Ide sa atakovať stred ihriska prostredníctvom prehustenej „premávky“!

Máme tu ďalšie route kombinácie! Minule sme si ukázali základné 3-step koncepty a teraz ideme na Hi-Lo! Hi-Lo je koncept dvoj-úrovňového readu (vo vnútri čísel), ktorý sa zahráva zo stacku (hráči stoja blízko pri sebe), čo útoku dovoľuje prirodzene vytvoriť tzv. „pick“ situáciu proti rôznym schémam v man coverage. Toto je základný koncept West Coast útočného systému a teraz si prejdeme štyri kombinácie Hi-Lo, ktoré môžeme vidieť v útočných play-bookoch všade naprieč celou ligou. Ja mám tento koncept veľmi rád a kto sleduje zápasy Packers, tak mu budú tieto koncepty veľmi známe, nakoľko Matt LaFleur s Nathanielom Hackettom majú tieto koncepty zahrnuté v koncepcii svojho útoku.

Hi-Lo

Vždy keď uvidíte receiverov v stack looku (dvaja receivers blízko pri sebe), či už vplyvom počiatočného postavenia alebo motionu, tak by vám to malo naznačiť, že útok môže zahrať Hi-Lo koncept. Tu máme tento príklad zo zápasu Chiefs proti Cowboys, s tight endom a slot receiverom. V Hi-Lo tight end (č.3) beží stredne dlhú dig routu (môže prejsť do seamu), pričom slot receiver (č.2) prichádza z underneath na drive route (shallow crosser). Toto ponúka quarterbackovi Alexovi Smithovi dvoj-úrovňový read vo vnútri čísel (dig, drive) a slot receiver môže využiť uvoľnenie tight enda (vertikálne) k picku proti man coverage.


Hi-Lo crossers

V tejto Hi-Lo kombinácii sa pridáva pojem „crossers“ a to kvôli dvom drive routam, ktoré prechádzajú stredom ihriska. Na tomto obrázku majú Browns stack na closed side formácie. Avšak Josh Gordon je v reduced splite na open side. Vďaka tomuto sa obidvaja receiveri na slote a Gordon môžu dostať do underneathu. Hi-Lo crossers sú excelentnou kombináciou proti man coverage, nakoľko to obrancov prinúti naháňať svojho hráča krížom cez ihrisko, čo je prehustený priestor a na základe toho je ich presun pomalší. Toto dáva receiverom výhodu a možnosť zachytiť prihrávku.


Hi-Lo Triple-in Flood

Toto je West Coast klasika a napríklad v playbooku Andyho Reada je táto hra veľmi často využívaná a to už od začiatku nového milénia. Tu vidíme hneď tri inside breaking routy, pričom running back pracuje na closed side formácie, čo dá útoku „four strong“ look (4 receivers na jednej strane formácie). Táto kombinácia sa zahráva z bunch postavenia (traja hráči stoja blízko zeba), tight end je na dig route a wide receiver č.1 okupuje underneath na drive route. Avšak v tomto príklade Chiefs poslali receivera do motionu aby zabehol ange route (triple-in – tri routy smerom do vnútra ihriska) a running back je na swing route, to má za následok prehustenie jednej strany formácie. Prečo je tu vlastne aj tá angle route plus swing out z backfieldu? Táto kombinácia spárovaná s Hi-Lo roztiahne obranu do šírky (práve vďaka swingu) a rovnako vytvorí priestor v inside (angle). Toto funguje proti zone, či man coverage a obrane to sťažuje život najmä vtedy, keď je hlboko vo vlastnej red zone.


Hi-Lo Mesh (wheel)

Mesh je jeden z mojich najobľúbenejších konceptov a keď sa zahrá tak ako sa zahrať má, tak je to fakt paráda. Je to opäť starý West-Coast koncept, ktorý sa používa na porazenie man-coverage. Srdce meshu je v dvoch drive routach, ktoré smerujú k sebe z obidvoch strán ihriska. Proti man coverage tieto routy fungujú ako „prirodzená prekážka“ pre obranu. Ak sú zabehnuté dostatočne blízko seba, tak obrancovia riskujú to, že sa zrazia, takže aspoň jeden obranca musí brať dlhšiu cestu vrchom, alebo sa prebojovať spodkom. Ak ide vrchom, wide receiver je otvorený pod coverage. Ak sa obranca rozhodne predierať spodkom, tak sa k wide receiverovi dostáva vtedy, keď naberá na rýchlosti stredom ihriska. V obidvoch prípadoch je idea rovnaká – receiver je voľný pre jednoduché skompletovanie a má priestor na beh po zachytení prihrávky. Isto si teraz hovoríte, že ale to je definícia crossers. Avšak tu máme bunch na closed side formácie, aby zabehli Hi-Lo crossers. To v strede ihriska vytvorí spomínanú melu a prinúti linebackera, aby sa predieral cez tento prehustený stred k running backovi, ktorého má pokrývať na wheel route. A presne toto všetko do seba zaklapne tak, aby sa running back dokázal uvoľniť na hlbokú loptu, pričom linebacker je už dávno za ním a snaží sa ho len dobiehať.


