Green Bay Packers sa ocitli niekde v strede, odkiaľ sa bude dostávať len veľmi ťažko

Koniec training campu 2022. Green Bay Packers vstupujú do sezóny s vyhliadkami na Super Bowl. 4-násobný MVP Aaron Rodgers v životnej forme je späť, spoločne s ním aj jeho opory v ofenzívnej lajne, obrana má byť ikonou celej ligy, náš behový útok má diktovať tempo zápasov a jediný otáznik visí nad zohratosťou Aarona Rodgersa s mladými wide receivers. Pôrodné bolesti sú očakávané, ale od zápasu k zápasu si to má pomaličky sadať, pričom na passovom útoku môžeme krásne pracovať, nakoľko sa budeme môcť oprieť o obranu a behovú hru. Takto nejako vyzerala nálada v tábore Green Bay Packers po záverečnom verejnom tréningu počas training campu a týždeň pred prvým zápasom sezóny proti Minnesote Vikings. Čo sa z tohto naplnilo? Asi len to, že Rodgers je späť, avšak bez toho prívlastku 4-násobný MVP v životnej forme.

Aby som sa presne dostal k tomu, k čomu sa dostať chcem, tak si musíme trošku retrospektívne pripomenúť to, čo sa u nás udialo a aké pohnútky nás k tomu viedli. Bez tohto je nemožné pochopiť aktuálnu situáciu. Preto musíme ísť v čase späť a to hneď na začiatok našej offseason v roku 2022.

Offseason 2022. Green Bay Packers stoja pred najväčším rozhodnutím od čias odchodu Bretta Favra. Bude Aaron Rodgers pokračovať? Bude Davante Adams pokračovať? Udržať to ešte pokope a predĺžiť svoje „Super Bowl okno“? Toto boli otázky, ktoré mali na chladničke všetci predstavitelia našej front office a stavím sa, že Russ Ball mal vždy pri hlave prichystanú pištoľ, keď uvidel, že mu volá Gutekunst a chce sa ho opýtať, či dokáže vopchať do nášho prakticky nulové priestoru v platovom strope najlepšie plateného hráča v histórii ligy a najlepšie plateného wide receivera v histórii ligy, pričom si udržať pokope celý zvyšok tímu a ešte ho doplniť. A ešte zaplatiť letenky na zápasy, samozrejme. Poďme si teda zhrnúť, čo sa udialo a hlavne prečo.

David Bakhtiari. Teraz trošku cheatujem, lebo toto nie je offseason. Ale november v roku 2020 a následne Silvester, pričom tieto dve udalosti majú výrazný vplyv na súčasný stav Packers. November – Packers podpísali v tej dobe najlepšieho ľavého tackla na nový kontrakt. Jednalo sa o rekordný kontrakt na 4 roky za $105.5M. Následne prichádza Silvester. Oslavujeme si príchod nového roka a s ním prišla z ničoho nič správa, že David si na tréningu pretrhol svoj predný krížny väz. S čím nemám problém? Nemám problém s tým, že sa Packers rozhodli udržať si najlepšieho ľavého tackla v lige. Keď máte v tíme potenciálneho budúceho Pro Football Hall of Famera, ktorý na ihrisku doslova dominuje, tak to je no brainer. Pozícia ľavého tackla je po quarterbackovi najdôležitejšia pozícia v celom futbalovom tíme. Keď na tejto pozícii máte takéhoto chalana, tak proste si nemôžete dovoliť prísť o neho. S čím mám problém? Načasovanie. Museli sme vedieť, že ho chceme predĺžiť. Nemôžete sa len tak z noci na noc rozhodnúť, že dáte hráčovi sto miliónov. Problém bol v tom, že sme rozhodli o jeho predĺženie vtedy, keď v apríli Laremy Tunsil svojou novou zmluvou doslova rozdrvil trh s ofenzívnymi lajnmenmi. Vtedy bolo jasné, že keď chceme Davida podpísať, musíme prebiť túto rekordnú sumu. Nemám problém s tým, že sme ho podpísali. Problém mám s načasovaním. S takýmto kontraktom sme mali počkať na koniec sezóny. Obzvlášť, keď prakticky celý cap hit presúvame na budúce roky (čo sme museli vzhľadom na našu vtedajšiu situáciu ohľadom platového stropu).

