Najväčší sleeper spomedzi inside linebackerov?

BIO

Dye bol 3-hviezdičkový recruit z Norco High School v Kalifornii, no od svojej freshman sezóny v drese Ducks hral ako keby bol 5-hviezdičkový. V roku 2016 si pripísal 91 tackles, 13 for loss, 6.5 sackov a 1 interception, čo mu vyslúžilo ocenenie Freshman All-American. V roku 2017 odohral všetkých 13 zápasov, v ktorých Ducks viedol v počte tacklov, bol menovaný do second-teamu all-conference. Celkovo nazbieral 107 tackles, 13.5 for loss, 4 sacky, 1 interception a 4 zrazené prihrávky. V roku 2018 opäť viedol tímovú štatistku tacklov, keď ich nazbieral 115, 8 for loss, 2 sacky a 1 interception. V roku 2019 po 4x za sebou viedol tímovú štatistiku v počte tacklov a bol menovaný do second-teamu all-conference, keď v 13 zápasoch mal na svojom konte 84 stopiek, 9.5 for loss, 2.5 sackov, 4 zrazené prihrávky, 2 spôsobené fumbly a 2 interceptions.

SCOUTING PROFILE

Jeho produkcia, futbalové IQ a sideline-to-sideline rýchlosť sú fakt chytľavé. Meria 193 cm, váži 107 kg a jeho kombinácia fyzických parametrov a atletickosti je perfektným predpokladom na to, aby mohol hrať v NFL off-ball linebackera. V tesnom priestore ukazuje dobrú rýchlosť a takisto vie hrať aj v open fielde. Pred snapom je veľmi aktívny v komunikácii, pričom pred snapom veľmi často posúva svojich spoluhráčov a robí rôzne herné úpravy. V zone coverage je veľmi dobrý, a v preberaní si hráčov je disciplinovaný. Pri passových play dokáže dobre čítať quarterbackove oči, vďaka čomu dokáže spraviť rýchly prvý krok a je pri danej play o krok napred pred svojim súperom. Jeho veľkosť a atletickosť mu ponúkajú dobrý upside v man coverage proti tight endom alebo running backom, no musí zapracovať na práci nôh. Niekoľkokrát sa v poslednej sezóne nechal nachytať na play-action. Proti behu hrá rýchlo a ochotne. Pri behovej obrane by som si pri ňom želal lepšiu disciplínu vypĺňania gapov a príde mi to tak, že veľmi ľahko necháva ofenzívnych lajnmenov prilepiť sa do bloku. Má dlhé ruky, a keď zlepší techniku a silu, tak by toto nemusela byť jeho slabá stránka, no aktuálne je. Veľmi často bol využívaný aj ako blitzer, kde môže vďaka svojej rýchlosti naháňať quarterbackov. V seniorskej sezóne nám ukázal, že je tvrdým hráčom, keď celú sezónu odohral so zranením menisku a zlomeninou palca. Ak chce tieto svoje kvality z college preniesť na trávniky NFL, tak bude musieť nabrať na sile, kde mu len skvelá atletickosť stačiť. Skauti sa obávajú o jeho tenšiu telesnú stavbu, čo ho na boardoch značne posúva dole, keď viacej vyzerá ako safety, než inside linebacker. Kvôli tejto fyzickej limitácii má veľké problémy s dostávaním sa z blokov. Ak nechce byť v NFL nonstop porážaný silou, tak musí bezpodmienečne nabrať na svalovej hmote. Z toho vyplávajú aj nie príliš silné tackles, ktoré niekedy vyzerajú kostrbato.

FIT PRE PACKERS

V NFL môže byť zo začiatku veľmi dobrým nickel linebackerom s potenciálom starting off-ball linebackera ako je napríklad Danny Trevathan, či Darius Leonard. Do našej defenzívnej schémy zapadá perfektne, kde by mohol v nickel a dime formáciách hrávať vedľa jediného true ILB na ihrisku Christiana Kirkseyho. Skvelé futbalové IQ len tak nenatrénuješ, no svaly a silu áno. Silno mi pripomína práve spomínaného Leonarda, o ktorom sa pred Draftom taktiež hovorilo vo veľmi podobných formulách ako pri Dyeovi, že nie je dostatočne silný a v NFL sa nebude môcť spoliehať len na svoju atletickosť. Colts to však očividne nevadilo, zobrali si ho hneď na začiatku druhého dňa a pozrime sa kde je dnes. Spomedzi tohtoročných ILBs je pre mňa Dye najväčší sleeper.

POTENCIÁLNA POZÍCIA NA DRAFTE: 3. – 4. KOLO