Čo bolo v sezóne 2022 pozitívne?

V predchádzajúcom článku sme si ukázali hlavné problémy, ktoré so sebou sezóna 2022 priniesla. Vyskytlo sa však aj niečo, čo bolo skutočne pozitívne. Z čoho si môžeme odniesť pozitívne myslenie a čo nám môže dodávať nádej do budúcich rokov.

KR KEISEAN NIXON

Druhý rok po sebe sa generálnemu manažérovi Brianovi Gutekunstovi podarilo nájsť na ulici nechceného hráča, ktorý sa po sezóne dostal do first-teamu All-Pro. Minulý rok to bol inside linebacker De´vondre Campbell a tento rok to bol náš slot corner a hlavne kick returner Keisean Nixon. Nie len že tento bývalý hráč Raiders dokázal naskočiť do šiestich zápasov ako náš primárny slot cornerback, no on dokázal niečo, čo sme v Green Bay nevideli už pekne dlho. Tímy sa začali báť nášho kick returnera. Počas posledných dvoch mesiacov nám predvádzal niečo, na čo sme ako fanúšikovia Packers neboli zvyknutí a patrične sme si to užívali. Za posledné dva mesiace sezóny dokázal na ihrisku obdivuhodné veci a tým si vyslúžil účasť v prvom tíme All-Pro. Len tak rýchlo si pripomeňme jeho štatistiky:

 • Počet získaných yardov na kick return yardoch – 1,009 (1. miesto v NFL)
 • Počet touchdownov na kick returne – 1 (delené 2. miesto v NFL – v poslednom weeku sa na 1. miesto dostal Nyheim Hines, keď skóroval 2 TDs proti Patriots)
 • Priemer na kick returne – 28.8 yardov (2. miesto v NFL, ale z TOP 5 má najviac kick returnov – 35. Na prvom mieste je Flowers s priemerom 31.1 yardov na 23 pokusoch)
 • Priemer na punt returne – 12.7 yardov (1. miesto v NFL, ale mal len 11 punt returnov)
 • Počet +50 yardových kick returnov – 5 (1. miesto v NFL)

WR CHRISTIAN WATSON

Nováčik, ktorého druhá polovica sezóny bola ohromujúca. Tento 23-ročný chalan tu dokázal na 35 dotykoch s loptou nazbierať 8 touchdownov, tri 100 receiving yardové zápasy a celkovo 584 yardov. Medzi weekom 10 a 18 mal priemer 10.6 získaných yardov na jeden target a 2.58 získaných yardov na odbehnutú routu, čo sú elitné čísla na pozícii wide receivera. Jeho priemer získaných na odbehnutú routu bol 11. najlepší v celej NFL a bol tu pred hráčmi ako Travis Kelce, Keenan Allen, Ja´Marr Chase, Terry McLaurin, DK Metcalf, či D.J. Moore.

Dajme si tu zopár zaujímavostí k jeho menu:

 • Christian Watson vyrovnal NFL rekord Randyho Mossa z roku 1998 v počte skórovaných touchdownov v rozmedzí 4 zápasov nováčikom na pozícii wide receivera (8).
 • Christian Watson sa stal len 7. nováčikom od roku 1970, ktorý skóroval 5 zachytených touchdownov v rozmedzí 2 zápasov: Randy Moss (1998), Calvin Ridley (2018), Odell Beckham Jr. (2014), Eric Green (1990), Isac Curtis (1973), Raymond Chester (1970) a Christian Watson (2022)
 • V histórii Green Bay Packers sú len traja nováčikovia na pozícii wide receivera, ktorí skórovali touchdown v troch zápasoch po sebe: Don Hutson (1935), Billy Howton (1952) a Christian Watson (2022)
 • Zoznam wide receiverov Packers, ktorí vo svojej rookie sezóne skórovali 6+ zachytených touchdownov: Billy Howton (13, 1952), Max McGee (9, 1954), Christian Watson (7, 2022), James Lofton (6, 1978) a Don Hutson (6, 1935)
 • V zápase proti Eagles dosiahol Christian na svojom 63-yardovom touchdowne rýchlosť 20.97 mph. Po tomto zápase mal na svojom konte 12 plays z line of scrimmage, kde dosiahol rýchlosť +20 mph a len Tyreek Hill ich mal v tomto momente viacej (18). Pýtate sa na počet snapov? Hill (491) vs Watson (224)

