa niečo takéto udialo v roku 1980.


POMALÝ ŠTART POKRAČUJE

Aj napriek tomu, že sme začínali na lopte a dokázali sme sa pohybovať ihriskom, tak to nebolo úplne tak, ako by sme si to predstavovali. Do druhej štvrtiny sme vstupovali s vedením len 3-0 a to aj napriek tomu, že sme mali dvojnásobne viacej plays, trojnásobne viacej získaných yardov než Vikings a k tomu veľkú stopku na 4. downe v blízkosti stredu ihriska.

Tento pomalý štart bol spojený aj s hrou v red zone, kde sme mali opäť svetlé, ale aj negatívne chvíľky. Nakoniec to však skončilo omnoho lepšie než to začalo. Počas prvých štyroch drivov zápasu sme sa dokázali dostať do red zone až trikrát. Ale vyťažili sme z toho len šesť bodov. Nie je žiadnou neznámou, že dropnutý touchdown v podaní Josiaha Deguaru spustil reťazovú reakciu. Keby sa tam skóroval touchdown, tak pri našej druhej príležitosti by sme zrejme išli kopať field goal a celkových 13 bodov z prvých troch príležitostí by znelo oveľa lepšie než len šesť.

Ale ako zápas pokračoval, tak sa Packers stali v red zone oveľa efektívnejší. Pri ďalších piatich pokusoch sme skórovali štyri touchdowny a premenili jeden field goal – celkovo sme skórovali 31 bodov. Matt LaFleur a Aaron Rodgers rozhodne nebudú spokojní s 50% úspešnosťou touchdownovu v red zone a bude sa na tom musieť ešte pracovať. Zamýšľam sa nad tým, aký veľký vplyv na našu slabú hru v red zone má zranenie Roberta Tonyana, ktorý bol doslova kľúčovou súčasťou našej historickej úspešnosti v red zone počas minulej sezóny.


RODGERS SI POISTIL MVP

Keď používame racionálny rozum, tak každému musí byť jasné, že Aaron Rodgers si zaslúži svoje štvrté ocenenie najužitočnejšieho hráča ligy a druhé ocenenie za sebou. V tomto zápase sa mu podarilo skompletovať 29/38 prihrávok pre 288 yardov a 2 touchdowny, pričom ku koncu štvrtej štvrtiny sa už mohol v kľude vysmiaty zohrievať na sideline. Spomínam to každý jeden week, ale Rodgers hrá poste najeefektívnejší futbal svojej kariéry a v efektívnosti sa na neho nikto nechytá.

Dostala sa ku mne jedna zaujímavá štatistika. Keď u nás posledný rok trénoval Mike McCarthy, tak až 20.9% Rodgersových dropbackov vyústilo do sacku, scramblu alebo throwaway. To bolo vôbec jeho najvyššie číslo v kariére a Rodgers vyzeralo ďaleko, ďaleko za zenitom a úprimne si povedzme, nedalo sa na to pozerať. Tento rok je jeho toto číslo na úrovni 12.8%, čo je najnižšie číslo v jeho kariére. LaFleur z neho spravil efektívneho quarterbacka, ktorý rozoberá obrany súperov z kapsy. Keď Rodgers nebol v tomto zápase pod tlakom, tak skompletoval 27/32 prihrávok pre 266 yardov a jeden touchdown. Keď zahrával play-action, tak bol 7/8 pre 60 yardov a proti blitzom skompletoval 9/14 prihrávok pre 77 yardov a 1 touchdown.

K Aaronovi tu mám jednu zaujímavosť. Počas posledných dvoch sezón v zápasoch proti divíznym rivalom nahádzal 36 touchdownov a 0 interception. On nevlastní už len Bears, ale aj celý zvyšok divízie NFC North.