MATT LAFLEUR

Ako som vám už spomínal vyššie, tak tieto koncepty veľmi rád využíva práve náš head coach Matt LaFleur. Takto dokázal pre svoj útok nadizjanovať jednoduché skompletované prihrávky, ktoré ponúkajú miesto na získavanie yardov po zachytení prihrávky. Je to skutočne jednoduchý koncept, avšak LaFleur ho dokáže zahrávať na rôzne spôsoby. Využíva ho na to, aby dostal running backa do flatu, odhalil matchup proti linebackerov, či prinútil obranu ku zložitej komunikácii, kde sa musia za pochodu dohadovať, že kto si preberie akého hráča. LaFleur toto dokázal robiť z rôznych formácií a to najmä kvôli tomu, aby jeho útok nebol ľahko predvídateľný. Takto dokázal dostávať loptu do priestoru a do rúk svojich najnebezpečnejších hráčov.

Image for post
;

Tu máme príklad, kde sa mesh zahráva pre Davante Adamsa. Pri každom play-calle tohto konceptu je tu hráč, ktorý ide do under priestoru a jeden do over priestoru. Pri tejto play vidíme Davante Adamsa bež pod (under) Allenom Lazardom. Lazard ide over a stará sa o to, aby bol prirodzenou prekážkou pre obrancu, ktorý si má v man coverage pokrývať Davante Adamsa. Lazard svojim pohybom doslova chce to, aby obranca musel bežať okolo neho smerom ponad a tým ho pošle do priestoru, kde je kopec tiel a takto sa vytvorí prirodzená separácia pre Adamsa v underneath priestore. Keby tu na neho Rodgers hodí loptu, tak je to jednoduchý prvý down a Adams by mohol ešte získať kopec yardov po zachytení prihrávky. Rodgers si však vybral matchup na outside na fade route. Keď callujete mesh, tak máte takmer garantované to, že budete tam mať nejaký súboj 1vs1. Za mňa osobne to bol z Rodgersovej strany zlý read.

Image for post

Matt LaFluer však veľmi dobre vedel, že na tejto play bol Adams úplne voľný a tak sa k tejto play vrátil hneď v ďalšom drive. Zacalloval úplne rovnaký mesh koncept a to ešte aj z rovnakej formácie. Prakticky sa jedná o rovnaký down a rovnakú vzdialenosť, kde obrana Vikings posiela ten double A blitz. Tu už Rodgers vedel kam treba ísť s loptou a je z toho krásny zisk na druhom downe.

Image for post
Image for post

Tu máme situáciu, kde sme 5 yardov od end zóny a opäť čelíme man coverage. Packers hrajú mesh z 12 personnelu s 2 TEs na ihrisku. V tomto prípade safety Harrison Smith mesh rozoznal a dokázal si Adamsa prebrať. Avšak Packers chcú v tomto prípade dostať loptu do rúk running backa. To je niečo, čo sme v predchádzajúcich dvoch plays v tomto zápase nespravili. Základné routy sú rovnaká, avšak Robert Tonyana tu spravil chybu, ktorá túto play zmarila. Normálne by bežal cross sit, aby robil priestor pre Davante Adamsa, ale keď sa running back uvoľňuje do jeho strany, tak tu musí robiť prekážku pre obrancu, ktorý má running backa. Pri tejto play sa mal dostať pred Erica Kendricksa a odstaviť ho vďaka cross situ, vďaka čomu by mal Jones vo flate dostatok priestoru. Namiesto toho beží jednoduché vnútorné uvoľnenie, ktorým neodstavil ako Kendricksa, tak ani Smitha. Tu bola jednoznačne chyba v jeho podaní a v nepochopení princípu tohto konceptu.

Image for post

Tu máme záznam tejto takmer identickej play z iného zápasu a všimnite si prácu Tyler Ervina ako perfektne odstavil obrancu, ktorý je zodpovedný za running backa. Smeruje priamo ponad linebackera, ktorý smeruje k Jonesovi a tým dal svojmu spoluhráčovi dostatok času a priestoru. Keby toto spravil Tonyan v príklade vyššie, tak je to touchdown.

