Aaron Rodgers a jeho kontrakt na jeden rok vo výške $100M!

Máme tu ďalšiu offseason a s tým aj spojenú ďalšiu epizódu drámy s názvom „Aaron Rodgers – slabší odvar Bretta Favra.“ Drvivej väčšine slovenských a českých fanúšikov Green Bay Packers ešte neprúdila v žilách zeleno-zlatá krv, keď organizácia Green Bay Packers musela riešiť prvú a originálnu „kráľovnú drámy.“ Tou bol legendárny Brett Favre a jeho sedem ročná dráma ohľadom ukončenia kariéry v NFL atď. Tí, ktorí vlastníte moju knihu ste si mohli o tejto pôvodnej a originálnej verzii ohľadom „kráľovnej drámy“ prečítať detailné informácie práve tu. Iní ste o tom čítali na internete, videli videá, či počuli rozprávania. Brett bol skutočne číslo, na ktoré sa zatiaľ Aaron ani len zďaleka nechytá, za čo musíme byť len vďační. Ako vieme, po niekoľkých šialených udalostiach, ktoré Brett dokázal vyviesť, sa jeho originálne dielo zakončilo tak, že bol vymenený do New Yorku Jets.

Teraz tu máme rok 2023 a ďalšiu offseason, v ktorej sa naplno rieši Aaron Rodgers a jeho budúcnosť v NFL. Opäť tu máme rôzne špekulácie a tou najžhavejšou je tá, že by o jeho služby mohli mať záujem New York Jets. Posledné správy z radov ligových insiderov hovoria o tom, že Packers si za svojho hviezdneho quarterbacka pýtajú aspoň dva výbery v prvom kole. O tomto písal Peter King vo svojom najnovšom článku. King k tomu dodal, že Woody Johnson, majiteľ New Yorku Jets, by bol viacej než ochotný túto kompenzáciu pre Packers vyplatiť a rovnako vyplatiť aj súčasný kontrakt Aarona Rodgersa. Otázkou však zostáva, či Aaron Rodgers vôbec chce hrať za New York Jets. Ian Rapoport tiež hovorí o tom, že ak príde dobrá ponuka, tak môže byť Aaron Rodgers vymenený.

V tomto informačnom článku by som chcel dať dokopy všetky základné informácie ohľadom jeho potencionálneho cutu, tradu, zotrvania v Packers, či ukončenia kariéry, ktoré v tomto všetkom zohrávajú kľúčovú úlohu. Nechcem sa baviť o tom, prečo by sme ho mali vymeniť, prečo to, alebo prečo to. To riešim v mojom poslednom článku a tu sa k tomu nechem vracať. Tu si pôjdeme čisto len finančnú stránku veci. V tomto článku sa budeme baviť o rôznych termínoch z prostredia salary capu NFL a ak v tomto odvetví nemáš jasno, tak si najskôr prečítaj TENTO ČLÁNOK, v ktorom sa venujem všetkým základným veciam ohľadom salary capu a po prečítaní budeš rozumieť tomu, o čom točím v tomto článku.

RODGERS UKONČÍ KARIÉRU

Neverím, že ukončí kariéru. Má takmer $60M dôvodov, prečo v tejto sezóne hrať. Ak by sa tak náhodou aj udialo a rozhodol sa tieto peniaze zahodiť, tak by podľa všetkého muselo dôjsť k podpisu novej zmluvy, kde by sa option bonus (ktorý ma teraz zakomponovaný v posledných dvoch rokoch svojho aktuálneho kontraktu) proste eliminoval a v plate by mu zostávalo $1.165M. To by znížilo jeho cap hit na $16,998,750 a na súpiske by sme ho držali až do 2. júna (procedurálny krok). Následne by sa umiestnil na zoznam hráčov, ktorí ukončili kariéru. V tomto prípade by sme mali v roku 2023 cap hit na úrovni $15,833,570 a v roku 2024 na úrovni $24,480,000. Ak by sme sa to nespravili takto, ale hneď by sme ho umiestnili na zoznamov hráčov, ktorí ukončili kariéru, tak by sme mali cap hit v roku 2023 na úrovni $40,313,570, no v roku 2024 by nebol žiadny.