Teraz nechcem znieť zaujato, ale v druhej polovici sezóny som nevidel cornerbacka, ktorý by s ním dokázal udržať krok na každej jednej route. Jeho kombinácia veľkosti, extrémnej rýchlosti, výbušnosti a celkovej atletickosti je nevídaná. Jeho vstup do NFL a hlavne rast narušili početné zranenia. Musel vynechať takmer celý training camp, potom bojoval so zraneniami hamstringu, či otrasom mozgu. Odohral 507 ofenzívnych snapov, čo je len 46% ofenzívnych snapov. Taký Lazard mal o 350 snapov viacej. Zdravého Christiana sme mohli vidieť od weeku 10. Musel sa vysporiadať s tým, že hneď prvá play sezóny mala byť jeho 75-yardový touchdown, kde vykúpal Patricka Petersona, no predviedol škaredý drop. Zápas proti Cowboys začal pre neho veľmi, ale že veľmi zle. Dropol dve lopty za sebou a my sme už začínali silno pochybovať. Ale Christian nám ukázal, že v hlave to má nastavené dobre, dokázal sa od toho odosobniť a ešte v tomto zápase skórovať tri touchdowny. Od tohto momentu sa z neho stala mašina, ktorú dokázali zastaviť jedine prehodené, resp. podhodené lopty Aarona Rodgersa, fauly cornerbackov, či jeho nováčikovské chyby.

Nemôžem zabudnúť na jeho prínos v blokovaní a odvádzaní čiernej práce. Christian sa toho vôbec nebál, dokázal využívať svoje fyzické prednosti a v blokovaní bol kľúčovou postavou pre našu behovú hru pri outside zone behoch. Veľa ľudí ho prirovnáva k nášmu bývalému receiverovi Marquezovi Valdes-Scantlingovi. Ja tu však vidím obrovský rozdiel v tom, že Christian nie je len tým rýchlikom. Jeho zmeny smeru pohybu sú na úplne inej úrovni než u MVS, je výbušnejší, má lepší pohyb v priestore – v jednoduchosti povedané jeho pohybové vlastnosti sú na úplne inej úrovni než pri MVS.

V pred-draftovom procese sa o ňom veľa hovorilo, že vie behať iba go routy a nič iné. Avšak potvrdilo sa to, čo tvrdili niektorí skauti a čo nám neskôr povedal aj sám Christian počas sezóny. To, že ste niečo na college nerobili tak to neznamená, že to nedokážete. Christian nám povedal, že na NDSU tím od neho potreboval len toto a vďaka tomu vyhrávali. Prečo teda robiť niečo iné? To však neznamená, že nič iné okrem toho nedokáže. Tu nižšie máme náčrt jeho odbehnutých routes v jednom zápase – toto ukazuje jeho všestrannosť. Zároveň tu máme tabuľku, ktorá porovnáva rookie sezónu v podaní Christiana Watsona a Davante Adamsa:

Musím spomenúť aj to, že keď hral na slote, tak bol veľmi efektívny. Odohral tu jednu tretinu svojich snapov a videl tu 22 targetov. Jeho čísla tu boli 16 zachytených prihrávok, 12.9 yardov na jeden catch a 3 touchdowny. Celkovo bol na 15. mieste spomedzi všetkých receiverov, ktorí mali aspoň 18 slot targetov, v priemerných získaných yardoch na jednu odbehnutú routu. To ukazuje jeho vysokú efektivitu.

