Aaron Rodgers announces engagement | WLUK

Čo sa to vlastne deje?

OBJASNENIE SITUÁCIE Z OFICIÁLNYCH ZDROJOV

Celý NFL Draft 2021 zatienili novinky okolo nášho quarterbacka Aarona Rodgersa. Adam Schefter prišiel s informáciou, že aktuálny MVP je nespokojný s Green Bay Packers a mal určitým ľuďom povedal, že sa už do tímu nechce vrátiť a že za Packers hrať nebude. (Schefter o deň neskôr dodal, že Rodgers mal povedať niekoľkým spoluhráčom o tom, že neplánuje svoj návrat do Green Bay). Schefter ďalej informuje, že Packers sú si týchto jeho pocitov vedomí a tímový prezident/CEO Mark Murphy, generálny manažér Brian Gutekunst a hlavný tréner Matt LaFleur separátne leteli za Rodgersom do Californie počas tejto off-season, aby s ním prejednali veci ohľadom jeho nespokojnosti.

Následne sa objavili správy, že v stredu počas tohto týždňa, volal do Green Bay generálny manažér Niners John Lynch a pýtal sa na potenciálny trade. Avšak sám Lynch na tlačovej konferencii povedal, že ten hovor bol veľmi rýchly, nikam nesmeroval a Packers ho poslali ľudovo povedané kade ľahšie. Schefter ďalej píše, že o Rodgersa sa v januári zaujímali aj Los Angeles Rams a to ešte pred tým, než spravili trade po QB Matthew Stafforda. Tu to dopadlo rovnako ako pri Niners, Packers ich poslali kade ľahšie. Tímy sa mali na Aarona Rodgersa pýtať, ale neprišla žiadna oficiálna ponuka na trade. Tesne pred draftom prišli informácie, že vraj Denver Broncos sú ohromne blízko úspešného tradu po Aarona Rodgersa, ale ako sa nakoniec ukázalo, tak medzi Packers a Broncos neprebehli žiadne rokovania o trade. Boli to fake správy. Neskôr na druhý deň prišiel Mike Silver s informáciou, že Broncos uvažovali o trade smerom nadol z 9. pozície na NFL Draft 2021, aby získali draft kapitál v roku 2022 a ponúkli ho na výmenu práve pre Packers za Aarona Rodgersa, ale Packers sa o tom s Broncos nechceli ani len baviť.

Prečo je teda Aaron Rodgers nespokojný? Schefter uvádza fakt, že Packers ho osobne neinformovali o tom, že sa spravia trade up po QB Jordana Lova a to očividne ranilo jeho city a podľa Scheftera niektorí toto zobrali ako náznak toho, že sú jeho dni v Green Bay zrátané. Avšak v podstate takmer rok hral Aaron Rodgers poslušného vojaka, verejne sa nikde nesťažoval a v Green Bay vyzeral byť šťastný. Jeho útok bol štatisticky vôbec tým najlepším v celej lige, ale opäť sa mu nepodarilo dosiahnuť na Super Bowl, keď skončil tesne pred jeho bránami v NFC Championship game proti Buccaneers. K tomu sa zasnúbil s herečkou Shailene Woodley a bol moderátorom populárnej TV Show s názvom „Jeopardy!“. Schefter uvádza, že by to bol pre Rodgersa splnený sen stať sa full-time moderátorom tejto TV show a že keď za chvíľu dôjde na výberove konanie, že kto nahradí zosnulého Alexa Trebeka, tak že Rodgers má veľkú šancu na získanie tohto fleku.

