Preseason nám štartuje!

Dostávame sa do bodu, kde nám už štartujú zápasy preseason! Tento rok budú naše prípravné zápasy proti nasledujúcim súperom:

  • @ Bengals – 12.8 o 01:00
  • vs Patriots – 20.8 o 02:00
  • vs Seahawks – 26.8 o 19:00

Nakoľko sa jedná o zápasy preseason, tak na ihrisku dokopy uvidíme 150-180 hráčov (každý tím má teraz súpisku na 90 hráčoch, prípadne 91 ako my kvôli extra international spotu). Nebude sa jednať o „reálny & skutočný futbal“. Neuvidíme žiadne pokročilejšie útočné, či defenzívne schémy. Bude sa jednať o vanillu. Preto nemá veľmi zmysel písať preview k jednotlivým zápasom, ale dáme si tento jeden článok, kde si zhrnieme všetko podstatné, nech viete čo a koho si v zápasoch všímať! Chalani budú bojovať o miesto vo finálnej súpiske a skutočne je pred nami niekoľko zaujímavých pozičných súbojov!

Hneď na úvod vymenujem hráčov, ktorí za mňa v preseason nemusia hrať a ani by podľa mňa nemali. Pomer risk/odmena za účasť v zápase preseason je pre nich veľmi nerovnomerný. Sú to nasledujúci hráči: LT David Bakhtiari, LG Elgton Jenkins, RB Aaron Jones, DT Kenny Clark, OLB Preston Smith, OLB Rashan Gary, ILB De´Vondre Campbell, CB Jaire Alexander a CB Rasul Douglas. Všetci ostatní by mali aspoň trošku zasiahnuť do zápasov preseason.

JORDAN LOVE A JEHO BACKUP

Každý jeden z nás sa teší na to, čo nám predvedie náš nový mladučký starting quarterback. Určite nečakajme, že bude hrať kopec snapov a to z nasledujúcich dôvodov. Už pred campom nám Matt LaFleur povedal, že musia byť rozumní s tým, koľko snapov celkovo Jordan odohrá počas trianing campu a zápasov preseason. To preto, že nechcú aby si preťažil hádzaciu ruku z nadmerného množstva nahádzaných lôpt. Kvôli tomu by musel vynechať nejaké tie dôležité snapy počas tréningov, ktoré vieme využiť na budovanie chémie v mladom útoku. Druhý dôvod je ten, že keď bude Jordan na ihrisku, tak s ním na ihrisku bude aj starting ofenzívna lajna a starting receivers, či tight ends. Čiže skutočne nechcete v zápasoch preseason riskovať zdravie svojich opôr. Vidím to tak, že v jednom dostane jednu štvrtinu, jeden polčas a jeden zápas možno jeden drive. Na viacej to skutočne nevidím.

Keď už Jordan bude na ihrisku, tak si všímajme nasledujúce veci. Začíname pri úplných základoch – dirigovanie si útoku, robenie si checkov pred snapom, práca nôh pri dropbacku, postavenie nôh pri odhode, celkový rytmus jeho dropbackov, prechádzanie si readov (skenovanie ihriska) po snape, cit a pohyb v pockete, cítenie pass rushu, povystúpenie z pocketu a scrambling, udržanie očí v downfielde pri improvizácii, presnosť hodov na krátku, strednú, či dlhú vzdialenosti, presnosť hodov za pohybu, hra v rytme a robenie správnych rozhodnutí. Doposiaľ nám v campe ukazoval, že technické veci má zmáknuté. Techniku nôh či odhodu ovláda výborne. Za deväť tréningov mal len 3 plays, ktoré smrdeli/sa skončili turnoverom a niekedy sa objavili nepresnosti pri dlhých prihrávkach. Robil správne rozhodnutia, ihrisko videl výborne, prechádzal si ready, držal oči v downfielde aj pri scramblingu, hral v rytme a keď musel tak šiel po svojich. Bol skutočne tým QB1, ktorý je dirigentom útoku od toho momentu ako prídete do huddlu a do momentu kým sa hra neskončí odpískaním. Toto všetko sme už videli v zápase proti Eagles minulý rok, ale teraz nám musí ukázať, že to dokáže zvládať konzistentne.

