Posledný week regular season, ktorý rozhodne o všetkom!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Detroit Lions

Kedy? 09/01/2023 o 02:20

Kde? Lambeau Field, Wisconsin

Vzájomná historická bilancia: 186 zápasov: 105 výhier, 74 prehier, 7 remíz

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.46, remíza: 16.50, výhra hostí: 3.05
 • Fortuna: výhra domácich: 1.50, remíza: 15.00, výhra hostí: 2.85
 • Niké: výhra domácich: 1.53, remíza: 15.85, výhra hostí: 3.00

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • OLB Rashan Gary (IR)
 • CB Eric Stokes (IR)
 • T/G Sean Rhyan (Reserve/Suspended)
 • DL Dean Lowry (IR)
 • C/G Jake Hanson (IR)

Otázna účasť:

 • TE Josiah Deguara (lýtko)

LIONS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • OT Kayode Awosika (členok)

Otázna účasť:

 • C Frank Ragnow (chodidlo)
 • DL Michael Brockers (členok)
 • CB Jeff Okudah (lakeť)
 • DB DeShon Elliott (rameno)
 • FB Jason Cabinda (koleno)

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Kto by to bol povedal, keď sme boli 4-8? Šanca na playoff okolo 3%, celý tím hral zle a niečo pozitívne bolo na mraky vzdialené. Potrebovali sme do konca vyhrať všetky zápasy, plus sme potrebovali milión ďalších udalostí (prehry určitých tímov), ktoré sa museli udiať, aby sme ešte mohli pozrieť do playoff. Nič nebolo v našich rukách. Teraz tu je week 18, zápas n Lambeau Fielde proti Lions, ktorý bol presunutý na Sunday Night Football a v tomto zápase pôjde prakticky o všetko. Čo potrebujeme? Poraziť Detroit Lions a sme v playoff ako nasadená sedmička. To je všetko. Nič viacej nepotrebujeme aby sa udialo. Je to priam až neuveriteľné. V náš prospech hrá aj štatistika, že od roku 1992 sme v štáte Wisconsin (Green Bay a Milwaukee – čo sme hrávali zápay na County Stadium) proti Lions na bilancii 28-3. Plus čo sa týka decembrových a januárových zápasov regular season na Lambeau Fielde, tak Packers pod vedením Matta LaFleura sú v týchto zápasoch 10-0. Plus pod LaFleurom sme v decembri a januári ešte neprehrali zápas regular season, v ktorom hrali naši starting hráči a o niečo išlo. Jediná prehra prišla proti Lions vo weeku 18 minulý rok, keď väčšina našich starterov už oddychovala.

Green Bay Packers sú tímom, ktorý vie ako to chutí hrať primetime zápasy. V regular season 2022 sme odohrali päť nočných zápasov, pričom tri prišli v nedeľu, jeden vo štvrtok a jeden v pondelok. Čiže pre nás tento posun na SNF veľmi nič nemení a nie je to niečo nové. Ale pre Lions sa jedná o veľkú vec. Vďaka tomu, ako sa losovala tohto ročná sezóna, proti akým divíziám sme hrali (NFC East a AFC East) a fakt, že Lions nehrali mimo výhodnej a centrálnej časovej zóny, tak to znamená len jedno – v tejto sezóne neodohrali ani jeden nočný zápas. Dokonca jediný súper z NFC West (Seahawks) na ich rozpise hrali na Ford Fielde. Je to skutočne fascinujúce, nakoľko takmer každý jeden tím NFL dostane aspoň jeden zápas vo štvrtok alebo v pondelok v noci. Posledný primetime zápas pre Lions sa odohral vo weeku 2 v sezóne 2021. Tento zápas sa hral ako Monday Night Football, zhodou náhodou bol proti Packers a tí na domácom Lambeau Fielde vyhrali 35-17.

V NFC sa hrá v poslednom weeku ešte o veľa. Hrá sa o miesto nasadenej jednotky, ktoré ešte môže skončiť v rukách Dallasu Cowboys, Philadelphie Eagles, či San Francisca 49ers. Tiež sa hrá o pozíciu nasadenej dvojky. Kde môže skončiť vymenovaná trojka plus Minnesota Vikings. Taktiež sa hrá o miesto nasadenej sedmičky, teda o posledné možné miesto v playoff a to môže skončiť v rukách Green Bay Packers, Detroitu Lions, či Seattlu Seahawks. V najlepšej pozícii sme práve my. Keď ku postupu do playoff nám treba len poraziť Lions a je to. Žiadny iný výsledok nepotrebujeme. Ak chce postúpiť Detroit, tak musí dúfať, že Rams porazia Seahawks a plus oni si ešte pripíšu víťazstvo nad Packers. Ak chce postúpiť Seattle, tak musí dúfať, že Packers prehrajú s Lions a plus oni si ešte pripíšu víťazstvo nad Rams. Toto sú tri kľúče, ktoré máme v tejto chvíli pred weekom 18.