Davante Adams. Veľmi podobný prípad ako pri Davidovi. Najlepší wide receiver v lige, ktorý chce dostať najlepšie peniaze na svojej pozícii. Avšak fake „nový“ kontrakt pre DeAndre Hopkinsa (vieme ako to bolo, to nebol nový plnohodnotný kontrakt…) rozdrvil trh s WRs čo sa týka ročného priemeru. Davante chcel oprávnene dostať to, čo si zaslúži. Problémov však bolo niekoľko a ako Davante, tak aj Rodgers nám na túto situáciu poskytli úprimný pohľad. Problémom nebolo to, že by ho Packers nechceli zaplatiť. Dokonca mu ponúkli ešte lepší kontrakt ako Raiders. Avšak Adamsov pohľad bol nasledujúci. Celú profi kariéru hral v Green Bay, mimo svojej rodiny. Chcel späť za nimi a k tomu mal možnosť ísť hrať za tím, ktorému ako malý chlapec fandil, plus quarterbackom v tomto tíme je jeho najlepší kamarát z college. Avšak najväčšiu rolu v jeho rozhodovaní zohral neistý Aaron Rodgers. Obaja povedali, že sa spolu nonstop rozprávali a vedeli svoje pohľady na vec. Rodgers neustále Adamsovi hovoril, že mu nevie garantovať koľko rokov ešte bude hrať. Nevie mu zaručiť, že keď predĺži, tak budú spolu hrať minimálne ďalšie tri roky. Adams sa teda rozhodol, že pre jeho rodinný život a futbalovú kariéru bude opustiť Green Bay to najlepšie rozhodnutie. Adams sa mal stať v tejto offseason voľným hráčom a nám sa za neho podarilo získať dva hodnotné picky na NFL Drafte 2022.

Aaron Charles Rodgers. V tohtoročnej offseason sme stáli pred strašne ťažkým rozhodnutím. Čo s Aaronom Rodgersom a teda čo s celým tímom? Vedenia sa rozhodlo, že si Rodgersa udržia a predĺžili s ním kontrakt. V podstate sa jednalo o trojročné predĺženie vo výške $150M vrátane. Môj názor na túto tému veľmi dobre poznáte. Zastával som názor, že toto bol ideálny moment ako prejsť do éry po Rodgersovi. No rozhodli sme sa ísť iným smerom.

Trénerské rošády. Naše úspechy v posledných rokoch neboli nepovšimnuté a naprieč celou ligou bol záujem o našich asistentov. Vyústilo to do odchodu ofenzívneho koordinátora Nathaniela Hacketta, ktorý sa stal trénerom Denveru Broncos. Odišiel aj tréner quarterbackov Luke Getsy, ktorý sa stal ofenzívnym koordinátorom v Chicagu Bears. Dlhoročný tréner outside linebackerov Mike Smith išiel do Vikings na rovnakú pozíciu. A aby som nezabudol, tréner tight endov Justin Outten odišiel do Broncos, kde sa stal ofenzívnym koordinátorom. Našim novým trénerom special teamu sa stal Rich Bisaccia, Getsyho nahradil Rodgersov obľúbenec a starý známy Tom Clements, ofenzívnym koordinátorom sa stal Adam Stenavich, ktorý bol povýšený z pozície trénera ofenzívnej lajny a jeho na tejto pozícii nahradil v našich radoch rešpektovaný Luke Butkus.

Budovanie tímu. Packers sa teda rozhodli, že to s Rodgersom ešte skúsia a museli sa pustiť do budovania tímu. Peniaze ušetrené na Davante Adamsovi investovali do nových kontraktov pre ILB De´Vondre Campbella, CB Rasula Douglasa, CB Jaira Alexandera, OLB Prestona Smitha a podpísaniu P Pata O´Donnella s WR Sammym Watkinsom. Prepustil sa EDGE Za´darius Smith, OT Billy Turner, WR Marquez Valdes-Scantling sa nepodpísal na nový kontrakt. Na drafte sme si v prvom kole vybrali dvoch hráčov z Georgie – ILB Quay Walker a DT Devonte Wyatt. V druhom kole sme sa tradovali na začiatok a brali sme WR Christiana Watsona. Následne sme vo zvyšku zobrali WR Romeo Doubsa, WR Samori Toureho, OLB Kingsley Enagbareho a ofenzívnych lajnmenov Seana Rhyana, Zacha Toma a Rasheeda Walkera. Keď si zhrnieme draft, Walker a Wyatt boli draftovaní z jedného prostého dôvodu. Hrali v Georgii proti college elite a mali byť ready na NFL hneď v prvej sezóne. Zároveň sa spoliehalo na to, že hráči ako De´Vondre Campbell, Eric Stokes či Russell Douglas si udržia svoju výkonnosť a mladí hráči ako Royce Newman, Amari Rodgers, Shemar Jean-Charles spravia ten povestný skok v druhom roku. Keď sa pozrieme na hodnotenie súpisiek NFL tímov po NFL Drafte 2022, tak tá naša bola hodnotená ako vôbec tá najlepšia v celej lige.


