Premiéra v Londýne skončila prehrou

Zatiaľčo minulý week sa nám na poslednú sekundu podarilo odvrátiť potupu proti Patriots, tak tento week sa nám to podarilo zavŕšiť. Po prvýkrát v našej histórii sme cestovali na zápas do Európy. Už počas celého weeku to na tlačovkách pôsobilo tak, že stále nemôžeme uveriť tomu, že skutočne musíme letieť na zápas do Londýna. Najskôr som si z toho robil len prdel, nakoľko môj názor okolo zápasov v Európe veľmi dobre poznáte. Ale keď som už ten zápas pozeral, tak som si len povedal, že jako do prdele, podmienky sú rovnaké pre všetkých. To nie len my musíme letieť do Londýna a pasovať sa s tým, ale aj súper. Ani im to rozhodne nie je po chuti, že sa musia trepať niekam do Európy. Tak prečo musíme nad tým počas týždňa lamentovať, keď to už zvrátiť nevieme? Zatnúť sa, rozbiť nejakých Giants, dať párty v lietadle smer Green Bay a máme pokoj od Európy na dlhú dobu…. Teda vlastne až na Jaguars, moja chyba. Tí sa na zápasy v Londýne musia tešiť ako bláááázni, nakoľko sa konečne nejakí ľudia prídu pozrieť na ich zápasy. A je im jedno, že polovica štadióna bude v dresoch Packers, aj keď proti Packers nehrajú. Aspoň tam majú ľudí!

My sme náš historicky prvý, a dúfam, že na veľmi dlhú dobu aj posledný, zápas v Európe odohrali v Londýne na štadióne domácich Spurs. Myslím si, že návštevnosť a sledovanosť tohto zápasu navždy zažehnali všetky pochybnosti o tom, ktorý tím NFL je v Európe vôbec ten najpopulárnejší Tento zápas stanovil novú rekordnú divácku zápasovú návštevnosť na štadióne Tottenhamu a zároveň sa jednalo o vôbec ten najsledovanejší medzinárodný zápas v histórii! Sledovalo ho priemerne 5.5 milióna divákov (TV/digitálne platformy), čo je napríklad 55% nárast sledovanosti oproti zápasu Jets-Falcons vo weeku 5 z roku 2021.

Skvelé na tom je to, že na tomto zápase sa zúčastnili aj desiatky fanúšikov zo Slovenska a Českej republiky. Mnohí z nich si po prvýkrát vo svojom živote mohli vychutnať (no vychutnať ako vychutnať) zápas svojich milovaných Packers naživo. Atmosféra na štadióne bola podľa slov zúčastnených skvelá. Párkrát sa síce udialo, že fanúšikovia Packers začali pri našom útočnom drive kričať Go Pack Go, čo je vyslovene zakázané, ale takéto veci sa občas stanú aj doma na Lambeau Fielde. Nemám na mysli pokrik Go Pack Go pri našom útoku, ale napríklad „mexickú vlnu“ na štadióne. Aspoň fans v Londýne zostali verní našim domácim prostriedkom fandenia a ochotne by som ich vymenil za Gold Package season ticket holderov. Ale aj tu treba poznamenať, že aj tí sa zlepšujú a už to nie je taká katastrofa ako kedysi. Že vraj už po vás nekričia, že si máte sadnúť počas fandenia. Budem to musieť ísť otestovať. Nechce sa mi to veriť.

A už môžeme ísť pomaličky k samotnému zápasu. V jednom bode zápasu sme viedli 17-3 a ja už som si vravel, že zápas je hotový. Avšak od tohto momentu sa to otočilo a výsledné skóre bolo 20-27. V prvom polčase sme skórovali 20 bodov, no v druhom ani len jeden jediný. Zaslúžená prehra, Giants prišli hrať futbal a v druhom polčase nám rozbili držku. Do tohto zápasu sme vstupovali ako favoriti o 9 bodov. Jedná sa teda o najväčší „upset“ od roku 2018, kedy sme v roku 2018 vo weeku 13 prehrali doma na Lambeau Fielde proti Cardinals, keď sme boli favoriti o 13.5 bodov. Hádam nikomu nemusím pripomínať, čo sa udialo pár minút po tomto zápase. McCarthy sa začal baliť a to nestihol ani sprchu. Keď som tento zápas pozeral, tak v americkom prenose zaznela jedna veľmi smutná hláška: „Toto je prvýkrát v tejto sezóne, čo Daniel Jones nahádzal cez 200 yardov.“ Smiať sa či plakať? No neviem… Mne sa extrééééémne páčilo prirovnanie tohto zápasu k Star Wars v podaní Andyho Hermana: „Toto bol súboj o Endor. Packers prišli na Endor s plnou výbavou zbraní, ktoré mali kaliber Hviezdy Smrti, a prehrali proti niekoľkým Ewokom s palicami. Patetické.“ Krajší opis tohto zápasu sa proste nedá vymyslieť. Skvelá práca Andy!

