2021 Draft special: CB Ifeatu Melifonwu tells us his best draft meeting was with the 49ers - Niners Nation

Neobrúsený diamant?

PROFIL

 • Meno – Ifeatu Melifonwu
 • Pozícia – Cornerback
 • Univerzita – Syracuse
 • Výška – 188 cm (6´2´´)
 • Váha – 93 kg (205 lb)

Ak vám je jeho meno povedomé, tak máte dobrého tušáka. Jeho brat Obi hrával v rokoch 2013-16 za UConn a v roku 2017 bol v druhom kole draftovaný tímom Oakland Raiders. Práve Obi bol v pred-draftových debatách mohutne spájaný s Packers, ale tí ho nakoniec nedraftovali. Ifeatu hrával na Grafton High School ako running back, receiver a defenzívny back. Ako senior zaznamenal 1,876 nabehaných yardov a 25 touchdownov. Na druhej strane lopty zachytil 2 interceptions a bol menovaný za hráča roku v Division 3. K tomu hrával basketbal, lacrosse a pretekal na atletickej dráhe. V nábore bol označený ako 3-hviezdičkový recruit a obdržal len dve ponuky na štipendium z pomedzi škôl v Power-5. Boli to Michigan a Syracuse a on sa rozhodol upísať práve Orange. V roku 2020 sa za svoje výkony dostal do third-teamu All-ACC, vyslúžil si pozvánku do Senior Bowlu, ktorú akceptoval a na tejto univerzitnej udalosti predviedol perfektný výkon.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 4 zápasy, 14 tacklov (14 solo), 1 tackle pre stratu yardov, 6 zrazených prihrávok
 • 2019: 9 zápasov, 20 tacklov (16 solo), 1 tackle pre stratu yardov, 2 interceptions, 7 zrazených prihrávok
 • 2020: 10 zápasov, 54 tacklov (43 solo), 3 tackle pre stratu yardov, 1 sack, 1 interception, 6 zrazených prihrávok

SCOUTING REPORT

Ifeatu Melifonwu má veľkosť a tvrdosť starting safetyho, ale jeho elitný balík zbraní z neho robí veľmi zaujímavý prospekt na pozícii cornerbacka, ktorý má obrovitánsky upside. Mnohí skauti hovoria o tom, že ak naplní svoj potenciál, tak to bude jeden z najlepších cornerbackov v NFL. Rovnako ako jeho brat, tak aj Ifeatu je obdarený skvelými fyzickými atribútmi, ale na rozdiel od svojho brata je omnoho šikovnejší cornerback, ktorý je pripravený hrávať na outside. Na to, že meria 188 cm je výnimočným atlétom a dovolím si tvrdiť, že je to jeden z vôbec tých najtalentovanejších cornerbackov v tohtoročnej draft class. Vzhľadom na jeho atletické schopnosti skombinované s jeho mohutnou postavou môžeme hovoriť o elitnom atlétovi. Jeho tape zo zápasu s North Carolinu v roku 2020 naplno ukazuje jeho schopnosti – v skoku zrazil prihrávku, v backfielde si pripísal masívny hit a v coverage sa prezentoval skvelým tienením a akceleráciou.

Jeho boky sú pekne plynulé, až sa vám to pri jeho výške nechce veriť. Dokáže reagovať na double-moves a dobre rozumie pojmom ako ťažisko, či rovnováha. Na základe jeho predpokladov je pre neho najlepší fit zónový cornerback, kde naplno dokáže uplatniť svoju dĺžku, loptové schopnosti, čítanie backfieldu a získavanie výhodnej pozície voči routam receiverov. V press-man coverage je fyzický, prezentuje sa rýchlymi nohami a jeho dĺžka je extra výhodou. V catch-pointe tiež naplno využíva svoje fyzické predispozície a v tomto smere pridáva na svojej hodnote.

Kľúčom pre jeho úspech bude konzistentnosť výkonov a ešte bude musieť herne vyspieť. Niekedy nevyužíva svoju dĺžku tak ako by mal a to ho dostáva do problémov. V zónovej obrane spraví niekedy zlý read, niekedy zle identifikuje routu, či zaváha o trošku dlhšie než by mal. Jeho tackling je nekonzistentný a tu by ste si želali od takéhoto mohutného cornerbacka spoľahlivejšie výkony. Ale oproti väčšine cornerbackov to je aj tak nadštandard a myslím si, že v tomto smere sa tímy o neho báť nemusia. Je to ochotný tackler, súpera rukami oblapí a takto sa ho snaží dostať na zem. Nehádže sa do nich len ramenom. Ako hovorím, tu treba hlavne zapracovať na technike. Avšak to sú všetko veci, ktoré sa dajú kvalitným coachingom vytrénovať. Ifeatu je teraz taký ten neobrúsený diamant, ktorý keď sa spracuje tým najkvalitnejším spôsobom, tak bude hviezdou NFL. Musí pokračovať v napredovaní ohľadom mentálnej/technickej stránky hry a premeniť svoje záblesky do očakávaní.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • 10-yard split = 1.48s (PERFEKTNÉ)
 • Vertical jump = 42´´ (PERFEKTNÉ)
 • Broad jump = 11´2´´ (PERFEKTNÉ)
 • Najlepšie hodnotený obranca v coverage počas Senior Bowlu 2021 (PFF)

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Elitný atlét
 • Plynulé boky
 • Výška, dĺžka rúk
 • Ochotný tackler
 • Schopný hrať v man, či zone coverage
 • Atakovanie catch-pointu

MÍNUSY

 • Musí futbalovo vyspieť
 • Technické nedostatky

FIT PRE PACKERS

Osobne som toho názoru, že Ifeatu Melifonwu je perfektným fitom do našej novej obrany. V zone coverage má obrovský potenciál, pričom dokáže hrať na outside, ale aj ako nickel, či safety. Aktuálne je viacej projektom než hotovým hráčom, ale vďaka jeho schopnostiam by sa Joe Barry a Jerry Gray do tohto chlapa okamžite zamilovali. Dokázal by pomáhať proti behu, vypĺňať gapy a hrať v man, či zone coverage. Najviac by mu mala sedieť cover-3 a to je niečo, čo chce podľa všetkého hrávať Joe Barry veľmi často. LA Rams hrali počas minulej sezóny cover-3 vôbec najčastejšie. Je tu pri ňom nejaký ten risk, ktorý ak sa vyplatí, tak odmena bude vysoká. Na prvé kolo to pri ňom nevidím, ale v druhom kole by to mohla byť skvelá hodnota. Ale zrejme by sme museli ísť po neho smerom nahor, neverím že na boarde vydrží do konca dvojky.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 2. KOLO