Deja vu z minulého roka

Neviem, či sme v roku 2021, alebo už v 2022, lebo week 1 nám akosi nevyšiel podľa predstáv a bol z toho debakel, keď sme na pôjde U.S. Bank Stadium podľahli domácim Vikings pomerom 7-23. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo sa v tomto zápase udialo. Tento zápas najlepšie vystihujú slová Matta LaFleura v polčase tohto zápasu. Povedal, že je sklamaný z toho, že hráči do toho nedávajú všetko. A presne o tomto to je. Nie je to o tom, že nás niekto porazí, to dokážem zvládnuť. Avšak keď to je bez srdca a bojovnosti, tak to ma zabíja. Niektorí sa snažia vyhovárať na to, že naši starters nehrali v preseason ani jeden snap. Avšak to ani tí na strane Vikings. Čiže žiadne výhovorky.

Keď by som to mal zhrnúť do štyroch bodov, tak by to vyzeralo takto:

 • Útok nebol na jednej vlne počas celého priebehu zápasu. Mali sme príležitosť na jednu big play a dropli sme ju.
 • Obrana nechala jedného hráča (ktorého sme nemohli nechať), aby nás porazil.
 • Special team nespravil žiadnu brutálnu chybu.
 • Naša posledná útočná play zápasu na 4th&1 – Rodgers hodí dlhú prihrávku do double coverage na Roberta Tonyana. 3:45 do konca zápasu a bolo vymaľované.

ÚTOK SA V ZÁPASE NEUKÁZAL

Začnem hneď tým, čo nám podľa mňa v tomto zápase chýbalo. Nebol to Davante Adams. Bol to David Bakhtiari s Elgtonom Jenkinsom. Keď niekto začne vyprávať o tom, že to vyzeralo tak ako to vyzeralo kvôli tomu, že nám chýba Davante Adams, tak buď tento zápas nepozeral, alebo sa do futbalu vyzná tak ako sa ja vyznám do jadrovej fyziky. Hráči boli voľní, Rodgers však nemal čas to na nich hodiť, alebo to proste hodiť nechcel. V minulej sezóne nám Matt LaFleur prezradil, že dôvod, prečo sme nehrali toľko play action a následné deep balls z toho bol ten, že sme mali zranenú OL a nemohli sme sa spoliehať na to, že to chalani podržia, kým sa deep routa vyvinie. V tomto zápase sme to mohli krásne vidieť. Ukážeme si príklady. Tu hráme play action a Christian Watson sa vďaka svojej rýchlosti dokázal presadiť cez double coverage. Rodgers ho však nemal čas nájsť, lebo bol okamžite pod tlakom. Keby mal čas, toto je touchdown.

Máme tu ďalšiu play, kde si Matt LaFleur a Aaron Rodgers len povedia: „Do riti, čo ešte musíme spraviť?!!!“ Perfektne nachytali Vikings na play-action. Avšak Kendricks celú hru zmaril kvôli tomu, že jeden z našich OL vôbec nikoho neblokoval, zle sme si prebrali boky a tým bol Kendricks voľný rusher… Sammy Watkins bol na tejto play úúúúúplne voľný….

Mám tu play, ktorá sa kľudne mohla skončiť touchdownom Sammyho Watkinsa. Náš útok nachytal obranu Vikings postavenie safetyho, ktorý je na opačnej strane ihriska a má smerovať lopta na Sammyho Watkinsa. Ten má ideálne vnútorné postavenie voči cornerbackovi a safety reaguje pozde. Avšak Rodgers opäť nemal čas doručiť túto loptu kam mala prísť…

Tu máme play z kategórie, podrž pass protection aspoň pár sekúnd!! Jake Hanson bol okamžite porazený… Keby to trošku podržal, tak tam máme dvoch hráčov úplne voľných..

Potom sme mohli vidieť aj nejaké tie plays, kde Rodgers proste zbytočne držal loptu, alebo ju nedoručil keď ju doručiť mohol. Rodgers má voľného Sammyho Watkinsa a k tomu aj čas, avšak hádže len checkdown. Plus Christian Watson odbehol peknú chair routu a keby Rodgers chce, tak mohol loptu doručiť aj jemu. Christian tam vykúpal Dantzlera.