Davante Adams patrí k smotánku (ako som už spomínal) a v tomto zápase nám spoločne s Rodgersom predviedol neskutočnú chémiu. Hneď v prvom drive táto dvojica predviedla dve plays, ktoré sa nepodaria 99% hráčom za celú kariéru. Prvý catch bol spinning back-shoulder proti cover-2. Druhý bol over the shoulder catch na slot fade. Adamsove uvoľnenie na line of scrimmage, kontrola tela a jeho tzv. late hands sú už teraz legendárne. Jeho touchdown prišiel po šikovnom route koncepte. Rodgers a Adams si povedali, že v tomto zápase budú trhať cover-2 obrany Vikings vďaka back-shoulderom a proti tomu sa brániť ani nedá. To je proste futbalové porno.

Adams opäť podal komplexný výkon a keď sa pozrieme na rozbor jeho odnehnutých routers, tak nám nezostáva nič iné len povedať, že komplexnejší receiver v súčasnej NFL proste neexistuje. Dokáže hrať inside/outisde, na oboch stranách formácie, do všetkých troch levelov obrany. K tomu jeho uvoľnenie, route running, sledovanie lopty, ruky, schopnosť získavať yardy po zachytení prihrávky = najkomplexnejší receiver v lige.

Obrázok

Písal som to už aj minulý week, ale Allen Lazard časuje svoju formu úplne dokonale. V posledných štyroch zápasoch zachytil 16 prihrávok pre 215 yardov a 3 touchdowny. Rodgers mu verí a konečne sa začal presádzať v contested catchoch. Zhruba v polovici sezóny mal dvojzápasovú šnúru, v ktorej bol na contested catchoch 0/5. Odvtedy? Z posledných piatich chytil šesť, vrátane touchdownu v tomto zápase. Podľa Next Gen Stats mal pri svojom touchdownovom zachytení separáciu 0.6 yardov, čo je najtesnejšie okno, do ktorého hodil Aaron Rodgers v tejto sezóne touchdown. K tomu pri ďalej zachytenej prihrávke (video ukážka), tak tu mal separáciu 0.4 yardov. K tomu nesmieme zabúdať aký prínos má pre nás v behovej hre vďaka jeho blokovaniu. Dúfam, že mu táto forma vydrží až do playoff!

Pochvalu si zaslúži naša dvojica running backov Aaron Jones & A.J. Dillon. Jonesových 13 dotykov s loptou prinieslo na náš účet 106 yardov a 4 plays, na ktorých získal 10 a viacej yardov (vrátane 27 a 28-yardového behu). K tomu spôsobil 5 missnutých tacklov. Jones sa dostáva tiež do tej správnej formy a to je pre nás skvelá správa. A.J. skóroval dva touchdowny a naplno nám ukázal, že keď nastúpia mrazy, tak toto kladivo bude obrany nehorázne bolieť. Celkovo mal 16 dotykov s loptou a získal na nich 83 yardov, vrátane 2 touchdownov. Keď sa pozrieme na štatistiky DVOA, tak podľa nich aktuálne v NFL nie je efektívnejší running back, než AJ Dillon. Keď sa pozrieme na running backov, ktorí získali 2+ yardy po prvom kontakte na aspoň 70% svojich behov, tak AJ Dillon je suverénne na prvom mieste (77% behov). Na druhom mieste je Tony Pollard (73%). Najbizárnejšou štatistikou je, že AJ Dillon je aktuálne najlepšie hodnotený running back v NFL podľa PFF. Tí mu po 17. weekoch udelili známku 90.3. Od roku 2010 takúto známku obdržali len títo RBs: Derrick Henry, Marshawn Lynch, Adrian Peterson a teraz AJ Dillon. Čo je na tom bizárne? Že PFF pred draftom nemali Dillona medzi TOP 250 hráčmi na drafte a tvrdili o ňom, že je v NFL absolútne nepoužiteľný. Teraz je podľa nich najlepší running back v NFL.

Minulý rok o takomto čase začal Matt LaFleur vyťahovať z playbooku svoju pony package. To je ofenzívna package, kde vedľa seba v backfielde stojí Aaron Jones a AJ Dillon. V tomto zápase sme sa opäť dočkali tejto formácie a ja osobne verím, že ju budeme vidieť aj v playoff. Táto package nám ponúka kopec možností, môžeme byť v nej kreatívni.

