Máme tu dva nové podpisy!

Boli sme informovaní o dvoch nových podpisoch, ktoré sa udiali počas jedného dňa. Prvým podpisom je linebacker Jaylon Smith a druhým je cornerback Rasul Douglas.

JAYLON SMITH

NFL rumors: 5 teams that should sign Jaylon Smith

Jaylon Smith je 26-ročný linebacker, ktorý chodil na univerzitu Notre Dame, kde bol defenzívnou hviezdou. Tu sa mu v roku 2015 podarilo získať ocenenie za najlepšieho linebackera vo svete college futbalu. Pred NFL Draftom 2016 bol projektovaný ako TOP 5 pick, avšak následne musel podstúpiť operáciu po vážnom zranení kolena v jeho poslednom zápase na college vo Fiesta Bowle a mnoho tímov sa obávalo toho, že sa poškodili jeho nervové funkcie. Toto malo za následok to, že z TOP 5 pick sa prepadol a objavovali sa rôzne projekcie. Od úvodu do druhého kola až do šiesteho kola. V draftovom procese sa nám podľa informácií reportérov páčil, avšak v prvom kole sme ho brať nechceli. Tam sme zobrali Kennyho Clarka a v druhom kole sme sa už k nemu nedostali, lebo ho na 34. mieste draftovali Cowboys. Počas svojho pôsobenia na univerzite Notre Dame sa stretol aj s našim aktuálnym head coachom Mattom LaFleurom, ktorý tam v roku 2014 pôsobil ako tréner quarterbackov.

Počas svojej doterajšej kariéry v NFL odohral takmer 3,800 snapov a 68 zápasov (56 štartov), pričom všetky prišli v drese Dallasu Cowboys. Svoju celú rookie sezónu presedel, lebo sa rehabilitoval z ACL a LCL. Jeho prvá sezóna v NFL teda prišla až v roku 2017. Doposiaľ sa mu podarilo nazbierať 516 tacklov, 9.0 sackov, 6 forced fumbles, 2 interceptions, 20 zrazených prihrávok a 1 defenzívny touchdown. V roku 2019 sa mu podarilo dostať do Pro Bowlu.

Avšak sezóna 2020 a najmä úvod sezóny 2021 bol pre neho pomerne rušný. Cowboys draftovali dvoch šikovných linebackerov (Parsons, Cox), podpísal sa Keanu Neal, plus tam majú aj Vander-Escha. A zrazu pre neho nebolo miesto. Jaylon nepodával také výkony ako by sa úplne patrili na jeho 5-ročnú zmluvu vo výške $64M a toto sa stalo pre Cowboys problémom. Podľa reportov sa ho už od pre-season snažili aktívne vymeniť do iného tímu, avšak nikto si nechcel zobrať na svoj krk jeho slabé výkony skombinované s obrovskou zmluvou. Preto to došlo až do takého štádia, že sa normálne prepustil.

Keď sa pozeráte na jeho tape tak vidíte hráča, ktorý má problémy s čítaním hry a následnou reakciou, inštinktami, hernou disciplínou a už nedisponuje elitnou atletickosťou ako niekedy. Mnohokrát môžete vidieť to, ako sa on sám zablokuje od zahrania úspešnej play. Ešte stále dokážeme pri ňom vidieť lineárnu rýchlosť, ale proste ak na ihrisku nedokážete spomaliť mentálnu stránku veci, tak sa atletickosť prakticky vôbec neukáže.

Za mňa to nie je žiadna ohromná posila a pokiaľ bude musieť hrať veľa, tak to dobré fakt nebude. Mnoho fanúšikov ho berie ako obrovskú posilu, avšak ja to tak vôbec nevnímam. Som veľmi zvedavý, že či bude hrávať v special teame a ak áno, tak čo môže special teamu ponúknuť. Za mňa neexistuje to, že aktuálne bude hrať pred De´Vondre Campbellom, Krysom Barnesom, či dokonca možno aj pred Orenom Burksom. Je to upgrade oproti Summersovi, či McDuffiemu? To určite, možno aj oproti Burksovi, ale proste aktuálne nehrá v takej forme, že ho chcete mať na ihrisku na každom jednom snape.