Aaron Rodgers & Jordan Love Practice Video Goes Viral [WATCH] | Heavy.com

Druhý dôvod je ten, že Packers ho tesne pred zápasom s Buccaneers kontaktovali a požiadali ho o to, aby im pomohol s platovým stropom, pristúpil k finančnej úprave svojho kontraktu. Rodgers však toto odmietol a chcel od nich dostať poriadne zaplatené, chcel novú zmluvu a vďaka tomu by si poistil to, že bude quarterbackom Green Bay Packers aj v najbližších rokoch. Zdroje z prostredia Packers oficiálne potvrdili to, že Packers položili pre Rodgersa na stôl ponuku na predĺženie aktuálneho kontraktu a malo sa jednať o takú zmluvu, ktorá by mu zabezpečila istoty ohľadom budúcnosti. O tomto sa malo jednať posledne týždne. Avšak Rodgers to mal odmietnuť, k žiadnej dohode zatiaľ nedošlo a podľa všetkého je to pri ňom iba o tom, že je na Packers nahnevaný okolo toho, že nedostal žiadne info okolo draftovania Jordana Lova.

Objavili sa aj správy, že vraj Packers v úvode offseason Rodgersovi oznámili, že ho budú chcieť vymeniť, no potom si svoj úmysel rozmysleli a od tradu upustili. Ako sa však ukázalo podľa zdroja od Packers, že náš tím mu nikdy nepovedal, že ho budú chcieť vymeniť. Bola to proste kačica a nedáva to žiadny zmysel. Keby tak chceli urobiť, tak každý tím v NFL by od januára vedel, že je Rodgers k dispozícii. Proste Packers by mu ani náhodou nedali takúto vyjednávaciu silu a výhodu postavenia.

Ian Rapoport z NFL Network všetko uzatvoril správou, že aj keď niektoré tímy sa pýtali na Rodgersa ohľadom tradu, tak Packers im dali jasne najavo, že nemajú absolútne žiadne plány ho aktuálne vymeniť do iného tímu a šanca, že bude Rodgers vymenený je 0%. Rovnako aj náš generálny manažér Brian Gutekunst dal vo svojom oficiálnom vyjadrení jasne najavo, že nemá najmenší úmysel Rodgersa tradovať a teší sa na to, ako budú spoločne bojovať o ďalší titul, pričom on bude viesť ich tím. Verí, že Rodgers bude za nich hrať aj naďalej.


MOJE CHÁPANIE CELEJ SITUÁCIE

Vyššie sme si celú situáciu priblížili pohľadom insiderov Packers, insiderov NFL a našej front office. Snažil som sa to zhrnúť do komplexného prehľadu oficiálnych informácií, ktoré si ja nijako neskrášľujem. Teraz sa pozrieme na to, ako celú situáciu sledujem a chápem ja.

Ako som spomenul vyššie, tak počas takmer celého posledného roka bol Aaron Rodgers poslušným vojakom. Nerobil okolo draftovania Jordana Lova problémy, jasne povedal, že rozumie tomu kde sa vo svojej kariére nachádza on a kde sú najlepšie záujmy organizácie. Prakticky nič iné mu nezostávalo. Mal za sebou veľmi zlú sezónu, kde sa úplne nedokázal stotožniť s novým útočným systémom, ktorý priniesol Matt LaFleur s Nathanielom Hackettom, jeho hody neboli presné, loptu držal tvrdohlavo príliš dlho, odmietal pristupovať ku krátkym odhodom a checkdownom, pričom radšej loptu podržal sám, bol sackovaný alebo ju odhodil do outu. PFF uvádza, že Aaron Rodgers počas regular season v roku 2019 viedol celú NFL v percentile zlých hodov – 21.2%. Po tejto sezóne si myslím, že sa úplne právoplatne začalo hovoriť o tom, či Rodgers dokáže potlačiť svoje ego, prispôsobiť sa novému útočnému systému, alebo či na to ešte vôbec má. Či ho nedobieha vek, prípadne história zranení. Mali sme viacej otáznikov ako odpovedí. Generálny manažér Brian Gutekunst sa teda rozhodol, že sa poistí pre budúcnosť a v prvom kole si zobral quarterbacka, ktorý môže raz Rodgersa nahradiť. Quarterback sa draftoval, ale Rodgers prakticky nemal voči Packers žiadnu väčšiu páku. Hral slabšie, kontrakt mal podpísaný na ďalšie štyri roky a tak mu nezostávalo nič iné, než skloniť hlavu a začať makať.

