Green Bay Packers Lose Money for First Time in Two Decades - Sports  Illustrated Green Bay Packers News, Analysis and More

Ako pandémia ovplyvnila finančné toky Green Bay Packers?

V tomto článku sa opäť pozrieme na jednu z mojich najobľúbenejších tém a to je biznis NFL. Na našom webe už som o biznise NFL napísal niekoľko článkov, čiže ak Vás táto téma zaujíma, tak články sú k dispozícii. Teraz sa konkrétne zameriame na to, ako pandemická situácia ovplyvnila príliv financií do toho vôbec najmenšieho trhu v NFL, ktorý nemá žiadneho bohatého majiteľa, ktorý by mohol do tímu liať stovky miliónov, a ktorého životnosť stojí na návštevnosti Lambeau Fieldu a podobne. Packers sú jediným tímom v NFL, ktorý verejne ohlasuje svoje finančné výsledky a náš prezident/CEO Mark Murphy nám prezradil, že ako sa nám darilo.

Myslím si, že Packers to počas pandemického roka zvládli po finančnej stránke úspešne. Vykázali sme reálnu stratu $38.8M vo fiškálnom roku, ktorý zahŕňa regular season bez fanúšikov na tribúnach Lambeau Fieldu. Je to teda náš prvý stratový fiškálny rok od roku 2003, kedy sa udiala renovácia Lambeau Fieldu.

Avšak na druhej strane organizácia nemusela siahnuť do hmotných rezerv, ktoré sú zriadené pre prípad v núdze. V hmotných rezervách korporácie sme mali pred začiatkom sezóny okolo $385M, čo bola rezerva, ktorá nám mala pomôcť predrať sa cez pandémiu. My sme však z tejto rezervy čerpať nemuseli, čo je dobrá správa. No a k tomu sa táto naša hmotná rezerva navýšila na čiastku $491M, čo Murphy opísal ako „bezprecedentný odraz na investičných trhoch„, nakoľko COVID zapríčinil v marci roku 2020 prepad trhu. Takže sa Murphy nemusí báť toho, že by musel ako kedysi George Calhoun chodiť medzi ľudí a vyberať peniaze od fanúšikov do klobúku. Kto čítal moju knihu, tak vie o čom hovorím.

Na papieri náš tím zaznamenal čistý príjem vo výške $60.7M pre fiškálny rok, ktorý sa skončil 31. marca. Avšak toto je v podstate len fiktívne číslo, nakoľko zahŕňa $120M v príjmoch, ktoré sa síce udiali, ale sa ešte neuskutočnili, alebo neprebehla o nich transakcia. Teda existuje síce na papieri, ale podlieha rozmarom akciového trhu.

„Bol to veľmi unikátny rok s pandémiou a práve táto pandémia mala signifikantný dopad na naše financie, ale Packers aj napriek tomu zostávajú v silnej finančnej situácii a cítime, že máme prostriedky k tomu, aby sme pokračovali v úspech ako na, tak aj mimo ihriska,“ povedal prezident & CEO Mark Murphy.

Celkovo sa ohlásilo $371.1M v celkových príjmoch, čo je prepad oproti rekordným $506.9M, ktoré sme vykázali v pred-pandemickom fiškálnom roku 2019-2020.

Strata nastala takmer výhradne z lokálnych príjmov, ktoré sa väčšinou generujú z domácich zápasov. Tu nastal prepad z $210.9M na $61.8M. Packers nemali počas minulej sezóny absolútne žiadny zisk z predaja lístkov na zápasy. Zároveň príjmy z predaja lístkov na dva zápasy playoff, kde bol pripustený obmedzený počet fanúšikov, putovali do rúk NFL. V poslednej sezóne sme doma na Lambeau Fielde odohrali osem zápasov v regular season a dva v post season, čo je o jeden viacej ako v pred-minulej sezóne, no na tieto zápasy prišlo o 686,549 platiacich zákazníkov menej. Príjmy z predaja v Pro Shope išli dole kvôli tomu, že v deň zápasov neboli na Lambeau Fielde žiadni fanúšikovia, avšak na druhej strane online predaje prevýšili očakávania.

Národný príjem, ktorý primárne zahŕňa zmluvy s médiami, sa zvýšil z $296M na $309.2M. Schedule sezóny 2020 sa odohrala kompletne, playoff sa rozšírilo a tak peniaze do kasy dorazili z televíznych kontraktov. Tento príjem sa rozdelil rovným dielom medzi všetkých 32 tímov NFL, čo bolo dokonca viacej, ako Packers museli vynaložiť na platy svojich hráčov, ktoré boli vo výške $219M. Tímy si teda rozdelili rovným dielom $9.894 miliárd. Teraz sa regular season predĺžila na 17 zápasov a po prvýkrát v histórii sa očakáva prekonanie hranice $10 miliárd v príjmoch.

Do hmotných rezerv sme nemuseli siahnuť aj vďaka faktu, že pred začiatkom minulej sezóny boli fanúšikom ponúknuté dve možnosti ohľadom ich sezónnych permanentiek. Buď obdržia refundáciu alebo si Packers podržia peniaze na tohtoročné lístky. Mnoho fanúšikov sa rozhodlo práve pre druhú možnosť a to pomohlo tímu aby nemusel siahnuť do hmotných rezerv. Packers nám neoznámili, že koľko peňazí to bolo, ale bolo to dostať na to, aby to spomenuli a poďakovali svojim sezónnym permanentkárom. „Toto nám skutočne pomohlo. Majú na tom zásluhu,“ povedal Murphy.

Keď si zoberieme našu stratu $149.1M v príjmoch, tak pre 32 tímov v NFL to je strata $4.77 miliárd. Samozrejme nie všetky tímy zapísali do svojho účtovníctva rovnakú stratu. Niektoré viacej, niektoré menej. Ale tu si vieme trošku spraviť predstavu o tom, že o koľko prišla NFL počas pandémie. Treba dodať, že salary cap sa počíta na základe príjmov (nie profitu), tak tu máme vysvetlenie prečo padol salary cap v roku 2021 a aj v roku 2022. Platový STROP bol v roku 2022 už teraz nastavený na úroveň $208.2M, na čom sa dohodli predstavitelia NFL a NFLPA. Pripomínam, že toto je strop a preto nemáme garantované, že toto bude skutočné číslo. V realite to môže byť menej. Ak by sa však NFL darilo a príjmy boli výborné, tak to nebude znamenať rast salary capu v roku 2022. Bolo oznámené, že akékoľvek extra príjmy sa použijú na pokrytie strát kvôli pandémii. Keby sa COVID nikdy neukázal, tak tento rok je salary cap na úrovni $218M, čiže aj ďalší rok sa idú len kryť straty ohľadom pandémie. Zaujímave to bude vtedy, keď do platnosti stúpia nové mega televízne kontrakty, teda 2023.

Fiškálny rok 2022 začal 1. apríla a očakáva sa návrat k ziskom. Ak sa nič nezmení, tak všetky domáce zápasy odohráme pri plnej kapacite Lambeau Fieldu, vrátane miest, ktoré sú úplne najbližšie k ihrisku a hráčom. To znamená, že sa predá veľa lístkov, bude sa podávať kopec piva a fanúšikovia budú chodiť na prehliadky štadiónu.