Najväčšou otázkou je to, akú hodnotu dokáže do nášho tímu priniesť ako náhradný linebacker a či dokáže niečo pridať do special teamu. Lebo ak budeme mať na súpiske náhradného linebackera, ktorý má problémy a nehrá special team, tak to je asi zbytočné zaberanie miesta. On nie je ten hráč, po ktorom by som išiel ako po údenom, ale dokážem pochopiť to, že ho chcú podpísať za málo a vyskúšať. Matt LaFleur ho pozná, vie čo v ňom je, vyskúša ho vo svojom tíme a uvidí, či na to ešte má alebo nie. Je to low risk/low pay podpis.

Na druhú stranu je náš aktuálny defenzívny koordintár Joe Barry šikovným trénerom linebackerov a vie ako s nimi treba pracovať. Šesť sezón strávil ako tréner linebackerov v Tampe Bay Buccaneers, kde spolupracoval s menami ako Derrick Brooks, či Shelton Quarles. V Lions bol jedným z jeho najlepších hráčov linebacker Paris Lenon, ktorý hrával aj v Packers. Za Packers hral za štyri roky v 16 zápasoch a bol hlavne special teamer. Barry však z neho spravil hráča, ktorý odohral všetkých 32 zápasov a nazbieral v nich 240 tacklov. Skvelú prácu odviedol aj v Rams a teraz ju odvádza aj v Green Bay, kde sa mu podarilo reštartovať kariéru De´Vondre Campbella a ten pod ním hrá zatiaľ fakt dobrý futbal. Jaylonovi Smithovi môže pomôcť zmena prostredia, nový tréner, nový systém a možno sa z neho stane vplyvný hráč. Aj keď ja v to nemám veľkú dôveru. Ale budem sa veľmi rád mýliť!

Tu je pohľad na Jaylona Smitha od Jara, najväčšieho fanúšika Cowboys v našich končinách: „Pozdravujem komunitu syrovych hláv. Bart ma požiadal aby som Vám napísal pár viet o novej akvizícii GBP, o Jaylonovi Smithovi. Na začiatok doporučujem pozrieť si secret audio z draftu na youtube. V tom videu je vlastne vypovedaný príbeh ako sa z potenciálneho Top 5 picku stal hráč ,ktorý bol vďačný za draft aj v 2.kole. Jaylon je podľa mňa typ veľmi obľúbeného hráča v kabíne. Ako som už niekde písal, tak je to taký Mirek Dušín z Rýchlych šípov, ak to ešte tejto generácii niečo povie, vždy robí správne veci. Po hernej stránke je relatívne dobrý proti behu, ale v coverage podľa mňa dosť pláva a podľa mňa mu chýba reakčná rýchlosť. V training campe mu vyčítali zlý tackling a zlé rozhodovanie. Podľa mňa vie celkom dobre organizovať obranu a čítať útok súpera. Podľa čísel mal vždy veľa tacklov, ale väčšina z nich bola hlavne v posledných dvoch sezónach hlboko za line of scrimmage.“


RASUL DOUGLAS

SF 49ers should target CB Rasul Douglas in NFL free agency

Rasu Douglas je 26-ročný cornerback, ktorý bol v roku 2017 draftovaný v treťom kole Philadelphiou Eagles. Doposiaľ v NFL zasiahol do 60 zápasov (29 štartov). V týchto zápasoch sa mu podarilo nazbierať 180 tacklov, 5 interceptions a 34 zrazených prihrávok. Počas poslednej sezóny hrával v drese Panthers, kde si pripísal 11 štartov a bol v tíme na druhom mieste čo sa týka zrazených prihrávok (9). Je to vytiahnutý corner, keď meria 188 cm a váži 95 kilogramov. Moc dobre mu to fakt nebehá (4.59s na 40 yardov) a nie je to vôbec žiadny rýchlik. Na slote ho nechcete a je to corner výhradne na perimeter. Najviac mu sedí hra v zone coverage, ktorá najviac sedí do jeho skill setu a skrýva jeho limitácie.