V sezóne 2020 to bol zrazu úplne iný Aaron Rodgers, akého sme už nevideli pekne dlho. Bol dirigentom útoku, ktorý priemerne skóroval 31.8 bodov na zápas, čo bolo najvyššie číslo v NFL. 80% našich návštev red zone skončilo touchdownovm, čo bola vôbec tá najlepšia úspešnosť v NFL za posledných 40 rokov. Rodgers stanovil nové rekordy a za svoje skvelé výkony si vyslúžil ocenenie MVP ligy. Sezóna sa však skončila nešťastne tesne pod samotným vrcholom.

Ako sme si už napísali vyššie, tak Packers boli v pekle okolo salary capu, boli cez $30M nad stropom a stálo pred nimi ťažké rozhodnutie o tom, aké kroky učiniť smerom k ďalšej sezóne a ohľadom svojej budúcnosti v najbližších rokoch. Preto išli za Rodgersom, aby im pomohol, ale ako vieme, ten im dal jasne najavo, že takto to nepôjde, ale že chce novú zmluvu, navýšenie a istoty. Tu už bol v pozícii MVP a úradujúceho najlepšieho quarterbacka v lige. Videl, že jeho aktuálny kontrakt je voči tým, ktoré aktuálne dostávajú horší QBs neadekvátny jeho postaveniu, tak si zaumienil, že ide po novom kontrakte, ktorý mu ponúkne väčšie peniaze a zbaví ho tlaku Jordana Lova z lavičky. Nebude sa musieť o neho starať, lebo prakticky pre Packers bude nemožné sa ho zbaviť. Preto na Packers takto zatlačil, aby sa čo najskôr rozhodli, že on je MVP a nebude čakať na to, kedy ho nahradia Jordanom Loveom.

Packers appreciate what they have in David Bakhtiari

Ako vieme, tak Packers spravili prakticky všetko možné čo bolo v ich silách, aby tím udržali pokope. Podarilo sa im podpísať na nové obrovské kontrakty elitného NT Kennyho Clarka, najlepšieho ľavého tackla v súčasnej NFL Davida Bakhtiariho a nejakým zázrakom sa im podarilo aj dohodnúť na novej zmluve so skvelým running backom Aaronom Jonesom, ktorý zobral masívny pay cut, vo free agency nechal na stole o cca $5M ročne viacej než dostal u nás a vrátil sa späť (je to prakticky 2-ročný kontrakt na $18M). Podpísali naspäť Rodgersovho skvelého kamaráta Marcedesa Lewisa, získali späť TE, ktorý viedol ligu v skórovaných touchdownoch. Packers sa snažili udržať svoj tím čo najviac pokope, aby ho nemuseli kvôli problémom so salary capom v aktuálnej sezóne rozbiť a tak peniaze doslova „prekopli“ do budúceho roka. Tam preniesli viacej ako $20M a podľa aktuálnych predpovedí sa dostali do poriadneho finančného pekla, keď sú cca $60M nad projektovaným platovým stropom v roku 2022. Sme v platovom pekle kvôli tomu, že sme podpísali svojich najlepších hráčov, aby sme mali ešte ďalšiu šancu na Super Bowl. Keď sa na to pozrieme z celkového pohľadu, tak Packers dali Rodgersovi 2. najvyššie peniaze v SB histórii, 2. najvyššie číslo garantovaných peňazí, spravili z neho 2x najlepšie plateného QB v lige a požiadali hráčov, aby podpísali kontrakty bez ďalších prachov a dostali sa tak pod cap.

