Máme reporty, že Packers hľadajú posilu pre náš útok

Naši insideri sa zhodujú v jednom. Generálny manažér Green Bay Packers Brian Gutekunst má pri uchu telefón a poškuľuje po nejakom wide receiverovi. Čiže je tu možnosť, že pred trade deadline (3. november) sa udeje nejaký ten trade. Minulý rok sme v takomto čase volali do Jets, kde sme ich poslali ponuku na WR Robbyho Andersona. Tí však chceli za neho totálny nezmysel a tak sa tento trade neuskutočnil. Tento rok sú tu podobné informácie. Ale hneď vás všetkých trošku vrátim na zem. Reporty taktiež hovoria o tom, že to nie je sú mená, o akých sa hovorí. Teda Julio Jones, Curtis Samuel, Kyle Fuller,… zrejme nepripadajú do úvahy. Po kom teda môžeme poškuľovať?

Podľa mňa to je po nejakom „gadget“ receiverovi. Niečo podobné ako je Tyler Ervin (aj keď ten je RB, ale chápeme sa). Môže to byť receiver, ktorý sa môže využívať na rôzne motions, jet sweepy. Potom to môže byť nejaký ten šikovný route runner na slot, ktorý sa dokáže rýchlo uvoľniť. Zároveň si myslím, že rozhodne nepôjdeme po žiadnom drahšom receiverovi. Myslím si, že to bude niekto, kto je ešte nováčikom, má pred sebou dva, či tri roky nováčikovskú zmluvu. Zároveň to môže zapadať do toho, že potrebujeme wide receivera na dlhší čas. Mne osobne do tohto profilu zapadá napríklad taký Terry McLaurin. Tento hráč je v lige druhý rok. Je to rýchlonohý wide receiver, ktorý sa dá prirovnať ku Pierre Garconovi. A čo je najdôležitejšie, stále je pod nováčikovským kontraktom až do roku 2022. Ďalšie meno, ktoré môže pripadať v úvahu je D.J. Chark z Jaguars. Ten je taktiež pod nováčikovským kontraktom až do 2021. Football Team a aj Jaguars si za nich budú pýtať veľa, ale ak chce Gutekunst utrácať trošku väčší draftový kapitál, tak to bude práve týmto smerom. Môže to smerovať k tomu, aby sme na tejto pozícii získali určitú stabilitu. Po nasledujúcej sezóne nemáme pod kontraktom žiadneho wide receivera. Adamsov, MVS, EQ, Shepherdov a pravdepodobne aj Lazardov kontrakt vypršia v roku 2021. Neverím, že teraz pôjdeme po Juliovi Jonesovi a to najmä z toho dôvodu, že nie sme v žiadnom All-ine. Navyše budúci rok bude draft class wide receiverov ešte silnejšia než tento rok. Čiže bohvie čo sa udeje a čo má Gutey v hlave.

Prečo si myslím, že to nebude nejaký ten „big splash?“ No lebo ako som už načrtol – MY NIE SME V ALL-IN MÓDE. Toto zvykneme okolo súčasných Packers počúvať veľmi často. Ale väčšinou to počujeme len od ľudí, ktorí sa na Packers pozerajú takto – Aaron Rodgers, 36 rokov, 1 Super Bowl. Prirovnal by som to napríklad k Trestnému zákonu. Prečítať konkrétny paragraf dokáže každý. Ale vyvodiť z neho skutkovú podstatu trestného činu je už o čosi inom. To už také jednoduché nie je. Preto sa na náš tím nemôžeme pozerať len tým spôsobom, ako som uviedol o tri riadky vyššie. Musíme sa pozrieť na zloženie tímu, štruktúru kontraktov, atď.

Ako iste všetci veľmi dobre vieme, tak v budúcej sezóne pôjde platový strop smerom nadol a to kvôli pandémii a stratám, ktoré NFL postihujú. Len pre predstavu vám tu uvediem jeden modelový príklad. Po tejto sezóne sa voľnými hráčmi stanú David Bakhtiari, Corey Linsley, Aaron Jones, Jamaal Williams, či Kevin King. Platový strop má klesnúť signifikantne a hovorí sa o úrovni $175M. Aktuálne máme v efektívnom (tj. stroviteľné prostriedky) platovom strope voľných ledva $5.7M. Toto nie je zrovna suma na to, aby sme teraz spravili obrovský trade pre hráča, ktorý žerie kopec mandžárov z platového stropu. Keby sme niečo takéto spravili, tak by nás to stálo pomerne veľký draftový kapitál a finančné problémy. Museli by sme buď nejaké tie peniaze presunúť na budúci rok, alebo presvedčiť nejakého hráča k tomu, aby zobral pay cut. Presun peňazí na budúci rok v tomto momente podľa mňa nedáva zmysel a pay cut nemusí narobiť dobrú náladu v kabíne.