A dočkali sme sa aj plays, kde proste veteráni spravili neodpustiteľné chyby. Napriklad Randall Cobb a Sammy Watkins bežali routu v rovnakej oblasti, Marcedes Lewis a Aaon Jones sa na svojich routach zrazili, či Josh Myers a Jon Runyan blokovali navzájom jeden druhého..Tu je Jones a Marcedes:

Tu Randall a Sammy:

A tu Josh s Jonom blokujú seba navzájom namiesto Za´Dariusa Smitha. Plus tu to mal Rodgers len odhodiť do outu, nedržať a ešte byť sackovaný…

Nechápem, ako Aaron Jones dostal 5 behov a celkovo len 8 dotykov s loptou… A to mal priemer 10 yardov na jeden beh. Neviem, či to má na svedomí Matt LaFleur, Aaron Rodgers, alebo niekto iný. 8 dotykov s loptou pre Aarona Jonesa je na väzenie. Dvojica Jones/Dillon dostala v tomto zápase 25 dotykov/targetov, na ktorých vyprodukovala 155 yardov, 1 touchdown a priemer 6.2 získaných yardov na jednu play. Všetci ostatní hráči na ostatných plays: 31 plays, 118 yardov, 0 touchdownov, 3.8 získaných yardov na jednu play. Mimochodom jedna pozitívna správa. Aaron Jones sa v historických tabuľkách Green Bay Packers posunul na 4. miesto, čo sa týka počtu nabehaných yardov v našich farbách. V tomto zápase predbehol Tonyho Canadea, ktorý má pri svojom mene 4,197 yardov. Jones má aktuálne 4,212 a na tretieho Johna Brockingtona mu chýba 813 yardov.

AJ Dillon sa mi veľmi páčil a bol asi jediný hráč, ktorý prišiel v toto nedeľné poobede hrať za Packers futbal. Jeho 15 dotykov s loptou vyprodukovalo 81 yardov a skóroval náš jediný touchdown. Zaujímavosťou je, že v passovej hre mal najviac catchov a targetov spomedzi všetkých našich hráčov.

Na pozícii tight enda hral Robert Tonyan len niekoľko snapov a zrejme ešte nie je ready na plnú záťaž. Musím povedať, že čo sa týka blokovania sa mi ohromne páčil Josiah Deguara. Príde mi, že sa v tejto hernej činnosti výrazne zlepšil. Pozerajte na tento krásny blok v otvorenom priestore. Vôbec žiadna sranda, no Deguara to zvládol na jednu s hviezdičkou:

Keď už som hovoril o Big Bobovi, tak tu máme jednu RPO, ktorá obsahuje leak tight enda cez formáciu. Toto je kúzlenie Matta LaFleura. Viacej takýchto plays!!!

Rozhodnutie hrať 4. down na 1-yardovej línii takmer v žiadnej logickej situácii nebudem spochybňovať. Táto liga v súčastnosti patrí tým, čo majú gule až po zem a potrebujú na ne nejaký vozíček. Čo sa však týka rozhodnutia hrať shotgun beh z 1-yardovej línie, tak to budem kritizovať nonstop. Toto je proste pre mňa no-go. Neexist! Nikdy tomu nepochopím… Keď si to tak zrekapitulujeme, keby Watson nedropol istý touchdown a premenili by sme tento 4. down, tak by to bol prakticky vyrovnaný zápas. My sme naše príležitosti nevyužili a Vikings áno. Oni ten 4. down pred našou end zónou premenili do touchdownu.

Vo svojom preview som písal o tom, že rýchlosť Christiana Watsona a Romeo Doubbsa môže platiť na pomalú secondary Vikings a volal som po go route. To sa stalo hneď na našej prvej útočnej play a hneď z toho mal byť 75 yardový touchdown. Christian tam nádherne vykúpal budúceho Hall of Famera Patricka Petersona, avšak predviedol neskutočný drop. Po tejto play sme sa už k tomu nikdy v zápase nevrátili… Keď sa pozeráme na túto play, tak ľudia začali Watsona okamžite prirovnávať k MVSkovi. Avšak Christian je na ihrisku omnoho plynulejší čo sa týka pohybov.

Christian bol v tomto zápase voľnejší častejšie, než si mnoho ľudí myslí a za mňa je pripravený na to, aby bol jednou z hlavných postáv útoku. Mali by sme sa aspoň pokúsiť o to nakresliť nejaké plays vyslovene pre neho. Jeho rýchlosť spojená s mohutnou postavou sú neskutočným darom. Zároveň dokázal nájsť soft spoty v zone coverage a naozaj mám z neho pocit, že je ready. K tomu aj pekne blokoval. Na tejto play bol Watson voľný, našiel soft spot a Rodgers to mohol na neho kľudne hodiť. Bola to nakoniec pekná play v podaní Dillona, ale tieto koncepty sú dizajnované na to, aby vytvárali big plays. Rodgers sa proste nepozeral jeho smerom…

Čo sa týka ofenzívnej lajny, tak absolútne nechápem, prečo hral Jake Hanson namiesto Zacha Toma. Hanson hral otrasný zápas a reálne neviem, kedy som naposledy videl nášho ofenzívneho linemana hrať takýto slabý zápas. Možno to siaha až do čias Jasona Spriggsa či Kyla Murphyho. Hanson odohral 43 snapov v pass protection a pustil celkovo 4 tlaky na quarterbacka. Najviac horela práve naša pravá strana ofenzívnej lajny kde stál Hanson s Newmanom. Tí dokopy pustili 7 tlakov, celkovo sme pustili 11 tlakov na QB. Dobrou správou pre nás je to, že keď bude celá OL zdravá, tak ani jeden z týchto chalanov nie je v našej TOP 5ke. Zach Tom a Jon Runyan sú najlepší guardi na našej súpiske. Tu sa pozrite ako Tom spravil krásnu cestu pre beh Aarona Jonesa:

Prvý sack zápasu ide na triko Hansona, ktorý nedokázal udržať bull rush.

Elgtona Jenkinsa potrebujeme späť na pravom tacklovi. Newman proste nemá dostatočne kvalitné ruky na to, aby mohol súperiť s edge rusherom..

Tu si Newman a Hanson nedokázali správe prebrať bitz na pravej strane. Proste zlá komunikácia, prevedenia a snaha v podaní našej ofenzívnej lajny…


V OBRANE DOMINOVALI NEDOROZUMENIA

Útočné drivy Vikings v tomto zápase zahŕňali nasledujúce drivy:

 • 3 plays, -5 yardov, punt
 • 5 plays, 20 yardov, punt
 • 3 plays, 1 yard, punt
 • 4 plays, -5 yardov, FG
 • 5 plays, 20 yardov, punt
 • 7 plays, 34 yardov, punt
 • CELKOVO: 27 plays – 65 yardov – 5 puntov

Avšak zvyšné štyri vyzerali nejako takto:

 • 78 yardov – TD
 • 89 yardov – FG
 • 74 yardov – TD
 • 74 yardov – FG

Defenzívny koordinátor Joe Barry dokázal vymyslieť skvelé defenzívne game plany proti kvalitným tímom počas minulej sezóny. Avšak mal aj tie veľmi zlé proti veľmi zlým tímom. Tento game plan bol zlý proti silnému súperovi. Veľkým problémom v tomto zápase bolo to, čo sa počas campu podľa reportérov prakticky nikdy neudialo a to bustnuté coverages. Darnell Savage tam na ihrisku na niekoho kričal po ďalšej bustnutej coverage. Nemyslel som si, že komunikácia bude problém, no máme to tu.

No a teraz sa nám to stalo proti jednému chalanovi, ktorého musíme pokrývať na každej jednej play. Väčšina jeho catchov prišla v situácii, keď bol voľný na míle. Justin Jefferson v tomto zápase nachytal deväť prihrávok pre 184 yardov a 2 touchdowny. To je historicky tretie najvyššie číslo, čo sa týka nachytaných yardov hráčom Vikings v zápase proti Packers. Len Adam Thielen (202 v roku 2016) a Randy Moss (190 v roku 1998) mali viacej. Jefferson len v prvom polčase nachytal 6 prihrávok pre 158 yardov a 2 touchdowny. Next Gen Stats prišli so štatistikou, že v prvom polčase bol Jefferson zodpovedný za 90.9% ofenzívnych air yardov, čo je druhé najvyššie percento v jednom zápase čo sa týka histórie Next Gen Stats. Mám ďalšiu zaujímavú štatistiku. Jefferson mal priemer 4.0 yardov separácie na svojich 11 targetoch, pričom na plays, kde mal separáciu aspoň 3.0 yardov získal 138 yardov. Sranda je, že pri jeho 64-yardovej play v druhej štvrtine, ktorou pripravil pre Vikings field goal, nebol v jeho blízkosti žiadny branca na vzdialenosť 10 yardov…

