Obrázok

Zápas s Lions so sebou prináša jednu veľkú dilemu pre nášho head coacha

V roku 2011 boli naši Green Bay Packers jedným z najdominantnejších tímov v histórii NFL. Obhajcovia Super Bowlu vstupovali do posledného týždňa regular season s bilanciou 14-1. Na Lambeau Field cestovali Detroit Lions. V zápase však už prakticky o nič nešlo. Packers mali zaistené prvé miesto v NFC a coach Mike McCarthy sa rozhodol, že quarterback Aaron Rodgers, receivers Randall Cobb a Greg Jennings, running back James Starks, outside linebacker Clay Matthews a right tackle Bryan Bulaga do tohto zápasu nenastúpia ani len na jeden snap. Namiesto Aarona Rodgersa nastúpil Matt Flynn a ten odohral jeden z najlepších zápasov v histórii NFL na pozícii quarterbacka. Svoj tím doviedol k víťazstvu 45-41, pričom nahádzal 480 yardov a 6 touchdownov. Tento výkon mu zabezpečil peknú zmluvu od Seattlu Seahawks a Matt si tento krásny počin od manažmentu Seahawks pripomenul pred pár dňami (priložený obrázok).

S neoficiálnym bye weekom vo weeku 17 a first-round playoff bye sme nastúpili rovno do Divisional round proti New Yorku Giants. V tomto zápasu sme pôsobili zaspatým dojmom, robili sa chyby, ktoré sme od nášho tímu počas regular season nevideli a výsledkom bola šokujúca prehra hneď v našom prvom zápase playoff pomerom 20-37. Vyhrali by Packers tento zápas, keby naše hviezdy nastúpili vo weeku 17? To je nemožné zodpovedať.

O jednu dekádu neskôr, sú naši Green Bay Packers na bilancii 13-3 a posledný zápas sa má hrať v Detroite na pôde Lions. Prvé miesto v konferencii NFC už máme zaistené a teda sme v rovnakej pozícii ako pred desiatimi rokmi. Mal by Matt LaFleur nechať oddychovať Aarona Rodgersa, Davante Adamsa a ostatných elitných hráčov v bezvýznamnom zápase, aby zostali zdraví a svieži na playoff? Alebo by ich mal postaviť do zápasu a udržať tým momentum, ktoré sme vybudovali päťzápasovou víťaznou šnúrou?

Po poslednej tlačovej konferencii Matta LaFleura to vyzerá tak, že naše hviezdy, vrátane Aarona Rodgersa a Davante Adamsa, do tohto zápasu nastúpia. Matt povedal, že každý jeden, kto je zdravý, bude proti Lions hrať. Nebude k tomuto zápasu pristupovať ako keby sa jednalo o preseason a pokúsi sa dať Rodgersovi dostatok hracieho času na to, aby sa udržal v zápasovom rytme. Matt tiež dodal, že keď bol v roku 2017 v trénerskom tíme Rams, tak že robili štúdiu ohľadom toho, či majú nechať svojich chalanov v poslednom weeku hrať, alebo ich radšej nechať oddychovať. A že história podľa výsledkov ich štúdie jasne ukázala, že lepšie je dať chalanom aspoň nejaký ten hrací čas. Tiež nám povedal, že sa o tomto rozprával s hráčmi a tí chcú hrať. Davante Adams na svojej poslednej tlačovke povedal, že ak sa niekto bojí, tak by mal ísť do kostola. Rovnako aj Aaron Rodgers povedal, že chce v tomto zápase hrať. Je to jednoznačný konsenzus.

Keby naše hviezdy v tomto zápase nehrali, tak by to znamenalo tri týždne bez zápasovej akcie. To je veľmi veľa času bez reálnych opakovaní, ktoré sa na tréningu proste nedajú nahradiť a vypadnutie z herného tempa je skutočne veľkou a reálnou obavou. Keď sa pozrieme na náš tím, tak útok pravidelne v každom jednom zápase začína pomaly, keď sme až na 26. mieste v skórovaných bodoch v prvej štvrtine. Pod vedením Matta LaFleura sme mali zatiaľ v playoff vždy first round bye a naša bilancia po bye weeku v playoff je 2-0. Avšak počas regular season to bola iná rozprávka. V rokoch 2019 a 2020 sme hrali proti 49ers a Buccaneers, pričom v oboch zápasoch sme prehrali kombinovaným skóre 18-75. V týchto zápasoch sme vyzerali ohromne zaspato. Celá regular season smeruje k tomu, aby tímy svoje výkony načasovali presne na playoff. V playoff nevyhráva ten tím, ktorý bol najlepší počas základnej časti. V playoff vyhráva ten tím, ktorý dokázal svoju formu načasovať najlepšie na tú najdôležitejšiu časť sezóny. A tri týždne mimo zápasového ihriska vám asi nepomôžu tak ako by ste si predstavovali.