Tipnite si, koľko miesta by sme urobili pre sezónu 2021, keby spravíme nasledujúce kroky:

  • Pridali 10 draft pickov (výberov na drafte 2021)
  • Podpísali 5 ERAFs (Ento, Ramsey, Taylor, Nijman, Lazard)
  • Podpísali 2 RFAs (Tonyan, Sullivan)
  • Prepustili/vymenili pred júnom nasledovných hráčov: Preston Smith, Kirksey, Wagner, Lowry

Týmito krokmi by sme uvoľnili $5,172,423. Čiže ak chceme niekoho podpísať z našich vyššie uvedených voľných hráčov po tejto sezóne, tak musíme spraviť ešte viacej krokov. Preto trade po veľké meno za veľký draftový kapitál a finančnú zmluvu veľmi zmysel nedáva. Ale kľudne mi môže Gutey vytrieť dekel a 3. novembra bude ku nám letieť Julio Jones 😀

Teraz si možno hovoríte, že keď nemáme prachy, tak zrejme sme na tom tak, že sme v tom All-ine. Opak je však pravdou.

Keď sa pozeráme na štruktúru kontraktov, ako boli postavené pred obdobím pandémie a na vekové rozloženie nášho tímu, tak to jasne hovorí o tom, že nie sme v All-ine. Napríklad ten kontrakt Aarona Rodgersa. On sa postavil tak, že prakticky počas prvých troch rokov sme ho necítili. Napríklad v tejto sezóne to je $21,642,000, čo je smiešna suma. Keď sa jeho kontrakt podpisoval, tak sa počítalo s tým, že v 2021 bude platový strop už výrazne cez $200M a nie $175M kvôli pandémii. To je udalosť, ktorá sa predvídať nedala. Keby šiel platový strop hore ako mal, tak tých jeho $36M v roku 2021 by sme necítili a by nás to ani netrápilo. Rovnakým spôsobom sa postavili kontrakty Za´Dariusa Smitha, či Prestona Smitha. Prvé roky boli sumy nízke a postupne sa ku koncu navýšili. Preto to teraz môže vyzerať tak, že sme v all-ine kvôli nedostatku peňazí, ale to je spôsobené pandémiou, ktorá postihne takmer každý jeden tím v NFL. Nie len nás.

Tiež som spomenul vekové rozloženie nášho tímu. Náš najstarší hráč je Aaron Rodgers, ktorý ide mať 37 rokov. Zo staršej generácie tam je Mason Crosby, Rick Wagner a to je všetko. Náš tím je extrémne mladý, jadro tímu je postavené okolo hráčov, ktorí ešte len do svojich najlepších rokov prídu, alebo v nich práve žijú a majú pred sebou ešte niekoľko rokov vysokej výkonnosti. Nie sme na tom tak, že by sme mali vekovo prehnitý tím, ktorý pôjde o rok do prestavby. Vtedy by taký trade po veľké a drahé meno dával zmysel a bol aj logický. Prišla by posledná jazda a potom roky prestavby. V našej aktuálnej situácii to je kontraproduktívne. Počas nasledujúcej offseason by sme sa museli zbavovať viacerých hráčov, nemohli nikoho podpísať a prakticky týmto jedným krokom by sme si rozbili mladý, talentovaný a sľubne vyzerajúci tím. Stojí nám to za to? Ja tam vidím viacej proti, než pre.

Teoreticky sa po tejto sezóne vieme zbaviť aj Aarona Rodgersa, ušetriť niečo a začne sa éra Jordana Lova. Kto si myslí, že to je nemožné kvôli dead capu, tak TU ho odkazujem na môj starší článok, v ktorom to vysvetľujem z pohľadu dead capu. Mnoho ľudí hovorí, že Jordan nemôže sedieť za ním dva/tri roky, lebo to už mu bude končiť nováčikovský kontrakt a budeme ho musieť zaplatiť. Ale ja sa pýtam, zaplatiť? A za čo, keď poriadne ani nehral? Povedzme, že mu po jednej odohranej sezóne dáme druhú zmluvu vo výške max do $10M na rok. To je taká suma, akú má teraz Joe Burrow počas nováčikovskej sezóny. Plus nezabúdajme, že vzhľadom na to, že Love bol draftovaný v prvom kole máme pri ňom k dispozícii 5th year option. V tom čase už môže byť platový strop na úrovni $250M a aj $30M ročne na QB bude pre tímy „maličkosťou“. Je podľa mňa zrejmé, že keď (ak sa to stane niekedy) bude Love prebrať štafetu po Rodgersovi, tak nebude lepší než Rodgers. Ale to je úplne v poriadku. To bolo aj pri tom, keď Rodgers preberal štafetu po Favrem. Vtedy Aaron ani náhodou nebol na takej úrovni, na akej bol Favre. Ale bol to krok, ktorý bol dobrý vzhľadom na budúcnosť organizácie. V tomto sa mi veľmi páčia aj Dolphins. Jasné, posadili Fitza, ktorý im dáva väčšie šance na výhry v tejto sezóne, ale Tua je ich budúcnosť. Aj keď to prišlo už v prvom roku, čo je rozdielne než pri nás, tak sú ochotní obetovať zopár výhier v tejto sezóne, ktoré by možno Fitz dokázal uhrať, v prospech dobrej budúcnosti organizácie. Mne sa páči ako to Flores stavia a ja som fanúšikom práve tohto prístupu k budovaniu tímu. Sú mi sympatickí a kým sa v AFC trápia moji Texans, tak sa zameriam trošku práve na Dolphins.