Zapracovať musí na svojich rukách a mal by sa naplno naučiť využívať svoje fyzické predispozície pri contested catchoch. V tejto oblasti by som si predstavoval od neho dominantnejšie výkony. Čo sa týka tých dropov, tak po škaredom drope v zápase proti Minnesote a zlému štartu do zápasu s Cowboys sa to všetko pomerne ustálilo. V posledných siedmich zápasoch mal len 2 dropy, pričom v posledných piatich zápasoch ani jeden.


OLB RASHAN GARY

Kým sa vo weeku 9 nezranil na celú sezónu (ACL), tak nás bavil futbalom. Hral na All-Pro úrovni a o tom svedčí fakt, že vo všetkých deviatich zápasoch mal na svojom konte aspoň 3 tlaky na quarterbacka. Skutočne bol jeden z najviac disruptívnych pass rusherov v celej lige. K tomu mu pri mene svietilo 25 stopiek a bol na najlepšej ceste doslova rozdrviť svoje kariérne maximum (28). Keď sa pozrieme na metriku pass rush produktivity podľa PFF, tak na konci regular season bol na treťom mieste spomedzi všetkých edge rusherov a na deviatom mieste vo win rate. Obe štatistiky merajú efektivitu pass rushera. Keď sa zranil, tak bolo jasne vidieť, ako je ohromne platným hráčom pre našu obranu a bez neho to je o niekoľko level nižšie. Čo mu môžeme vytknúť je to, že niekedy si proti behu nedokáže postrážiť edge ako má. Rashan si aj napriek zraneniu vyslúžil novú zmluvu, ktorá musí prísť.


ZDRAVÁ OFENZÍVNA LAJNA

Keď sa naša ofenzívna lajna konečne dokázala dostať do svojho najlepšieho zloženia a bola kompletne zdravá, tak patrila medzi tie najlepšie ofenzívne lajny v lige. Avšak škoda, že sa dala dokopy až vo weeku 10. V rozmedzí weekov 10-17 musel Rodgers čeliť tretiemu najmenšiu pomeru tlakov v celej lige. Plus k tomu v behovej hre Aaron Jones a AJ Dillon zaznamenali priemer takmer 5 yardov na jeden beh.

Ľavý tackle David Bakhtiari nemohol naskočiť do sezóny od samotného začiatku. Svoje ACLko si pretrhol presne na konci roku 2020 pred playoff a prakticky až do druhej polovice sezóny 2022 nebol schopný byť k dispozícii na každý jeden snap a určite si pamätáme na to, ako v piatok bol oukej, v sobotu sa zobudil, že koleno je na tom zle a v nedeľu nemohol hrať. Toto nášmu útoku ani náhodou nepomáhalo a vyzeralo to s ním zle. Avšak keď sa už vrátil do fyzickej pohody, tak opäť raz na ihrisku dominoval ako za svojich najlepších rokov. Opäť raz vyzeral ako elitný ľavý tackle, a to najmä v pass protection. Celkovo odohral v tejto sezóne 11 zápasov, v ktorých pustil len 10 tlakov na svojho quarterbacka, vrátane žiadneho sacku (339 pass-blocking snapov). David bol len jedným z dvoch ofenzívnych linemanov v tejto sezóne, ktorí nepustilli ani jeden hit, či sack na svojho quarterbacka. Vidíme, že aj po takýchto veľkých problémoch aké mal, stále dokázal udržať svoj vysoký štandard. Ak mu bude slúžiť zdravie, tak má pred sebou ešte niekoľko rokov elitnej hry na pozícii ľavého tackla.

Elgton Jenkins sa tiež vracal po ACLku a do sezóny naskočil na pozícii pravého tackla. Tu mu tu však ani náhodou nešlo podľa predstáv, následne sa vrátil na svoju typickú pozíciu ľavého guarda a jeho výkony vystrelili razantne smerom nahor. To jednoznačne potvrdzuje štatistika, že v posledných siedmich zápasoch v sezóne pustil len jeden jediný tlak na quarterbacka (ten prišiel v poslednom zápase proti Lions). Bol to starý dobrý Elgton.