Spomenul som, že neverím tomu, že Aaron ukončí kariéru a vzdá sa svojich $60M. AVŠAK v histórii Green Bay Packers máme jeden precedens, ktorý musíme brať v úvahu. Keď Brett Favre robil v roku 2008 poriadnu neplechu, tak náš prezident & CEO Mark Murphy sa rozhodol, že Brettovi ponúknu marketingový deal vo výške $20M na desať rokov. Tento deal mal obsahovať Brettove kolekcie oblečenia, či iných pamätných predmetov, ktoré by sa predávali v Packers Pro Shope. Práve Packers Pro Shop by sa stal výhradným distribútorom jeho podpísaných pamätných predmetov. Packers mu chceli tento deal ponúknuť práve preto, aby zostal mimo NFL a užíval si zaslúžený futbalových dôchodok. Môže sa stať niečo takéto aj s Aaronom Rodgersom? Že sa s Packers dohodne na tom, že ukončí kariéru, vzdá sa svojich $60M, no dostane nový marketingový deal, ktorý mu pomôže dostať nejaké tie doláriky späť?


CUT – PREPUSTENIE AARONA RODGERSA

Na základe toho, ako je postavená Rodgersova zmluva, tak jeho budúci rok je plne garantovaný a prepustením pred 1. júnom by nám v dead money v roku 2023 svietila cifra $99.8M. Keby ho prepustíme po 1. júne, tak by sme mali v roku 2023 dead cap na úrovni $75.3M a ďalších $24.5M v roku 2024. Vo svojej zmluve má plne garantovaný option bonus vo výške $58.3M, plne garantovaný základný plat vo výške $1.165M a ďalších $40.3M v dead cape z troch predchádzajúcich sezón, keď sme presúvali peniaze na neskôr. Jeho prepustenie teda vôbec nie je reálne, to sa neudeje.


TRADE – VÝMENA AARONA RODGERSA DO INÉHO TÍMU

Z POHĽADU PACKERSAko som vám už vysvetľoval v mojich článkoch o salary cape, najlepšie načasovanie pre nás by bolo vymeniť ho do konca training campu. Cap hit sa odvíja od dátumu, kedy by bol vymenený. Ak bude vymenený pred 1. júnom, tak by sme mali v roku 2023 cap hit na úrovni $40,313,750 – to je prorated porcia kontraktu, ktorá pochádza z jeho bonusu, ktorý obdržal minulý rok a zo zvyšných prorated bonusov z roku 2019 a 2021. Tieto peniaze zostávajú u nás, neprechádzajú na nový tím. Ak bude vymenený po 1. júne, tak to bude v roku 2023 len $15,833,570 a v roku 2024 to bude $24,480,000. Ak by sme si uplatnil opciu na neho pred týmto tradom, tak by sa toto číslo vyšplhalo takmer na $100 miliónov. 

Rodgers nemá vo svojej zmluve žiadnu no-trade klauzulu, avšak nie je to jednoduché. Nemôžeme ho len tak vymeniť a povedať mu, že pôjdeš do Jets. Tu on môže povedať, že za nich hrať nebude, ukončí kariéru a tým pádom trade padne, nakoľko Jet nám za neho nezaplatia keď budú vedieť, že ak sa táto výmena udeje, tak Rodgers ukončí kariéru. Rodgers môže hrať tvrdú hru, ale môžu ju hrať aj Packers. Povedia mu, že oukej, nechceš trade a ak nechceš ukončiť kariéru, tak zostaneš tu, ale budeš robiť backupa Jordana Lovovi. Ak Aaron chce hrať aj naďalej, tak práve jeho trade je najlepšia možnosť. Ak sa s Packers dokáže dohodnúť na tom, že kde by chcel byť vymenený, tak pre obe strany to môže byť najlepší scenár.