Image for post
Image for post

MASH NA JONESA

Tu máme zápas s Liones a opäť hráme mash, avšak tentoraz z empty formácie, kde je cieľ jasný – dostať loptu do rúk Aarona Jonesa, ktorý je v matchupe proti linebackerovi. To je ten matchup, ktorý ako ofenzívny koordinátor chcete vidieť. V tomto príklade perfektne pracuje ako prirodzená prekážka MVS, vďaka čomu obranca na Jonesa nestíha, je to jednoduchý prvý down a ešte oveľa viacej.

Image for post

LaFleur mal tento koncept veľmi rád na goal-line a tu máme opäť rovnaký goal-line koncept, ktorý sme videli skorej, kde Tonyan nedokázal „odstaviť“ linebackera. Zvyčajne keď vidíte takéto tesné splity v bunch formácii s running backom na rovnakej strane, tak to ako obrana prehustíte. To znamená, že obranca, ktorý stojí blízko line of scrimmage si berie prvého hráča, corner si preberie druhého hráča a potom dvaja ILBs si postupne preberú prvú in-breaking a druhú in-breaking routu. Týmto spôsobom si nemusíte hľadať cestu cez tieto „živé prekážky“ (označuje sa to rub concept – tá prekážka, ktorú vytvára útočník pre obrancu) keď ste v man coverage. Ale Lions sa rozhodli zostať vo svojej prirodzenej man coverage a svoj pôvodný play-call neupravili. Kvôli tomu dvaja ILBs do seba narazili, Lazard spravil dobrú v prácu ako návnada rýchleho screenu, čím prinútil linebackera bežať ponad hráča a Davante Adams beží corner route, ktorá prinúti obrancu stiahnuť sa viacej ku nemu v hĺbke ihriska. Vďaka týmto udalostiam je Aaron Jones vo vlate úplne voľný a v pokoji si dobehol do end zóny.

Image for post

Toto boli všetko príklady meshu proti man coverage. Tu máme aj jeden proti zone coverage. Corner si tu preberá hocijakú deep routu, obranca v press je zodpovedný za prvú routu do outsidu a vnútorný (inside) obranca si preberie prvú in-breaking routu. V backside majú Lions tzv. „lock call“, čo znamená, že sú v man coverage s linebackerom na Jonesovi a cornerback (Okudah) je na MVS. Keď sa pozeráme na túto play, tak vidíme obrancov ako sa presúvajú vo svojich zónach. Obrancovia si preberajú routy stredom ihriska a to vytvorí priestor v strede ihriska pre Roberta Tonyana. Zároveň linebacker si nedokáže prebrať Allena Lazarda na drag route. Rodgers si vyberá práve Lazarda a ten získava prvý down a ešte niekoľko yardov naviac.

Image for post

Na koniec LaFleurovej hitparády tohto konceptu tu máme jeho pokus o „nafejkovanie“ meshu. Packers naznačujú mesh tým, že Jamaal Williams a Tyler Ervin bežia niečo, čo zo začiatku vyzerá ako crosser, zatiaľčo Davante Adams beží sit route. Toto je typická štruktúra meshu. Avšak Williams a Ervin vo svojej route zabrzdia a robí sa cut do outsidu v strede ihriska. Vyzerá to tak, že Packers sa snažili nachytať obrancov Lions ako si preberajú receiverov v bode meshu, než aby sa ich držali aj naďalej. To sa v tomto prípade nestalo, ale ukazuje nám to fakt, ako Matt LaFleur pristupuje k svojmu útoku.

Image for post

Tento fake už Packers pod LaFleurom niekoľkokrát zahrali a každému napadne divízne kolo proti Seahawks. Vo svojom prvom drive zabehli fake rub route s Davante Adamsom a Geronimom Allisonom. Seahawks očakávali rub, predávali si wide receiverov a Adams zostal úplne voľný = touchdown.

Mesh je skutočne jednoduchý koncept, ktorý sa veľmi ťažko bráni. Ako sme si ukázali, tak LaFleur tento koncept miluje asi rovnako ako ja a využíva rôzne variácie tohto konceptu. Mení formácie, hráčov na ktorých lopta smeruje a ktorých obrancov atakuje. Keď Packers zahrávali mesh, tak to bolo pre obrany súpera smrteľné a aj tento koncept sa pričinil k tomu, že ich útok v poslednej sezóne dominoval a štatistiky bol najlepším v celej lige.