Absolutórium si opäť zas zaslúži ofenzívna lajna. Rodgers nebol ani raz sackovaný a teda v posledných dvoch zápasoch sme nepustili ani jeden sack. Celkovo sme pustili len 7 tlakov na Rodgersa a je to teda 4. zápas v rade, v ktorom sme pustili menej ako 10 tlakov na QB. Nezabúdajme, že hráme s prakticky náhradnou OL: LT – nedraftovaný hráč/3ka, LG – 6. kolo/3ka, C – nedraftovaný hráč/náhradník, RG – nováčik 4. kolo, RT – 32 ročný veterán, ktorého nikto nechcel a podpísali sme ho na začiatku training campu/3ka.

Práca ofenzívnej lajny sa ukázala aj pri behovej hre, kde sme mali skvelý priemer 5.4 yardov na jeden beh.

Musím fakt pochváliť Dennisa Kellyho. Ten dokázal zaskočiť za zraneného starting pravého tackla Billyho Turnera a na 144 pass-blocking snapoch pustil len 2 tlaky, pričom v posledných dvoch zápasoch nepustil ani jeden tlak (81 pass-blocking snapov).


BEHOVÁ OBRANA PREDVIEDLA SKVELÝ VÝKON

Pred zápasom som sa strašne obával o našu behovú hru a teraz proti nám stál Dalvin Cook. Všetci vieme, že v posledných zápasoch sme v behovej hre horeli. Ale v tomto zápase sme sa pochlapili, zabrali sme a predviedli skvelý kolektívny výkon. Pred zápasom sme vedeli, že Vikings sa budú opierať o svoju behovú hru. Vedeli sme to aj v NFC Championship proti Niners. Ale aj tak sa nám behy nepodarilo zastaviť. Garoppolo za celý zápas nemusel s loptou vôbec hádzať a Niners nás rozbehali. Vedeli sme to aj minulý rok na Lambeau proti Vikings. Ale aj tak sa nám behy nepodarilo zastaviť. Cousins za celý zápas nemusel s loptou vôbec hádzať a Vikings nás rozbehali. Vedeli sme to aj tento rok proti Browns. Ale aj tak sa nám behy nepodarilo zastaviť. Teraz som vo svojich snoch videl rovnaký scenár, ale opak bol pravdou. Hviezdny Dalvin Cook mal 9 behov na ktorých dokázal získať len 13 yardov. Minulý week bol náš tackling otrasný, ale teraz sme netrafili len jeden tackle. Konečne sme dokázali zastaviť behy a musíme veriť, že to je trend, ktorý bude pokračovať aj v playoff.

Srdcom nášho defenzívneho úspechu proti behu bol Kenny Clark. Toho sa Vikings snažili zdvojovať na každej jednej play, ale ani to im nepomohlo. Kenny dokázal byť dizruptívny a aj keď nezahral play on sám, tak práve vďaka jeho dizrupcii vytvoril priestor pre svojich spoluhráčov, ktorí mohli zlízať smotanu. Center Bradbury si s Kennym vôbec nevedel poradiť a ten už tradične tento súboj opanoval.

V defenzívnej lajne odohrali veľmi dobrý zápas aj Dean Lowry s Tylerom Lancasterom. Dean si pripísal štyri hurries a bol výborným aj proti behom. Tyler hral výborne proti behom a celkovo táto dvojica pracovala na vysokej úrovni. Ak takto dokážu hrať aj v playoff a vráti sa nám Zee, tak to môže byť výborné.

