Aaron Jones je špeciálny hráč a človek. Opäť to dokázal a vďaka tomu zostáva v Green Bay.

V marci roku 2021 sa Aaron Jones dohodol s tímom svojho života na novom kontrakte. Jednalo sa o 4-ročný kontrakt vo výške $48M a podpisovým bonusom $13M. Drew Rosenhaus, agent Aarona Jonesa, po oznámení novej zmluvy prehlásil, že vo free agency očakávali väčšie ponuky, ale Aaron chcel zostať v Green Bay a tak sa s Packers dohodli. Keď sa pozrieme na štruktúru tohto kontraktu, tak uvidíme jedno. Bol to team friendly kontrakt. Jednalo sa prakticky o 2-ročný kontrakt v hodnote $20M, pričom v prvej sezóne bol jeho cap hit len smiešnych $4,475,000. V druhej sezóne to bolo niekde len na $9M, avšak vo februári roku 2022 sme premenili jeho roster bonus a základný plat vo výške $3.815M do podpisového bonusu, čím sme si v salary cape uvoľnili $3.08M pre potrebné úkony v tej danej sezóne.

Ako som spomínal, v skutočnosti sa jednalo o dvojročný kontrakt v priemere cca $10M na jeden rok. Po sezóne 2022 jeho cap hit drasticky rástol a pre rok 2023 to malo byť $19.25M a v roku 2024 $15.25M. Packers tu mali možnosť outu a preto hovoríme, že to bol v skutočnosti dvojročný kontrakt. Toto spomínam vždy. Nikdy sa nemôžete pozerať na celkovú dĺžku kontraktu a jeho maximálnu výšku, ktorú agent nahlási reportérom, aby sa mohli pochváliť. Treba ísť do detailov a tam veľakrát zistíme, že mnohé rekordné kontrakty čo sa týka celkovej výšky (kontrakt Davante Adamsa) sú v skutočnosti oveľa nižšie, než sa na prvý pohľad zdá. Tým, že sme jeho kontrakt v roku 2022 ešte prerábali a peniaze presúvali na neskôr, tak bolo nad slnko jasné, že za tejto konštelácie u nás ďalej nezostane. Buď sa bude musieť kontrakt prerobiť, alebo bude prepustený.

V roku 2023 si mal Aaron Jones prísť na $16M v cash, čo malo byť najvyššie číslo v lige spomedzi running backov. Na druhom mieste bol Christian McCaffrey s $12M v cash. Bolo jasné, že sa bude musieť niečo udiať. Aaron Jones je srdcom a dušou Packerom a to sa znova raz potvrdilo. Chcel zostať v Green Bay a tak to spoločne znova dali nejako dokopy, tu sú hlavné body, ktoré sa udiali:

  • Aaron súhlasil, že svoj plat v roku 2023 oreže o $5M, aby mohol zostať v Green Bay. Teda jeho plat sa zo $16M zmenšil na $11M.
  • K tomu sme jeho roster bonus vo výške $7M premenili do podpisového bonusu, vďaka čomu môže byť toto číslo prorated do zvyšných rokov kontraktu.
  • Ku kontraktu sa pridali 3 void years až do roku 2027, čím sme mohli jeho nových $8.52M z podpisového bonusu (roster bonus a premena základného platu) rozložiť na dĺžku piatich rokov. Takže Jones síce dostane tieto peniaze do svojho vrecka okamžite, no voči nášmu capu to bude v roku 2023 len $1.7M ($8.52M deleno päť rokov)

Ak stále nechápete, o čom tu meliem, tak tu sú dva odkazy na moje staršie články, kde vysvetľujem všetky základné pojmy okolo salary capu a k tomu aj problematiku tzv. void years:

Týmto krokom sa nám podarilo ušetriť presne $11.816M pre tento rok voči salary capu. Pôvodne nás mal tento rok stáť voči capu presne $20.013M. Po tejto reštrukturalizácii to je len $8.197M. Avšak toto je len pre tento jeden rok. Na rok 2024 to bude mať nemalý vplyv. Jeho cap hit v roku 2024 porastie na $17.7M a keď v roku 2025 nastane void, tak zanechá $6.6M v dead cape. Keď si to všetko dáme dokopy, tak je to v podstate 2-ročný kontrakt vo výške $32.5M, pričom cap sa rozdelí na tri roky. Celkovo Jonesovi v najbližších dvoch rokoch vyplatíme $23M.