Nás všetkých však zaujíma najmä posledný trojsúboj. Je pomerne divné, že sa NFL rozhodla tak ako sa rozhodla a zápasy sa nebudú hrať súbežne. Seahawks odohrajú svoj domáci zápas proti Rams skorej a v momente, keď sa bude začínať SNF Lions s Packers, tak už budeme poznať výsledok prvého zápasu. Prečo sa NFL takto rozhodla? Ako vždy hovorím, v NFL peniaze vždy až na prvom mieste. Preto nie je prekvapením, že sa NFL rozhodla na pozíciu SNF presunúť zápas, v ktorom budú hrať o playoff Green Bay Packers na Lambeau Fielde. Značka Packers a ich boj o playoff k obrazovkám SNF pritiahne ďaleko viacej divákov, než by to bolo pri takmer hocijakom inom matchupe v tomto kole. Možno jediný zápas, ktorý by dokázal divácky konkurovať by bol zápas Cowboys proti Commanders, ale tam nastáva problém so zápasom s Eagles proti Giants a súboju o prvé miesto v konferencii. Takže ak sa Seattle hnevá, že Lions už môžu hrať proti nám s tým vedomím, že im o nič nejde a sú out, tak sa môžu hnevať na to, že ich tím nedokáže zarobiť pre NFL toľko peňazí ako Green Bay Packers. To je realita.

Keď sa na toto pozrieme z pohľadu fanúšika Packers, tak my by sme boli 100% radšej, keby Detroit Lions v tomto zápase hrali o playoff. My nechceme, aby im o nič nešlo. Prečo? Nože vráťme sa len o rok dozadu. Posledný week regular season, Lions a ani Packers už o nič nešlo. Packers boli istou jednotkou a Lions out. Čo sa v tom zápase udialo? Lions proste hrali každý 4. down, dovolili si fake pri pokuse o field goale, či predviesť triple reverse play. Toto je tím, ktorý si dovolí aj nemysliteľné v momente, keď im o nič nejde. Predstavte si scenár, že Seahawks už budú out a Lions budú potrebovať na postup do playoff len výhru proti Packers. Dovolia si spraviť fake namiesto toho, aby zobrali 3 body na field goale za vyrovnaného stavu? Prvýkrát za XY rokov bude mať tento tím šancu postúpiť do playoff. Je to veľmi mladý tím s neskúseným head coachom. My ich chceme dostať do situácie, kde sa im budú klepať kolená z toho, že ak tú jednu play pokazia, tak sa sezóna končí a do playoff nepôjdu. K tomu im tam bude do uší hučať 80,000 ľudí na Lambeau Fielde a vedomie, že hrajú SNF a ďalších niekoľko miliónov sa na nich pozerá v TV a čaká, ako to Lions znova pokašlú. Plus ku všetkému to je divízny súboj a Lions si určite povedia, že keď nie my, tak ani oni. Výhoda? Za mňa na 99% určite nie. Kde je to 1%? To závisí na fanúšikoch a členoch nášho mediálneho tímu. Ak sa naši fanúšikovia už pred zápasom dokážu postarať o to, že všade kam sa Lions pozrú tak uvidia nejaký banner, na ktorom bude napísané niečo posmešné ohľadom toho že už do playoff nemôžu, či hocijaký posmešný pokrik, alebo na obrazovke Lambeau Fieldu či hlásateľ sa postarajú o to, že Lions to budú mať vkuse pred očami, tak to môže mať vplyv. Ak sa postaráme o to, že Lambeau Field bude jednou veľkou reklamou na ich vypadnutie, tak ich to môže ovplyvniť v náš prospech. Ale takýto scenár veľmi neočakávam.