V jeho neprospech hrá to, že celkovo je náš útok veľmi, veľmi mladý a neskúsený. Musí si to tam všetko sadnúť, mladí WRs a TEs si musia sadnúť na jednu vlnu so svojim QB, musia sa naučiť playbook a musia vedieť ako v stotine sekundy počas zápasu reagovať na jednotlivé coverages od obrany. Bude to dlhý a zložitý proces, kde sa objaví kopec pôrodných bolestí a chýb, z ktorých sa budú chalani učiť. Určite to od prvého snapu nebude spanilá jazda, ale chceme vidieť od Jordana to, čo sme videli počas campu, či v zápase proti Eagles. Chceme vidieť to, že je to QB1. Nedorozumenia s hráčmi a podobne určite budú, niekedy to bude chyba Jordana, niekedy jeho receiverov. Ale pokiaľ sa z nich poučia a už ich nezopakujú, tak sme na tej správnej ceste. Jordan bude vo svete reflektorov. Každý zlý hod sa objaví v každej TV, na sociálnych sieťach.. všade. Rovnako to bude s jeho kvalitnými hodmi. Toto zo sebou prináša život po Brettovi Favrovi a Aaronovi Rodgersovi.

Vyzerá to tak, že Jordanov backup bude nováčik Sean Clifford a practice squad sa ujde pre Alexa McGougha. Clifford nám na tréningoch ukázal nejaké pekné momenty a som zvedavý, ako sa prenesú do reálneho zápasu. McGough je funny hráč, ktorý nám môže osviežiť nudné tretie a štvrté štvrtiny.


MLADÍ WIDE RECEIVERS

Bude zaujímavé sledovať našu mladú skupinu wide receivers. Christian Watson prežil úžasnú druhú polovicu svojej rookie sezóny, na ihrisku bude určite na niekoľko snapov s Jordanom a bude zaujímavé sledovať ich chémiu. Romeo Doubs mal skvelý začiatok minulej sezóny a preseason, ale potom sa aj vplyvom zranení trošku vytratil. Doposiaľ to vyzerá tak, že Jordan má práve s ním najlepšiu chémiu a že sa skutočne posunul. Samori Toure prežil skvelú preseason minulý rok, sezónu strávil učením sa v practice squade a teraz nám počas campu ukazuje, že je pripravený na väčšiu úlohu v našom útoku. Na neho sa veľmi teším. Nováčik Dontayvion Wicks bol počas prvej časti training campu zranený, ale už je oficiálne späť a okamžite sme mohli vidieť jeho skvelý route running a tréneri ho chvália za jeho ochotu učiť sa aj po nociach. Jayden Reed je ďalší nováčik, ktorý počas doterajšieho priebehu campu predvádza kvalitné výkony. Využívame ho na slote, do motions, či ako hráča na jet sweepy. Toto je naša TOP 5ka, ktorá ma za mňa miesto v 53ke isté.

Kto si vybojuje pozíciu prípadnej 6ky a miesto v practice squade? Je otázne, či si budeme do 53ky brať 5 alebo 6 receiverov. Ak však 6, tak kto bude tým šiestym? Zatiaľ to vyzerá tak, že o toto miesto sa bije dvojica Malik Heath a Bo Melton. Obidvaja počas campu predvádzajú kvalitné výkony a sú to totálne odlišný hráči. Malik je big body receiver, ktorý vyniká v contested catchoch, nie je to žiadny rýchlik, separáciu si získava vďaka route runningu a počas campu zahral nejakú big play hádam počas každého tréningu. Na druhú stranu Bo je tým typickým rýchlikom. 40 yardov zabehol za 4.34 sekundy a väčšinu času hráva na slote. Najviac plays zahráva na slantoch, rýchlych in/out breaking routach kde si dokáže získať separáciu od obrancov prostredníctvom svojej rýchlosti. Následne získava yardy po zachytení prihrávky, kde opäť využíva svoju rýchlosť. Určite v hre o 6ku je aj nováčik Grant DuBose, ktorý bol doposiaľ zranený, ale v poslednom tréningu bol oficiálne aktivovaný a trénoval. Bol tento rok draftovaný, čo môže hrať v jeho prospech, ale aktuálne je jednoznačne za vyššie spomenutou dvojkou a musí ich dobiehať.


