Posledný zápas preseason je za nami a ide sa na reálny futbal!

Buffalo Bills na prvý polčas vytiahlo takmer všetkých svojich starterov v útoku a obrane, no my sme na druhú stranu zostali verní svojej filozofii a do tohto zápasu vôbec nezasiahlo hneď 31 hráčov (drvivá väčšina starterov a plus k tomu zranenia). Prvý polčas teda vyzeral tak, že naši náhradníci a náhradníci náhradníkov hrali proti hviezdam Bills. V našej starting obrane nehral de facto ani jeden starter reálnej starting obrany a preto som sa len tak trošku usmieval nad tým, ako média písali o tom, že Josh Allen je už teraz v MVP forme 😛 Matt LaFleur sa rozhodol, že uprednostní zdravie svojich primárnych hráčov a mladých/neskúsených hráčov postaví do zložitej situácie a uvidí, ako na ňu budú reagovať a ako sa s tým dokážu popasovať. Ak niekoho trápi výsledok, tak Mason Crosby v tomto zápase puntoval, lebo si chcel kopnúť punt. O tóóóóóľkoto v tomto zápase išlo 😛

Ja som už pred začiatkom preseason vyjadril svoj názor, že budem veľmi rád, ak coach Matt LaFleur bude šetriť svoje hviezdy a ideálne ich nedá hrať ani na jeden snap. Už minulý rok nám ukázal, že dokáže svoj tím pripraviť na week 1 aj bez ostrých zápasov preseason. Preto mám dôveru v to, že nás to nejako negatívne neovplyvní a som zároveň rád za to, že do prvého weeku regular season vstupuje prakticky v plnej zbroji (uvidíme ako na tom bude Zee s tým chrbtom). Toto je ten najväčší win, že zatiaľ nemáme vážne zranenie v radách kľúčových hráčov (klop, klop, klop).


POTEŠILI

DL JACK HEFLIN Za mňa je to jasné. Naša pôvodná 53ka musí obsahovať toto meno nedraftovaného nováčika. Tretí zápas po sebe hral Heflin s vysokou energiou, snažil sa čo to len išlo a mal svoje kvalitné momenty ako pass rusher, tak aj proti behu. Aktuálne nám Jack ponúka všetko, čo nám ponúka Tyler Lancaster, plus k tomu väčšiu energiu na ihrisku a väčší potenciál do pass rushu (v zápase proti Bills mal 4 tlaky na quarterbacka a celkovo ich mal počas preseason 6, plus 4 hity na QB, čo sú najvyššie čísla spomedzi našich defenzívnych hráčov). Je tu len jedna otázka. Nahradí Lancastera, alebo bude 6. defenzívnym linemanom, ktorý sa dostane do pôvodnej 53ky? Toto rozhodnutie môžu ovplyvniť aj financie, keď Lancasterov cap hit je tento rok vo výške $1,247M (jeho cutom vieme ušetriť $1M) a ten Heflinov je len $662K. Po týchto jeho výkonoch podľa mňa nie je šanca, že ho dostaneme do practice squadu. Buď pôjde do 53ky, alebo o neho prídeme.

WR MALIK TAYLOR Druhý hráč, ktorý si podľa mňa svojim výkonom zabezpečil miesto v 53ke je Malik Taylor. Malik začal zápas tým, že sa presadil cez elitného cornerbacka Tre´Daviousa Whitea na deep-out route a zápas zakončil s 5 zachytenými prihrávkami pre 69 yardov. Počas troch zápasov pre-eason nachytal 14 lôpt pre 185 yardov a je takmer isté, že to bude práve on, kto získa posledné miesto v 53ke spomedzi wide receiverov. V tejto preseason má priemer 2.5 získaných yardov na odbehnutú routu, čo je veľmi dobré číslo.