Od nášho posledného merania síl vo weeku 8 sa toho veľmi veľa zmenilo. Od tohto zápasu sú tieto dva tímy na tomto nasledujúco:

 • PACKERS: 5-2, 6. miesto v DVOA, 7. miesto v bodoch, 8. miesto v bodovom rozdiele
 • LIONS: 6-2, 4. miesto v DVOA, 2. miesto v bodoch, 3. miesto v bodovom rozdiele

Takto to vyzerá detailnejšie:

PACKERS
LIONS

Keď sa chceme pozrieť na hodnotenie nášho tímu podľa Football Outsiders od nášho bye weeku, tak to vyzerá nasledujúco, od nášho bye weeku nie je podľa DVOA v NFL lepší tím než práve Packers:


JARED GOFF A JEHO ÚTOK VS OBRANA PACKERS

Lions do tohto zápasu vstupujú s útokom, ktorý je na štvrtom mieste čo sa týka priemerných bodov skórovaných na jeden zápas (27.1). K tomu sú na treťom mieste v yardoch na jeden zápas (383.6) a na štvrtom mieste v red zone útoku (68.25%). Minulý week sa nám podarilo udržať Justina Jeffersona len na jednej zachytenej prihrávke pre 15 yardov. Tento week sa musíme postarať o passový útok, ktorý je mašinériou na big plays. Lions sú na štvrtom mieste, čo sa týka skompletovaných prihrávok pre +20 yardov (56%) a na piatom mieste v priemerných získaných yardoch na jeden dropback (7.33) Toto je proste explozívny útok. Aby toho nebolo málo, tak ich % hodených interception je na 1.26, čo je druhé najlepšie číslo v lige a % obdržaných sackov je tretie najlepšie v lige (4.15).

Jared Goff zažíva nenápadnú, no veľmi vydarenú sezónu. Jeho passer rating je siedmy najlepší v lige (100.2), v počte nahádzaných touchdownov je na štvrtom mieste (29) a v yardoch na jeden pokus na ôsmom (7.62).

Amon-Ra St. Brown je jeden z najlepších receiverov v lige. Je na siedmom mieste v lige v počte zachytených prihrávok (100) a na dvanástom mieste v nachytaných yardoch (1,112). Portál PFF uvádza, že na 77 receiverov v tejto sezóne letelo aspoň 50 lôpt. Z tejto skupiny je na siedmom mieste v % zachytených prihrávok (76.9), na šiestom mieste v yardoch na jednu odbehnutú routu (2.48), na dvanástom mieste v priemerných získaných yardoch po zachytení prihrávky (5.2) a na desiatom mieste v passer ratingu (114.0).

Tým to však nekončí. Tento ich passový útok disponuje ďalšími 2 zbraňami. Je to skúsený D.J. Chark a nováčik Jameson Williams, ktorý proti nám v prvom vzájomnom meraní síl ešte nehral. Chark má priemer 18.1 yardov na zachytenú prihrávku. Jameson Williams má na svojom konte jeden catch pre 41 yardov a jeden beh pre 40 yardov.

Ich behové duo Jamaal Williams a D´Andre Swift je taktiež kvalitné. Jamaal potrebuje šesť yardov, aby dosiahol na 1,000 nabehaných yardov a zároveň vedie NFL v počte nabehaných touchdownov (15). Jeho priemer na jeden beh je síce len 4.0 yardov, ale väčšinou získa to, čo získať má plus nejaký ten yardík navyše. Swift má priemer 5.6 yardov na jeden beh a hrozí najmä v passovej hre, kde už zachytil 41 prihrávok a celkovo skóroval 8 touchdownov. V sezóne 2021, keď hral ešte na college vo farbách Alabamy, tak mal priemer 20.0 yardov na jeden catch.

Ofenzívna lajna je zložená z ľavého tackla Taylora Deckera, ľavého guarda Jonah Jacksona, centra Franka Ragnowa, pravého guarda Evana Browna a pravého tackla Penei Sewella. Dámy a páni, toto je excelentná ofenzívna lajna.

Avšak nie všetko zlato sa blyští. Jared Goff. Tento chlapík hrá doma skutočne excelentne. V domácich zápasoch počas tejto sezóny nahádzal 2,472 yardov, 23 touchdownov a 3 interceptions. Avšak keď sa pozrieme na jeho zápasy na pôde súperov, už to také ružové nie je – 1,742 yardov, 6 touchdownov a 4 interceptions. Zaujímavé je to, že na cestách sú Lions v tejto sezóne 3-4 a ich priemer 33.1 skórovaných bodov na zápas na Ford Fielde klesne až na priemer 19.3 bodov na cestách. Rovnako to je aj s ich behovou hrou, na cestách ich priemer na jeden beh klesá o 1.3 yardu.