Nováčik Zach Tom vyzeral ako hráč, ktorý rozhodne nie je nováčikom draftovaným v štvrtom kole. Keď Bakhtiari nemohol hrať, tak hral skvelý futbal na ľavom tacklovi. Keď musel nahradiť Nijmana na pravom tacklovi, tak hral skvelý futbal. Naozaj len ťažko sa mi opisuje, ako tento nováčik hral dobre. PFF ho ohodnotili ako celkovo 6. najlepšieho ofenzívneho tackla draft class z roku 2022, pričom bol na 1. mieste v pass blockingu. Hral na každej jednej pozícii v OL okrem centra (avšak aj na tejto pozícii sme ho skúšali počas training campu). Je to všestranný chalan a teším sa na jeho herný rast.

Yosh Nijman hral na pravom tacklovi a sezónu zakončil na 1. mieste spomedzi OTs v run-block win rate a na 7. mieste spomedzi OTs v pass-block win rate podľa ESPN.

Jon Runyan hral väčšinu sezóny kvalitný futbal na pozícii pravého guarda, ale niektoré zápasy mu vôbec nevyšli. Spomeniem napríklad úvod sezóny, keď v prvých piatich zápasoch nepustil ani jeden tlak na QB, no potom proti Jets odohral hrozný zápas a pustil 4 tlaky na QB. V roku 2020 sme ho draftovali v 6. kole a teraz vyzerá ako právoplatný starting guard.


BEHOVÁ HRA

Za to, že sme boli v hre o playoff do posledného weeku vďačíme našej behovej hre. Počas posledných 8 zápasov sezóny, sme skórovali aspoň 24 bodov v šiestich zápasoch a v týchto zápasoch mali Jones spoločne s Dillonom priemer 128 nabehaných yardov na zápas a takmer priemer 5 yardov na jeden beh. V dvoch zápasoch, kde sme skórovali menej ako 24 bodov, mali Jones s Dillonom dokopy len 112 yardov a priemer 2.9 yardov na jeden beh. Keď sa darilo behu, tak tak sa darilo aj útoku.

Aaron Jones mal skvelú sezónu. Nabehal v nej kariérne maximu 1,125 yardov, spôsobil 63 missnutých tacklov, vytvoril 31 behov pre 10 a viacej yardov, k tomu pridal 59 catchov a bol našim nominantom na ocenenie Walter Payton Man of the Year a Art Rooney Sportsmanship Award. Mal priemer 5.3 yardov na jeden beh a bola to jeho štvrtá sezóna zo šiestich, v ktorej dosiahol na priemer plus 5.0 yardov na jeden beh. Tu máme jeden graf, ktorý nám ukazuje akým špeciálny hráčom Aaron Jones je:

Tento graf ukazuje to, aké EPA a Rushing yards over expected per rush majú jednotliví running backs. EPA je metrika, ktorá meria hodnotu hrča v tom, akú pridanú hodnotu dokáže mať hráč na jednu play v tom, že jeho tím skóruje. Od roku 2008 je v tejto štatistike na tom lepšie len Jamaal Charles. Rushing yards over expected je metrika, ktorá meria yardy, ktoré dokáže running back vyprodukovať naviac s ohľadom na to, koľko yardov mal podľa očakávania získať priemerný running back v rovnakej situácii. V tejto metrike je od roku 2008 lepší len Nick Chubb. Aaron Jones je špeciálny hráč a som rád, že pokračuje v Green Bay. Je to jeden z najlepších running backov za posledné roky a stále dokázal povedať, že sa vzdám 5 miliónov aby som mohol zostať v Green Bay. Aaron Jones je definíciou Green Bay Packers.

V histórii Green Bay Packers máme len dvoch running backov, ktorí vo svojich prvých šiestich sezónach v Green & Gold farbách skórovali +60 touchdownov. Je to Jim Taylor (1958-1963) a Aaron Jones (2017-2022).