TIGHT ENDS, FULL BACKS, RUNNING BACKS A S TÝM SPOJENÝ 12/21 PERSONNEL

Je možné, že niekto trénerov presvedčí aby využili extra miesto na súpiske a zobrali šesť receiverov, ale nie som si úplne istý, že to bude stačiť. Na základe toho, čo sme doposiaľ videli na tréningoch, tak extrémne veľa využívame 12 personnel (na ihrisku 1 RB, 2 TE a 2 WR) a tiež aj 21 personnel (na ihrisku 2 RB, 1 TE a 2 WR). Tight endi, full backs a running backs zohrávajú v našom útoku obrovskú úlohu. Preto si myslím, že radšej zoberieme o jedného viacej práve tu, že na pozícii wide receivera.

Začnem skupinou tight endov. Tu sa vo výbornom svetle ukazuje nováčik Luke Musgrave, ktorý vždy nájde spôsob ako sa uvoľniť a využíva k tomu svoje neskutočné pohybové a rýchlostné zbrane. Jeho kamoš z draft class Tucker Kraft sa rozbieha a odohral fantastickú Family Night. Tyler Davis sa ukazuje ako vynikajúci blokár a za mňa všetci traja majú 53ku už teraz istú. Veľmi sa na nich teším a som zvedavý, či potvrdia svoje výkony aj v preseason a bude sa útok točiť okolo nich tak ako na tréningoch. O practice squad zabojuje Austin Allen.

Následne tu máme fullbackov. Áno dámy a páni, do Green Bay sa nám vracajú full backs! Josiah Deguara je primárnym H-backom, ktorý hráva v backfielde, ale pri jeho zranení ho zaskočil fullback Henry Pearson a ten zanecháva naozaj skvelý dojem.

Kto bude trojkou a štvorkou na pozícii running backa? Aaron Jones a AJ Dillon majú 53ku istú, ale kto po nich? Aktuálne to vyzerá tak, že najväčší súboj o pozíciu trojky zvádzajú Patrick Taylor s Tylerom Goodsonom. Patrick je skúsenejší než Tyler. Vyniká pre svoje schopnosti v pass protection, či v blokovaní pre special team. Tyler je náš nový Tyler Ervin (švajčiarsky nožík), ktorý má za mňa oveľa väčší potenciál než Ervin. Využívame ho v backfielde, do motions, do jet sweepov, na slote, na outside, no proste hocijakým možným spôsobom a snažíme sa dostať loptu do jeho rúk, lebo je to vysoko explozívny hráč. Dajte mu loptu do rúk a dejú sa dobré veci. Sú to diametrálne odlišní hráči a som zvedaví, čo nám v preseason ukážu. Zabúdať nesmieme ani na draftovaného nováčika Lew Nicholsa, či nedraftovaného nováčika Emanuela Wilsona. Nichols mal počas campu niekoľko krásnych behov, ale má problém s rukami, kde často dropuje loptu a pre special team sme jeho prínos doposiaľ nevideli. Emanuel Wilson je príjemným prekvapením kempu a veľmi ľahko môže kvalitnými zápasmi v preseason vyzvať Nicholsa o mieste v practice squade. Nichols je aktuálne zranený, čo môže Wilson využiť vo svoj prospech. Na pozícii running backa nás čakajú skutočne zaujímavé súboje. Matt LaFleur nám oznámil, že každý jeden z týchto running backov (Taylor, Nichols, Goodson, Wilson) dostanú k dispozícii takmer jeden zápas. Nebude to tak, že jeden drive pôjde jeden, ďalší drive druhý a podobne. Každý jeden z nich dostane v jednom vybranom zápase poriadny počet snapov.

Veľmi som zvedavý na to, aké personnels budeme počas zápasov preseason preferovať a využívať. Môže nám to veľmi veľa napovedať ohľadom finálnej 53ky, že kam máme obracať svoje oči.


KTO ZÍSKA MIESTO V OL A KDE?

Naša ofenzívna lajna sa stáva veľkou záhadou a aktuálne vieme asi len to, že nič nevieme. Zatiaľ jediná istota je tá, že pokiaľ je koleno v poriadku a poslúcha, tak David Bakhtiari je našim starting ľavým tack. A ďalej to je záhada. Máme tu niekoľko súbojov, ktoré sa musia rozhodnúť v zápasoch preseason na tréningoch.