Keď sa pozrieme na Goffove výkony v chladnom počasí, tiež to nie je žiadna sláva. V zápasoch, kde v momente výkopu zápasu je teplota pod nulou (3 kariérne štarty), tak jeho celkový QBR je 26, skompletoval len 52% svojich prihrávok a jeho pomer touchdownov a interceptions je 3-5. V nedeľu večer na Lambeau Fielde má byť v momente zápasu teplota -4 stupne Celzia, pričom pocitová teplota sa má pohybovať okolo -9 stupňov Celzia. Jeho posledný takýto zápas prišiel v tejto sezóne na ihrisku Panthers. Goff v tomto zápase síce skompletoval 25/42 prihrávok pre 355 yardov a 3 touchdowny, avšak v polovici tretej štvrtiny už prehrávali 7-31. Do tohto momentu mal hodený 1 touchdown, 137 nahádzaných yardov a 1 stratený fumble.

Keď sa pozrieme na ich behovú hru, tak počujeme, že sú skvelí, ale nie je to úplne skvelé. Avšak podľa DVOA sú len na 15. mieste, na 20. mieste v Expected Points Added na jeden beh a na 18. mieste v percentile úspešných behov.

Ako chceme toto brániť? Pred bye weekom bola obrana jeden veľký výsmech. Ale od bye weeku sa to zmenilo. Posunuli sme sa na 12. miesto v behovej obrane podľa DVOA, na 4. najlepšiu passovú obranu podľa DVOA a na celkovo 3. najlepšiu obranu podľa DVOA počas posledných troch weekov. Keď sa chceme pozrieť na ďalšiu pokročilú štatistiku a to Expected Points Added (EPA), tak od nášho bye weeku sme podľa EPA na 5. mieste čo sa týka celkových EPA na jednu play, na 8. mieste v EPA na dropback a na 8. mieste v EPA na beh. Keď si odmyslíme garbage time a do úvahy zoberieme len momenty zápasov, kde je naša šanca na výhru od 2% do 98%, tak sa naša EPA zmení na 2. mieste v EPA na jednu play, na 4. miesto v EPA na dropback a na 9. miesto v EPA na beh. Len tak pre srandu, v rozmedzí weekov 1-14 sme boli podľa EPA na 25. mieste v EPA na jednu play, na 13. mieste v EPA na dropback a na 31. mieste v EPA na beh.

Pravý horný roh – tímy kvalitné ako proti behu, tak proti passom podľa EPA

Od nášho bye weeku sme si pripísali 9 sackov, 2 forced fumbles, 7 interceptions a priemerne pustili 16.3 bodov počas posledných troch zápasov. Keď si odmyslíme 14 bodov Vikings v garbage time proti náhradníkom, tak naša starting obrana pustila priemerne 11.7 bodov na zápas.

Čo sa najviac zmenilo? Prekvapivo to je blitzovanie a heavy pass rush. Sports Info Solutions uvádzajú, že počas prvých 13 weekov sezóny sme posielali 5+ pass rusherov veľmi často a vo využívaní blitzov sme boli na treťom mieste. Medzi weekom 15-17 sa to zmenilo. 5+ pass rusherov sme poslali len šesťkrát, čo je v NFL vôbec ten najnižší pomer za toto obdobie. 

Ďalšia výrazná zmena nastala v tom, že z agresivity pass rushu sme zodpovednosť presunuli na secondary. Počas prvých 13 weekov, sme podľa SIS pustili 59.3% skompletovaných prihrávok na prihrávkach, ktoré leteli 15+ yardov, čo bolo 31. miesto v lige. Počas posledných troch weekov toto číslo spadlo na 52.6%, čo je piate najlepšie číslo v lige. Teraz často hrávame two-high safeties, než single high. Veľa využívame najmä cover-2 a cover-6 (hybridná quarters coverage). Keď sa pozrieme na štatistiky, tak v takmer celom priebehu sezóny sme využívali cover-2 len pri 4% našich celkových snapoch. Počas posledných troch zápasov toto číslo vyskočilo na 17.6%. Čo sa týka využívania cover-6, tak pred bye weekom to bolo 7.7%. Teraz sme na 28.1%, čo je najvyššie číslo v lige počas posledných troch weekov. Keď si to dáme dokopy, tak cover-2 a cover-6 sú zodpovedné za 45.6% našich defenzívnych play callov! Medzi weekom 10 a 13, sme podľa SIS hrali cover 0, 1 alebo 3 na 81 snapoch, čo bolo druhé najčastejšie číslo v lige. Medzi weekom 15-17 toto číslo spadlo na 20 snapov, čo je najmenej v celej lige. 

Tieto two-high coverages majú v jednoduchosti povedané taký účel, že spôsob, akým sú hráči v coverage rozostavení eliminuje niektoré slabé miesta v coverage a pre útok je zložitejšie využiť vo svoj prospech personnel, či matchup. Defenzívny koordinátor Joe Barry dokázal každý week, či už proti Rams, Dolphins alebo Vikings prispôsobiť svoje coverages tomu, čo sa snažil náš oponent robiť a využil k tomu práve flexibilitu, ktoré mu tieto two-high coverages ponúkajú. Barryho sme veľa kritizovali, ale za posledné tri weeky si zaslúži veľkú pochvalu.