Joe Barry a jeho obrana sa mali postarať o jednu vec. A to aby ich neporazil Justin Jefferson. Ak nás má niekto poraziť, tak nech to je niekto iný. Odstavme Jeffersona z hry, nech sa vytiahne niekto iný a potom povedzme len „good game“. Nechápem, čo sme to tam na Jeffersona vymýšľali. Toto je zoznam hráčov, ktorí v tomto zápase boli v coverage práve na tomto top receiverovi:

 • Preston Smith
 • Quay Walker
 • Adrian Amos
 • Darnell Savage
 • Eric Stokes
 • Rasul Douglas
 • A až potom konečne Jaire Alexander

Jaire nám po zápase povedal, že celý týždeň trénerom hovoril, že chce hrať osobu na Justina Jeffersona. No na jeho želanie sa nedostalo. Nakoniec dodal, že keby to bolo po jeho chuti, tak všetci veľmi dobre vieme, čo by na ihrisku robil. Ak to bude takto ďalej pokračovať, tak sa vôbec nebudem diviť, keď sa Jaire zahrá na Charlesa Woodsona, príde do Barryho kancelárie a povie mu: „enough of this shit.“ Niečo podobné sa už u nás udialo aj v roku 2020, keď Kenny Clark, Preston Smith a Za´Darius Smith išli za vtedajším defenzívnym koordinátorom Mikom Pettonom a povedali mu, že musia hrať v obrane agresívnejšie. Prístup našej obrany sa od tohto momentu zmenil a obrana celkovo vyzerala v druhej polovici sezóny o dosť lepšie. Problém vidím však v tom, že to musia hráči chodiť za DC a hovoriť mu, čo treba robiť?

Ak som počítal správne, tak do Jairovej coverage za celý zápas leteli tri lopty (jedna bola možno throwaway) a nepočítam do toho tú zlú komunikáciu v zone coverage, ktorá priniesla jeden Jeffersonov veľký zisk, tak ani jedna prihrávka nebola skompletovaná. Jefferson napáchal najviac škody práve vtedy, keď boli na ňom v coverage naši safeties. Darnell Savage s Adrianom Amosom boli zodpovední za jeho 4 catche pre 126 yardov. Amos odohral azda svoj najhorší zápas ako profík v NFL.

Musím povedať, že sa mi veľmi páčilo, čo Vikings robili s Justinom Jeffersonom. Ten hral prakticky všade na ihrisko a často bol v motion, čím mu Vikings vytvorili výhodný matchup. Takmer vždy keď bol v motion, tak to znamenalo jeho catch. Celkovo odohral 42 snapov na outside, 12 na slote, 2 v backfielde a 1 dokonca ako tight end. V motion bol celkovo na 7 snapoch, pričom na nich do jeho rúk smerovali 4 lopty. Vikings hrali prakticky 3/4 ofenzívnych snapov v 11 personnel, čo je typický útok Seana McVaya. Ako Joe Barry, tak Matt LaFleur tento útok poznajú lepšiu než svoje manželky… A aj tak nedokázali mať plán na Jeffersona, keď bol v motion. Plus sme nemali ani žiadny plán B. Nechápem tomu. Veru, že nie..

Tu mám záznam jeho prvého touchdownu. Vidíme, že ide do motionu a Amos so Stokesom sa nevedia dohodnúť kto si ho má prebrať… obaja pokrývajú Thielena…Výsledkom je to, že je úplne voľný a je to jednoduchý touchdown:

Tu je druhá fatálna chyba. Najskôr dôšlo ku chybe na strane Vikings, keď sa buď running back alebo Kirk Cousins otočil do zlej strany na play action.. Play by tu mala byť mŕtva… Avšak naša quarters coverage nechala Jeffersona úplne voľného.. ako? Amos berie úplne zlý uhol a z mŕtvej play bola obrovská big play kvôli Amosovej mentálnej chybe. To vyzerá ako keď hráte Madden a zvolíte si, že idete hrať safetyho a úplne do domrdáte..

Druhý touchdown prišiel po ďalšej miskomunikácii. Hráme cover 3 a Alexander s Douglasom sa nedokázali dohodnúť na tom, kto si má koho prebrať a výsledkom je to, že bol Jefferson úplne voľný.