Avšak je tu s týmto aj spojený risk. Stačí jeden zlý krok, prípadne to nemusí byť ani vina samotných hráčov, prihodí sa zranenie a je tu prúser (klop, klop, klop). Ak naši elitní hráči odohrajú dve štvrtiny, tak to bude dostatok na to, aby sa vyhli tomu, že vypadnú z tempa? Na toto si ja nedovolím odpovedať. Keby nenastúpil napríklad Aaron Rodgers, tak by viacej hracieho času mohol dostať Jordan Love. Tento week sa nám do tréningového procesu vrátil David Bakhtiari, Josh Myers či Randall Cobb. V tréningu je späť aj Jaire Alexander, avšak ten má aktuálne covid. Títo chalani by v tomto zápase mohli dostať priestor, dostať sa do zápasovej akcie. Im by to rozhodne len pomohlo.

Keď sa na to pozrieme z historického hľadiska, tak si spomenieme na nejakého quarterbacka, ktorý by sa zranil v poslednom bezvýznamnom weeku regular season? Žiadny mi nenapadá. Ale vieme sa pozrieť napríklad na Peytona Manninga, ktorý oddychoval a prehral. Peyton prehral v Divisional round po bye weeku v rokoch 1999, 2005, 2007, 2012 a 2014. Na druhú stranu vieme, že Rodgers dlhodobo bojuje so zranením malíčeka. Po zápase s Vikings povedal, že ho absolútne nič nebolelo, všetko bolo v naprostom poriadku a nemusel brať ani žiadne lieky proti bolesti. Zároveň dodal, že do Divisional round môže byť toto zranenie úplne zahojené. Ale čo ak by mu to teraz niekto znova zašliapol? Objavili by sa komplikácie? Veľmi ťažké úvahy, ktoré sa zahrávajú s rôznymi scenármi. Nájsť na toto odpoveď je prakticky nemožné.

Ja sa na túto situáciu pozerám z toho pohľadu, že verím Mattovi LaFleurovi. Matt je v ťažkej pozícii. Ak sa niekto zraní a toto zranenie nás pripraví o Super Bowl, tak to bude počúvať z každej strany. Keď nechá hráčov oddychovať a vyhoríme hneď v prvom zápase playoff, tak to bude počúvať z každej strany. Toto rozhodovanie mu vôbec nezávidím. Matt je asi vôbec ten najpriateľskejší tréner v lige čo sa týka prístupu k hráčom. Môžeme to vidieť počas preseason, kde nemal žiadny problém odohrať kompletne celú preseason bez svojich starterov. Čo sa naprieč ligou takmer vôbec nevidí a aspoň v jednom, prípadne dvoch zápasoch starters nastúpia na pár drivov, prípadne jeden celý polčas. No a potom v našom prvom zápase proti Saints to dopadlo ako dopadlo. Má to nejaké prepojenie? Ťažko, ťažko povedať. Počas sezóny nemá problém zrušiť tréning na ihrisku, ak sú jeho hráči unavení a potrebujú oddych. Keď niekto potrebuje oddych a nejaký tréner mu ho má dať, tak Matt LaFleur bude ten prvý, kto sa o to postará. Ak teda tento chlap tvrdí, že jeho hráči potrebujú hrať, tak to asi fakt potrebujú a verím mu. Nemám dôvod neveriť mu. Tento chlap vyhral počas svojich prvých troch sezón v pozícii head coacha viacej zápasov než hocikto iný v histórii tejto ligy. Nikdy neprehral v regular season dva zápasy po sebe. Nech sa už Matt rozhodne hocijako, nemali by sme to spochybňovať. Mali by sme mu naplno mu dôverovať a stáť za jeho rozhodnutím. Zaslúži si to.

Pre zaujímavosť ešte dodám, že niektorí hráči sú blízko k zisku finančných stimulov vo weeku 18:

  • Aaron Rodgers – potrebuje 1 touchdown v podaní obrany alebo special teamu, aby si prišiel na ďalší $1M
  • Preston Smith – potrebuje 1 sack, aby si prišiel na ďalších $750K, prípadne potrebuje 3 sacky, aby si prišiel na ďalších $1.95M
  • Billy Turner – Jeho hrací čas v tomto zápase by mu mohol vyniesť $125K

PS: tento článok kľudne považujete aj za preview k zápasu s Lions. Myslím si, že ten zápas nemá vôbec zmysel rozoberať a jediná hlavná story tohto zápasu je tá, ktorou sa zaoberal tento článok.