NIČ VŠAK NEŠLO PODĽA PREDSTÁV…

Konečne sa dostávame k tomu, čo sa vlastne pokazilo. Naše kroky smerom k tejto sezóne sme si opísali vyššie. A teraz si ich vyhodnotíme.

David Bakhtiari a s tým spojená hra ofenzívnej lajny. V minulej sezóne hrala naša ofenzívna lajna naozaj kvalitný futbal a to aj bez najväčších hviezd Davida Bakhtiariho a Elgtona Jenkinsa. V tejto sezóne sa mali obidvaja vrátiť a byť plne zdraví. Opak bol však pravdou. David Bakhtiari ani v tejto sezóne nie je úplne zdravý, vynechal celý training camp. Vynechal následne aj dva úvodné zápasy, následne sa v rotácii začal začleňovať do starting ofenzívnej lajny. Hádam v každom jednom zápase sme museli niečo v ofenzívnej lajne meniť. Ako povedal pred zápasom s Lions Adams Stenavich: „Jediná konzistentná vec o našej ofenzívnej lajne je nekonzistentnosť.“ Je veľmi ťažko budovať nejakú chémiu v ofenzívnej lajne, keď celý týždeň trénujú a pripravujú sa na zápas v jednom konkrétnom zložení a potom sa Bakhtiari v sobotu ráno zobudí s tým, že s kolenom nie je niečo v poriadku a nemôže do zápasu nastúpiť. Alebo že odohrá jeden polčas, potom si na zvyšok polčasu musí odskočiť na bicykel a vráti sa na posledný drive. Posledné weeky sa Bakhtiari dostal do formy a proti Bills odohral naozaj perfektný zápas a za posledné zápasy bol jeden z najlepšie hodnotených OLs v celej lige. Ale chápete môj point… Do prípravy na zápas idete s tým, že neviete kedy za vami príde a poviem vám, že sa necíti dobre a nemôže hrať. Takto to s ním už zrejme bude do konca kariéry, žiaľ… Návrat Elgtona Jenkinsa bol a je tiež ďaleko za očakávaniami. Pred zranením dokázal hrať na veľmi vysokej úrovni na všetkých pozíciách v OL. Vrátil sa po zranení a je len tieňom toho hráča, ktorým bol kedysi. Royce Newman nespravil povestný skok v druhom roku a hrá azda ešte horšie než vo svojej rookie sezóne. Celá ofenzívna lajna je rozbitá a návrat dvoch najväčších opôr ani len zďaleka nepriniesol taký prínos ako sa očakávalo. Keď vám nefunguje ofenzívna lajna, len ťažko budete behať, či hádzať.

Odchod Davante Adamsa. Veril som, že jeho odchod nebude pre nás znamenať koniec sveta. Veď v zápasoch v ktorých nemohol hrať, hral Rodgers azda lepšie ako s ním na ihrisku. Viacej sa opieral o ofenzívny systém, ktorý fungoval. Samozrejme som očakával, že v úvode sezóny tam budú problémy, avšak naše útočné zlyhanie v tejto sezóne nejde pripísať len na jeho odchod. Keď som si pozeral po zápasoch All-22, tak chalani boli voľní a to pomerne dosť často. Avšak vždy sa tam niečo pokazilo. Buď to bola totálne posratá pass-protection a Rodgers to nemal čas hodiť, Rodgersove nepresné prihrávky, jeho tvrdohlavosť a zlé ready, zle odbehnuté routy, brutálne dropy, či zbytočné penalty. Vždy sa tam niečo pokazilo a toto nie je o Adamsovi. Toto je o celom kolektíve a jeden hráč, aj keď to je Adams, nespraví takýto obrovský rozdiel. Strata Davante Adamsa nemôže spôsobiť to, že celý tím sa doslova rozpadne a nie len v útoku.