Z POHĽADU TÍMU, KTORÝ ROBÍ TRADE – Tím, ktorý sa bude potenciálne pre Rodgers tradovať (pred začiatkom regular season), tak na neho prejde Rodgersov garantovaný plat v roku 2023, ktorý je vo výške $59.465M. Ak by sme ho vymenil počas tréningovej časti v offseason (OTAs), tak toto číslo sa zvýši o $50,000, nakoľko to je jeho workout bonus, ktorý sa aktivuje keď sa ukáže na troch dňoch počas mimosezónnych aktivít. Tento jeho nový tím by bol samozrejme zodpovedný aj za $49.25M v podobe garantovaných peňazí v roku 2024 v prípade zranenia. Tento plat by bol plne garatnovaný, ak Rodgers nebude prepustený niekoľko dní po Super Bowle vo februári

Pýtate sa, že ako ho dokáže nový tím vopchať pod platový strop, keď je jeho plat taký vysoký?

ČO DOSTANE RODGERS DO SVOJHO VRECKA – Všetci vieme, že reálne peniaze a účtovníctvo tímu nejdú ruka v ruke a čísla sa tu líšia. Tím, ktorý získa Rodgersa do svojich radov (alebo ak si ho necháme), tak musí Rodgersovi zaplatiť $1.165M na základe jeho základného platu a ďalších $58.3M v podobe spomínaného option bonus. Toto pôjde do vrecka Aarona Rodgersa, ktoré musí byť skutočne hlboké. Avšak financie tímu budú vyzerať odlišne.

TÍMOVÉ ÚČTOVNÍCTVO – Keď sa bavíme o salary cape, tak tu sa option bonus rozdeľuje naprieč všetkými rokmi, ktoré kontrakt obsahuje. Teda tu sa bavíme o tom, že sa rozdelí medzi 4 roky vo výške $14.575M na jeden rok. V roku 2024 tu je ďalší option bonus vo výške $47M, ktorý umožňuje rozdeliť jeho cap hit na $2.25M v základnom plate plus $15.666M na jeden rok z option bonusu, čo je rozdelené medzi zvyšné tri roky. Rodgersov kontrakt obsahuje aj roky 2025 a 2026, kde je jeho plat na číslach – $20.9M, resp. 15.05M. Tieto roky môžeme počítať ako void roky, nakoľko neexistuje, že Rodgers bude hrať za takéto čísla a prakticky do kontraktu sa pridali len kvôli tomu, aby sa uľahčil Rodgersov odchod do dôchodku v roku 2025 a tiež to, aby sa financie ohľadom jeho kontraktu mohli rozdeliť na dlhšiu dobu a tým pádom znížiť z pohľadu na jeden rok. To čo sme si teraz opísali znamená to, že tím, ktorý by sa po neho tradoval, tak by mal nasledujúce cap hity:

 • 2023 – $15,790,000
 • 2024 – $32,541,666

Tieto cap hity nie sú nič hrozné a prakticky čo sa týka roku 2023, tak hocijaký tím v NFL by si mohol dovoliť trade po Aarona Rodgersa. Problémom sú dead money a to, že tu nie je žiadna garancia, že Rodgers bude chcieť v roku 2024 hrať futbal. Tu by musel jeho nový tím spraviť to, čo som písal v odseku o cutu. Teda podpísať s ním nový kontrakt, ktorý by bol čisto len na to, aby sa vyriešili jeho dead money. Tým by sa eliminoval jeho option bonus v roku 2024. Dead money by sa zväčšili, keby Rodgers zostal v tíme aj v roku 2024. V tomto prípade by tím musel absorbovať sumu $30.42M v každom roku z týchto posledných dvoch bezvýznamných rokov a k tomu by mali v tíme hráča, ktorý nebude hrať za $20M ročne. Ako som spomenul, najlepšia možnosť tu je jeho ukončenie kariéry, kde by spravili rovnaký proces ako sme si opisovali, tým by eliminovali jeho bonusy z toho roka a označili by ho ako ukončenie kariéry po 1. júne. Tu by museli potom absorbovať cap hit v dead money vo výške $30.42M ako v roku 2025, tak aj v 2026.