  • KTO BUDE STARTING A BACKUP CENTER? Josh Myers má k tomu asi aktuálne najbližšie, ale za 9 tréningov bol pri 5 fumbloch pri snape a aj coach LaFleur povedal, že musí byť konzistentnejší. V druhej OL hráva na pozícii centra Jake Hanson, ale teraz pri jeho zranení to je Cole Schneider. Podpísali sme Jamesa Empeyho, ktorý dokáže hrať ako guard a aj ako center. Dokonca sme už na centrovi v prvej OL skúšali aj Zacha Toma. Naozaj nevieme, kto bude náš starting center vo weeku 1, nie to ešte backup. Toto bude jeden obrovský súboj a ja osobne sa nezvdávam myšlienky, že to môže byť Elgton Jenkins. Ten tu už pred pár rokmi hral a hral skutočne výborne. Prečo si to myslím? Lebo Sean Rhyan predvádza na LG počas tréningov perfektné výkony a keď ich potvrdí aj počas presesaon, tak tu môže byť veľký rébus.
  • KTO BUDE STARTING RG? Aktuálne to vyzerá tak, že to bude Jon Runyan Jr. Ale v prvej OL sme už na tejto pozícii skúšali aj Royca Newmana a v druhej OL na pozícii guarda predvádza skvelé výkony Sean Rhyan.
  • KTO BUDE STARTING A BACKUP RT? Ako starting má k tomu najbližšie Zach Tom, avšak ak by sme boli nútení ho prehodiť na pozíciu centra, tak by to aktuálne vyzeralo na Yosha Nijmana. Obidvaja hrávajú na tejto pozícii počas tréningov a o túto pozíciu budú bojovať aj počas zápasov presesason. Inak aj Luke Tenuta sa výrazne hlási o slovo a keby ideme do sezóny s Tomom ako centrom, tak veľmi ľahko môže získať miesto na súpiske ako náhradný RT. Pred ním je tiež veľká preseason!
  • KTO BUDE BACKUP LT? Všetci vieme ako to je s Bakhtiarim. Keď je zdravý a k dispozícii, je to stále jeden z najlepších LT v lige. Ale môže sa zobudiť v sobotu ráno a zistí, že v nedeľu hrať nemôže. Čo potom? Kto ho nahradí? Aktuálne to vyzerá tak, že pozícia náhradného LT patrí Yoshovi Nijmanovi. Čo ak ale bude on starting RT, tak kto potom na LT? V druhej OL o pozíciu dvojky na LT súperia Rasheed Walker s Calebom Jonesom, pričom táto dvojka vzájomne bojuje o miesto v 53ke. Ako Walker, tak aj Jones majú za sebou doposiaľ kvalitný camp, ktorý musia potvrdiť v ostrých zápasoch. Kto z nich vyhrá tento pozičný súboj?
  • SPRAVIL SEAN RHYAN SKUTOČNE PORIADNY SKOK? Ako som už spomenul, tak náš minuloročný výber v treťom kole, guard Sean Rhyan predvádza kvalitné výkony. Osobné súboje 1v1 vyhráva s prehľadom a je stabilnou súčasťou druhej ofenzívnej lajny. Jeho rookie sezóna bola ďaleko za očakávaniami, ale stále len 22 ročný mladík sa dokázal z net otrepať a teraz trénerom robí príjemné problémy. Na neho sa teším azda najviac z celej OL.

Ako vidíte, tak v našej OL aktuálne nie je nič isté a čakajú nás perfektné pozičné súboje!


MLADÉ KANÓNY V DEFENZÍVNEJ LAJNE!