Zaujímavosťou je, že v posledných troch zápasoch sme čelili trom najviac pass-heavy tímom lige. Pred weekom 18 sú Rams na 27. miesto v priemere behových pokusov na zápas, Miami na 32. mieste a Minnesota na 31. mieste. Ale tento week budeme čeliť útoku, ktorý je vybalansovaný. Lions sú na 11. mieste v priemernom počte passových pokusov a rovnako aj behových pokusov na jeden zápas. Cover-2 a cover-6 nám pomohli eliminovať explozívne útoky pass-heavy tímov. Ale aké to bude proti vybalansovanému útoku? Dokáže to Barry namiešať správne?


TURNOVERS A HRA NAŠEJ FRONT-7 AKO KĽÚČ

Takeaways a rozdiel turnoverov sú kľúčovým faktorom v každom jednom zápase, ale v tomto zápase to vyzerá ešte dôležitejšie. Packers dokázali v posledných štyroch zápasoch získať celkovo 12 takeaways, čo zahŕňa 9 interceptions (najlepšie číslo v lige počas tohto obdobia). Lions doposiaľ stratili len 15 lôpt, čo je najnižšie číslo v lige a Jared Goff nehodil íčko v ôsmich zápasoch za sebou, poslednýkrát proti Packers. Lions sú zároveň na bilancii 7-1, keď v zápase nestratili ani jednu loptu. Avšak keď mali aspoň jeden turnover, tak ich bilancia je 1-7, pričom jediná výhra prišla práve proti Packers. Plus keď Lions v obrane dokážu získať dve a viacej takaways, tak sú na bilancii 4-0.

Tím Matta LaFleura je na bilancii 5-1, keď v tejto sezóne získal aspoň dve lopty – vrátane výhier proti Tampe Bay, Dallasu, či Minnesote. Avšak nie je žiadnym prekvapením, že keď sme v tejto sezóne nezískali ani jeden takeaway, tak sme na bilancii 0-3. Jared Goff hodil interception v tejto sezóne v šiestich zápasoch. Lions sú v týchto zápasoch na bilancii 1-5, pričom ich jediná výhra prišla v zápase proti Packers, keď Aaron Rodgers na Ford Fielde hodil tri interceptions.

Najlepšou cestou k turnoverom je dostať quarterbacka pod tlak, ale to nebudeme mať jednoduché. Odkedy sme hrali s Lions vo weeku 8, tak Lions majú bilanciu 6-2 a Jared Goff bol v týchto zápasoch pod tlakom len pri 27% svojich dropbackov, čo je siedme najnižšie číslo vo svete futbalu. V behovej hre dokáže ich ofenzívna lajna vytvárať priestor pre svojich running backov a o tom svedčí štatistika, že ich OL je na 6. mieste v adjusted line yardoch, čo je vlastne štatistika, ktorá ukazuje ako OL prispieva k získaným yardom v podaní running backov.

Keď sa pozrieme na hru našej obrany, tak celkovo sme vytvorili len 246 tlakov na QB, čo je len 22. miesto v NFL, na jeden beh sme pustili priemerne 5.0 yardov, čo je 27. miesto v lige a naša behová obrana je podľa DVOA vôbec tá druhá najhoršia v celej lige. Avšak odkedy sme spravili spomenuté zmeny, prišlo výrazné zlepšenie. V zápase proti Minnesote sme udržali Dalvina Cooka a Alexandera Mattisona len na 3.8 yardoch na jeden beh. V Miami sme hneď Raheemovi Morstertovi pustili 17 yardový beh, no od toho momentu získal už len ďalších 28 a Jeff Wilson ledva prekročil priemer 4.0 yardov na jeden beh. Rams mali proti nám priemer 4.2 yardov na jeden beh. Naša front seven bude musieť odohrať veľmi kvalitný zápas proti ofenzívnej lajne Lions, aby sme mohli pomýšľať nad víťazstvom. Tu to bude stáť a padať.