NAJLEPŠÍ SCENÁR PRE PACKERS – TRADE

Prečo by bol trade v tejto offseason pre nás najlepším scenárom z pohľadu finanicií? 

 • Keby sme ho tento rok vymenili pred 1. júnom, tak v nadchádzajúcej sezóne si „odpykáme“ trest v podobe cca $40M v dead cape, čo by sme dokázali zvládnuť a potom už nič. Už by nás nič neťažilo ohľadom jeho kontaktu. Raz a dosť. Žiadne ďalšie ovplyvňovanie salary capu. Koniec. Nepočúvajte to, že ho pred 1. júnom nemôžeme vymeniť. Ak to zoberieme teraz, tak môžeme dostať potenciálne draft picky ešte tento rok. Keď to bude po 1. júne, tak sa draft picky posúvajú na rok 2024 a neskôr.
 • Ak by tento rok hral, tak náš cap hit bude $31.6M. Čo je o $9M menej, než keby sme ho vymenili a plus je na súpiske. To znie lepšie nie? AVŠAK. Ak tento rok bude hrať s cap hitom $31.6M a potom o rok ukončí kariéru, tak v budúcom roku a v tom nasledujúcom máme dokopy $68.2M v dead cape. Už sa tu nedá nič robiť. Toto číslo sa rozdelí medzi 2024 a 2025. 

Tu sú jeho dead capy voči NÁŠMU salary capu (zostáva u nás, neprechádza na nový tím), keď ho vymeníme, resp. ukončí kariéru v určitých rokoch a dátumoch:

 • 2023: $40.3M v roku 2023
 • 2023 po 1. júne: $15.83M v roku 2023 a $24.48M v roku 2024
 • 2024: $68.21M v roku 2024
 • 2024 po 1. júne: $22.74M v roku 2024 a $45.47M v roku 2025
 • 2025: $76.80M v roku 2025
 • 2025 po 1. júne: $38.40M v roku 2025 a $38.40M v roku 2026

Takže čo je lepšie? Zožrať to tento rok a mať pokoj, alebo ho platiť dokopy takmer $100M v ďalších troch rokoch, aby hral len tento rok? To je väčší rozdiel o viacej než $59M v salary cap hite! Je pravda, že sa to rozdelí medzi tri roky, ale stále nás to bude ovplyvňovať ďalšie tri roky a nie sú to najmenšie cifry. Chceme teda Aarona na ďalšiu jednu sezónu za $59M v cap hite? Ak by bol free agent, zaplatili by ste to za jednu sezónu?

Podľa toho ako je Rodgersova zmluva postavená, tak bolo v moment podpisu jasné, že sa jedná o „jednoročný kontrakt“ , pričom tam je možnosť outu. Ako? Do zmluvy sa zakomponovali dva dôležité mechanizmy:

 • Rodgers sa rozhodol, že chce mať vo svojej zmluve roster bonus, namiesto podpisového bonusu, aby týmto eliminoval potencionálne budúce vracanie peňazí, ktoré mu boli vyplatené.
 • Packers sa rozhodli, že načasovanie option bonusu bude odložené na dobu tesne pred začiatkom regular season, aby si nechali otvorené možnosti na trade. Tento jeho kontrakt prakticky obsahuje 3 jednoročné kontrakty, ktoré každý rok majú možnosť ukončenia.

NA ZAMYSLENIE – Pred novou zmluvou, ktorú dostal v offseason 2021, bol jeho pôvodný kontrakt v rokoch 2022 a 2023 v celkovej výške $51M. Teraz aktuálne je Rodgers pod kontraktom v roku 2022 a 2023 v celkovej výške $101.5M, plus $49.3M v roku 2024. V podstate sa tu bavíme o jednoročnom predĺžení kontraktu vo výške $99.8M!!! A Aaron povie, že to nie je a nebolo o peniazoch?


Aká môže byť kompenzácia?