Tu som hodil graf, kde môžete vidieť EPA a známku PFF jednotlivých running backov. Naša dvojka Aaron Jones-AJ Dillon je tou najlepšou dvojicou v celej lige a my ich stále nedokážeme zapojiť do hry tak, ako by si to chalani zaslúžili. Dočkáme sa toho konečne v novej sezóne?

Náš útok bol v tejto sezóne na 11. mieste v DVOA, pričom sme boli na 5. miesto v behovej DVOA, na 8. mieste v passovej DVOA, na 3. mieste v PFF známke za pass-blocking, na 2. mieste v PFF známke za behový útok. Predminulú sezónu bol náš útok na 2. mieste v DVOA a v minulej na 9. mieste v DVOA. To sa aj očakávalo, problém však bol ten, že sme spadli z druhého mieste v turnoveroch na jeden drive na 15. miesto. Takmer sme zdvojnásobili náš turnover rate. Tento útok má skutočne potenciál, len ho musíme odomknúť. Celkovo náš tím skončil na 9. mieste v DVOA a to aj napriek podpriemernej hre svojho quarterbacka. Naša súpiska je kvalitná, len treba postaviť hráčov do pozícii, kde dokážu podávať najlepšie výkony.


K MASON CROSBY

Money Mason. Ani to slovami nedokážem vyjadriť, aký veľký obdiv mám voči tomuto chlapovi a jeho podpis na mojej vlajke bude svietiť na mojej skrini kým tu budem. Mason má už 38 rokov a sila jeho nohy nie je najlepšia, ale celkovo to bol ten Money Mason, na ktorého sme zvyknutí. Premenil 37/39 extra pointov a na field goaloch bol 25/29. Tri jeho missnuté pokusy prišli na kopoch, ktoré boli zo vzdialenosti 50 a viacej yardov. V zápase proti Vikings na Lambeau Fielde premenil 56-yardový field goal a to bol jeho najdlhší premenený field goal v kariére na Lambeau Fielde a bol o dva yardy kratší než je jeho kariérne maximu. Plus k tomu jeho skórované body v tomto zápase znamenali to, že sa prehupol cez hranicu 1,900 kariérnych bodov a to ho radí na 12. miesto medzi kickermi v histórii NFL. Ak toto bola jeho posledná sezóna na Lambeau Fielde, tak mu ďakujem za všetko. Je to jeden z najväčších hráčov, akých som u nás za posledných 15 rokov videl. Cheeseheada dole!


CB JAIRE ALEXANDER

Keď bola sezóna na konci, tak Jaire do svojej covere pustil len 59.8% skompletovaných prihrávok (Pro Football Reference), 5 interceptions a 14 ubránených prihrávok. V prvej polovici sezóny sa nám zdalo, že nemá taký vplyv na zápasy ako by sme si želali. Ale príde mi to tak, že to bolo zapríčinené zlými schémami defenzívneho koordinátora Joe Barryho. Po bye weeku sa veľa vecí zmenilo a jednou z nich bolo to, že Alexander sa presúval naprieč formáciou a hral viacej press coverage. Tu opäť raz vyzeral ako elitný cornerback a ukázal nám to v zápase proti Vikings na Lambeau Fielde. Tu zo zápasu úplne vymazal najlepšieho receivera poslednej sezóny, Justina Jeffersona. Na 33 coverage snapoch v tomto zápasu Jaire pustil len 1 catch pre 1 yardov. Justin Jefferson si v tomto zápase pripísal 1 zachytenú prihrávku pre 15 yardov. Vôbec po prvýkrát v jeho NFL kariéru sa mu stalo, že by v zápase zachytil len jednu prihrávku. Plus jeho 20.0 catch rate je tiež jeho najhorší v celej kariére. V prvom polčase nemal ani jednu zachytenú prihrávku a toto sa mu stalo vôbec prvýkrát od jeho prvého kariérneho zápasu v NFL vo weeku 1 v sezóne 2020 proti Packers. Jaire bol za svoje výkony menovaný do second teamu All-Pro.


