Už len týždeň a bude tu veľmi obľúbená a dôležitá udalosť novej sezóny. NFL Draft 2022 prinesie množstvo zaujímavých momentov a pre fanúšikov Green Bay Packers to bude opäť veľká hádanka a zážitok.


Pre Green Bay Packers bude tohtoročný draft vzhľadom na udalosti posledných týždňov veľmi zaujímavý, zamotaný, kľúčový a plný napätia. Po trejde Davanteho Adamsa a udelení kompenzačných pickoch bude mať front office Briana Gutekunsta k dispozícii dovedna 11 výberov, z toho dva v 1. kole a hneď štyri v prvých dvoch kolách. Pre tím, ktorý patrí stále medzi to najlepšie čo NFL ponúka, je to veľmi dobrá situácia.

V prvom kole majú Packers výbery čislo 22 a 28. Po odchode Adamsa je do očí bijúcou potrebou nájdenie kvalitného WR. Najlepšie prostredníctvom draftu, keďže by to znamenalo riešenie smerom do budúcnosti. Z hľadiska dostupných pickov sa určite bude počas všetkých troch dní ponúkať príležitosť ísť na boarde smerom nahor. Môže to byť pokojne aj posun v prvom kole niekde do prvej polovice, no ešte väčší zmysel dáva posun v druhom dni. Hlavne 3. a aj 4. kolo môžu znamenať pomerne „lacný“ a zaujímavý materiál na každej pozícii, nielen na pozícii WR.

V tomto článku si prejdeme základnú situáciu Packers a možné scenáre, ktoré môže prvá noc draftu priniesť. Mená najdôležitejších mladíkov z pohľadu Packers si priblížime v samostatnom článku. Už teraz chcem podotknúť, že si priblížime len mená hráčov, ktorí dávajú naozaj zmysel pri výbere. Bude sa to niesť v režime ako minulé roky, kedy si Bart pripravil naozaj rozsiahly infoservis, ale určite nebudem opisovať 10 hráčov na pozíciu. Ak sa skôr zadarí, možno sa mi zadarí zostaviť aj nejaký náš board, ktorý budeme môcť počas draftovej noci sledovať a odškrtávať si hráčov.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O DRAFTE

 • Dátum: 28. až 30. apríl 2022
 • Miesto: Caesars Forum Paradise, Las Vegas, Nevada
 • Začiatok 1. kola (náš čas): 02:00 v piatok 29. apríla (noc zo štvrtka na piatok)
 • Dohromady je na drafte 262 výberov
 • Prvý pick majú Jacksonville Jaguars
 • Najviac výberov majú Jaguars a Chiefs – 12
 • Najmenej výberov majú Miami Dolphins – 4

PREHĽAD VÝBEROV PACKERS

 • 1. kolo: #22 a #28
 • 2. kolo: #53 a #59
 • 3. kolo: #92
 • 4. kolo: #132 a #140
 • 5. kolo: #171
 • 7. kolo: #229, #250 a #259

KĽÚČOVÉ POTREBY PACKERS

WIDE RECEIVER

Po odchode Davanteho Adamsa a Marqueza Valdesa-Scantlinga je WR room Packers dosť prázdna a neúplná. Nahradiť Adamsa je takmer nemožné, predsa je to najlepší receiver celej ligy, no citeľná je aj strata MVSka, ktorý si v minulej sezóne našiel svoje miesto a bol platným hráčom. Z pohľadu Packers bola ale jeho zmluva od Chiefs nad možnosťami a asi aj troška nad zdravým rozumom.

Aktuálne sú na súpiske títo receiveri: Allen Lazard, Randall Cobb, Sammy Watkins, Amari Rodgers, Malik Taylor, Juwann Winfree, Chris Blair a Rico Gafford.

Pri pohľade na tento menoslov je jasné – chýba kvalita, hĺbka a talent. Packers by mohli využiť trend posledných rokov, keď sa na drafte podarilo tímom nachádzať kvalitných a pro-ready WRs. V prvom kole je hneď niekoľko veľmi zaujímavých mien, ktoré by v spojení s Packers, LaFleurom a hlavne Rodgersom mohli doručiť to, čo ofenzíva potrebuje. Ciele, ktorým Rodgers môže veriť a zároveň im on sám svojou hrou a majstrovstvom pomôže poskočiť na vyššiu úroveň.

Matt LaFleur povedal: „Ak sa pozriete na našu súpisku, zbadáte, že rozhodne potrebujeme dodať na pozíciu rýchlosť. Potrebujeme získať pravého chlapa, ktorý dokáže zhltnúť top coverage súperovej obrany. Nováčikov budeme musieť zapracovať veľmi rýchlo. Bude to veľká robota pre Jasona Vrabla (tréner WRs a koordinátor passovej hry) a, myslím si, pre všetkých v našom útoku, aby sa niekto dostal na požadovanú hernú úroveň. Hlavne keď sa bavíme o tom, že dotyčný má hrať s Aaronom Rodgersom. Pri ňom musíte hru vnímať, rovnako aj jeho samotného, pretože vám môže dať signál v poslednej chvíli a vy si to musíte všimnúť. Bude to veľa roboty, ale to je to, čo všetci v lige robíme.


D-LINE

Toto je už tiež ako stará-známa pesnička. Koľký rok po sebe sa pred draftom hovorí o tom, že Packers musia brať WR a D-line? Packers majú v jej strede Kennyho Clarka, ale sám to nedáva. Potrebuje pomoc pri narúšaní súperovej O-line, niekto musí hltať bloky a pomôcť mu tak vyniknúť v plnej paráde. Súperi vlani proti Packers skonvertovali 60 percent behov na 3. downe, čo je 5. najhoršia štatistika v rámci ligy. Packers rovnako pustili 4.7 yardu na beh, čo bolo 3. najhoršie číslo v NFL.

Výkričníkom je aj to, že D-line Packers nebola efektívna ani v pass-rushi. Kenny Clark sa dostal do backfieldu len zriedkavo – 11-percentná pressure rate bola až 32. v rámci DL hráčov, ktorí odohrali aspoň 300 snapov v roku 2021. Dean Lowry bol v tomto ukazovateli až 59. a Jarran Reed 114.


OFFENSIVE TACKLE

Pozícia, ktorá sa popri honbe na wide receivera dostala celkom do úzadia, no je ešte dôležitejšia, ako nová Rodgersova zbraň. Packers cutli RT Billyho Turnera, LT David Bakhtiari minulú sezónu prakticky kvôli zraneniu ešte z ročníka predtým nehral. Na Baka sa budú všetci spoliehať, pretože ak by sa nedokázal vrátiť na pôvodnú úroveň, začínajú obrovské problémy. Na to ale nemyslime, berme, že bude nazad v plnej paráde. Stále nevieme, kedy bude nazad Elgton Jenkins, ktorý v 11. weeku utrpel pretrhnutie ACL. V čerstvej pamäti máme problémy Bakhtiariho, čiže to môže napokon dopadnúť akokoľvek. Všeobecne môžeme počítať, že prinajlepšom to bude niekedy v novembri, no možno až pred Vianocami.

Dokáže Nijman vyriešiť problémy aj na opačnej strane? Ak áno, aj tak Packers potrebujú trafiť klinček po hlavičke a O-line vystužiť. Preto sa vôbec nemôžeme čudovať, ak v prvom kole pôjde Gutekunst rovno tým vyšším pickom do ochrancu Aarona Rodgersa. Rodgers potrebuje čas a čistý pocket a potom vie rotrhať každú obranu. Na pozícii OT nie je žiadaná hĺbka a tento pick dáva obrovský zmysel.

Ako momentálne vyzerá O-Line Packers?

LT David Bakhtiari – LG Jon Runyan – C Josh Myers – RG Royce Newman – RT Yosh Nijman/Elgton Jenkins???
Ďalší hráči: C Jake Hanson, C Michal Menet, T/G Cole Van Lanen


EDGE

Packers prišli v offseason o Zeeho Smitha, ktorý sklamal všetky Syrové hlavy a zamieril do Minnesoty. Whitney Mercilus ukončil kariéru a Jonathan Garvin, Tipa Galeau, La’Darius Hamilton a Randy Ramsey sú hlavne do rotácie a pre special tímy. Všetko bude vstávať a padať na due Rashan Gary – Preston Smith, no to je žalostne málo. Môžeme sa spoliehať na posun Garvina na vyššiu úroveň, ale stále mi tam chýba hĺbka a jeden hráč do úderného pass-rush tria.

V roku 2019 Gutekunst investoval výber v prvom kole do edge rushera Rashana Garyho aj napriek tomu, že vo free agency podpísal bratov Smithovcov. Gutey sa nebojí pridať hĺbku na pozíciu aj prvokolovým výberom. Vedzte, že ak na boarde bude jeho hráč, potom na 22. alebo 28. mieste pokojne ukáže na edge rushera. Možno sa mnohí budú chytať za hlavu, ale vôbec by to nebola trefa vedľa, práve naopak. Ja tam tiež mám jedného veľkého obľúbenca, ktorého pick by ma vyhodil nadránom zo stoličky a prebral ako dvojité espresso.


TIGHT END

Big Bob bude späť! Nešťastné zranenie mu vlani prekazilo kariéru, ale aj dopomohlo k tomu, že bude ďalšiu sezónu hájiť farby Packers. Ale kedy sa vráti? To zatiaľ nevieme, no Packers nie sú na pozícii tight enda príliš hlbokí. Od zranenia Tonyana sme videli, že chýba produkcia a poriadny cieľ na tejto pozícii. Marcedes Lewis ani Dominique Dafney na to nie sú, majú svoje iné úlohy a keď na to prišlo, sklamali a prvý menovaný urobil fatálnu chybu v najhorší možný moment. Deguarovu pozíciu poznáme, a tak má veľkú šancu na 53-člennú súpisku Tyler Davis. V 4. alebo 5. kole to pokojne vidím na výber tight enda a je jasné, že Matt LaFleur tam už má svojho favorita, po ktorého si môže s Gutekunstom aj poskočiť. Investícia neskorého výberu v 7. kole bude na takýto posun rozhodne schválená.


SAFETY

Adrian Amos vstupuje do posledného roku 4-ročného kontraktu, ktorý podpísal vo free agency v roku 2019. Je to kvalitný a hádam najviac podceňovaný safety celej súťaže. Pri jeho kolegovi Darnellovi Savageovi visí otáznik. Videli sme záblesky hráča na All-Pro úrovni, no aj fatálne chyby a nekonzistentnosť, hlavne v poslednej sezóne, kedy sa mu vôbec nedarilo a vo väčšine štatistík patril medzi poslednú tretinu hodnotených safeties. To stále živí diskusiu o tom, či hrá na úrovni hráča, ktorý bol vybraný v prvom kole. Odopovedzte si sami. Packers sa musia do 2. mája rozhodnúť, či si naňho uplatia 5-ročnú opciu. Ak áno, Savage bude mať v roku 2023 plne garantovaných $7.9 miliónov. Ak nie, po tejto sezóne bude neobmedzený voľný hráč a jednou nohou tak bude preč.

Okrem tohto dua majú Packers pod svojimi krídlami Vernona Scotta, výber 7. kola draftu 2020, člena practice squadu Innisa Gainesa a člena special tímu Shawna Davisa. Packers sa musia rozhodnúť, či rok s výberom počkajú a uspokojuje ich situácia, alebo niečo vymyslia už teraz. Hamilton z Notre Dame nám nespadne, ale aj okrem neho sa tam dá trafiť pomerne dobrý jackpot. Dávajte si ale poriadny pozor, safety môže byť prvokolovým výberom Packers!


INTERIOR OFFENSIVE LINE

Posledná pozícia, na ktorej to ako-tak v Green Bay škrípe. Pri bolestivých odchodoch Adamsa, Smitha, MVSka, Billyho Turnera sme troška pozabudli na to, že Bears podpísali Lucasa Patricka. Zaujímavý univerzál patril medzi stálice vnútra O-line Packers. Mohol hrať na LG, neraz zaskočil kvalitne ako center, hral ako RG. Proste bol pripravený naskočiť všade. Aktuálne budú starters vo vnútri lajny Runyan, Myers a Newman a možno Elgton Jenkins, ktorý sa pokojne môže po zranení presunúť na LG namiesto RT.

Posledné dva roky ukázali, že aj univerzálmi nabitá O-line Packers vie na zranenia neskutočne trpieť. Fatálne zranenia rozbili zostavu a bolelo to. Rodgers v pockete = možnosť rozobrať akúkoľvek súperovu obranu. Táto rovnica je alfa-omega Packers. V posledných dvoch draftoch Gutekunst ukázal na piatich interior offensive linemenov (Runyan, Stepaniak, Hanson, Myers a Newman) a je veľmi pravdepodobné, že príde ďalší hráč, no podľa mňa až od 3. kola vyššie.


AKÉ SCENÁRE MÔŽEME OČAKÁVAŤ?

TRADE UP!

Z histórie vieme, že Brian Gutekunst sa nebojí a doslova obľubuje ísť nahor po prospekt, ktorý sa mu páči. Gutekunst draftoval štyri razy a hneď trikrát išiel v prvom dni nahor! V roku 2020 chcel ísť po WR Justina Jeffersona, tentoraz to opäť môže byť skok po vytipovaného WR. Ale na tanec treba dvoch, takže Packers sa budú musieť pozerať aj na potenciálnych partnerov.

Prvá prichádza na um Arizona. Cardinals nemajú výbery v 4. a 5. kole. Okrem výmeny pickov môžu Packers poslať do Arizony práve obe štvorky a bude to vybavené. Tým pádom by Packers brali svojho druhého vyvoleného z 23. miesta. Tým pádom by Gutey ťahal dva razy po sebe. Ak by prvým pickom nevzal WR, tak by pri tomto posune dávalo totálny zmysel, že ide nahor práve po niekoho z dostupných receiverov. Z WR by mohli byť k dispozícii Chris Olave, Christian Watson, Treylon Burks či Jahan Dotson.

Partneri na skok smerom hore môžu byť aj Saints. Tí majú v prvom kole dva picky (#16 a #19), no potom majú už len päť pickov – po jednom od 2. do 6. kola. Ak by chceli Packers preskočiť Steelers a Patriots, potom by to mohlo ísť. Toto ale vidím reálne len v momente, keby sa rýchlo rozoberali WRs. Druhý scenár je prepad Kylea Hamiltona, ktorý je predikovaný v niektorých mockoch, no u mňa je to absolútna fantázia a nestane sa to. Je to jeden z najlepších prospektov celého draftu, ktorý hneď od svojho prvého zápasu zmení hru vlastnej defense.

Gutekunst by reálne mohol ísť nahor po gréckeho EDGE rushera Georga Karlaftisa. Ten má všetky predpispozície na to, aby sa stal platným hráčom hneď v prvých dvoch rokoch kariéry a spoločne s Garym a Prestonom by vytvorili úderné trio. Ak by bol na 23. k dispozícii a o pick predtým by si Packers poistili receivera, potom by to bola obrovská vec. Karlaftisa na 23. pozícii by som považoval za veľký steal.

Môže sa Gutey zdravo nahnevať a ísť až do prvej polovice 1. kola? Pokojne áno, možné je všetko a v tom momente si viem predstaviť ako partnera Houston Texans. Tí sú v režime prestavby a picky navyše sa im náramne hodia, tí sa silou mocou nemusia držať takto hore. Navyše v tom času budú mať v rukáve hráča z 3. miesta celkovo. V tomto prípade sú u mňa dva možné lákadlá: prepad Hamiltona alebo dostupnosť niekoho z dvojice WR Williams alebo Wilson.

Na druhej strane zas nejaký brutálny trade up nahor asi neočkávajme, ale možné je všetko. Proti tomuto scenáru, ktorý je pre fanúšikov vždy najviac lákavý, hrá to, že Packers potrebujú dodať hĺbku hneď na niekoľkých pozíciách a tých 11 pickov sa naozaj zíde. Rovnako je 13. pick o čosi drahší z pohľadu salary capu ako 22ka. 

OSTANE TO TAK, AKO TO JE

Gutekunst má agresívny štýl a rozhodne môžeme očakávať aktivitu v jeho podaní. Na druhej strane sa môže stať, že ostane na štartovacích pozíciách. Nepohne sa a oba razy si proste vyberie hráča, ktorého bude mať na svojom boarde úplne najvyššie. Pri prvom výbere z 22ky sa to čakať dá, ale ja mám obrovské tušenie, že z 28. miesta proste Gutekunst pôjde hore a nedá mu to.

Tento draft je veľmi nabitý na defenzívnej strane lopty, kvalitou to tam doslova prekypuje. Všetko sa bude, ako vždy, odvíjať od vývoja pred nami. Veľmi by pomohlo, keby Commanders a Steelers siahli po QB a svojim pickom cornera alebo safetyho by mohli pomôcť Texans. Tí sú totiž pasovaní za tím, ktorý si môže brúsiť zuby na WR a EDGE. Ak by sa to nejako rozumne posúvalo, potom sú Packers na konci prvého kola na svojich pozíciách v pomerne dobrom postavení. Ale tým druhým pickom… To smrdí Guteho špekuláciou.

TRADE DOWN

Brian Gutekunst raz išiel v prvom kole aj smerom nadol. Bolo to v roku 2018, kedy išiel zo 14. miesta na 27. a zarobil budúce 1. kolo. Napokon skočil vzápätí na 18. priečku a trafil jackop, keď vybral CB Jaira Alexandra.

Veľký zmysel mi dáva hlavne obchodovanie s druhým pickom #28. Do tanca môžu ísť s Packers Jets, Jaguars alebo aj Seahawks. 

Partnerom pre trade down z 22. miesta je v mojich očiach Kansas City Chiefs. Tí sedia na 29. pozícii a ak budú chcieť, môžu skočiť na naše miesto. Myslím si, že by to v tom momente znamenalo, že idú brať receivera. Toho by mali mať na radare aj Packers, no ak tam nebude meno, ktoré má Gutey so svojim tímom ohodnotené na prvé kolo, potom nebudú mať problém ísť pár krokov dozadu, ponechať si oba prvé kolá (hneď pri sebe) a navrch pribudne výber v 4. kole. S tromi výbermi v štvrtom kole by sa potom dalo diskutovať o posune do druhého kola. Čiže tých možností je pri každom jednom scenári hneď niekoľko a za každým ťahom bude stáť obrovská filozofia Briana Gutekunsta.

 

V ďalších dňoch sa pozrieme na mená, ktoré by mali fanúšikov Packers zaujímať najviac. Výlučne sa zamieram na pozície a hráčov, ktorí sú najviac reálni v 1. a 2. kole. Určite pripravím aj mock draft 1. kola a všetkých pickov Packers a pravdepodobne sa prihlásime aj prostredníctvom nášho podcastu R.E.L.A.X.!