Aaron Charles Rodgers zabudol hrať futbal. Ako som už písal v jednom review. Packers sa v roku 2020 rozhodli v prvom kole draftovať quarterbacka Jordana Lova. Prečo? To všetci vieme. V rokoch 2017, 2018 a 2019 bol Rodgers len slabým odvarom toho, čo býval pred tým. Vyzeralo to tak, že to najlepšie má už za sebou. Toto videlo aj vedenie Packers a tak sa rozhodlo zakročiť skorej, než bude neskoro. Avšak Aaron na to odpovedal ziskom dvoch ocenení MVP za sebou a lámaním historických štatistických rekordov čo sa týka efektivity hry quarterbacka. Packers už mali všetko pripravené na novú éru pod novým quarterbackom, ale tento chlap ich svojimi výkonmi na ihrisku presvedčil o tom, že to je stále to najlepšie, čo sa vo svete NFL dá nájsť. Packers sa tak rozhodli, že mu naložia $50M v priemere na jeden rok, spravia z neho najlepšie plateného hráča v histórii ligy a totálne si poserú salary cap. No a keď Packers uverili tomu, že tento chlap to v sebe ešte má, predĺžia potenciálne okno na výhru v SB a zaplatili ho, tak Rodgers na ihrisku ukazuje presný opak a je ďaleko za svojimi štandardnými výkonmi. Irónia, nie? Rodgersove biedne tohto sezónne výkony úplne podčiarkol výkon proti Lions. Najhoršia obrana v histórii ligy a tebe sa podarí skórovať len 9 bodov, pričom hodíš tri íčka, ktoré idú len a len na tvoje tričko? A plus k tomu kopec nepresných prihrávok a zlých readov. Horšie to byť už nemohlo. Tu si ukážeme len jeden krátky záber na to, ktorý krásne reflektuje jeho tohtoročné výkony. Krátky opis situácie – Máš dostatok času v kapse, správny play-call proti tomu čo hrá obrana, hráč sa ti krásne uvoľní, je voľný na míle, môže skórovať jednoduchý walk-in touchdown, ty na neho doslova čumíš a ešte máš aj dieru v OL, ktorá ti uľahčí videnie a následný hod. Sen každého stredoškolského quarterbacka, teda až na 4-násobného MVP NFL Aarona Rodgersa.

Trénerské rošády a ten istý defenzívny koordinátor. Pri rošádach sa zamýšľam najmä nad presunom Adama Stenavicha na pozíciu ofenzívneho koordinátora. Nemám žiadne inside informácie o tom, ako veľmi sa teraz môže venovať chalanom v ofenzívnej lajne, ale predpokladám, že jeho zodpovednosti sa týmto smerom výrazne zúžili. Newman nenapreduje, ide opačne, Jenkins sa po zranení nedokázal vrátiť do starého tempa a hlavne ma zaráža jedna vec. Do ofenzívnej lajny sme na posledných draftoch investovali naozaj kopec kapitálu. No že, zo srandy si dáme výpis našich draftovaných OLs za posledné tri roky: Jon Runyan, Jake Hanson, Simon Stepaniak, Josh Myers, Royce Newman, Cole Van Lanen, Sean Rhyan, Zach Tom a Rasheed Walker. To je hneď deväť ofenzívnych linemanov a my aktuálne trpíme na nedostatočnú hĺbku. Hanson bol pri vstupe do tejto sezóne našim primárnym backupom na pozícii guarda a to hovorí o všetkom. Van Lanen je preč, Simon Stepaniak je preč, Rhyan bol výber v treťom kole a Hanson je pred ním. Keď investujete takýto kapitál do OL, tak proste nemôžete trpieť na nedostatočnú hĺbku. Toto nie je vôbec dobrá vizitka. V minulej sezóne sme dokázali pokrývať zranenia v OL a vždy to vyzeralo tak, že chalani sú pripravení hrať, ale v tejto sezóne je to úplne naopak. Prečo to tak je? Má na to vplyv práve presun Stenavicha? Skôr by som povedal, že to bude to, že ani jeden z chalanov (okrem Myersa) ešte v sobotu pred zápasom nevie, na akej pozícii bude hrať, nakoľko čakáme na to ako sa vyspí Bakhtiari. Ani jeden z nich (teda až na Myersa) sa nemôže sústrediť na jednu stranu, nie to ešte na jednu pozíciu…Čo sa týka defenzívneho koordinátora Joe Barryho, tak tu prišlo obrovské sklamanie. V minulej sezóne to vyzeralo tak, že to môže stačiť na to, aby obrana dostatočne držala. Avšak v tejto sezóne (ešte s viacej talentom v obrane) to je len horšie, pričom úplne všetci čakali presný opak. Keď sme prijali Joe Barryho, tak som bol ohľadom tohto kroku neskutočne skeptický. V polovici minulej sezóny som mal pocit, že som sa našťastie mýlil, ale v tejto sezóne som sa len utvrdil v tom, že toto nebolo správne rozhodnutie.