CB RASUL DOUGLAS

Začiatok sezóny nemal kvalitný. Avšak ako pri Jairovi, tak aj pri Rasulovi to bolo o tom, že mu vôbec nesedeli defenzívne schémy Joe Barryho. Ten sa snažil dostať na ihrisko svojich troch najlepších cornerov súčasne (Jaire, Rasul a Eric) a práve Rasul hrával na slote. Tu mu to vôbec nevyhovuje a to sme jasne aj videli. Keď sa však Eric zranil, tak mu to paradoxne ohromne pomohlo. Mohol ísť na svoj obľubený perimeter a tam začal predvádzať to, na čo sme boli zvyknutí v minulej sezóne. 4 interceptions, vrátane troch v posledných siedmich zápasoch sezóny. K tomu si pripísal 32 stopiek (vrátane 21 proti passom), čo bolo tretie najlepšie miesto spomedzi cornerbackov v lige. Jeho loptové schopnosti, inštinkty a fyzická hrá sú vzácne a cenené schopnosti.


SPECIAL TEAM

Spomínal som tu už Masona, ale celkovo celý special team zaznamenal zlepšenie. Aj keď sme tu čas od času videli nejaký prúser, že hráč nevedel koho má blokovať a skončilo to zablokovaným puntom. Ale celkovo tam bolo zlepšenie. Každý rok sme boli v DVOA čo sa týka special teamu na posledných miestach, no túto sezónu to bolo už 17. miesto. V Rich Gosselin special team rankingu sme poskočili o 10 miest z 32. miesta na 22. Nechcem sem miešať tie somariny okolo Amariho Rodgersa, nakoľko toto má byť pozitívny článok. Ale keď sa pozrieme na returnera, tak to bola paráda – Keisean Nixon. Masona sme už spomínali, punter Pat O´Donnell bol na štvrtom mieste v lige čo sa týka percent puntov, ktoré skončili inside 20 (46.2%). Potom tu máme skvelých special team hráčov ako Rudy Ford, Dallin Leavitt, Tariq Carpenter, Eric Wilson, Corey Ballentine, Isaiah McDuffie, či Innis Gaines. Každý jeden z nich si zaslúží absolutórium a svoju prácu odvádzali výborne. Leavitt priniesol potrebný správny prístup a líderstvo do special teamu a pripísal si celkovo 7 tacklov. Carpenter ako rookie tiež pridal 7 tacklov. Eric Wilson k nám prišiel v polovici seźony, no jeho prínos bol okamžitý. Bol na prvom delenom mieste s Isaiahom McDuffiem v počte tacklov v special teame (10) a plus k tomu bol zodpovedný za náš prvý zablokovaný punt od roku 2018. Za mňa náš najlepší special teamer tohto roku. Od roku 2017 bol toto náš najlepší special team podľa rankingov. Malý krôčik pre človaka, veľký skok pre Packers. Nový special team koordinátor Rich Bisaccia odviedol skvelú prácu a som nesmierne rád, že u nás pokračuje. Je to chlap na správnom mieste.


WR ROMEO DOUBS

Ďalší nováčik na pozícii wide recievera, ktorý zaujal naše oči je Romeo. Už počas campu a preseason sa ukazoval veľmi dobre a počas regular season nachytal 43 prihrávok pre 425 yardov a 3 touchdowny v 13 zápasoch. 20 z týchto zachytených prihrávok znamenali first down. Spomedzi nováčikov skončil na 5. mieste v počte zachytených prihrávok a na 10. miesto v počte nachytaných yardov. Keď QB hádzal na neho loptu, tak jeho passer rating bol 100.1, čo bolo 6. najlepšie číslo spomedzi nováčikov na pozícii receivera s aspoň 20 targetmi. Ku koncu sezóny sa trošku vytratil (vplyvom zranenia vo weeku 9), ale videli sme pri ňom slušný potenciál.