Douglas nie je žiadny zázrak, ale pri aktuálnych zraneniach sme potrebovali doplniť nejakého skúsenejšieho hráča. A aspoň toto nám dokáže priniesť. V každej z posledných štyroch sezón odohral aspoň 400 snapov, vrátane 821 snapov v minulej sezóne, čo je doposiaľ jeho kariérne maximum. Aktuálne bol v practice squade Cardinals, odkiaľ sme ho mohli podpísať do našej 53ky. Nemajte od neho žiadne veľké očakávania. Podľa štatistík pustil od roku 2019 celkovo 8 touchdownov do svojej coverage bez jedinej interception a QBs majú passer rating cez 100.0, keď hádžu loptu do jeho coverage.

Všimol som si, že niektorí fanúšikovia hovoria to, že sme ho podpísali namiesto Stephona Gilmora, ale to je lož. Už včera bol na tréningu v Green Bay, čiže jeh podpis by sa udial aj keby sa priviedol Gilmore.

Keď už som načal toho Gilmora, tak k nemu vám hodím tiež niekoľko informácií. Rob Demovsky nás informoval o tom, že Packers boli už dlhšiu dobu v hre o Gilmora a mali o neho záujem. To, že bol vymenený do Panthers za 6. kolo a nie do Packers nemá nič spoločne s tým kompenzáciou v podobe draft picku. Čiže sa môžeme ukľudniť a nemusíme sa rozčuľovať, že sme neboli schopní dať za neho výber v 5. kole… Ak by sme po neho spravili trade, tak pri našej aktuálnej finančnej situácii sme proste neboli schopní absorbovať jeho zvyšnú porciu základného platu, ktorá sa počíta voči tohtoročnému capu. Ak poviete, že sme teda mali nejaký kontrakt upraviť a uvoľniť peniaze, tak to už tiež nebola možnosť, nakoľko sme už upravili každý jeden kontrakt, ktorý sa upraviť dal, aby sme sa dostali pod platový strop. Jedine už zostáva len Davante Adams, ale to by muselo veľmi rýchlo dôjsť k dohode ohľadom novej zmluvy, čo si povedzme úprimne je nereálne.

Je potvrdené, že Gilmore s tradom požadoval novú masívnu zmluvu v hodnote $15M na jeden rok. Avšak keď neskôr Gilmore od tejto požiadavky ustúpil, tak Patriots mali aj tak problém nájsť partnera na trade. Preto sa rozhodli, že dajú von info o tom, že ho prepúšťajú. Avšak to neznamenalo to, že ho okamžite prepustili. Ešte do 4pm toho istého dňa mali čas na to, aby ho niekam vymenili. Takto chceli rozbehnúť komunikáciu ohľadom tradu a k tomu vypustili von informáciu, že ho Packers podpíšu, ak nedôjde k žiadnemu tradu. Toto Panthers prinútilo konať a keď už im zavolali, tak Gilmore mal jasno, že chce ísť ku ním, je to jeho domov a Patriots mu to umožnili, nerobili mu žiadne problémy. Jediný spôsob, ako sme ho mohli získať bolo tak, že by bol prepustený a my by sme ho následne mohli podpísať a tým pádom si kontrakt postaviť tak ako potrebujeme vzhľadom na náš cap a na naše potreby. Čiže záujem sme mali, chceli sme ho podpísať, ale trade proste pre nás nebol finančne možný. Keby bol prepustený, tak je podľa všetkého u nás, nakoľko podľa informácii mal aj záujem u nás podpísať. Ale keby bolo keby, boli by sme v nebi…