Filozofia budovania tímu sa úplne rozpadla. Keď sa nám nepodarilo podpísať Davante Adamsa a Rodgers sa vrátil, tak som za to, že Gutekunst sa rozhodol ísť jednoznačnou cestou. Vybudovať skalopevnú obranu plnú talentu, ktorá bude kostrou tohto tímu. Útok sa mal opierať o dominantnú behovú hru suplementovanú kvalitnou hrou v podaní ofenzívnej lajny. Toto všetko malo pomôcť tomu, aby sa skvele hrajúci Aaron Rodgers dokázal čo najrýchlejšie dostať na rovnakú vlnu s novými wide receivers. Avšak nič z tohto sa neudialo.

Keď sa pozrieme na obranu, tak sme sa rozhodli už tak nabitú obranu doplniť a dvoch hráčov v prvom kole na drafte a ešte ju viacej vystužiť. Brali sme vyslovene dvoch hráčov, ktorí mali byť schopní hrať od začiatku. Quay Walker sa však trápi a Wyatt sa ledva dostane na ihrisko. Minulú sezónu skvele hrajúci CB Eric Stokes sa trápi a je slabinou. Čerstvo podpísaní hráči na nové veľké zmluvy ILB De´Vondre Campbell a CB Rasul Douglas nie sú ani trošku na úrovni, na ktorej boli v minulej sezóne. S Adrian Amos sa z jedného z najlepších safeties v lige prepadol do priemeru a jeho kolega Darnell Savage je na smiech naprieč celou ligou. Dean Lowry je okrem zrážania prihrávok prakticky nulovým hráčom. Z očakávanej najlepšej obrany v lige sa stala obrana, ktorú dokáže porážať Daniel Jones, Bailey Zappe, Zach Wilson, či Taylor Heinicke.

Aaron Rodgers sa mal pomaličky dostávať na jednu vlnu s mladými WRs a skúseným Sammym Watkinsom. Avšak toto nejde ani zďaleka podľa predstáv. Christian Watson mal byť veľkou vecou, avšak na ihrisku prakticky vôbec nie je kvôli zraneniam. Kvôli zraneniu vynechal skoro celý training camp a počas regular season nie je schopný dohrať jeden zápas bez zranenia. A práve on tie opakovania potrebuje, nakoľko hral v college na NDSU. Keď nie ste na ihrisku, chémiu budete budovať len veľmi ťažko. Randall Cobb vyzeral dobre, ale skončil na injured reserve. Sammy Watkins sa v druhom weeku zranil a skončil na injured reserve. Keď sa vrátil, tak vyzerá tak, že playbook Packers ovláda asi tak ako ja a na ihrisku pôsobí tak, že už mal byť desať rokov v dôchodku. Tímu nemá absolútne čo ponúknuť. Romeo Doubs bol svetlým zábleskom, avšak Rodgers ho v zápasoch vyslovene odmietal targetovať na plays, kde bol voľný (skoro ako každého voľného hráča…) a teraz je Doubs out na 4-6 týždňov. Allen Lazard je každý druhý zápas zranený. Keď chalani nehrajú spolu aspoň tri weeky po sebe, tak sa nejaká zohratosť bude budovať len veľmi ťažko a skúsenosti sa získavať nebudú. Je to krásne vidieť na scrambling drilloch. Oni proste nemajú šajnu ako reagovať na Rodgersove predlžovanie plays, ako byť na jednej vlne. Keď už sú chalani voľní, Rodgers to nehodí. Keď to Rodgers chce hodiť, tak bežia zlú routu, skončia na zemi, alebo nereagujú správne. Proste nič, ale že nič do seba nezapadá, či už pred snapom, alebo po snape. Je to až frustrujúce sledovať.


VÝSLEDOK

Packers aktuálne prehrali proti Lions a vyzerá to tak, že sa môžeme rozlúčiť s playoff. Okrem prehry prišlo vážne zranenie Rashana Garyho, ktorý je out na celú sezónu a Romeo Doubs bude musieť vynechať 4-6 zápasov. Ja skutočne nechápem, čo sa deje s týmto tímom. Tu je výpis vecí, ktoré skutočne nechápem a nemám na ne žiadne vysvetlenie:

 • Aaron Rodgers nehrá zle. On hrá doslova tragicky a na jeho výkony sa nedá nájsť jediný logický dôvod prečo. Naozaj to nechápem, čo sa mu stalo. Nedokáže robiť úplne základné jednoduché rozhodnutia, neprechádza si jednotlivé ready ako si ich prechádzať má, lopty sú presné a to nie len deep balls, ale aj jednoduché odhody na pár yardov sú off. Pri RPO sa už pred snapom rozhodne, čo sa bude diať s loptou, vôbec pri tom nečíta obrancu. Nehrá sebaisto. Proste mám pocit, že píšem o nejakom nováčikovi z preseason. Len v zápase s Lions nás jeho zlé hody a rozhodnutia stáli minimálne 31 bodov! Prvé íčko – hodí loptu do prilby, pričom za LB je voľný Lazard pre TD (7 bodov). Druhé íčko – podhodí loptu minimálne o 5 yardov, keď Bakhtiari je na míle voľný v end zóne (7 bodov). Tretie íčko – zlé rozhodnutie, tlačí loptu na Tonyana, pričom si vôbec neprejde ostatné ready, ktoré sú voľné (3 body, FG range). Podhodená prihrávka na Toureho, ktorý bol voľný pre touchdown (7 bodov). Úplne ignorovanie Deguaru, ktorý si môže dobehnúť po touchdown (7 bodov). A toto sú len plays, ktoré nás doslova pripravili o body! A to proti najhoršej obrane v NFL za posledných 478 rokov!!! Proti Bills sa zdalo, že Rodgers sa vracia späť, ale tento výkon proti Lions bol z jeho strany ťažký, ale že fakt ťažký podpriemer.
 • Neustále odmietanie spraviť zo svojho najlepšieho ofenzívneho hráča a štatisticky najdominantnejšieho running backa (EPA/play) v NFL fokálny bod útoku. Keď má Aaron Jones loptu vo svojich rukách, tak sa dejú dobré veci. Avšak problém je ten, že pre mňa z nepochopiteľných dôvodov mu loptu odmietame dávať na pravidelnej báze. A to mu ešte platíme krásne peniaze. Ako ho len môžeme takto ignorovať?!
 • Schematicky sme sa v útoku zasekli medzi tým, čo chce hrať LaFleur a tým v čom sa Aaron Rodgers cíti pohodlne. V podstate od príchodu LaFleura sme v tomto presne niekde medzi. Ale teraz, keď veci nejdú ako majú, tak sa Rodgers chce vracať k tomu, čo sme hrali v závere éry Mika McCarthyho o dosť častejšie, nie k tomu, na čom je postavený LaFleurov systém. Krásny príklad posledných štyroch plays v závere zápasu s Lions. Rodgers si tam nadirigoval five-wide formáciu a všetky routy rovno priamou čiarou do end zóny. Toto nie je to, vďaka čomu sme mali posledné tri sezóny úspech… Keby sme mali na ihrisku Nelsona, Jenningsa, Drivera a Jonesa s v MVP forme hrajúcim quarterbackom Rodgersom, tak by to fungovalo. Ale nebude to fungovať s našou aktuálnou súpiskou WRs a podpriemerným Aaronom Rodgersom. Ako je možné, že si toto nevieme uvedomiť?
 • Ako je možné, že prakticky na každej ofenzívnej play spraví niekto nejakú banálnu chybu?! Toto ani nie sú chyby, ktoré by sa diali kvôli nevyspelosti hráčov, či zlému systému. Ale proste robia sa chyby, za ktoré musia chalani na college na sideline klikovať. Odbehneš zlú routu, zle sa postavíš, blokuješ nesprávneho hráča, dropuješ ľahkú loptu, nedokážeš hodiť loptu na 10 yardov, spravíš zlý read,… a mohol by som pokračovať…
 • Ako je možné, že jednému z najlepších cornerbackov v lige dáte najlepšie peniaze v lige, čo sa týka jeho pozície a neústavne ho odmietate postaviť proti najlepšiemu receiverovi súpera?!
 • Ako je možné, že naša obrana obsahuje nasledujúci výpis hráčov dratovaných v prvom kole (Rashan Gary, Kenny Clark, Quay Walker, Devonte Wyatt, Jaire Alexander, Eric Stokes, Darnell Savage) a nasledujúci výpis hráčov, ktorí dostali peniaze (Adrian Amos, De´Vondre Campbell, Rasul Douglas, Dean Lowry, Preston Smith) hrá takto zle?! Kde je chyba? Joe Barry? Proces skautingu? Samotní hráči? Nemám poňatia, ale toto proste nejde dokopy…
 • Ako je možné, že zápas čo zápas nie sú chalani v obrane pripravení na snap a prakticky ich útok pravidelne dokáže nachytať mimo postavenia?
 • Ako je možné, že ako to bolo pri Capersovi, či Pettinovi, tak je to rovnako aj pri Barrym, že hráči verejne vyslovia nespokojnosť s tým, ako sa obrana vedie a aké schémy sa zahrávajú?