Na krajoch odvádzal excelentnú prácu Rashan Gary. Ten odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v tejto sezóne. Perfektne si dokázal strážiť edge proti behom a môžeme povedať, že bol najlepším obrancom čo sa týka hry proti behom v tomto zápase. K tomu dodal ďalších 8 tlakov na QB (3 hurries, 3 hity na QB a jeden sack). Aktuálne má priemer 5 tlakov na jeden zápas, čo je delené druhé najlepšie číslo v lige. Pred ním je len Maxx Crosby (5.63). Celkovo má na svojom konte 76 tlakov na quarterbacka, čo je druhé miesto v lige spomedzi edge rusherov a je na treťom mieste v pass rush produktivite (10.2). A to odohral 15 zápasov. Pre porovnanie, všetci si pamätáme legendárnu sezónu Zee Smitha v roku 2019. Vtedy nazbiera 93 tlakov a jeho pass rush produktivita bola 10.6. Gary zažíva sezónu, ktorá ho radí medzi najlepších pass rusherov v NFL. Mimochodom, to je tiež ten bust.

V strede obrany odvádzali dominantnú prácu De´Vondre Campbell a Krys Barnes. De´Vondre si pripísal 8 tacklov a ani jeden nemissol. Spomedzi jeho 8 tacklov prišli štyri na treťom downe, ktoré znamenali stopku. Campbell hrá rýchlo a jeho tackling je excelentný. Zažíva fakt výbornú sezónu. Aktuálne má na svojom konte 104 solo tacklov a naproti tomu len 4 missnuté tackle. Každý ostatný linebacker v lige, ktorý má aspoň 80 solo tacklov missol dvojčíselný počet tacklov. Krys po veľmi slabom zápase proti Browns podal skvelý výkon. Mal 3 tackles, pričom všetky tri boli vplyvné plays, ktoré znamenali neúspech pre útok (stopky). K tomu zrazil 2 prihrávky a do svojej coverage pustil len 2 prihrávky pre 2 yardy.

V secondary musím vyzdvihnúť rookie cornerbacka Erica Stokesa. Ten dostal na starosti excelentného receivera Justina Jeffersona a nepustil ho prakticky k ničomu. Keď bol na Jeffersonovi, tak videl 3 targety, na ktorých pustil len 1 zachytenú prihrávku pre 10 yardov, 0 first downov a 0 touchdownov. Možno si poviete, že to je kvôli tomu, že nehral Cousins. Ale naschvál si pozrite All-22 z tohto zápasu a jeho coverage. Vkuse bol prilepený na Jeffersonovi. Spomedzi cornerbackov, ktorí odohrali aspoň 850 snapov, tak Stokesove percento pustených skompletovaných prihrávok (50%) je druhé najlepšie v celej lige. Pred ním je len AJ Terrell. Z nováčika sa nám stáva hviezda priamo pred očami.

V obrane sme sa rozhodli spraviť zmenu v našej dime package. Namiesto Henryho Blacka bol dime defenzívnym backom Kevin King. A fungovalo to veľmi dobre. King nám ponúkol lepšiu coverage, špeciálne man-to-man a mal aj jeden veľmi pekný tackle na treťom downe.


ZÁCHRANA SPECIAL TEAMU?

Ako hovorí náš generálny manažér Brian Gutekunst – súpiska sa buduje 365 dní v roku. Dňa 30. decembra Gutekunst podpísal do practice squadu bývalého receivera Seahawks David Moora. Ten sa objavil aj v zápase a dostal príležitosť ako primárny kick a punt returner. Výsledok? Ponúkol nám dva pekné returny! Jeden z nich bol 21 punt return, ktorý bol náš najdlhší punt runt v tejto sezóne a najdlhší v našich posledných 48 zápasoch.

Pochvalu si zaslúži aj Mason Crosby. Ten premenil všetkých sedem kopov (3 FGs & 4 EP). Dokázal sa vysporiadať aj so zlým holdom Bojorqueza a field goal skúsene premeniť.

Pochvalu si výnimočne nezaslúži Corey Bojorquez. Ten pokazil jeden hold pri kope a jeden z jeho puntov meral len 24 yardov. Keď chcete byť skvelým punterom v Green Bay, tak musíte vedieť kopať v poriadnej zime. Corey svojim prvým testom neprešiel. Po zbabranom punte bola na ňom vidieť obrovská frustrácia s jeho puntom. Od seba očakáva len skvelé punty a verím, že sa z toho oklepe.


GO PACK GO!!!!!!