Dvojica Watson-Doubs sa stala len štvrtou dvojicou nováčikov na pozícii receivera v histórii NFL, kde obaja dosiahli aspoň 35 zachytených prihrávok a k tomu pridať aspoň 3 zachytené touchdownové prihrávky. Komu sa to ešte podarilo?

 • 1960 – Bill Groman & Charley Hennigan
 • 1990 – Fred Barnett & Calvin Williams
 • 1999 – Darrin Chiaverini & Kevin Johnson

ILB QUAY WALKER

Nováčik, ktorého sezóna bola jedna veľká horská dráha. Avšak ukázal nám, že jeho potenciál je skutočne veľký. V prvej polovici sezóny mal problémy pri svojich readoch a adaptáciou na NFL ako takú. V zone coverage robil chyby a pri behových plays to zvykol prehnať a neudržal si to, čo si udržať mal. V druhej polovici sezóny začal zahrávať plays a bolo to po tom, čo mu Joe Barry uľahčil úlohy na ihrisku. Dostal prakticky za úlohu jednu vec, aby nemusel príliš veľa premýšľať a takto mohol využiť naplno svoje fyzické predispozície. No a div sa svetu, Quay začal zahrávať skvelé plays.

Na konci sezóny mal na svojom konte najviac tacklov spomedzi všetkých rookie linebackerov (121) a v tejto štatistike viedol aj náš tím. K tomu si pripísal 3 spôsobené fumbles, čo je taktiež najvyšší počet spomedzi nováčikov. Pro Football Focus ho ohodnotil 41 stopkami, čo je metrika, ktorá meria to, aký vplyv má tackle hráča na to, že ofenzívna play súpera bola neúspešná. No a v tejto štatistike mal najviac stopiek spomedzi všetkých nováčikov. 24 z týchto stopiek prišli proti behom. Avšak bol na druhom mieste v celom tíme v počte missnutých tacklov (13)… Ako pass rusher si pripísal 12 tlakov na quarterbacka, čo bolo delené prvé miesto spomedzi non-edge rusher nováčikov. To sú štatistiky podľa PFF. Sports Info Solutions uvádzajú, že jeho pomer broken+missed tacklov bol 7.6%, čo bolo v TOP 20 spomedzi linebackerov, ktorí mali na svojom konte aspoň 40 solo tacklov. Taktiež tento portál uvádza, že podľa nich jeho percento 50.0% pustených catchov bolo druhé najlepšie číslo v lige, keď bol len za jedinečným Fredom Warnerom. SIS ešte dodávajú, že bol na 4. mieste spomedzi všetkých off-ball linebackerov v „points saved“. Po zápase s Vikings mal vôbec ten najnižší pustený QB rating spomedzi nováčikov na pozícii LB a S v tejto sezóne (58.0).

Jeho sezóna priniesla skvelé, ale aj zlé momenty. Tiež ukázala problémy s disciplínou, avšak celkovo to je talentovaný hráč a pevne verím, že bude napredovať tým správnym smerom.


DL DEVONTE WYATT

Dlho, dlho, dlho a ešte raz dlho bol v depth charte nepochopiteľne zaseknutý za Deanom Lowrym. Avšak keď sa Lowry v závere sezóny zranil, jeho snapy sa zvýšili a mohli sme vidieť potenciál. Celkovo odohral len 224 defenzívnych snapov, čo je 21.6% celkových defenzívnych snapov. Celkovo si na nich dokázal pripísať 8 tlakov na quarterbacka, z čoho dva boli sacky. Plus ma 13 tacklov a 5 stopiek. Najviac nám toho ukázal asi ako pass rusher a v pass-rush win rate skončil na 36. mieste spomedzi všetkých interných defenzívnych linemanov. Taktiež mal najvyšší win rate spomedzi nováčikov na pozícii defenzívneho linemana, ktorí odohrali aspoň 100 snapov (12.6%). Druhý Jordan Davis mal 8.4%. Proti behu to však bolo o poznanie horšie a tu bol na 171. mieste v run-stop win rate.