Na tejto play je Jefferson v motion a to ho jednoducho dostane do matchupu s PRESTONOM SMITHOM NA SLOTE! Aký výsledok by sme asi čakali?

Treba si tiež povedať, že problém nebol vo vyvíjaní tlaku na QB. Pre porovnanie… O-Line Vikings pustila 20 tlakov na svojho quarterbacka (16 od trojky Clark, Gary a Preston), zatiaľčo naša OL len 11. Taký Christian Darrisaw pustil rovnaký počet tlakov ako Royce Newman (3), ktorý odohral svoj prvý kariérny zápas na pozícii pravého tackla a nehral nijako kvalitne. Celkovo bol Cousins pod tlakom na 43% dropbackov, čo je enormne vysoké číslo, avšak naše bustnuté coverage znamenali to, že Cousins dokázal zahrať plays pod tlakom a lopty sa zbavoval rýchlo. Jeho priemerný čas odhodu bol 2.76 sekundy.

Kenny Clark odohral svoj štandard a hodnotil by som ho ako najlepšieho obrancu na našej strane. Toto je už Kennyho klasika. 6 tlakov na quarterbacka.

ILB Quay Walker má za sebou veľmi vydarený vstup do kariéry NFL. Po ihrisku lietal a aj keď tam mal chyby (najmä pri zone coverage), tak za sebou zanechal dobrý dojem. Len na 38 snapoch pred zranením nazbieral 10 tackles a 5 stopiek. Tu máme krátke zhrnutie jeho pekných plays:

Tu mám detailne ukážku jeho fenomenálnej práce pri pokrývaní D gapu. Na sekundu to vyzerá tak, že C gap sa otvorí, no Walker číta runninbg backa a fullbacka. Prečítal to správne, napíli to do otvoreného priestoru a už má Cooka vo svojej moci:

A spomínaná chyba pri zone coverage. Jefferson je jediný chlap v jeho zóne a aj tak ho stratí. Disciplína v zone coverage bola jeho problémom aj na college:

Tu je aj niečo, prečo môžeme byť skutočne optimistickí ohľadom našej obrany a to je naša front 7 v plnom zložení proti heavy 22 personnelu. Perfektné vyplnenie gapov, Jaire si to na outside podržal, Vikings nemajú kde bežať. Naša obrana je v plnom zložení perfektne postavená proti heavy personnelu.

Na záver tu mám aj nováčika Devonte Wyatta. Ten síce zatiaľ ani zďaleka nenapĺňa očakávania, no aspoň na ihrisku necháva všetko a tento jeho šprint pri +300 librách je niečo nehumánne!


SPECIAL TEAM BOL OUKEJ

Nebola to ani náhodou žiadna sláva, no aspoň sme nespravili žiadnu brutálnu chybu. Niekde treba začať, no nie? Vo svojom debute hviezdil veterán na pozícii puntera Pat O´Donnell. Ten puntoval štyrikrát a mal priemer 44.8 yardov na jeden punt. Tri punty skončili inside 20 a na returne nepovolil ani jeden yard. Tu mu výrazne pomohol gunner Rudy Ford, ktorý dokázal pri jednom punte tacklovať Jalen Reagor okamžite po 53-yardovom punte. O´Donnellov výkon je o to špeciálnejší, že bol pod riadnym tlakom. Takmer tri z jeho štyroch puntov boli zablokované, no on to dokázal vykryť.


ZRANENIA

V zápase sa nám celkovo zranili štyria hráči. OG Jon Runyan Jr. utrpel otras mozgu. LB Krys Barnes si poranil členok a lýtko. Keď ho museli odviezť z ihriska, tak to vyzeralo tak, že sezóna sa pre neho skončila. Avšak prvé správy sú pozitívne. Mal by vynechať niekoľko týždňov, nie celú sezónu. Bol umiestnený do injured reserve čo znamená, že s určitosťou vynechá minimálne 4 zápasy. Toto zranenie ma štve, lebo sa mi páčilo, čo sme robili s našimi ILBs. Na niektorých plays sme mohli vidieť Barnesa v strede a Walkera s Campbellom na krajoch. Čo sa týka ILB Quay Walkera, tak jeho rameno na tom nie je zle a podľa Matta LaFleura by mohol hrať už proti Bears, čo je super správa. Pozitívnou správou je aj to, že CB Keisean Nixon sa vyhol signifikantnému zraneniu ramena.


GO PACK GO!!!!