Toto bude mať na zodpovednosti najmä Kenny Clark. Ten sa po slabšom strede sezóny opäť dostáva do formy a proti Vikings hral famózne. Tu si môžeme pozrieť, ako sa mu darí naprieč sezónou:

 • Week 1-4 (GB: 3-1): 14 tlakov na QB (4.7 na zápas), 7 stopiek
 • Week 5-12 (GB: 1-7): 16 tlakov na QB (2 na zápas), 5 stopiek
 • Week 13-17 (GB: 4-0): 13 tlakov na QB (3.3 na zápas), 5 stopiek

Aktuálne má Kenny na svojom konte 6 plays, pri ktorých svojim tlakom na QB spôsobil turnover. V tejto štatistike je na prvom mieste v celej lige. Druhý je Brandom Graham, Javon Hargrave, Michael Hoecht a Micah Parson so 4 takýmito plays. Tradične by bol jeho hlavnou dvojičkou vo svetle reflektorov jeden z najlepších pass rusherov v súčasnej NFL Rashan Gary. Ten však doplatil na umelú trávu, bezkontaktne si pretrhol predný krížny väz a skvelo začatá sezóna sa mu predčasne skončila. Pomáhať mu teda bude najmä trojica Preston Smith, Kingsley Enagbare a Justin Hollins.

Preston Smith má v tejto sezóne na svojom konte 8.5 sackov, 9 tacklov pre stratu yardov a 20 hitov na QB. Práve na neho sa musíme spoliehať čo najviac.

Kingsley Enagbare je šikovný nováčik, ktorý bol draftovaný v piatom kole a predvádza skutočne kvalitné výkony. Od weeku 10 vedie celú obranu v počte vyvinutých tlakov na QB – 18 a celkovo si pripísal 3 sacky, 5 tacklov pre stratu yardov a 8 hitov na QB. Keď sa pozrieme na tohtoročných nováčikov, ktorí odohrali aspoň 150 pass rush snapov, tak práve Kingsley má spomedzi nich vôbec ten najlepší pass rush win rate – 15.6%. Na druhom mieste je Aidan Hutchinson (14.1), na treťom George Karlaftis (13.2) a na štvrtom Kayvon Thibodeaux (11.8).

Justin Hollins bol prepustený z Rams, my sme neváhali a siahli sme po ňom. Do rotácie to bol doposiaľ platný hráč. Proti Vikings odohral kvalitný zápas, kde dokázal porážať ľavého tackla Christiana Darisawa a pripísal si cez neho aj jeden sack. V našich farbách odohral zatiaľ päť zápasov, v ktorých si pripísal 2.5 sackov.


AKO ATAKOVAŤ OBRANU LIONS?

Obrana Lions nie je žiadnou skalopevnou obranou. Sú na 29. mieste v prieme pustených bodov na zápas (25.7) a rovnako proti behom, tak ani proti passom im to nejde najlepšie. Na jeden pokus pustia priemerne 7.49 yardov, čo je predposledné miesto v NFL. V poslednom zápase na cestách proti Panthers pustili 320 nabehaných yardov! Ich tri víťazstvá ne cestách prišli proti Bears (Justin Fields), Giants (Daniel Jones) a Jets (Zach Wilson).

Najlepší spôsob, ako atakovať obranu Lions je určite behová hra. Lions pustia po zemi priemerne 5.3 yardov, čo by ste ste si povedali, že je najhoršie číslo. Je to delené druhé najhoršie číslo, horšie sú na tom len Chargers (5.4). Čo sa týka domácich a vonkajších zápasov, tak to je krásne vyrovnané. Doma je priemer pustených yardov po zemi 5.3 na jeden beh a celkovo 11 behových touchdownov. Vonku to je totožný priemer na jeden beh a totožný počet pustených touchdownov. Čo sa týka nášho útoku, tak veľmi radi beháme zo shotgunu. Ako sa Lions darí v bránení behov zo shotgunu? Pri týchto behoch pustia priemerne 6.7 yardov na jeden beh. No a v posledných troch zápasoch pustili priemerne 6.6 yardov na jeden beh. DVOA hodnotí behovú obranu Lions ako celkovo 25tu. Toto je ďalší zápas ako stvorený pre dvojicu Aaron Jones – A.J. Dillon.

V behovej hre je pre nás extrémne dôležitý Josiah Deguara. Jeho obrovský vplyv na našu behovú hru som rozoberal v review zápasu proti Vikings. Teraz však nevieme, či bude môcť do tohto zápasu nastúpiť. Nakoľko v stredu si poranil členok, vo štvrtok netrénoval a v piatok bol limitovaný. U nás hráva ako H-back a LaFleur ho využíva naprieč kompletne celou formáciou, čo mu vytvára dobré matchupy ako run blokárovi. Na súpiske ešte máme tight endovi Roberta Tonyana, Marcedesa Lewisa, či Tylera Davisa. Ale ani jeden z nich nedokáže plnohodnotne nahradiť Deguarovu prácu. Ak hrať nebude, pre náš behový útok to je veľká strata.