WR REGGIE BEGELTON Reggie zachytil 4 prihrávky pre 41 yardov a veľmi silno sa hlási o pozíciu 7ky, aj keď to len možno znamená začiatok sezóny v practice squade. Perfektne využil zranenia EQ St. Browna a Juwanna Winfreeho vo svoj prospech a za mňa je už pred nimi. EQ mal skvelý štart do campu, ale opäť sa zranil… To už proste nevymyslíš… Juwann bol v úvode campu jeden z našich najproduktívnejších receiverov, produktívnejší bol hádam len Adams, no poranil si rameno, neodohral ani jeden zápas preseason a nemám ani len poňatia čo s ním bude… Reggie sa vo svojej druhej sezóne v NFL zlepšil najmä ako route runner a predviedol to aj pri svojom najdlhšom zisku v tomto zápase:

ILB ISAIAH MCDUFFIE Nováčik McDuffie bol našim najaktívnejším obrancom v poslednom zápase, keď mal na svojom konte 9 tacklov a 0.5 sacku. 1/2 sack si pripísal v štvrtej štvrtine, keď bol z pozície inside linebackera poslaný do blitzu, predral sa cez A-gap a spoločne s edge rusherom Delontae Scottom sackovali quarterbacka. Týmto výkonom rozhodne zvýšil svoje šance na účasť v 53ke a ako jeden z mála v tomto zápase ukázal kvalitný tackling.

QB JORDAN LOVE Keď si to dáme dokopy, tak jeho výkon proti Bill musí byť hodnotený pozitívne. V útoku hral prakticky s chalanmi, ktorí nie sú pevnou súčasťou prvého útoku (možno len Deguara, ten tam bol aj tak iba na chvíľku, Myers, ten tam bol tiež na chvíľku len, a Newman s Patrickom) proti starting obrane Buffala Bills, ktorá bola na ihrisku takmer celý prvý polčas. Súboj to na papieri veľmi vyrovnaný nebol, ale Jordan aj napriek tomu na ihrisku pôsobil sebavedomo a viedol svoj útok proti kvalitnej obrane Bills. Náš druhý útok dokázal viesť proti prvej obrane Bills naprieč ihriskom hneď trikrát a pred polčasom sme mali mať na svojom konte aspoň 10 bodov, avšak chybičky v rozhodujúcich momentoch nás pripravili o tieto body. Mali sme tam tri veľmi dobré drivy, ktoré sme nedokázali zakončiť bodmi. Najskôr to bol turnover na downoch na 1-yardovej línii Bills (ten hod na Begeltona na 4. downe bol skvelý, ale White tam zahral perfektnú coverage), potom interception, následne missnutý field goal takmer z hranice end zóny a jeden drive sa skončil puntom.

Keď mal pocket čistý, tak hral výborne, vyzeral tam veľmi pohodlne a prihrávky rozdával s presnosťou. Je vidno, že sa učí pod Rodgersom a jeho kadencia pred snapom bola skvelá. Hneď trikrát sa mu podarilo v prvom polčase nachytať obranu Bills, ktorá reagovala na jeho hard count (a to nehral doma, ale na štadióne Bills!!!!). Bolo z toho 2x neutral zone infraction a jedna big play po free play (offside). Najmä tá jeho play na free play, keď skompletoval loptu na Malika Taylora bola parádnou. Loptu hodil perfektne ku sideline medzi dvoch obrancov Bills a Malik predviedol krásny catch, keď sa mu podarilo udržať obidve nohy v ihrisku takmer na milimeter presne.

Avšak prišli aj dve plays, ktoré neboli z jeho strany vôbec dobré. Tieto situácie odhalili jeho neskúsenosť a musí aj naďalej pracovať na svojom rozhodovaní čo s loptou vtedy, keď sa play rúca. Najskôr zahral perfektnú play po improvizácii na 4. downe, keď jeho prvý read bol pokrytý, ale dokázal nájsť na druhý read Dafneyho. No hneď na ďalšej play hodil loptu pod tlakom do end zóny, kde ju zachytil defenzívny back Micah Hyde a bol z toho škaredý turnover na prvom downe. Toto bola azda tá najviac NAJFAVREOVEJŠIA play, akú môžete vidieť. Trošku zakopnete, play sa vám zrúti, rollujete preč z pocketu, ste pod tlakom, zo zadnej nohy to hodíte 40 yardov do end zóny, však to tam niekto chytí… Keby mal na chrbte číslo 4, tak by to vyzeralo tak, že sa pozeráme na Bretta.

