2021 Chiefs Draft Prospect: Osa Odighizuwa - Full Press Coverage

Pôjde v krokoch Kennyho Clarka?

PROFIL

 • Meno – Osa Odighizuwa
 • Pozícia – Defensive tackle
 • Univerzita – UCLA
 • Výška – 188 cm (6´2´´)
 • Váha – 127 kg (279 lb)

Osa Odighizuwa navštevoval David Douglas High School v štáte Oregon a počas štyroch rokov na tejto škole neprehral ani jeden zápas ako zápasník. Celkovo sa mu v zápasení podarilo vyhrať 3 štátne tituly a stal sa jedným z najlepších stredoškolských zápasníkov v histórii Oregonu. Ako futbalista bol hodnotený ako 3-hviezdičkový recruit na pozícii defenzívneho tackla a obdržal len jednu jedinú ponuku na univerzitné štipendium. Tá prišla od UCLA, zobral ju a nasledoval tak svojho brata Owa do tímu Bruins. Ten bol draftovaný v treťom kole v roku 2015 tímom Giants.

Sezóna 2020 bola poznačená pandémiou a nad konferenciou Pac-12 viselo mnoho otáznikov. Sezóna sa nakoniec odohrala a Osa z toho veľmi silno benefitoval. Aj napriek len 7 zápasom dosiahol na svoje kariérne maximum v počte sackov a za svoju produkciu si vyslúžil účasť vo first-teame All-Pac-12. Tieto výkony mu zaistili aj účasť v Senior Bowle, kde sa predviedol vo veľmi dobrom svetle a bol jedným z najlepších hráčov tejto univerzitnej udalosti.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2017: 7 zápasov, 15 tacklov (10 solo), 5.5 tacklov pre stratu yardov, 1 sack, 1 forced fumble, 1 touchdown
 • 2018: 11 zápasov, 29 tacklov (20 solo), 6 tacklov pre stratu yardov, 3 sacky, 2 zrazené prihrávky, 1 forced fumble
 • 2019: 12 zápasov, 46 tacklov (25 solo), 10 tacklov pre stratu yardov, 3.5 sackov, 1 zrazená prihrávka
 • 2020: 7 zápasov, 30 tacklov (12 solo), 6 tacklov pre stratu yardov, 4 sacky, 1 zrazená prihrávka

SCOUTING REPORT

Osa Odighizuwa je výbušný defenzívny lineman, ktorý zahráva plays všade na ihrisku, no je o dosť ľahší než ostatné typickí defenzívni tacklovia. Má skvelé rozpätie rúk a keď sa pozeráte na jeho hru, tak vám do očí udrú štyri veci: Prirodzená práca s telom a ťažiskom, dĺžka, výbušná sila a rýchlosť na krátkom priestore. Vďaka týmto vlastnostiam dokáže hrávať v rôznych rolách naprieč defenzívnym frontom. Vo 4-man fronte hrával ako 7, či 9-tch a v 3-man fronte aj na poste 1-tech nose tackla. Na väčšine downov stál ako 4i/5-tech defenzívny end, alebo 3-tech defenzívny tacke. Záležalo od downu, vzdialenosti a defenzívnej package.

Keď sa pozeráte na jeho prácu pred snapom, tak tu sa dokáže postaviť do kompaktného postavenia, kde je hneď v úvode veľmi nízko a práve od tohto sa odvíja jeho celá ďalšia práca. Keď sa lopta snapne, tak vďaka skvelej úrovni výšky bokov, ramien a umiestnení rúk dokáže z tohto postavenia výbušne vyštartovať. Práve tu vidíte jeho zápasnícke pozadie. Excelentne dokáže pracovať so svojim telom, ťažiskom, využívať ruky a to počas celého priebehu danej play. Boky a ramená udržuje dostatočne nízko a tým maximalizuje svoju silu. V tomto je proste fenomenálny a len pri málo defenzívnych linemanoch vidíte niečo takéto. Vďaka tomu nemá vôbec žiadny problém presadiť sa aj proti omnoho ťažším ofenzívnym linemanom, ktorí môžu kľudne vážiť aj o 50 libier viacej. Tu sa pozrite na príklad zo Senior Bowlu proti Davidovi Mooreovi, ktorý je prakticky rovnako vysoký ako Osa, avšak váži o 50 libier viacej ako on.

Práve na Senior Bowle upútal na seba veľkú pozornosť. Doslova tu dominoval, mal na svojom konte najviac tlakov na QB (5) a portál Pro Football Focus ho označil za najlepšieho hráča Senior Bowlu a to celkom suverénne. Udelil mu známku 94.7. V súbojoch 1vs1 ukazoval skvelú výbušnosť a silu počas celého týždňa. Prakticky bol takmer neblokovateľný a podarilo sa mu poraziť ofenzívnych linemanov ako Humphrey, či Meinerz.