Vo weeku 8 sa Lions podarilo zastaviť náš behový útok. Aaron Jones mal 9 behov pre 25 yardov a AJ Dillon 11 behov pre 34 yardov. Ako to dokázali? Prehustili box a ich priorita bolo zatavenie behu. Nakoľko sa nemuseli báť Romeo Doubsa, Randalla Cobba, či hlavne Christiana Watsona (Watson odohral len 17 snapov. Hrali veľa press coverage a prakticky sa snažili Rodgersa prinútiť aby hádzal. Ale dovolia si to aj teraz? Odkedy sa Christian dal zdravotne dokopy, tak sme ešte nevideli cornerbacka, ktorý by bol schopný udržať s ním krok. Aj keď v niektorých zápasoch nemal najväčšie čísla, tak to nebolo spôsobené tím, že by sa nedokázal uvoľniť. Vo väčšine to bolo o tom, že ho Rodgers nedokáže triafať na deep balls na pravidelnej báze. Skutočne si myslím, že v tomto zápase už Lions tak agresívne hrať nebudú. Christian Watson je skutočne veľkou hrozbou pre secondary súperov a v tejto sezóne dokázal na svojich 41 dotykoch s loptou získať 575 yardov a 9 touchdownov.

Pri passových plays bude dôležité to, aby sme negovali kvalitný pass rush Lions. V tejto sezóne ich pass rush vygeneroval 11. najvyšší počet tlakov na QB. Tento pass rush je vedený nováčikom Aidan Hutchinsonom, ktorý je na 21. mieste v celkovom počte vyvinutých tlakov spomedzi všetkých edge rusherov. Jeho rookie parťák James Houston má na svojom konte 15 tlakov a 8 sackov. To aj napriek tomu, že svoj NFL debut si odbil až vo weeku 12. Treba však poznamenať, že obrana Lions veľmi obľubuje blitzovanie. Sú šiestim najčastejšie blitzujúcim tímom v lige. No a Aaron Rodgers bol doposiaľ proti blitzu veľmi úspešný. Celkovu pri takýchto plays skompletoval 66% svojich prihrávok, jeho priemer je 7.3 yardov na jeden pokus, hodil 8 touchdownov a 2 interceptions. Posledný blitz heavy tím proti ktorému sme hrali boli Dolphins a tých Rodgers rozoberal. Dolphins sa rozhodli, že budú Rodgersa blitzovať na 26 dropbakoch, čo bolo najvyššie číslo blitzov akému čelil v jednom zápase od weeku 15 v roku 2017. Rodgers proti Dolphins celkovo nahádzal 238 yardov, pričom až 192 prišlo vtedy, keď bol blitzovaný. To bolo druhé najvyššie číslo, ktoré Rodgers nahádzal proti blitzu za posledných päť sezón.

Úspech proti blitzu prichádza aj vďaka tomu, že si ofenzívna lajna dokáže postrážiť extra obrancu, alebo ho aspoň spomaliť. Naša ofenzívna lajna toto dokáže a proti Dolphins pustila len päť tlakov na svojho quarterbacka. Počas prvých desiatich weekov sme mali mnoho zranení naprieč celou ofenzívnou lajnou. Dokonca až do weeku 10 sme nemali ani raz pokope našu TOP5ku, že by spoločne dokončila zápas. Dovtedy sme boli nútení poskladať deväť rôznych ofenzívnych lajn. Mohli sme vidieť, že Rodgers ofenzívnej lajne neveril a toto limitovalo aj náš playbook. Ale od weeku 10 bola naša OL relatívne zdravá (až na tri zápasy bez Bakhtiariho) a hrala skutočne skvelý futbal. Od zápasu s Dallasom bol Rodgers pod tlakom len na 25% svojich dropbackov, čo je štvrté najnižšie číslo spomedzi všetkých quarterbackov v tomto časovom rozpätí. Jones a Dillon dokázali v posledných siedmich zápasoch nazbierať 823 nabehaných yardov a ich priemer je 4.8 yardov na jeden beh.