Jednalo sa o 50/50 loptu na Malika Taylora, ktorá veľmi 50/50 nebola, nakoľko CB White tam Malika pridržal a ten nemohol za loptou vyskočiť (mohla byť odpískaná DPI, ale flagy v pre-season fakt riešiť nejdem…). Bolo to od Jordana zlé rozhodnutie na prvom downe a toto proste robiť nemôže (kým to nie je 4. down alebo posledná play zápasu keď sa prehráva). Ale aj tak to bol pomerne neuveriteľný hod zo zadnej nohy a keby to hodil trošku viacej do pravej strany, tak by to možno Malik aj vedel chytiť.

Druhá play prišla o niečo neskôr v red zóne, keď na treťom downe pod tlakom hodil prihrávku opäť len tak s pánom Vinceom do end zóny a mala skončiť ďalším íčkom. Skončila však na jeho šťastie len na zemi. Jordan sa musí naučiť ochraňovať loptu a za každú cenu je netlačiť tam, kam ju proste tlačiť nemôže.

Celkovo hodnotím Jordanove vystúpenie v pre-season veľmi pozitívne a chcel by som ho v kútiku duše vidieť aspoň na dva drivy s reálnym prvým útokom a nie s chalanmi, ktorí ledva bojujú o 53ku. Pred touto preseason som nemal ani len tušenia, čo môžem od neho očakávať. Teraz keď má za sebou de facto svoju rookie preseason, tak som v takom rozpoložení, že verím v to, že má šancu byť kvalitným quarterbackom v NFL. Jasne sme mohli vidieť, prečo bol výberom v prvom kole. Je óóóóhromne talentovaný. Toto ešte neznamená, že sa mu to nakoniec podarí a bude hviezdou NFL, ale myslím si, že šancu na to rozhodne má. Na ihrisku pôsobil sebavedomo, ukázal svoju ruku, dokázal sa rozhodovať správne (teda až na jednu-dve plays) a prechádzať svoje ready. Nebol locknutý len na jeden read a práca nôh sa jednoznačne zlepšila. Je ešte stále ďaleko od hotového produktu, ale to je v tomto momente oukej. Je to v podstate jeho rookie sezóna a vedeniu Packers ukázal, že v ňom skutočne niečo majú. Podľa mňa vedeniu neukázal nič, čo by ich malo presvedčiť o tom, že toto nie je ich chlap. Aj po tejto preseason som toho názoru, že zostávame pri pláne A (trade Rodgersa po tejto sezóne). Ak ho chce niekto kritizovať a už teraz hovoriť o tom, ako nikdy v NFL neuspeje, tak nech skúsi zvážiť fakt, že táto Jordanova prvá preseason bola lepšia než Rodgersove prvé dve dokopy (neporovnávam, užívam) 😛

RB KYLIN HILL 255 hráčov bolo na tohtoročnom drafte vybraných pred týmto running backom. Nechápete to? Nevadí, ja tiež nie… Naša investícia výberu v 7. kole do tohto chalana sa ohromne vypláca a opäť ukázal, že bude veľmi kvalitnou trojkou za Jonesom a Dillonom. V tomto zápase mal 7 behov pre zisk 37 yardov a jednoznačne opanoval súboj o pozícii trojky na running backovi. Matt LaFleur musí nájsť spôsob, ako ho dostať na ihrisko. Je až príliš šikovný na to, aby len sedel a čakal na zranenie. Má rýchle nohy, dobré čítanie ihriska ako one-cut runner a dokáže si na ihrisku vytvárať priestor. Kylin musí hrať a Matt musí prísť na to, ako mu dopriať niekoľko dotykov s loptou!