Počúvam názory, že Packers pre Rodgers v tejto offseason nič nespravili, že mohli uvoľniť cez 15M tým, že by jeho peniaze presunuli na budúci rok a vďaka tomu mohli podpísať nejaké zbrane do útoku. Avšak prečo by to Packers robili? Vedeli, že Rodgers nemá záujem o úpravu svojho kontraktu, nepáčilo sa mu to a keby to aj spravili, že by tie peniaze presunuli, tak jeho by to šťastnejším podľa všetkého neurobilo, zrejme aj tak by chcel ísť preč a my by sme mali budúci rok len pri ňom cap hit vo výške takmer $52M! Prečo by to robili? Veď to by išli Packers sami proti sebe. Viem, že niektorí ľudia nepočítajú podpisovanie vlastných hráčov za posily, ale keby necháme ísť Bakha, Jonesa či Kennyho a namiesto nich by sme priniesli predraženého Golladaya, tak by ste boli spokojnejší a bol by Rodgers bližšie k trofeji? To silno pochybujem.

Že vraj Packers Rodgersovi nijako nepomáhajú, že mu ešte nikdy nedraftovali receivera v prvom kole. Toto je za mňa jeden z najväčších mýtusov, aký existuje. Ľudia nadávajú, že sa vyberá do obrany a nie do útoku. Ale zabúdajú na to, že Rodgers má k dispozícii takmer vždy top útok, len tá obrana proste nie a nie zložiť sa dokopy a tie zápasy čo sa prehrávajú, tak sa neprehrávajú k tomu, že sme slabí útočne a Rodgers nemá okolo seba žiadnu podporu… Určite by nám viacej pomohlo, keby každý rok draftujeme do útoku… Pamätám si ako keby to bolo ešte včera, keď ľudia hovorili o tom, že Rodgers potrebuje len obranu a v útoku to uhrá aj s dreveným panákmi… Niekto tu teraz vytiahol štatistiku, že sme mu nedraftovali receivera v prvom kole od čias rímskej ríše a zrazu sa toho všetci chytili… To, že sa nedraftuje receiver v prvom kole vôbec neznamená, že sa tomu quarterbackovi nepomáha. Rodgers počas svojej kariéry v Green Bay hádzal na hráčov ako Donald Driver, Greg Jennings, James Jones, Jordy Nelson, Randall Cobb, či Davante Adams. Medzi nimi máte v tejto chvíli v drese Green & Gold nachytaných 354 touchdownov! Ktorý quarterback si môže za posledných 15 rokov povedať, že hádzal na takúto zostavu? Packers pred dvoma rokmi prijali ofenzívne ladeného head coacha Matta LaFleura, aby Rodgersovi dopriali QB-friendly útočný systém a Matt to tam pre neho dokázal vytvoriť. Už v prvej sezóne pod jeho vedením mali naši wide receivers najlepšiu priemernú separáciu v celej NFL a v poslednej sezóne sme viedli celú ligu v % voľných hráčov v rozmedzí troch yardov od najbližšieho obrancu a v % úplne voľných hráčov v rozmedzí piatich yardov od najbližšieho obrancu. Rodgers v tomto systéme nemusí byť žiadny kúzelník a stačí mu len to, aby neposral hod. Ako to aj on sám povedal, že nikdy počas jeho kariéry nehádzal na tak voľných hráčov a jediné čo musí robiť je to, aby sa uistil, že ten hod neposerie (čo sa mimochodom stalo niekoľkokrát v red zone v NFC Championship game…). Proste toto celé za mňa ani náhodou nie je o tom, že by nemal v útoku podporu a na všetko by bol sám ako Russell Wilson v Seahawks. To ani len náhodou. Najlepšie skórovací útok v NFL v poslednej sezóne, ktorý lámal rekordy s najlepšou ofenzívnou lajnou v lige. Na toto sa sťažovať? O tomto to podľa mňa nie je ani náhodou. Ak ho Packers nevymenia, tak fakt mu prajem, aby konečne dostal All-Pro LT, skvelú ofenzívnu lajnu, All-Pro WR, TOP 5 running backa, trénera, ktorý je ofenzívne ladený, vyznáva QB-friendly schémy, má bilanciu 26-6 ako tréner a plus k tomu najlepšie skórujúci útok v celej lige….