Keď som sa na neho pozeral, tak hneď som videl to, že to je chalan, ktorý bude na ihrisku behať ako motorová myš a bude k tomu využívať svoju atletickosť. Verím, že v novej sezóne sa počet jeho snapov zvýši. Teraz dokázal z minima vyťažiť veľa a práve kvôli tomu sa ocitol v tomto zozname. Avšak bude musieť spraviť väčší skok a stať sa základom našej OL. Bol draftovaný v prvom kole a má atletickú vybavenosť na to, aby bol disruptívnym hráčom. Musí nám to naplno ukázať.


EDGE KINGSLEY ENAGBARE

Nedá mi nespomenúť ani nováčik Kingsleyho Enagbareho. Bol platným hráčom do rotácie a sezónu 2022 zakončil na prvom mieste spomedzi všetkých rookie edge rusherov (minimálne 250 pass snapov) v pass rush win rate podľa PFF:

 • 1. Kingsley Enagbare: 15.2%
 • 2. Aidan Hutchinson: 14.6%
 • 3. George Karlaftis: 13.2%
 • 4. Kayvon Thibodeaux: 11.8%
 • 5. Travon Walker: 10.9%

Celkovo si v tejto sezóne pripísal 3 sacky, 31 tacklov, 5 tacklov pre stratu yardov, 8 hitov na QB, 12 tlakov na QB a 3 zrazené prihrávky. K tomu za celú sezónu missol len 1 tackle.


QB JORDAN LOVE

To, čo sme videli od Jordana naprieč celou touto sezónou bolo jednoznačne veľmi pozitívne. Mohli sme ho vidieť zasiahnuť do niekoľkých zápasov. Hádzal loptu proti Vikings, Jets, Eagles a opäť Vikings. Tu je záznam všetkých jeho hodov v regular season v roku 2022. Pozrite si ich.

Čo sme si tam všimli? Za mňa prvá vec, ktorá musí okamžite udrieť do očí jeho rozhodnosť. Keď vidí voľného chlapa, tak lopta na neho okamžite letí. Nevymýšľa niečo extra, proste robí to, čo robiť má. To je to, o čom hovoril neustále Matt LaFleur: „Let it rip.“ A toto presne v jeho hre vidím. Druhá vec, ktorá je za mňa očividná je jeho sebavedomie a kľud. Keď má pokrytý prvý read, nepanikári a dokáže si prechádzať svoje ready tak ako si ich prechádzať ma. Keď tam nič nemá, alebo prichádza tlak, tak veľmi správne predĺži play mimo pocket a tu dokáže udržať oči v downfielde a stále hľadať svojich spoluhráčov. Najmä jeho výkon v poslednej štvrtine proti Eagles bol takmer perfektný. Tento jeho výkon som do posledného detailu rozobral v TOMTO ČLÁNKU. Hral tam naozaj perfektne a vyslúžil si pochvalu aj od samotného Dariusa Slaya. Veľa ľudí povie, že Eagles hrali prevent defense, ale ktokoľvek sa aspoň trošku vyzná do futbalu a pozrie si tape, tak hneď uvidí, že sa o toto vôbec nejednalo. Mám tu jednu zaujímavosť, toto sú dvaja QBs, ktorí mali v tejto sezóne proti Eagles najlepší QBR. Na prvom mieste Patrick Mahomes (96.4) a Jordan Love na druhom mieste (92.9). Zároveň tu máme štatistiku adjusted net yards proti Eagles v sezóne 2022. Na prvom mieste je Jordan Love (14.78) a na druhom Patrick Mahomes (8.96). V tomto zápase len v jednej štvrtine nahádzal 113 yardov. Justin Fields nahádzal v jednom zápase viacej ako 200 yardov len dvakrát v tejto sezóne. Ale jeden z týchto zápasov bol proti nám (254) a obrane Vikings (208), čiže sami sa opýtajte, či to máme vôbec počítať. Musíme si rypnúť.


GO PACK GO!!!!!!