Tohtoročná practice squad vyzerá trošku odlišne.

PRAVIDLÁ PRACTICE SQUAD PRE SEZÓNU 2020

V tejto sezóne sa nachádzame v odlišnej situácii než počas minulých rokov a situácia okolo pandémie ovplyvnila veľkosť, vlastnosti, ale aj výbery do practice squadu. Poďme si to teda zhrnúť, ako to bude počas novej sezóny vyzerať a čo by ste všetko mali ovládať:

VEĽKOSŤ PRACTICE SQUADU – Po minulé sezóny sme boli zvyknutí na klasickú desaťčlennú súpisku practice squadu. Tento počet sa vďaka novej kolektívnej zmluve navýšil na dvanásť hráčov, no situácia okolo pandémie to zariadila tak, že tento rok uvidíme hneď 16 člennú practice squad. Z tohto celkové počtu môže byť šesť hráčov, ktorí majú v NFL neobmedzený počet tzv. „accrued“ sezóny. Čo to znamená accrued sezóna? Do tejto definície spadá taká sezóna, v ktorej bol hráč na aktívnej súpiske NFL alebo reserve/injured liste počas šiestich zápasov. (Reserve/PUP list, Exempt/Comissioner Permission List a practice sqaud sa do tohto nepočítajú). Štyria hráči môžu mať do dvoch accrued sezón. Zvyšok musí mať nula accrued sezón, alebo jednu accrued sezónu s tou podmienkou, že v nej boli 8 alebo menej krát aktivovaní počas oficiálneho zápasu.

KOĽKO SI ZAROBIA? – Potenciálni šiesti hráči s neobmedzeným počtom accrued sezón si zarobia $12,000 za týždeň, vrátane bye weeku. Celkovo to za rok robí $204,000. Všetci ostatní majú $8,400 za týždeň, teda $142,800 za jeden rok.

POČÍTA SA PRACTICE SQUAD VOČI SALARY CAPU? – Áno, počíta. Počas off-season sa uplatňuje tzv. pravidlo 51, kedy sa do salary capu počíta TOP 51ka. Keď sa už však začína základná časť, tak toto pravidlo nie je naďalej v platnosti a voči capu sa počítajú aj hráči umiestnení v practice squad.

POVOLANIE DO 53KY – Každý jeden hráč, ktorý je v practice squade sa môže počas základnej časti a aj playoff presunúť na aktívnu súpisku na dva zápasy, zároveň byť automaticky presunutý späť do practice squad a to bez toho, aby musel prechádzať cez waivers. Tím môže presunúť 0-2 hráčov na jeden zápas, čím sa aktívna súpiska rozšíri na 54 alebo 55 hráčov. Ak tím chce mať hráča z practice squad na aktívnej súpiske v treťom zápase, musia postupovať podľa predchádzajúcich procedúr a to podpísaním nového aktívneho kontraktu. Ak sa tento hráč neskôr prepustí, musí prejsť cez waivers a až potom sa môže zapísať späť do practice squadu. Tímy majú teraz viacej flexibility vo využívaní svojich hráčov v practice squade v deň zápasu. Hráč v PS môže byť aktivovaný v deň zápasu do momentu, kedy tím oznámi neaktívnych hráčov, ktorí do zápasu nezasiahnu (90 minút pred zápasom). Toto sa môže udiať len s 2 hráčmi z PS v priebehu jedného týždňa, no rovnaký hráč nesmie byť povolaný počas dvoch týždňov za sebou.

HRÁČ Z PS DO INÉHO TÍMU? – Všetci hráči v practice squade sú voľnými hráčmi a majú oprávnenie podpísať s hocijakým tímom a to v hocijakom čase. Podmienkou je, že to musí byť na aktívnu súpisku a nie do practice squad iného tímu. AVŠAK tento roku tu máme aj jednu výnimku. Každý utorok si tím môže označiť štyroch hráčov v practice squade, ktorých chce mať chránených proti podpísaniu iným tímom. Ak niekto skončí v PS, tak je tu 36 hodinové okno (pondelok a časť utorka), kedy si ho môžu iné tímy stiahnuť na svoju aktívnu súpisku. Keď sa už títo štyria hráči vyberú, tak po zvyšok týždňa ich už nikto nemôže podpísať do svojej 53ky.