Dámy a páni, toto všetko nespraví odchod jedného najlepšieho wide receivera v lige. Packers sa túto sezónu doslova rozpadli a ja sa pýtam jedno. Ako sa môžete takto silno mýliť o vlastnom tíme? Ako sa môže stať to, že si skutočne myslíte, že to čo staviate bude najlepšia dominantná obrana v lige a skončí to takto? Ako dokážete postaviť útok, ktorý má mať jasnú identitu, ale k tejto identite sa ani len trošku nepribližujete? Ako sa toto môže stať, že si niečo myslíte o svojom tíme, ale realita to ani len trošilinku nereflektuje? Ja fakt neviem, kde sa stala chyba…

Ešte šťastie, že na trade deadline žiadny tím neprijal našu ponuku… Podľa posledných správ sme za DJ Moora ponúkli prvé kolo, ale Panthers to odmietli. Za Chasa Claypoola sme ponúkli druhého kolo, plus neskorší pick, ale Steelers sa rozhodli zobrať druhé kolo od Bears. Tento tím ani náhodou nie je vo svete, kde by sme boli „one player away from Super Bowl“. Minulý rok? Oukej, to bola úplne iná pesnička a tam ten jeden hráč mohol spraviť takýto rozdiel. Tento rok? Mali sme radšej predávať a máme šťastie, že sa nič neudialo, lebo by sme sa potopili ešte viacej. Vyzerá to tak, že môžeme mať TOP 10 pick a my by sme ho poslali na trade deadline do Panthers za Moora… Vďaka Vince.

Možno chybou bolo myslieť si, že dokážete potenciálne Super Bowl okno predlžovať tak dlho ako sa vám zachce. Proste treba vedieť, kedy ho zabuchnúť a ísť ďalej. Túto možnosť sme mali. Denver Broncos preferovali Aarona Rodgersa a my sme za neho mohli dostať balík. Namiesto toho sme sa rozhodli, že tu okno ešte je. A z iného uhla pohľadu sa Gutekunstovi nemožno diviť. Máme za sebou skvelé sezóny, Rodgers hrá opäť v MVP forme a konferencia NFC je úplne, ale že úplne otvorená (čo sa aj potvrdzuje). Tak sa rozhodol, že to ideme predĺžiť. Avšak v polovici sezóny to je tak, že to naše okno je akosi také úzke, že už sa cez neho nepretiahneme a zostaneme zaseknutí. Ako som napísal v mojom článku, keď sme oficiálne predĺžili Aarona Rodgersa: „Ak Rodgers dokáže priniesť do Green Bay ešte jedného Lombardiho, tak to bude úspešný ťah a budeme za géniusov. Ak nie, tak to bude vyzerať fakt zle aj vzhľadom na prepásnutú šancu na prechod do novej éry.“ A teraz to vyzerá naozaj, ale že naozaj zle. Teraz sme doslova zaseknutí v limbe, niekde medzi životom a smrťou, pričom dostať sa z tohto limba je prakticky nemožné. Požičali ste si toľko peňazí, koľko to len išlo z budúcich rokov, aby ste udržali okno otvorené ešte v tejto, plus ďalšej sezóne. Spravili ste rozhodnutia ohľadom hráčov, ktoré teraz vyzerajú tragicky (napríklad uplatnenie 5th year option na Savaga, či nemenej podstatné podpísanie Rodgersa). Teraz ste v strede sezóny, Super Bowl prakticky nemožný a budúcnosť nie len okolo Rodgersa nejasná. Nevieme ako skutočne vyzerá Jordan Love a zrejme to teraz ani nezistíme. Keby sa Rodgers pred touto sezónou vymenil, mali by sme priestor v cape, vysoké picky na drafte a plus rok s Jordanom Lovom ako quarterbackom, čiže už by sme vedeli na čom sme. Teraz? Nič nevieme, picky nemáme a priestore v cape tiež nie. Neviem si predstaviť svet, v ktorom máte matematickú šancu na playoff a $50M quarterback pôjde sedieť, lebo musíte vedieť, čo máte vlastne za ním a uznáte takto oficiálne svoju chybu. A čo keď už tá šanca nebude, rozhodnú sa postaviť Jordana? Keď Rodgers po sezóne skončí kariéru, tak čo budeme vedieť o našej budúcnosti? Veľký prd. Proste sme sa ocitli v tej najhoršej možnej situácii, kde budete musieť robiť veľmi vážne a ťažké rozhodnutia. Čo s Rodgersom? Čo s Bakhtiarim, keď sa musíte rozhodnúť do marca, lebo vtedy mu máte vyplatiť roster bonus ($9.5M) a vôbec neviete, či ešte niekedy dokáže pravidelne hrať? Čo s Jordanom Lovom? Ted Thompson dokázal spraviť to, čo Gutekunst nie. Mal gule na to, aby poslal preč Bretta Favra v ten správny čas aj keď vedel, aký veľký hate za to schytá a poriadne nevedel, čo má v Rodgersovi. My sme mali k tomuto všetko pripravené. Rodgersov kontrakt sme tak postavili (pred jeho predĺžením), aby sme sa ho vedeli zbaviť, keď budeme chcieť v ten správny čas. Draftovali sme jeho potenciálnu náhradu. Všetko bolo pripravené. Ale nakoniec sme sa rozhodli predĺžiť toto okno a teraz to vyzerá veľmi zle.