Kenny Clark bude obklopený mladíkmi, avšak vôbec to nemusí znieť tak zle ako sa môže zdať. Náš minuloročný výber v prvom kole, Devonte Wyatt, predvádza na tréningoch fenomenálne výkony a keby si odmyslím Jaira Alexandera s Rasulom Douglasom, tak by bol za mňa našim doposiaľ najlepším defenzívnym hráčom. TJ Slaton sa tiež ukazuje vo veľmi dobrom svetle a pravidelne zahráva plays v backfielde. Toto je naša top 3ka, ktorá hráva v prvej obrane a doručujú skutočne kvalitné výkony. Avšak asi najviac sa teším na dvojicu našich nováčikovKarl Brooks & Colby Wooden! Táto dvojka predvádza v druhej obrane skutočne skvelé výkony, na každom tréningu zahrávajú plays, hovorí sa o nich a to je len dobre! Pevne verím, že to prenesú aj do zápasov preseason a ak sa všetko potvrdí z tréningov, tak možno konečne budeme mať v Green Bay kvalitnú defenzívnu lajnu! Na tréningoch vyzerá oveľa rýchlejšie a výbušnejšie ako na to čo sme boli zvyknutí.


KTO ZÍSKA SNAPY V ROTÁCII NA OUTSIDE LINEBACKEROVI?

Rashan Gary a Preston Smith majú aktuálne neotrasiteľnú pozíciu a pozícii outside linebackera. Ale kto sa k ním pridá do rotácie? Aktuálne má najlepšie karty v rukách trio Lukas Van Ness, Justin Hollins a Kingsley Enagbare. Všetci traja sa pri absencii Rashana rotovali v prvej OL vedľa Prestona a dostávali k dispozícii cenné snapy. Van Ness je nováčik, Hollins skúsený veterán a Enagbare niekde medzi, keď minulý rok bol nováčik a už aj hrával v rotácii, a to pomerne kvalitne. Toto je aktuálne naša top 5ka a na pozícii 6ky je podľa mňa nedraftovaný nováčik Brenton Cox, ktorý bol na college dominantným linebackerom, avšak mal problémy s hlavou. Na neho som nesmierne zvedavý, že čo nám ukáže. Na pozícii pass rusherov máme skutočne veľký potenciál, verme, že sa naplni.


ZAUJÍMAVÍ INSIDE LINEBACKERS

De´Vondre Campbell a Quay Walker sú jasní starters, to je jasná vec. Ale za nimi to je zamotané. Aktuálne to vyzerá tak, že trojkou je Isaiah McDuffie, ktorý po ihrisku lieta a podľa reportov sa na neho pozerá naozaj dobre. Zároveň je platný pre special team. Ale kto bude štvorkou? Sú tam dve special team esá – Eric Wilson a Tariq Carpenter. Wilson je najmä hráčom special teamu, ale zo svojich predchádzajúcich pôsobísk má veľa skúseností aj z obrany. Carpenter sa na pozíciu ILB presunul z pozície safetyho. Na safetym bol veľkým safetym a teraz je atletickým linebackerom. Na Family Night si pripísal 2 interceptions a je základným stavebným kameňom special teamo. Nemám ani len šajnu koľko ich chceme brať do 53ky, ale do practice squadu bude veľmi zaujímavý nedraftovaný nováčik Jimmy Phillips. V live tackling drilloch v záveroch tréningov nám predviedol, akým skvelým a tvrdým tacklerom je, plus je skúseným hráčom v special teame z college. Perfetný hráč do special teamu na ktorého sa teším čo ukáže. Môžu priletieť nejaké riadne hity v záveroch zápasov!


CARRINGTON VALENTINE

Cornerback draftovaný v 7. kole a pomerne longshot do 53ky. Avšak po fenomenálnych výkonoch v minicampe, OTAs a prvých deviatich tréningoch je jeho miesto v 53ke veľmi veľmi blízko. Na poslednom tréningu dokonca dostal snapy v prvej obrane. Fyzický cornerback, ktorý si získal našu pozornosť. Jeden z hráčov, na ktorých sa teším počas preseason vôbec najviac! Alexander, Douglas, Stokes, Nixon a Valentine majú za mňa miesto isté. Všímajte si ho! Bude to stáť za to! Na chrbát mu dýcha Corey Ballentine, Kiondre Thomas a Shemar Jean-Charles.


SLOT CORNERBACK

Kto bude našim slot cornerbackom? Aktuálne to vyzerá na Keisean Nixona, ale v druhej obrane pravidelne na tejto pozícii hráva Innis Gaines, ktorý hráva často v special teame. Práve tohto hráča si všímajme. Je vedený ako safety, ale hráva ako nickel. Veľmi som na neho zvedavý. Len je škoda, že sa zranil a posledný tréning vynechal. Neviem ako veľmi to je vážne. Rozhodne má šancu na súpisku, ale musí byť na ihrisku a dokázať to.