AK JE NIEKTO V INJURED RESERVE, SMIE SA VRÁTIŤ? – Ak bol niekto v IR pred cutom do 53ky a v 53ke sa neocitol, tak sa pre neho sezóna skončila a už sa v žiadnom bode nemôže vrátiť. Hráč, ktorý sa dostal do 53ky a následne bol umiestnený do IR, tak je subjektom, ktorý má oprávnenie na návrat. V minulých sezónach sme boli zvyknutí na maximálny počet dvoch hráčov, ktorí sa mohli počas sezóny vrátiť z IR. Terez sa môže vrátiť NEOBMEDZENÉ množstvo a to po troch týždňoch od umiestnenia do IR.

Ak by ste mali ešte nejaké otázky, prípadne nejasnosti, tak ma neváhajte kontaktovať. Rád pomôžem a objasním.


AKO JE NA TOM NAŠA PRACTICE SQUAD?

Nakoľko sa nekonali žiadne zápasy pre-season, tímy nemali k dispozícii zápasový tejp a tak sa vo väčšine prípadov rozhodli, že sa budú výhradne spoliehať na svojich hráčov, ktorých videli každý deň na tréningu a nejakých väčších zmien sme sa nedočkali. Za informáciu stojí to, že cez waivers neprešiel náš už teraz bývalý WR Malik Turner, ktorého si do svojej 53ky zobrali Dallas Cowboys. Packers z waivers nezískali žiadneho hráča, to však neznamená, že o nikoho nemali záujem. Čo mi je známe, tak WR Jake Kumerow by sa mal po podrobení testov na COVID-19 stať členom practice squadu Buffala Bills. OT John Leglue by sa mal sťahovať do PS New Orleans Saints.

Do practice squadu sa zapísali nasledujúci hráči: ILB Krys Barnes, WR Reggie Begelton, S Henry Black, RB Damarea Crockett, OLB Tipa Galeai, C Jake Hanson, OG Zack Johnson, OT Alex Light, TE John Lovett, DL Willington Previlon, LB Greg Roberts, CB Stanford Samuels, DL Dalonates Scott a WR Darrius Shepherd.

Sú to všetko mená, o ktorých som vás posledný mesiac informoval takmer každý deň, čiže sa tu už o nich nejdem rozpisovať. Tí šikovnejší ste istotne postrehli, že to je len štrnásť miest. Kde sú teda zvyšné dva? Podľa zdrojov reportérov sa do PS zapíše ešte RB Dexter Williams a dve nové tváre. A to WR Robert Foster a LB De´Jon Harris. Čaká sa však na to, kým prejdu testom na COVID-19. Nakoľko by nás podpísanie týchto troch hráčov dostalo na počet 17 hráčov v practice squad, tak zrejme dôjde aj k presunom medzi aktívnou súpiskou, injured reserve a practice squadom. Všeobecne sa očakáva, že z 53ky pôjde do IR CB Kabion Ento a ILB Kamal Martin. Títo hráči sa budú musieť niekým nahradiť. V najbližších hodinách preto očakávajme ďalšie kroky.


WR Robert Foster – Foster je bývalý univerzitný hráč za Alabamu, do NFL vstúpil ako nedraftovaný nováčik a posledné dva roky strávil v Buffale Bills. Za tú dobu sa mu podarilo chytiť 30 prihrávok pre 605 yardov a 3 TDs, vrátane 27 catchov pre 541 yardov a všetky tri touchdowny počas svojej peknej nováčikovskej sezóny v roku 2018. Tento chalan sa prezentuje najmä svojou skvelou rýchlosťou a na Scouting Combine sa mu podarilo zaznamenať čas 4.41s, čo bol v roku 2018 piaty najlepší čas spomedzi všetkých WRs.

A ešte jedno videjko z čias v Alabame


LB De´Jon Harris – Harris je nedraftovaný nováčik z Arkansasu, ktorý posledne pôsobil v drese New Englandu Patriots. Na univerzite Arkansas odohral 48 zápasov, v ktorých sa mu podarilo nazbierať 371 tacklov, 7.5 sackov, 25.5 tacklov pre stratu yardov, 4 spôsobené fumbly, 3 získané fumbly a 8 hitov na quarterbacka. V každej zo svojich posledných troch sezón sa mu podarilo prekonať hranicu 100 tacklov a trikrát sa objavil vo výberoch konferencie All-SEC. Ako junior viedol celú konferenciu v počte tacklov – 118. Harris sa prezentuje najmä ako linebacker proti behom, ktorý na ihrisku nechá aj dušu.