Výnimočne musím začať review zápasu obranou. Inak to proste kluci a dievčence proste nejde. Posledných 5 drivov zápasu a naša obrana na nich pustila 20 bodov a 338 yardov. Celý výkon obrany na mňa pôsobil tak, že Joe Barry videl v Londýne duchov (ale však aj tým duchom bola Alžbeta a nie Bart Starr – trošku čierneho humoru, sorrryyy). Kto bol tou zbraňou, ktorej sa Barry bál? Zlá OL, Daniel Jones, žiadny receiver, ktorý vzbudzuje strach… Prečo sme boli tak zalezení?! Čoho sme sa báli? Však toto je ideálna príležitosť byť agresívny. Ak nás potom Jones prehádže, tak len dáme kalap dole a úctivo pôjdeme späť do Wisconsinu. Ale aby Jaire Alexander hral na 2nd&19 desať yardovú off coverage proti Marcusovi Johnsonovi, ktorý ešte pár dní pred zápasom pripravoval hranolky v McDonalde (preklad – bol podpísaný z practice squadu), tak to som ešte nevidel. Ako takúto play môžeš len zacallovať, keď tam máš All-Pro cornebracka na kuchárovi hranoliek? Prečo?!! Dôsledkom bol zisk jednoduchých 12 yardov a následne premenený tretí down… Nezmysel…

Giants skórovali 27 bodov na celkovo 59 plays. To je jeden absolútny defenzívny kolaps. Obrana nepôsobí súdržne, v zone coverage nevidíme žiadnu komunikáciu a to ani Quinten Rollins s Damariousom Randallom neukazovali na seba v coverage toľko ako naša aktuálna obrana. Keď sa pozrieme na zloženie našej obrany, tak tam vidíme kopec first round pickov – Gary, Clark, Wyatt, Walker, Alexanders, Stokes, Savage a kopec hráčov s peniazmi – Lowry, Preston, Reed, Campbell, Douglas, Amos… Čo tam teda nefunguje? Skauting alebo coaching? Návratnosť investovaného predsa nemôže byť až takáto zlá…

Behová obrana je mizerná a najviac to reflektuje naša štatistika bránenie behov, keď hráme v 2-high safeties formácii. Čo sa týka bránenia behov v tejto konkrétnej formácii, tak žiadny tím na tom nie je horšie ako práve Packers. Aby ste pochopili akí zlí v tom skutočne sme, tak to porovnám s Aaronom Rodgersom. V roku 2021, Rodgers dokázal zaznamenať .259 EPA(expected points added) na jednu play. Táto štatistika ukazuje vplyv hráča na svoj tím a vďaka tomuto získal aj svojej štvrté ocenenie MVP. Keď tímy tento rok proti nám behajú proti 2-high coverage, tak zaznamenajú .252 EPA na jeden beh. Čiže v podstate keď sme v takejto formácii, tak behanie proti Packers je celosezónnym ekvivalentom hry MVP ligového ročníka. Aby toho nebolo málo, tak najlepší tím v behaní do 2-high coverage čo sa týka EPA na jeden beh sú Patriots. Ich EPA je .204. Druhí sme my .160 a ligový priemer je -.047. Takže naša behová obrana v 2-high spraví zo súperovho útoku LEPŠÍ behový útok, než je ten najlepší behový útok proti tejto coverage v celej lige.

