Hviezdny cornerback Jaire Alexander dostal novú zmluvu. Podľa očakávaní sa stal najlepšie plateným hráčom na svojej pozícii v histórii ligy.


Kto si spomína na draft v roku 2018? Bol to prvý draft Briana Gutekunsta v pozícii generálneho manažéra a hneď v prvom kole ukázal zaujímavú stratégiu. Najprv sa zo 14. miesta zosunul po trejde so Saints na 27. pozíciu, aby napokon išiel späť do druhej desiatky a na 18. mieste zobral Jaira Alexandra.

S odstupom času je to pick A+++. Packers si na Jaira vlani uplatnili 5th year option, ktorá mala hodnotu 13.294 miliónov dolárov pre rok 2022. Množstvo otázok smerovalo pred draftom a aj po ňom na možné podpisy, presuny a cutovanie. Ako vytvoria Packers priestor pod platovým stropom pre túto sezónu?

Jednou možnosťou bolo práve predĺženie Jaira v zmysle nasypať mu peniaze, ktoré chce, ale veľkú časť utopiť v prvý rok do podpisového bonusu. Druhá možnosť, ktorá je aj stále v hre, znamená cut Deana Lowryho, čo by uvoľnilo ľahko nad 4 milióny dolárov.

Jaire Alexander podpísal s Packers zmluvu na 4 roky v celkovej hodnote 84 miliónov dolárov. V priemere to je 21 miliónov na sezónu, čo je rekord pre defenzívnych backov. Rovnako je rekordný aj jeho podpisový bonus, ktorý je vo výške 30 miliónov dolárov. Jeho zmluva tak predčila Denzela Warda (20.1 v priemere) a podpisový bonus prebil aj bonus Jalena Ramseyho (25 miliónov). Do marca 2023 tak Jaire dostane 42.5 milióna dolárov!

Ešte je dôležité raz poukázať na ten prvý rok. Jaireho base salary je 1.076 mil. dolárov. 30 miliónov dostane v podpisovom bonuse.

25-ročný Alexander je aktuálne 8. v ročnom priemere a 5. v podpisovom bonuse naprieč všetkými defenzívnymi hráčmi. Vďaka novej zmluve je Jaire zaviazaný Packers až do roku 2026.

Podľa reportov by mal cap hit novej zmluvy počas prvých troch rokov vyzerať:

2022: $7.076M ($6.218M ušetrené)
2023: $19.924M
2024: $22.000M

Packers urobili to, čo sa očakávalo. V prvom roku dať čo najväčšie množstvo peňazí do podpisového bonusu a získať priestor v cap space. Má obrovský bonus a nízky základ, ktorý bude pomerne rozdelený do ďalších piatich rokov. Jaire Alexander je jeden z najlepších cornerov v lige a pre obranu Packers znamená obrovskú zbraň.

Tento krok otvára pre Packers dvere s podpísaním veterána na pozíciu WR alebo nejakého edge rushera. Predtým to nevyzeralo vôbec dobre a priestor na pohyby a manévrovanie počas sezóny jednoducho treba.

V minulej sezóne odohral Alexander vrátane prehry v play-off len päť zápasov. Vo weeku #4 si totiž poranil rameno pri tacklovaní RB Steelers Najeeho Harrisa.

Alexander, Rasul Douglas a Eric Stokes tvoria najsilnejšiu skupinu cornerov v celej NFL. Vyzerá to tak, že po odchode Chandona Sullivana by mohol hrať na pozíciu nickel cornera práve Jaire Alexander. Douglas a Stokes budú hrať na outside a v prípade, že sa ktosi z nich zraní alebo pôjde na slot, Jaire je preverený ako jeden z najlepších hráčov na perimetri.

Jednoducho aktuálne zloženie celej obrany dáva defenzívnemu koordinátorovi Joeovi Barrymu veľa všestranných hráčov. Môže to tak mixovať a v rukách má obrovský luxus. Taký nebol v Green Bay už poriadne dlho.

Packers boli schopní vyriešiť situáciu s Aaronom Rodgersom. Dokázali vyjsť v ústrety požiadavkám Davante Adamsa a ponúkli mu to, čo chcel. Rovnako boli schopní položiť na stôl ponuku Alexandrovi, ktorá z neho urobí najlepšie plateného cornera. Toto nebola situácia buď Jaire alebo Davante. Ak by to tak aj bolo, potom sa môžeme dohadovať o tom, či náhodou nie je lepšie mať cornera, ktorý dokáže vymazať receivera ako je Adams z hry. Jaire to vie a dokázal to proti všetkých hráčom.

Na záver by som chcel dodať, že je to perfektná zmluva, ktorá je výhodná pre Packers aj Alexandra. Veľmi potrebné predĺženie, zaistenie si top hráča na ďalšie roky a zároveň vytvorenie potrebného priestoru v salary cape. Perfektná robota v podaní front office Packers. Let Rus Ball cook! Opäť uvaril a doručil! Klobúk dole.

Takto to vyzerá so salary capom v podaní Packers: