Dostali sme odpovede, na ktoré sme čakali?

Preseason je na konci a azda tou najprominentnejšou témou ohľadom Packers bol quarterback Jordan Love. Ten vo svojej rookie sezóne nemohol nastúpiť ani do jedného zápasu preseason, nakoľko boli zrušené a obmedzenia ovplyvnili aj jeho strávený čas na tréningových ihriskách, či v meetinogových miestnostiach s trénermi. Preto môžeme de facto považovať jeho tohtoročnú preseason ako nováčikovskú. Hovorilo sa ňom veľa. Niektorí o ňom hovorili, že to je talent, niektorí o ňom hovorili že to je postrach. Čo nám teda ukázal na ihrisku? To si teraz spoločne prejdeme! Veľa vecí, ktoré spomeniem v tomto článku som už spomínal aj vo svojich reviews, ale teraz si to dáme všetko pekne do jedného uceleného celku a zodpovieme si tak otázku, že čo sme sa dozvedeli o Jordanovi!

Pozn. – Ja tu nejdem riešiť yardy, touchdowny, behy, či ďalšie štatistiky, ktoré mi v preseason nič nepovedia a sú prakticky zbytočné. Idem riešiť jeho hru, rytmus, techniku, rozhodovanie a ďalšie faktory, ktoré sú pri jeho raste podstatné a kľúčové.

POZITÍVA

LÍDER ÚTOKU/POHODLIE NA IHRISKU – Prvá vec, ktorá mi okamžite udrela do očí bolo to, ako Jordan vystupoval na ihrisku a tento môj postreh mi potvrdili aj reportéri Packers. Minulý rok sme nemali k dispozícii zápas preseason, ale len tréningy, na ktoré bolo pustených tak možno maximálne 20 akreditovaných reportérov. Tí hovorilo o tom, že nedostatočný/obmedzený priestor na ihrisku spôsoboval to, že Jordan na ihrisku nepôsobil pohodlne. Nebol to ten líder, ktorého si predstavujete, že budete mať vo svojom quarterbackovi. Nevyzeral tak, že mu to v útoku všetko klape tak ako klapať má.

Ale o rok neskôr nastala v tomto obrovská zmena, ktorú si všimli reportéri, fanúšikovia, ale aj jeho spoluhráči. Či už na tréningoch, tak aj v zápasoch pôsobil veľmi pohodlne a videli sme v ňom lídra útoku. Reportéri hovoria o tom, že v tomto ohľade nastal drastický posun smerom dopredu a prakticky oni sú jediní, ktorým môžeme veriť, nakoľko len oni ho spomedzi nás normálnych ľudí videli na ihrisku aj počas minulej sezóny.

Toto jeho pohodlie a sebavedomie na ihrisku sme mohli vidieť pred snapom, keď si nemal problém robiť checky, po snape, keď dokázal prechádzať ready v správnom tempe, či pri jeho hard counte. Ukážte mi mladého quarterbacka, ktorý za jeden polčas dokáže starting obranu nachytať hneď trikrát na hard count (2x neutral zone infraction a offside, na ktorom získal free play a skompletoval dlhú loptu na Taylora) a to ešte na cudzom štadióne. Tu je vidieť, že sa Jordan učí od toho najpovolanejšieho.

Samozrejme tam boli aj momenty, kedy sa tam čosi pokašľalo a nebolo to najkrajšie. Ako napríklad ten štvrtý down v zápase proti Texans, kde išiel Jordan do inej strany než do akej smeroval play fake. Ale okrem takýchto zaváhaní to bol jeho útok a bolo jasné, že kto je na ihrisku quarterbackom.

ČÍTANIE IHRISKA, RYTMUS & CHECKDOWNY – Toto je za mňa najdôležitejší pozitívny bod, ktorý sme mohli na jeho hre badať. Bez tohto sa ako quarterbak v NFL nikam nepohnete a práve toto bolo pri ňom otázne po príchode z college. Dokáže dostatočne rýchlo čítať ihrisko? Dokáže si prechádzať ready a robiť správne rozhodnutie v tom ideálnom hernom rytme? Nebude sa lockovať len na jeden read? Toto boli obrovské otázniky ohľadom jeho hry a v tejto preseason sme mohli vidieť, že aj v tomto ohľade spravil kus práce. Každá jedna play má určitý rytmus. Napríklad keď idete zahrávať rýchly slant zo slotu na 3rd&4, tak proste tam nemôžete držať loptu príliš dlho. Musíte sa jej zbaviť v tom správnom rytme (načasovaní) aby bola táto play úspešná.

Keď sa pozrieme na Jordana, tak keď hral v tom správnom rytme, aký sa od neho vyžadoval, tak to bola od neho paráda. Z čistého pocketu mal passer rating 116.3 a jeho priemerný čas odhodu bol 2.17 sekundy. Čo to znamená? Znamená to, že ihrisko pred sebou videl čisto, robil správne rozhodnutia a hádzal presné prihrávky. Samozrejme v reálnom zápase počas regular season to už nebude také jednoduché, nakoľko obrany budú mať na vás pripravený gameplan, budú sa vás snažiť čo najviac zmiasť a chleba sa začne lámať až tu. Nemôžete byť dobrým quarterbackom v NFL, keď nemáte tento základ a Jordan nám vo svojej prvej preseason ukázal, že má na čom stavať a to je to hlavné a pozitívne. Mám tu ako ukážku jednu play zo zápasu s Bills. Jedná sa o 29-yardový catch wide receivera Reggieho Begeltona. Na tejto play môžeme jasne vidieť, že Begelton nie je jeho primárnym readom. Ale Jordan sa nezasekol na svojom primárnom reade (dig route), uvidel že je pokrytý (obranca mal na dig route vnútornú leverage oproti receiverovi, plus z hora si to pokrýval safety = nehádžeš sem loptu), tým pádom prešiel na ďalší read, uvidel že je voľný a doručil loptu na čas pre krásny zisk. Skvelá play v jeho podaní.

S týmto sú úzko prepojené checkdowny. Je obrovský rozdiel v tom, či doručíte loptu na checkdown v tom správnom a ideálnom čase, alebo o niečo pozdejšie. Ak ho doručíte na čas, tak vo väčšine prípadov získate jednoduchých pár yardov, ktoré vám potom zjednoduchšia život na ďalších downoch. Ak to hodíte pozde, tak z toho bude negatívna play, prípadne hrozí nejaký ten turnover. Rozdiel je markantný a quarterback, ktorý sa dokáže rozhodovať správne a načas stavia svoj útok do pozícii, v ktorých môže byť úspešný. A to je úlohou quarterbacka. Jordan na tomto s trénermi makal najmä počas OTAs, kde na jednom tréningu nehodil prakticky nič iné ako checkdown a teraz sme mohli v zápasoch vidieť, že táto práca na tréningovom ihrisku prináša svoje ovocie. Keď sa pozrieme na Jordana a jeho zápasy v preseason tak nám jasne ukázal, že si dokáže prechádzať svoje ready dostatočne rýchlo a ak sa mu nič neponúka, tak dokáže na čas doručiť loptu na checkdown, ktorý má vďaka play dizajnu k dispozícii. Toto sú indikátory, ktoré vám dokážu odhaliť to, či hra neprebieha pre quarterbacka príliš rýchlo. V tomto som Jordana chválil už po prvom zápase preseason proti Texans a teraz mi to krásne pripomenul skvelý odborník Ben Fennell, ktorý si dal tú prácu a túto Jordanovu vlastnosť ukázal na pár názorných ukážkach. Na jeho videu môžete vidieť, ako Jordan prechádza ready v dostatočnom čase a dokáže loptu doručovať v rytme a robiť správne rozhodnutia:

PRESNOSŤ A PRÁCA NÔH V RYTME – Keď išlo všetko tak ako malo podľa predstáv, tak presnosť jeho prihrávok a najmä technika nôh boli na výrazne vyššej úrovni, než počas minuloročného campu, či college kariéry. Keď hral v rytme, tak to išlo krásne. V mnohých prípadoch môžeme vidieť, že keď dokončuje svoj dropback a robí posledný krok, tak má zadnú nohu v správnej pozícii, nič mu nebráni v hode, lopta z jeho ruky vyletí v rytme a na čas. Názorná ukážka zo zápasu s Texans: zahrá fake, očami správne smeruje na safetyho a na dig route, videl som všetko čo som potreboval, mám voľného hráča a hádžem na neho loptu. Perfektná práca a krásny catch Funchessa.

Tu si opäť môžem vypomôcť reportérmi, ktorí minulý august veľa písali o tom, že jeho práca nôh sa musí jednoznačne zlepšiť, lebo je nedostatočná a na niekoľkých videách z tréningov sme to mohli vidieť aj my. Zároveň aj na college tape sme mohli vidieť, že v tomto smere ohromne zaostáva a ak sa chce v NFL presadiť, musí tu odviesť kus práce. Jordan na to odpovedal tak, že sa v tomto ohľade výrazne zlepšil a potvrdil svoj rast. Tieto veci ohľadom práce nôh sa dajú dobrým tréningom odstrániť a môžeme často vidieť, ako si to s ním sám Matt LaFleur často prechádza. V tomto ohľadom Jordanovi pomáha aj Aaron Rodgers. Lepšieho učiteľa ohľadom práce nôh snáď mať nemôže a dostalo sa mu od neho po zápase s Texans aj pochvaly: „Kľúčom pre neho a pre hocijakého mladého quarterbacka je práca nôh. A myslím si, že keď sa pozeráte na jeho prácu nôh pri mnohých hrách, na ktorých hádže loptu skutočne efektívne, tak sú jeho nohy pod ním. Odviedol skutočne skvelú prácu, ale musí ešte na tom pracovať.“ Odlišné to však bolo v prípadoch, keď sa nehralo v požadovanom rytme, ale toto si necháme na trošku pozdejšie. Dostaneme sa k tomu v negatívách.

OHROMNÝ TALENT V RUKE Všetci sme videli to, prečo ho Packers draftovali v prvom kole. Jeho ruka je ohromne talentovaná a chalani s takouto rukou sa nerodia na každom jednom strome. O jeho talente v ruke nikto nepochybuje a opäť nám to niekoľkokrát ukázal. My si ukážeme play, na ktorej nachytal obranu Bills na offside a následne hodil nádhernú loptu do maličkej dierky v double coverage priamo do rúk wide receivera Malika Taylora, pričom loptu umiestnil tak, že na ňu mohol dosiahnuť len jeho hráč. Prekrásny hod a jednoznačná ukážka jeho ohromného talentu v ruke, ktorý nikto nespochybní:

UHLY RÚK PRI ODHODE LOPTY Pri odhodoch lopty sa prezentoval aj správnymi uhlami rúk a vo väčšine prípadov to bolo tak, ako to má byť. Samozrejme sa opäť našli prípady, kedy to nebolo úplne ono, ale to sa pri tak neskúsenom quarterbackovi asi trošku aj očakáva. Každopádne pozitívne opakovania jednoznačne prevažovali tie negatívne.

KOMFORT NA PERIMETRI Boot actions v jeho podaní vyzerajú veľmi pekne a s prehľadom. Cíti sa tu pohodlne, dokáže udržať oči v downfielde a doručiť loptu do rúk svojich spoluhráčov. Mám tu na ukážku jednu play zo zápasu s Bills. Jedná sa o 4. down a play-call je boot action do pravej strany a krátky odhod na Amariho Rodgersa. Primárny read je však perfektne pokrytý obranou Bills. Jordan nespanikári, udrží oči v downfielde a na second read nájde úplne voľného tight edna Dominiqua Dafneyho pre veľmi pekný zisk. Ukážkova play z boot action.

NEBOJÁCNOSŤ POD TLAKOM A PRÁCA V POCKETE – Ako v zápase proti Texans, tak aj aj proti Bills sme mohli vidieť, že sa v pockete cíti pohodlne, dokáže v ňom správne pracovať a keď ma defenzívneho hráča pri sebe, tak sa ľudovo povedané nedokadí a nestiahne oči dole. Toto je ďalší základ, ktorý ako quarterback mať musíte. Ak sa bojíte toho, že vás niekto hitne, tak radšej na quarterbacka ani nelezte. Tu je jedna play, kde si Jordan dokázal krásne operovať v pockete, z miery ho nevyviedol prichádzajúci tlak z ľavej strany a doručil krásnu prihrávku stredom ihriska ponad hlavu linebackera, čo nie je vôbec jednoduchý hod. Zároveň si môžete opäť všímať jeho rytmus a prácu nôh. Všetko krásne načasované, perfektný read, parádny hod.

NASTAVENIE HLAVY – Veľmi sa mi na ňom páči to, že sa na nič nehrá a dokáže si priznať chyby. Nesnaží sa z chýb vyhovárať, prijíma ich ako príležitosti na učenie a toto je ten správny prístup. V zápase s Bills spravil dve veľké somariny, ale po zápase na tlačovke jasne povedal, že to proste dosral, toto robiť nemôže a poučí sa z toho. Nikto neočakáva, že bude bezchybným robotom, ktorý sa nemôže pomýliť. Prakticky cez 600 dní nehral reálny zápas a aj jeho skúsenosti z college nie sú najväčšie. Je to mladý chalanisko, ktorý musí hrať, učiť sa zo svojich vlastných chýb a postarať sa o to, aby sa neopakovali. Prístup na jednotku s hviezdičkou.


NEGATÍVA

ROZHODNUTIA POD TLAKOM – Tu sa ideme baviť o tom, že pod tlakom spravil niekoľko zlých rozhodnutí, nie že sa hry pod tlakom bojí. To sme si už povedali vyššie. Teraz sa ideme baviť o jeho rozhodovaní, ktoré nebolo najlepšie. Spomeniem najmä dve hry.

Prvá je jeho interception v zápase proti Bills, čo bol fakt škaredý turnover na prvom downe. Celá play sa prakticky od samotného začiatku pokazila. Ed Oliver mal skvelý odpich, dokázal sa dostať na centra Josha Myersa, ktorého zatlačil dozadu, ten stúpil na Jordanovu nohu, ktorého to rozhodilo, ledva že nespadol a keď sa ako tak skonsolidoval, tak už mal pred tvárou obrancu. V takomto prípade mal loptu len odhodiť do outu a ísť na ďalší down. Bol to prvý down a nemal žiadny dôvod tlačiť loptu takto do end zóny. Jednalo sa o 50/50 loptu na Malika Taylora, ktorá veľmi 50/50 nebola, nakoľko CB White tam Malika pridržal a ten nemohol za loptou vyskočiť (mohla byť odpískaná DPI, ale flagy v pre-season fakt riešiť nejdem…). Bolo to od Jordana zlé rozhodnutie na prvom downe a toto proste robiť nemôže (kým to nie je 4. down alebo posledná play zápasu keď sa prehráva). Ale aj tak to bol pomerne neuveriteľný hod zo zadnej nohy a keby to hodil trošku viacej do pravej strany, tak by to možno Malik aj vedel chytiť. Ukázal nám aj talent v ruke, ale proste toto bolo zlé rozhodnutie, ktoré robiť nemôže. Ako som spomenul vo svojom review, tak toto bola azda vôbec tá NAJFAVREOVEJŠIA play, akú môžete vidieť. Trošku zakopnete, play sa vám zrúti, rollujete preč z pocketu, ste pod tlakom, zo zadnej nohy to hodíte 40 yardov do end zóny, však to tam niekto chytí… Keby mal na chrbte číslo 4, tak by to vyzeralo tak, že sa pozeráme na Bretta 😀

Tá druhá play prišla o niečo neskôr v tom istom zápase. Udiala sa v red zone, keď na treťom downe pod tlakom hodil prihrávku opäť len tak s pánom Vinceom do end zóny a mala skončiť ďalším íčkom. Skončila však na jeho šťastie len na zemi. Jordan sa musí naučiť ochraňovať loptu a za každú cenu je netlačiť tam, kam ju proste tlačiť nemôže. V NFL v drvivej väčšine prípadov vyhráva zápasy ten tím, ktorý lepšie ochraňuje loptu a nerobí zbytočné chyby. Toto Jordanovi povedal po zápase aj coach LaFleur. Povedal mu, že tieto dve zlé hry nás stali body a proste na ihrisku nechal minimálne 10 bodov. Preto sme v polčase prehrávali 0-13 a nebolo to 10-13. Nebolo to tak, že by boli Bills v útoku jednoznačne lepší. Oba útoky mali veľmi podobné štatistiky, akurát Bills nespravili chyby, ktoré sme spravili my a preto vyhrávali. Toto je krásny moment na učenie pre Jordana Lova, že ako je v NFL dôležité ochraňovať loptu. Je jedno, že má tri krásne drivy, dokážete ísť ihriskom, ale keď sa skončia bez bodov kvôli dvom veľkým chybám, tak to bolo celé praktiky zbytočné.

PRÁCA NÔH V PRÍPADOCH, KEĎ TO NEJDE VŠETKO AKO MÁ – Keď hral Jordan v rytme, tak sme mohli vidieť veľké zlepšenie v práci nôh. Ale keď došlo k diverzite a nešlo všetko podľa plánu, tak jeho technika práce nôh začala upadať a upadať. V tomto smere ešte nie je ani náhodou hotovým kusom a má pred sebou kopec práce. Napríklad keď Jordan v zápase s Texans netrafil úplne voľného Jace Sternbergera v ľavom flate a hodil loptu za neho. Tu mu zaostala práve technika práce nôh a hod bol okamžite nepresný. Stále to nie je tak konzistentné, ako by sme si želali. Spomínal to aj tréner quarterbackov Luke Getsy, že je ešte pred nimi robota ohľadom práce nôh, ale po zápase s Texans ho pochválil, že sme mohli od neho vidieť solídne tempo a prácu nôh počas celého zápasu. Môže nás tešiť to, že sa v tomto smere jednoznačne zlepšuje, ukazuje sa tu kvalitný coaching a dostane k dispozícii ešte minimálne jednu sezónu na zlepšenie techniky, pričom sa ju môže učiť od samotného veľmajstra.


CELKOVÉ ZHODNOTENIE

Celkovo hodnotím Jordanove vystúpenie v preseason veľmi pozitívne a chcel by som ho v kútiku duše vidieť aspoň na dva/tri drivy s reálnym prvým útokom a nie s chalanmi, ktorí ledva bojujú o 53ku. Pred touto preseason som nemal ani len tušenia, čo môžem od neho očakávať. Teraz keď má za sebou de facto svoju rookie preseason, tak som v takom rozpoložení, že verím v to, že má šancu byť kvalitným quarterbackom v NFL. Jasne sme mohli vidieť, prečo bol výberom v prvom kole. Je óóóóhromne talentovaný. Toto ešte neznamená, že sa mu to nakoniec podarí a bude hviezdou NFL, ale myslím si, že šancu na to rozhodne má. Na ihrisku pôsobil sebavedomo, ukázal svoju ruku, dokázal sa rozhodovať správne (teda až na pár plays) a prechádzať svoje ready. Nebol locknutý len na jeden read a práca nôh sa jednoznačne zlepšila. Je ešte stále ďaleko od hotového produktu, ale to je v tomto momente oukej. Je to v podstate jeho rookie sezóna a vedeniu Packers ukázal, že v ňom skutočne niečo majú. Podľa mňa vedeniu neukázal nič, čo by ich malo presvedčiť o tom, že toto nie je ich chlap. Aj po tejto preseason som toho názoru, že zostávame pri pláne A (trade Rodgersa po tejto sezóne). Generálny manažér Brian Gutekunst na jeho adresu povedal: „Myslím si, že mal fantastický kemp, skutočne. Videli sme veci, ktoré sme potrebovali vidieť. Je odhodlaný, pod tlakom kľudný a počas kempu ukázal napredovanie. Myslím si, že to bolo skutočne, skutočne pozitívne. Nič nie je perfektné a sú tu rozhodne nejaké veci, ktoré si musí odniesť z tohtoročného kempu, ale myslím si, že to bolo fantastické.“

Nejdem sa tu už opakovať s postrehmi, ktoré som spomenul vyššie, už sem len pridám jedno video, ktoré so sebou nesie jeden dôležitý odkaz – VEĽKOU SÚČASŤOU PRESEASON SÚ MOMENTY, Z KTORÝCH SA MUSÍTE POUČIŤ.