Passová obrana absolútne nedokáže brániť žiadny typ crossing routes. Doposiaľ sme pustili druhé najnižšie číslo nahádzaných yardov v NFL – 885 (čo je zapríčinené aj tým, že sme hrali proti trojke Pats, Fieldsovi, Jonesovi, či Bradymu bez receiverov). Avšak aj napriek tomu, sa nám nejakým spôsobom podarilo pustiť najvyšší počet yardov na crossing routach a to absolútne priepastným rozdielom – 327 yardov. Toto reflektuje slabú hru našich linebackerov, safeties a zlé preberanie hráčov v zone coverage. Campbell nie je tým hráčom, ktorým bol minulú sezónu, Walker je v zone coverage stratený a safeties sú taktiež ďaleko, ďaleko za očakávaniami. Počas posledných zápasov sme mohli vidieť, že či už Vikings (najmä Jefferson), Buccaneers či Patriots zahrali big plays práve vtedy, keď receiver bežal strednú alebo hlbokú crossing routu a naši chalani ho v coverage úplne stratili. Ono to celé pramení aj z ďalšej veci a to, že hráme strašne veľa off coverage, preto súperi proti nám callujú crossers ako na bežiacom páse. Prečo hráme toľko off coverage, keď v tíme máme All-Pro cornerbacka a Douglas so Stokesom boli v minulej sezóne jednými z najlepších cornerbackov v NFL čo sa týka press coverage..

Tu je play na 1st&20. Máme na ihrisku 5 DBs a všetci sú 8 yardov vzadu od lopty… Keby Jones nebol krivorúčka, tak toto je touchdown.

1st10, opäť off coverage, crosser = 1st down.

Off-coverage + crosser = 1st down

Pass rush problémom nebol. V obidvoch zápasoch, ktoré sme tento rok prehrali, bol pass rush excelentný, ale secondary pustila jednoduché skompletované prihrávky aj napriek tlaku, alebo bol sack vynegovaný faulom v secondary. Proti Giants sme dokopy nazbierali 16 tlakov na QB, čo je naše najvyššie číslo od prvého weeku.

Kvalitný zápas odohral náš nose tackle/defenzívny tackle TJ Slaton. Mladík dokázal dať dokopy solídne predstavenie čo sa týka hry proti behu. Musíme hľadať aspoň nejaké pozitíva z tohto zápasu a TJ pozitívom bol.


DVE TVÁRE ÚTOKU – UŽ KLASIKA

Prvý polčas 20 bodov. Druhý polčas 0 bodov. Toto je útočné story tohto zápasu. Tento rok sme odohrali 5 zápasov a v troch polčasoch sme nedokázali skórovať ani bod. Prehrať zápas, v ktorom vyhrávate 17-3 a prehrali ste ho kvôli tomu, že sme nebehali keď behová hra fungovala je pre náš tím nemysliteľné. Keď obrana začala horieť, tak namiesto toho aby sme jej pomohli dlhým drivom, tak sme sa za každú cenu snažili hitnúť big play a nedržali sme sa toho, čo očividne fungovalo. V štvrtej štvrtine sa Giants podarilo z game clocku urezať 8:07 a k tomu aj vyrovnať. Naša odpoveď? 3&out za 26 sekúnd.