Do tejto offseason sme vstupovali s tým, že sme boli cca $16.5M nad platovým stropom a museli sme s našimi salary capom niečo robiť. Začali sme s Aaronom Jonesom a v podstate sme ušetrili cca $12M voči capu v roku 2023. Jeden krok a podstatná časť je odkrojená. Pomohlo to nášmu capu, ale taktiež si nechávame v tíme špeciálneho hráča a človeka. V roku 2022 sa Jonesovi podarilo nabehať cez 1,100 yardov len na 213 behoch, k tomu zachytil 5 touchdownových prihrávok a zaznamenal kariérne maximum v počte nachytaných prihrávok (59). Spôsobil 63 missnutých tacklov, vytvoril 31 behov pre 10 a viacej yardov a opäť raz patril medzi najefektívnejších running backov v lige. Mal priemer 5.3 yardov na jeden beh a bola to jeho štvrtá sezóna zo šiestich, v ktorej dosiahol na priemer plus 5.0 yardov na jeden beh. V mojom poslednom článku som spomínal jeden graf a tak si ho len tak z úcty k Aaronovi dajme ešte raz. Veľkoleposť treba oceniť.

Tento graf ukazuje to, aké EPA a Rushing yards over expected per rush majú jednotliví running backs. EPA je metrika, ktorá meria hodnotu hráča v tom, akú pridanú hodnotu dokáže mať hráč na jednu play v tom, že jeho tím skóruje. Od roku 2008 je v tejto štatistike na tom lepšie len Jamaal Charles. Rushing yards over expected je metrika, ktorá meria yardy, ktoré dokáže running back vyprodukovať naviac s ohľadom na to, koľko yardov mal podľa očakávania získať priemerný running back v rovnakej situácii. V tejto metrike je od roku 2008 lepší len Nick Chubb. Aaron Jones bol k tomu podľa EPA na jeden behový pokus a behovej známky PFF (súčasne brané do úvahy) najlepším running backom sezóny 2022.

Zároveň v histórii NFL sa doposiaľ ocitli len dvaja running backs, ktorí zaznamenali +40 nabehaných tuchdownov, pričom si udržali priemer +5.0 yardov počas svojich prvých šiestich sezón v NFL. Je to Jim Brown (1957-62) a Aaron Jones (2017-2022).

O tom, že je Aaron Jones špeciálny hráč už vieme, ale on je aj špeciálnym človekom. Za posledné dve sezóny bol našim nominantom na ocenenie Walter Payton NFL Man of the Year a taktiež aj na ocenenie Art Rooney Sportsmanship. Ako na ihrisku, tak aj mimo neho ide príkladom a je vysoko rešpektovaným naprieč celou ligou. Takto nám v tíme zostáva líder a spoluhráč, ktorý má na šatňu obrovský vplyv.

Plus k tomu dostal príležitosť naháňať rekordy Green Bay Packers. Je to long-shot, ale človek nikdy nevie.

  • Do sezóny 2023 vstupuje s počtom 5,284 nabehaných yardov, čo je historicky 3. miesto. Pred ním je Ahman Green (8,322) a Jim Taylor (8,207).
  • Celkovo sa mu doposiaľ podarilo nabehať 43 touchdownov, čo je historicky 4. miesto. Pred ním je len Jim Taylor (81), Ahman Green (54) a Paul Hornung (50).
  • Celkovo skóroval 60 touchdownov, čo ho radí na 9. miesto. Pred ním je Donald Driver & Paul Hornung (62), Sterling Sharpe (66), Ahman Green (68), Jordy Nelson (69), Davante Adams (73), Jim Taylor (91) a Don Hutson (105).

GO PACK GO!!!