Sila a výbušnosť sú síce základom jeho hry, no dokáže vyhrávať aj vďaka rýchlosti a technike. Väčšinu svojich súbojov 1vs1 vyhráva a blokárov zatláča až do backfieldu. Ukázal nám, že dokáže vyhrávať aj vďaka rýchlosti a to keď musí atakovať gap. Ak lineman hrá proti nemu pulling techniku, tak sa dokáže presadiť aj cez to. Tu sa ukazuje jeho diverzita pass rushing movov, keď dokáže zahrávať bull rush, long arm moves, club/rip, či arm-over moves. Disponuje aj schopnosťou naplánovať si svoj rush, keď si blokárov postaví do takej pozície, kde očakávajú rýchlosť, alebo silu a on to dokáže následne kontrovať a využívať vo svoj prospech. Tiež ho dokážete využívať aj na stuntoch, twistoch a blitzoch všade naprieč line of srimmage. Obrana UCLA ho využívala ako power rushera na kontrolu blokárov, tak aj jeho rýchlosť a schopnosť triafať gapy. Vďaka jeho veľkému rozpätiu rúk (34´´) sa dokáže presadiť aj cez ofenzívnych tacklov.

Proti behu to je schopný obranca. Tu hrá s dobrou silou, prácou s telom a ťažiskom a ochotou tvrdo bojovať. Veľmi dobre dokáže blokárov kontrolovať a následne odstrčiť z blokov a odvádza veľmi dobrú prácu pri napnutí rúk na vytvorenie separácie, aby mohol zahrať hru na runnera s loptou. Dokonca má dostatok sily na to, aby dokázal stáť proti double teamom. Tu sa dokáže postaviť do širokého základného postoja a opäť vo svoj prospech využíva práve ťažisko.

V roku 2020 sa Osa dostal do Feldman´s Freaks zoznamu, kam sa dostávajú hráči s nadštandardnými výkonmi. Osa sa tam dostal vďaka tomu, že drepol viacej ako 315 kilogramov, benchol viacej ako 190 kilogramov, mal 32 inchov výskok do výšky, 15% telesného tuku a podľa GPS sa mu podarilo prekonať rýchlosť 32 km/h.

Ak chcete pri ňom hľadať negatíva, tak tie sú v nedostatku váhy. Váhovo je niekde medzi defenzívnym endom a defenzívnym tacklom. Problémy pre neho nastávajú vtedy, ak nedokáže správe využiť vo svoj prospech telo a ťažisko. Vtedy ho blokári dokážu kontrolovať a hýbať ním ako potrebujú.


POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 12 snapov na vonkajšej strane tackla, 123 snapov oproti tacklovi, 221 snapov v B-gape, 32 snapov v A-gape, 1 snap off ball
 • 2019: 46 snapov na vonkajšej strane tackla, 118 snapov oproti tacklovi, 412 snapov v B-gape, 53 snapov v A-gape, 2 snapy off ball
 • 2020: 34 snapov na vonkajšej strane tackla, 58 snapov oproti tacklovi, 268 snapov v B-gape, 89 snapov v A-gape
 • Za posledné 3 sezóny má na svojom konte dokopy 76 tlakov na QB

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Perfektné využívanie tela a ťažiska
 • Dĺžka rúk
 • Sila
 • Výbušnosť
 • Technika
 • Všestrannosť
 • Diverzita pass rush moves

MÍNUSY

 • Na post defenzívneho tackla podpriemerná váha

FIT PRE PACKERS

Na svoju pozíciu príliš ľahký defenzívny lineman z UCLA. Nepripomína vám to niečo? Áno, veľmi správne. Rovnako aj náš NT Kenny Clark keď išiel na draft, tak aj pri ňom sa hodne hovorilo o tom, že je na pozíciu nose tackla v NFL malý. Avšak prišiel do NFL a vadí mu to? Stále mu chýba na ideálnu váhu nose tackla v 3-4ke nejakých 35-40 libier, ale poznáte to na jeho hre? Takmer vôbec. Práve Kenny dokáže excelentne pracovať so svojim telom, využívať vo svoj prospech ťažisko a skvelú prácu rúk. Keď si zoberiete takého Aarona Donalda, tak ten je defenzívny tackle a váži 285 libier (rovnako ako Osa). Ale práve jeho skvelá výbušnosť, práca rúk a tela z neho robia toho skvelého hráča. Týmto som nechcel povedať, že Osa je teraz druhý Donald, ale ak máte tento základ premakaný, tak sa proste presadíte.

Ak ste čítali môj profil DT Christiana Barmora, tak tam ste si istotne všimli, že som kritizoval najmä jeho prácu s telom, ťažiskom a nedostatočný arzenál pri pass rush move-och. V college sa dokázal presadiť najmä vďaka jeho enormnej sile, no to mu v NFL ani len náhodou stačiť nebude. Tam už budú chalani v OL na tom silovo niekde úplne inde. Barmore je všeobecne považovaný za najlepšieho DT na tohtoročnom drafte, ale keby som si mal vyberať ja, tak ja chcem radšej Odighizuwa. Hovorí sa o tom, že Barmore môže ísť niekde v polovici až ku koncu prvého kola (čo je podľa mňa reach), tak Odighizuwa by mal ísť podľa predpovedí niekde v druhom kole. Sem ho katapultovala práve jeho nedostatočná váha. A keď si ich porovnáme, tak si úprimne povedzme, je Barmore lepším hráčom o 30 výberov než práve Osa? Podľa mňa nie a ja idem na loď tohto bývalého zápasníka z UCLA! Mne je jedno koľko váži. Na vlastné oči som videl čo dokáže „podvážený“ Kenny Clark z UCLA. Osa je ďalší na rade!


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE: 2. KOLO