OLB JONATHAN GARVIN & OLB CHAUNCEY RIVERSObidvaja odohrali kvalitný zápas a to aj napriek tomu, že v štatistikách to neuvidíte. Garvin mal minimálne dva tlaky na quarterbacka, ktoré si získali moju pozornosť a Rivers tam mal tiež pár pekných momentov. Obidvaja sa dokázali dostať k Allenovi a Rivers mal aj sack, ktorý prišiel vďaka tlaku Garvina. Kto bude teda štvorkou na pozícii outside linebackera? Bude to jeden z nich, ale ktorý? Rivers vyzerá byť platným aj v special teame a toto môže misky váh nakloniť na jeho stranu.

OL BEN BRADEN – Braden zrejme prehral súboj o starting guarda s Patrickom a Newmanom, ale v tomto zápase sa mu veľmi pekne darilo na pozícii pravého tackla. Proti pass rusherom Bills potvrdil svoju všestrannosť a účasť v 53ke by mu podľa mňa nemala ujsť.

OT YOSH NIJMAN – V prvom zápase preseason zahral dve veľmi zlé plays, ktoré sa mi prehĺtali len veľmi ťažko a preto bol v kolonke sklamali (PFF ho napríklad aj v tom zápase hodnotili veľmi pozitívne). Avšak v zápasoch s Jets a Bills to už bolo o niečom inom. Páčil sa mi omnoho viacej, dokázal pracovať aj pre behovú hru a celkovo sa na jeho vystúpenie v preseason pozerám pozitívne. Celkovo odohral 138 snapov na LT a 19 snapov na RT. Podľa štatistických údajov bola jeho pass-blocking efektivita na úrovni 98.2%, pustil jeden sack a jeden hit na quarterbacka (tie plays, ktoré som spomínal) a okrem toho žiadne tlaky na quarterbaka na 88 pass-blocking snapoch. Spomedzi 91 ofenzívnych tacklov, ktorí odohrali v doterajšom priebehu preseason aspoň 50 snapov, je Nijman na 4. mieste, čo sa týka celkovej známky (PFF).

OL ROYCE NEWMAN – V neposlednom rade musím spomenúť nášho nováčika, ktorý hráva na pozícii pravého guarda v prvej ofenzívnej lajne. Do tretice sa mu podarilo dať dokopy veľmi kvalitný zápas a za celú preseason nepustil ani jeden sack a ani tlak na svojho quarterbacka. Úvod campu nezačínal ako starting pravý guard, ale postupom času sa vďaka kvalitným výkonom posunul až do prvej ofenzívnej lajny, kvalitu potvrdil aj v zápasoch a vyzerá to tak, že sme v 4. kole opäť našli ďalšieho skvelého ofenzívneho linemana. Ak niekoho z vás zaujímajú známky PFF (mňa veru že moc nie), tak oni majú Newmana ako najlepšie hodnoteného interného ofenzívneho linemana tohtoročnej preseason.


SKLAMALI

TE JACE STERNBERGER Jace ma v tomto zápase nepresvedčil o tom, že niečo ovláda dosť dobre na to, aby mal garantované miesto na súpiske vo weeku 3, keď sa skončí jeho suspendácia. Na 3rd&goal nedokázal spraviť kľúčový blok pre AJ Dillona a na oboch targetoch (2 neskompletované prihrávky) vyzeral spomalene. Jace nedokáže blokovať ako in-line tight end aj napriek tomu, že počas off-season nabral na hmote a nedokáže ziskávať ani dostatočnú separáciu na krátkych/stredne dlhých routach. Tonyan, Lewis, Deguara a Dafney sú jasne pred ním a jeho čas v Green Bay sa podľa mňa naplnil.

C JAKE HANSON Hansonov výkon v tomto zápase prakticky garantuje miesto v 53ke pre Lucasa Patricka. Je to trošku bizarné, ale za mňa to tak proste musí byť. V úvode zápasu hral na centrovi Myers, ale po chvíľke ho vystriedal práve Hanson. Obrovské problémy prišli v 2-minute drive pred koncom prvého polčasu. Najskôr hneď v úvode tohto drivu hodil nízky snap, ktorý znamenal stratu 4 yardov rovno pred vlastnou end zónou. Potom v závere tohto drivu tesne pred end zónou nesnapol loptu na čas, aj keď si to Jordan pýtal dobré tri/štyri sekundy. Bola z toho penalta za delay of game a namiesto 3rd&5 sme išli hrať 3rd&10 (spomínaná play, ktorá sa skončila takmer íčkom teste pred end zone).