KTO NA POZÍCII SAFETYHO?

Jedinou istotou na pozícii safetyho je to, že Darnell Savage je starting safety. Kto ale ďalej? To je veľká záhada, ktorú nám pomôžu rozlúštiť aj zápasy preseason. Zo začiatku campu hrával vedľa Savaga výhradne Rudy Ford, ale na posledných tréningoch sa tu ukázal čoraz častejšie Jonathan Owens a na niekoľko snapov aj Tarvarius Moore. V druhej obrane to je často Dallin Leavitt a v tretej nováčikovia Anthony Johnson s Bennym Sappom. Rudy Ford vyniká najmä proti behu, rovnako aj Jonathan Owens a Moore je rýchlonohým safetym. Za mňa sa tu môže udiať úplne všetko a keď aj dnes je taký Johnson pomerne nízko, tak na konci môže byť vysoko. A rovnako to platí opačne pre ostatných. Toto bude veľmi zaujímavé sledovať!


AKO BUDE KOPAŤ ANDERS CARLSON?

Tohtoročný training camp bol doposiaľ pre nášho nováčika na pozícii kickera poriadnou húsenkovou dráhou. Mali sme tréningy, kde trafil skoro všetko a ukázal svoju ohromnú nohu, kde by niektoré field goaly boli dobré aj zo 65 yardov. Potom ale boli tréningy, kde skoro nič netrafil. Sila v jeho nohe nie je otázna. Tá je ohromná. Ale jeho vyrovnanosť kopov je aktuálne veľmi rozhádzaná. Uvidíme, čo nám ukáže v zápasoch. Počas deviatich tréningov premenil len 30/43 field goalov (69.8%), ale počas posledných dvoch tréningov je 14/16 (87.5%), pričom dva missnuté field goals prišli po otrasnom snape, čo nebola jeho chyba, a druhý skončil na tyčke.


NEČAKANÝ SÚBOJ O POZÍCIU STARTING PUNTERA!

Pred traning campom nám toto moc nenapadlo a mysleli sme si, že to súboj nebude. Ale ako sa ukazuje, je to tu! 32-ročný veterán Pat O´Donnell má súpera a je ním Daniel Whelan. Whelan je rodákom z Írska, ktorý sa dostal do All-XFL tímu. V XFL mal priemer 45.6 yardov na punt, 11 puntov skončilo inside 20. Celú ligu viedol v hang time. Môže sa stať prvým hráčom narodeným v Írsku od roku 1985, ktorý by nastúpil v regular season. Pred ním to dokázal kicker Neil O´Donoghue. Počas kempu nám ukazuje svoju obrovskú nohu, kde sú jeko hang timy konzistentne dlhšie a rovnako aj punty, než pri O´Donnelovi. Pat je však skúsený punter, ktorý podáva konzistentné výkony, vie ako sa kope v decembri v snehu, zime a mraze, plus k tomu je kvalitným holderom pri field goaloch. Whelanovi nebude stačiť ho len prekopať, ale musí ukázať vyrovnanosť výkonov pri puntoch a rovnako aj ako holder. Packers na neho môžu staviť, lebo je to mladý hráč, ktorý má potenciál rásť. O´Donnell už nikde rásť nebude a keby ho prepustíme, ušetríme viacej ako $1M. Tento súboj bude tiež zaujímavé sledovať!


KICK & PUNT RETURNER

Všetci vieme, že v tíme máme All-Pro returnera Keisean Nixona. Avšak ten bude zo začiatku sezóny starting slot cornerbackom, kým sa nevráti Eric Stokes a možno aj potom. Počas tréningov je na kick, tak aj na punt returne. Ale ak bude hrať v starting defense, taksa môže jeho rozsah pôsobnosti stanoviť len na kick return a na punt returne to bude niekto iný. Aktuálne je za ním vždy nováčik Jayden Reed, ktorý tu vyzerá pomerne pohodlne. Som si istý, že Reed dostane šancu ako returner a som strašne zvedavý, čo tu ukáže. Plus sa na punt returne skúša aj Samori Toure. Táto dvojka dostane kopec priestoru.


GO PACK GO!!!!!