Máme mladý tím, ktorý svoj peak výkonnosti môže dosiahnuť o 3/4 roky. To je čas, kedy už bude za centrom nový quarterback (zrejme Love). Lacný quarterback bude obklopený skvelým tímom. Môže to zapadnúť ako skladačka, ale zároveň sa to môže aj rozpadnúť. Všetko je v hre. A opäť spomeniem moju milovanú myšlienku: Dobré tímy nehľadajú quarterbacka vtedy, keď ho už nutne potrebujú.

Absolútne nepopieram fakt, že keby ten veľký trade spraviť chceme, tak sa tie peniaze na to bez problémov nájdu a ten trade spravíme. Popresúva sa niečo na ďalšie roky a je to. Si zoberte, že Chiefs so $100 v platovom strope podpísali na mega kontrakty Mahomesa, Jonesa a Kelceho. Dá sa to. Nie je to nemožné. Len takýmto presúvaním, posúvaním a podobne problémy len odkladáte. Neriešite ich. Raz by nás to dobehlo. A to už hneď po skončení aktuálnej sezóny.

Samozrejme chápem ľudí, ktorí nám začali fandiť kvôli Rodgersovi, radi by videli v jeho rukách ešte jedného Lombardiho a dopriali by Rodgersovi Julia aj napriek tomu, že by sme s tým potopili. Ja osobne nie som fanúšikom týchto All-inov. NFL je liga, v ktorej môže jedna hra zmeniť kompletne celú sezónu. Hádam žiadny iný šport nie je na toto tak náchylný ako práve NFL. Môžete byť celú sezónu dominantní, no príde jeden nevydarený zápas a je po sezóne. Vieme o tom svoje aj my fanúšikovia Packers. V roku 1998 boli Packers obrovským favoritom na Super Bowl, dostali sa až do posledného zápasu sezóny, kde boli azda najväčším favoritom v modernej histórii Super Bowlu. Tento zápas im nevyšiel a bolo po excelentnej sezóne. Packers v roku 2011 skončili 15-1, v playoff im nevyšiel jeden zápas a bolo po sezóne. V 2014 sme boli jednu hru od účasti v Super Bowle. No táto jedna hra skončila naše sny o Super Bowle. To je proste jedna hra, jeden zápas, ktoré zmenili sezónu na neúspešnú. Nikto by nemohol povedať ani slovo, keby má Rodgers už 3 Super Bowly. Bol od nich ten jeden nevydarený zápas. V NFL je vyhrať Super Bowl skutočne zložité. Svoje by o tom vedeli hovoriť mená ako Dan Marino, Brett Favre, Johnny Unitas, Payton Manning,… Preto všetka česť Bradymu, Montanovi, či Bradshawovi, že to dokázali a hneď viackrát. Nie je to nič jednoduché a treba mať na to skutočne veľa, veľa, veľa toho povestného štístka. Buďme vďační, že sa nám ten Super Bowl vyhrať podarilo (inak je sranda, že toto hovoria najmä fanúšikovia Bears a Vikings, že sme vyhrali len 2 SB. Tieto dve organizácie dokopy za posledných 35 rokov vyhrali 1 SB). Ale ako som povedal, tiež chápem ľudí, ktorí chcú tu jednu poslednú jazdu, ktorá ak bude úspešná, tak im 5 rokov nudy vadiť nebude. Ale ak sa to náhodou nepodarí a potom príde 5 rokov nudy, tak to nemusí byť príjemné. Je to komplikované. Ja si myslím, že je väčšia šanca na Super Bowl, keď máte konkurencie schopný tím viacej rokov po sebe, než v jednej all-in sezóne. Ale to je opäť len môj názor, moja filozofia budovania tímu. A takisto viem, že mnohým z vás to nie je po chuti. Plne to rešpektujem a máte na to právo. A to je v tom to krásne. Znova som jednu krátku informáciu rozviedol do diplomovej práce, ale to už som ja. Toto som teraz fakt v úmysle nemal. Sorry 😀