Počúvajte Andrewa… Bývalý vysoko postavený člen front office Packers, ktorý sa staral o drámu Rodgers/Favre… Prečo on nemôže byť na očiach v TV? Asi preto, lebo používa rozum.

Keď sa na to pozerám, tak obe strany spravili chyby. Packers mali Rodgersovi povedať, že chcú quarterbacka a mali to lepšie komunikovať, bez debaty. Spravili vtedy prakticky to najlepšie, čo mohli pre svoju budúcnosť, ale na druhej strane spôsobili tento bordel. Za mňa osobne je už teraz jeho trade dosť nepravdepodobný. Väčšina tímov už spravila trade po svojho quarterbacka, alebo si ho draftovala. Rodgers chce podľa reportov preč z Green Bay a Packers ho ani za boha nechcú pustiť. Ako horšie načasovanie to byť nemohlo. Packers už teraz za neho nemôžu dostať žiadne vysoké picky na tohtoročnom drafte a prakticky miesta ohľadom QBs na aktuálnu sezónu sa v drvivej väčšine tímov už vyriešili.

Keby ho teraz vymeníme pred 1. júnom, tak by sme nič neušetrili, práve naopak. Prišli by sme o $1,154,000 v platovom strope a dead cap by bol vo výške $38.356M. Plus k tomu by sme mu v marci vyplatili bonus vo výške $6.8M len kvôli tomu, aby sme ho vymenili a mali sme tieto peniaze voči capu.. Keby sme ho tradovali po 1. júne, tak to je trošku reálnejšie, keďže voči capu v roku 2021 by sme získali $16,050,000, ale v roku 2022 by sme mali za neho dead cap vo výške $17,204,000. Ak by sa rozhodol ukončiť kariéru, čo je podľa Iana Rapoporta tiež v hre, tak by musel Packers tento rok vyplatiť naspäť $11.5M a ak by bol mimo ligy aj budúci rok, tak ďalších $11.5M – to všetko z jeho podpisového bonusu.

Rodgers podľa mňa nemá teraz voči Packers ohľadom tradu nejakú vysokú vyjednávaciu hodnotu. Buď bude hrať v Green Bay, alebo bude moderátorom Jeopardy. Takto to je jednoduché. Packers majú vo svojich rukách všetku kontrolu. Nech sa to niekomu páči alebo nie, tak osud Aarona Rodgersa je v rukách front office Green Bay. Ak povie, že za nás hrať v ďalšej sezóne nebude, tak ho proste posadíme a bude platiť každý deň penále vo výške $50K podľa novej kolektívnej zmluvy, ak sa neukážete na kempe, alebo nechcete hrať. On si nemôže určiť, že kam chce byť vymenený. Ak bude, tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou do AFC. Možno by pripadali v úvahu Broncos, keby nám poslali balík v podobe Surtain, Jeudy a ďalšie future picky. Na druhú stranu Jordan Love zrejme ešte nie je ready a pre Packers to nie je ideálne teraz ho hádzať na pozíciu startera.

Za mňa je najreálnejší scenár ten, že tento rok ešte odohrá v Green Bay a o rok bude vymenený presne tak ako sa predpokladalo, alebo mu vychladne hlava a s Packers sa dohodne na novej zmluve. Ak by sa vymenil o rok, tak my si tým pomôžeme v platovom strope a ak Jordan Love je náš quarterback budúcnosti, tak dostane svoj priestor. Ak by však teraz prišla nejaká brutálne super ponuka, ktorú nemôžeme odmietnuť a vzťahy medzi Packers a Rodgersom sú nenapraviteľne narušené, tak sa ten trade udiať môže, ale pokiaľ to nebude pre Packers zaujímavé, tak neverím, že sa niečo udeje.

Mier všetkým a GO PACK GO!!!!