Pozícia centra je pre Aarona Rodgersa ohromne dôležitou a keby mu toto Hanson spravil v reálnom zápase, tak by hneď Aaron volal zo sideline do boxu kde sedí Gutekunst a povedal by mu, aby Hansona okamžite prepustil. Center musí byť schopný reagovať na mnoho situácií a Hanson počas celého campu ukazuje, že sa mu proste veriť nedá. Preto je za mňa takmer až smrteľne dôležité, aby sa do pôvodnej 53ky dostal Lucas Patrick. Ten už toho s Aaronom odohral kopec a v prípade núdze mu verím, že dokáže zaskočiť za Myersa. K tomu je to pravdepodobne náš starting left guard, kým sa neuzdraví Bakhtiari. Potom sa do stredu presunie Jenkins a môže sa situácia prehodnotiť. Ale kým je Bak zranený, tak chcem Lucasa na našej súpiske. Má pre nás príliš veľkú hodnotu.

CB ISAAC YIADOMJosh, si to ty? Yiadoma sme menili s Giatns na Jacksona, ale mám pocit, že Jackson z Green Bay nikdy neodišiel. Jeho výkon bol prakticky identický s výkonmi, ktoré podával Jackson a keby mal na drese jeho menovku, tak podľa mňa menej znalý divák nemá šancu rozoznať, že to je vlastne niekto iný. Pustil 6 catchov per 78 yardov a 1 touchdown (ten na 3rd&20).

S INNIS GAINESGaines mal v tomto zápase minimálne 2 škaredo missnuté tackles a najmä ten pri touchdowne Fromma bol nehorázne otrasný. To je až na kriminál… Minulý week proti Jets mal jeden veľmi podobný otrasný missnutý tackle a neverím, že s takýmto tacklingom v reálnych zápasoch sa dostane do 53ky. Neexist!

CB KABION ENTO Pri Entovi coverage nie je až takým problémom. Problémom je tackling. Je tu vidno, že v obrane hrá ledva len tretí piatok a tackling je veľmi slabučký. Ako Yiadom, tak ani Ento si nejako extra nepomohli a nespravili väčší krok k pozícii 6ky v 53ke na cornerbackovi. Ako najlepší corner na ihrisku v tomto zápase vyzeral Stephen Denmark, ktorého sme podpísali len tento týždeň.. To o niečom hovorí. U mňa je však Ento stále na 6ke.

OLB TIPA GALEAIJeho súperi na pozícii outside linebackera odohrali dobrý zápas a Tipove šance na 53ku sa tak rozpadli. Dostane sa aspoň do practice squadu? Myslím si, že áno.

OL COLE VAN LANEN – V úvode druhého polčasu sa proti nemu postavil Ed Oliver a to nebol zrovna súboj, ktorý by sme chceli vidieť. Skončilo sa to presne tak ako si myslíte. Na ľavom guardovi odohral 39 snapov, pustil 2 tlaky na QB a jeden hit na QB.

JK SCOTT JK mal v tomto zápase jeden punt, ktorý bol 55-yardový na 5-yardovú líniu Bill.s Toto znie dosť kvalitne, nie? Isto si hovoríte, že čo to tu píšem za somarinu. Lenže na druhú stranu totálne prekopol svoju coverage, returner mal kopec miesta na return a podarilo sa mu získať 20 yardov. Preto to bol de facto len 35 yardový punt. Na konci zápasu mal jeden punt aj Mason Crosby. Ale bolo nám potvrdené, že JK mal len kŕč a Mason si vyprosil to, aby si mohol kopnúť aspoň jeden punt. Nebol to nijaký skvelý punt, hang time bol len 4 sekundy, ale videli sme už aj horšie punty počas tejto pre-season, však JK? 😛 Bol by som rád, keby sme sa poobzerali po skúsenom punterovi.