Minulú offseason by mohla byť niekde na úrovni tradu medzi Seahawks a Broncos (potencionálne trošku nižšia).

 • Do Denveru putoval QB Russell Wilson a s ním výber v 4. kole na drafte v roku 2022.
 • Do Seattlu išiel QB Drew Lock, DL Shelby Harris, TE Noah Fant, výber Denveru v 1. kole na drafte v rokoch 2022 a 2023, výber Denveru v 2. kole na drafte v rokoch 2022 a 2023 a výber Denveru v 5. kole na drafte v roku 2022

Ako som hovoril minulý rok, bola to pre nás zlatá príležitosť, ktorú sme nevyužili a teraz za ňu pykáme. Ak by nám Jets skutočne ponúkli 2 výbery v prvom kole, neváhal by som ani sekundu a ak Rodgers chce ísť do Jets, tento trade by som uskutočnil. Avšak osobne sa mi nechce veriť, že by bol nejaký tím ochotný za Rodgersa vysoliť dva výbery v prvom kole. Keď zoberiem vo úvahy jeho vysoký vek, vysoký plat, neustále hovorenie o ukončení kariéry a aktuálne výkony, tak si nedokážem predstaviť, že niekto bude tak šialený. Keď sa pozrieme na posledné trady, ktorý zahŕňali quarterbackov – Deshaun Watson, Russell Wilson, či Matthew Stafford – tak sa jednalo o mladších quarterbackov, ktorí mali pred sebou podpis novej zmluvy so svojim novým tímom. Každý z týchto tradov nebol trade na jeden rok, ale na horizont viacerých rokov. Keď sa pozrieme na trade Rodgersa v tejto offseason, tak sa istotne budeme musieť baviť o nasledujúcich veciach:

 • jeho výkony v sezóne 2022 (boli ďaleko za očakávaniami)
 • potenciálne výkony v sezóne 2023
 • jeho kariérny status v roku 2024 (ukončenie kariéry)
 • $60M výplata pre Rodgersa do vačku
 • potenciálne dead money v roku 2024 vo výške $68M

Na základe tohto sa mi nechce veriť, že by kompenzácia bola v podobe niekoľkých a „čistých“ výberov v prvom kole, či Pro Bowl hráčov. Skôr to vidím tak, že sa tam dá nejaké druhé kolo, a potom druhé kolo o rok, ktoré sa môže stať prvým kolom, ak Rodgers splní určité podmienky (výkonnostné, či kariére – zotrvanie na súpiske aj v roku 2024). Ak si však nejaký majiteľ tímu povie, že Rodgersovi zaplatí $60M, zbaví sa nejakých výberov v prvom kole a na oplátku dostane Aarona Rodgersa a to, že mu jeho meno na dresoch, reklamách, lístkoch, atď… zarobí ešte viacej ako mu vyplatí, tak prečo nie… Koniec koncov NFL je len biznis.

Pre Packers môže byť problémom načasovanie. Tímy, ktoré potrebujú quarterbacka budú určite situáciu okolo Rodgers monitorovať. Plus k tomu tu je Lamar Jackson – zostane v Ravens? Derek Carr – prepustenie/trade z Vegas. Voľní hráči ako Tom Brady, či Jimmy Garoppolo. Prvé domino môže byť práve Derek Carr. Buď bude vymenený, ale prepustený. Ak bude prepustený, tak ho tímy budú môcť podpísať. Deadline na franchise tag pre Lamara je 7. marec. Tu už tímy budú vedieť, či a ak sa použil non-exclusive, či exclusive franchise tag, či bude dostupný na trade. Trh s voľnými hráčmi začína 15. marca, kde do hry vstúpi Brady a Garoppolo. Ryan Tanehill je tiež možnosť, ak ho Titans prepustia. Tímy si veľmi nemôžu dovoliť len tak sedieť a čakať na to, ako sa Aaron rozhodne. Nemôžu čakať na to, že v apríli Aaron povie, že zostáva v Green Bay. Čím dlhšie sa bude Rodgers rozhodovať, tým horšie pre Packers.