Ako už som načrtol, tak jedným z útočných problémom bolo upustenie od fungujúcich behov. Mnoho fanúšikov sa pýta, že kto za to môže. Aaron Rodgers alebo Matt LaFleur. Odpoveď nie je taká jednoznačná. Ako som už písal v review zápasu s Patriots. Aaron Rodgers má na ihrisku veľkú moc. Na základe svojho pre-snap readu sa môže rozhodnúť, čo bude s loptou robiť a čo sa bude hrať. Či sa bude hrať zacallovaná play, alebo sa prechádza na jej alternatívu, ktorá by mala byť counterom voči tomu, ak tím má správny call na prvotný zámer. Potom môžeme prejsť k run-pass options. Tu sa quarterback rozhoduje na základe pre-snap readu a prvotných momentov konkrétnej play, či sa lopta predá running backovi na beh, alebo sa bude hádzať. Ako som písal v spomínanom review, do tohto zápasu v NFL boli len dvaja RBs, ktorí ešte ani raz nebežali do boxu, ktorý obsahoval 8 hráčov. A jedným z nich bol Aaron Jones. Keď Rodgers vidí, že obrana prehustila box, automaticky prechádza na passovú akciu, nakoľko si chce vybrať ten správny matchup a nevystaviť útok do horšej pozície. No a keď to Rodgers doteraz spravil prakticky v 100% prípadov s Aaronom Jonesom na ihrisku, tak veľmi ťažko bude náš útok diktovať tempo zápasu. Myslíme si, akí sme bystrí, že sa takto jednoducho dostaneme z nevýhodného beho do passu. Ale keď to spravíme v 100% prípadov, tak nám takto súper jednoznačne nadiktuje, či ideme bežať, alebo hrať passovú play. Takí Lombardi so Starrom mali na háku nejaké čísla a to čo obrana poslala na ihrisko. Tí do obrany drtili svoj power sweep nonstop, neustále vás kopali dookola do gulí s tým istým a čakali kedy sa vám to konečne podarí zastaviť. Len tak pre zaujímavosť… Aaron Jones – 13 behov pre 63 yardov, AJ Dillon – 6 behov pre 34 yardov.

Problémom v druhom polčase bolo to, že sme dostali prakticky k dispozícii len tri skutočné drivy. Jeden nádejný drive sa skončil sackom. Ďalší obsahoval tri neskompletované prihrávky za sebou a jeden nebol dokončený v end zone. Celkovo to vyzeralo zle kvôli 4-5 hrám v kľúčových okamihoch. Hlavným problémom čo sa týka útoku boli individuálne chyby.

Chcel by som si s vami prejsť tie tri neskompletované prihrávky za sebou, čo sa tam stalo. Na 1st&10 sme dostali single high look od obrany Giants a nemám problém s tým, že sme išli do deep pass play. Zahrali sme kombináciu routes s Allenom Lazardom a Romeo Doubsom do pravej strany. Doubs vyčistil priestor pre Lazarda a ten bežal fade zo slotu. Tento koncept hrávame často, proti Patriots Lazard na ňom chytil 32-yardovú loptu. Na tejto play môžeme vidieť, že lopta je dlhá a Lazard ju nechytá. Avšak na 100% sa pri tejto play jednalo o illegal contact od obrancu na Lazarda. K tomuto sa chcem len vyjadriť, že rozhodcovia nepískali tento zápas rovnako na obe strany. Nám bolo odpískaných niekoľko penált v secondary (právoplatne), zatiaľčo na druhej bolo niekoľko plays pustených (3 alebo 4 deep plays boli ovplyvnené kontaktom/holdingom). Nesťažujem sa, len konštatujem. Som vždy rád, keď rozhodcovia púšťajú fyzický futbal aj za hranicou, poznáte ma. Ale nech sa to píska rovnako na obe strany. Tento zápas sa rovnako nepískal.

Na 2nd&10 máme run-pass option. Rodgers si vyberá pass, lebo Giants hrali man-coverage a poslali 8 hráčov do boxu. Cobb je v matchupe na nedraftovanom cornerovi, ktorý hrá svoj štvrtý zápas, no prihrávku zachytiť nedokázal. Na treťom downe sme čelili blitzu a dobre sme ho nezvládli. Rodgers hádzal hlbokú loptu na Lazarda, ktorá nebola skompletovaná. Lazard bol v 1vs1, alebo nedokázal sa vrátiť späť po loptu proti menšiemu cornerovi. Výsledkom bol 4th&10 a punt.

Rodgers nám neskôr povedal, že tú play na treťom downe (3rd&2) pred end zónou si špecificky vyžiadal práve on a LaFleur mu ju doprial. Škoda je hlavne to, že keby na následnom štvrtom dal loptu do rúk AJ Dillona, tak ten by s veľkou pravdepodobnosťou skóroval touchdown. Myers mal nádherný blok, Runyan tiež a pred ním diaľnica do end zóny. Vedel som, že tam 4. down hrať budeme a jediné čo som si prial bolo to, aby sme jeden z tých dvoch pokusov bežali. Ako povedal po zápase Aaron Jones, že ten by stavil svoje peniaze na to, že na dva pokusy by buď on alebo AJ Dillon dokázali získať dva yardy… Tu sa Rodgers pred snapom jednoznačne rozhodol, že to hodí len na Lazarda a na nič iné ani len nemyslel.