Na ľavom tacklovi hrá David Bakhtiari, ktorý keď je na ihrisku tak podáva excelentné výkony. V tejto sezóne zasiahol do 10 zápasov, mal stále problémy so zdravím, no keď bol na ihrisku, bol to náš Bakhtiari. Za celú sezónu pustil len 9 tlakov na QB a žiadny sack (361 pass-blocking snapov). Všetkých deväť pustených tlakov boli len hurries, žiadny hit na QB. V zápsoch proti elitným frontom ako Buffalo Bills, Dallas Cowboys a Philadelphia Eagles nepustil ani jeden tlak na svojho QB. Spomedzi všetkých ofenzívnych tacklov, ktorí odohrali aspoň 200 pass-blocking snapov je na treťom mieste v pass-blocking efektivite podľa PFF (pred ním je len Lane Johnson a Tristan Wirfs). Na ľavom guardovi je Elgton Jenkins, ktorý je aktuálne jediným ofenzívnym linemanom v NFL, ktorý na svojich posledných 200 snapoch nepustil ani jeden tlak na quarterbacka. Najväčší otáznik je na centrovi, kde hrá Josh Myers. Raz hrá výborne, raz slabšie, je to nekonzistentné. Na pravom guardovi je konzistentne dobre hrajúci Jon Runyan Jr. a na pravom tacklovi Yosh Nijman s nováčikom Zachom Tomom. Yosh je na prvom mieste spomedzi všetkých OTs čo sa týka run-block win ratu a na 7. miesto v pass-block win rate. Toto je podľa ESPN. Podľa PFF je na 23. mieste spomedzi 73 tacklov čo sa týka pass-blockingu. V tejto sezóne pustil 3 sacky a 20 tlakov na quarterbacka. Zach Tom je nováčik, ktorý v tejto sezóne za nás už nastúpil na štyroch pozíciách v OL (LT, LG, RG, RT) a počas training campu hrával veľa ako center. Dokáže zahrať na každej jednej pozícii, ale najlepšie mu sedí práve pozícia tackla, kde môže využiť svoje skvelé pohybové vlastnosti a nedopláca tu až tak na menšiu silu ako vo vnútri ofenzívnej lajny. Povedal by som, že v pass protection je už teraz lepší než Nijman. Avšak jeho slabinou je blokovanie pre behy. Na NFL ešte nemá potrebnú silu a musí nabrať.


MÁME RADI HAZARD

V tomto zápase by som sa hneď neradoval, ak naša obrana, či obrana Lions dokáže vystaviť defenzívnu stopku na treťom downe. Ako Packers, tak aj Lions sú poriadne agresívnym tímom, čo sa týka zahrávania 4. downov. Lions sú v počte odohraných 4. downov na treťom mieste (35) a Packers na šiestom mieste (29). Toto môže byť pre obidva tímy zápas, ktorý keď vyhrajú, tak pôjdu do playoff. Môže mať tento obrovský tlak vplyv na rozhodnutia trénerov zahrávať takéto riskantné štvrté downy? Lions hrali celú sezónu ako underdog a tak to aj vyzeralo. Keď im teraz pôjde o playoff, budú takí agresívni ako je u nich zvykom? Ak im o nič nepôjde, tak očakávam ultra agresívny prístup Lions na štvrtých downoch.


POSLEDNÝ ZÁPAS PRE AARONA RODGERSA NA LAMBEAU FIELDE?

Nikto nevie, aké budú ďalšie kroky Aarona Rodgersa po tejto sezóne. Teraz má pred sebou ešte jeden garantovaný domáci zápas na Lambeau Fielde. Primetime, boj o playoff a revanš za jeho tri interceptions proti tomuto tímu vo weeku 9. Packers sú aktuálne tímom, ktorý už nestojí len na famóznej hre svojho quarterbacka. Packers dokážu vyhrávať zápasy vďaka obrane, či kvalitnej behovej hre. O tom svedčí aj to, že počas našej 4-zápasovej víťaznej šnúry Aaron Rodgers hodil len 4 touchdowny, 2 interceptions a celkovo nahádzal 808 yardov, čo je priemer 202 yardov na zápas. Ako hovorím celú sezónu. Prepustiť ho po tejto sezóne nemôžeme. Trade? Rodgers ho môže efektívne zablokovať svojou mocou (aj keď nedisponuje no-trade klauzulou). Plus sám Aaron Rodgers nám povedal, že tento nový kontrakt podpísal preto, že mu zaručí to, že kariéru ukončí ako Green Bay Packer. Čiže jediná možnosť je to, že ukončí kariéru? Úprimne si povedzme, kto by ukončil kariéru, keď v budúcej sezóne máte 60 miliónov dôvodov na to, aby ste hrali ďalej? Neverím, že toto bude jeho posledný domáci zápas na Lambeau Fielde v kariére. A ak náhodu sa mýlim, tak dúfam, že bude naozaj legendárny a nebude taký, ako ho mal Brett Favre v playoff proti Giants… A aby som nezabudol, je dosť možné, že sa jedná aj o posledný domáci zápas pre ďalšiu legendu – kickera Masona Crosby.


GO PACK GO!!!!!!!!!!