Zmeny vo front office nečakajte, Gutekunst a Ball dostali počas leta nové zmluvy, rovnako aj LaFleur. Tam zmeny nebudú. A čo taký Rodgers? Tam je to dosť komplikované. Máme niekoľko možností:

 • AK UKONČÍ KARIÉRU – Ak by Rodgers skonči po tej sezóne, tak sa vzdá svojho práva na všetkých garantovaných $59.465M pre ďalší rok. Ak by sa toto udialo, tak zrejme dôjde k podpisu novej zmluvy, kde by sa option bonus (ktorý ma teraz zakompovaný v posledných dvoch rokoch) proste eliminoval a v plate by mu zostávalo $1.165M. To by znížilo jeho cap hit na $16,998,750 a na súpiske by sme ho mali až do 2. júna (procedurálny krok). Následne by sa umiestnil na list hráčov, ktorí ukončili kariéru. V tomto prípade by sme mali v roku 2023 cap hit na úrovni $15,833,570 a v roku 2024 na úrovni $24,480,000. Ak by sme sa to nespravili takto, ale hneď by sme ho umiestnili na list hráčov, ktorí ukončili kariéru, tak by sme mali cap hit v roku 2023 na úrovni $40,313,570, no v roku 2024 by nebol žiadny. Budúci rok sme prakticky bez jediného doláru v cap space, čiže práve prvá možnosť pripadá v úvahu.
 • AK BUDE VYMENENÝ – Ako som vám už vysvetľoval v mojich článkoch o salary cape, najlepšie načasovanie pre nás by bolo vymeniť ho do konca training campu. Cap hit sa odvíja od dátumu, kedy by bol vymenený. Ak bude vymenený pred 1. júnom, tak by sme mali v roku 2023 cap hit na úrovni $40,313,750. Ak bude vymenený po 1. júne, tak to bude v roku 2023 len $15,833,570 a v roku 2024 to bude $24,480,000. Ak by sme si uplatnil opciu na neho pred týmto tradom (posledné dva roky zmluvy), tak by sa toto číslo vyšplhalo takmer na $100 miliónov. Úprimne si neviem predstaviť, ktorý tím by sa teraz pre neho tradoval s týmto jeho masívnym kontraktom a tým, že nonstop hovorí o ukončení kariéry, plus k tomu očividne to nie je Rodgers spred roka v MVP forme.
 • AK BUDE CUTNUTÝ – Rodgers cutnutý nebude. Na základe toho, ako je postavená jeho zmluva, tak jeho budúci rok je plne garantovaný a v dead money by nám svietila cifra $99M. Ak by sme uplatnili opciu, tak by sme túto sumu mohli rozdeliť medzi roky 2023 a 2024, pričom v roku 2023 by to bolo cca $31M a v roku 2024 až $68.2M.

Milé syrové hlavy, počúval som podcasty všetkých Packers insiderov a reportérov, čítal som všetky články, ale nikto nemá ani len tušenia, že čo sa to vlastne u nás udialo. A keď vám niekto ide vyprávať, že to Adams, to LaFleur, to Murphy, to ten.. tak to rovno nepočúvajte. Proste celý tím je rozhádzaný a očividne niekto nevie prečo. Nie je možné ukázať prstom na niečo a povedať, že kvôli tomuto sme tam kde sme. Máme kopec otázok a sme zaseknutí v strede bez jasnej vidiny budúcností. Aktuálnu situáciu krásne opísal Aaron Nagler. Toto nie je ako 80-te roky, keď sme boli zlý tím. Vtedy to bola aspoň zábava pozerať sa na nás s Lynnom Dickeym ako quarterbackom. Teraz pohľad na našu hru doslova a do písmená bolí. Ani len náhodou by som teraz nechcel byť v koži GM Briana Gutekunsta a rozhodovať sa o tom, čo ďalej.

GO PACK GO!!!!!!!