Aaron Rodgers nehrá dobre a ani náhodou to nie je ten Rodgers z posledných dvoch sezón. Neskenuje ihrisko ako by mal, často si určuje pred snapom komu pošle loptu a nič iné ho netrápi, no a keď má možnosť, tak loptu nehodí. Dokáže hodiť loptu, ktorá má 5% šancu na skompletovanie, ale rozhodne sa nehodiť túto loptu, keď má kopec času a skončí to len odhodom.. Tonyan voľný a Doubs voľný pre touchdown, Rodgers sa aj natiahol, ale nehodil…

Randall Cobb bol azda najsvetlejším bodom nášho útoku. Zachytil 7 prihrávok pre 99 yardov a to len na 29 odbehnutých routach. Dve jeho zachytenia boli pre +20 yardov, vrátane 35-yardového zisku na treťom downe v našom úvodnom drive. Neskôr predviedol aj krásny catch na sideline. Veľká škoda, že sa Rodgersovi s Cobbom nepodarilo skompletovať loptu na spomínanom 3&out. Hral sa 2nd&10, Cobb dostal matchup 1vs1 na slote a v strede ihriska si získal náskok jedného kroku, no lopta skončila neskompletovaná.

Mne sa veľmi páčil Romeo Doubs. Počas zápasu som len čumel ako perfektne blokoval. No a po zhliadnutí záznamu musím konštatovať, že bol aj často voľný. Nebyť ďalšieho illegal contactu, tak by pravdepodobne skóroval 70-yardový touchdown. Potom v prvom polčase ešte zabehol double-move a bol úplne voľný pre potenciálny touchdown, ale Rodgers to nehodil.

Musím pochváliť Elgtona Jenkinsa. Ten sa po zlých zápasoch na pravom tacklovi prebral a na 43 pass-blocking snapoch nepustil ani jeden tlak na svojho quarterbacka a k tomu bol efektívnym run-blokárom. Jon Runyan pokračuje v kvalitných výkonoch a opäť nepustil ani jeden tlak na QB (ešte ani jeden v tejto sezóne). David Bakhtiari bol opäť v rotácii na pozícii ľavého tackla s Yoshom Nijmanom. LaFleur nám povedal, že to bolo najmä kvôli kombinácii dlhej cesty a turfu. V OL sa mi nepáčil RG Royce Newman, ktorý má problémy v pass-protection a Dexter Lawrence si ho podal na obed. Dostane Zach Tom šancu zabojovať o jeho miesto? Za mňa by ju dostať rozhodne mal.

Dáme si tu aj niečo pekné a to našu goal line play, ktorá skončila touchdownom Marcedesa Lewisa. Krásna play. A keď už som pri tom Big Dogovi, tak musím poznamenať, že nemecký MERCEDES skóroval touchdown na anglickej pôde (tých mercedesov sme mali na ihrisku nejako veľa podľa komentátorov 😛 )

Pár slovami by som sa chcel vrátiť k tomu, čo sa udialo pri našom pokuse o zázrak pri poslednej play zápasu. Všetci tu vychvaľújú Kayvon Thibodeauxa kvôli tomu, že mal na Rodgersa okamžitý tlak z vnútornej strany a porazil tam Davida Bakhtiariho. Avšak nič z tohto nie je pravda. Toto je súčasťou našej roll out protekcie. Kde sa ofenzívny tackle schválne posúva viacej do vonkajšej strany, čím si doslova privolá defenzívneho enda do vnútra a tým môže Rodgers utiecť do ľavej strany. Takto to hráme roky rokúce a stále si ľudia myslia, že naši OTs tu vždy hneď pustia okamžitý tlak. Problém však nastal v tom, že play už trvala dlho a Rodgers bol hitnutý.


ZÁVER

Je šialené hovoriť o tom, že práve náš special team teraz vyzerá ako jednotka, ktoré je naozaj dobre trénovaná. Mám vieru, že Aaron Rodgers a Matt LaFleur dokážu tento útok rozhýbať tak ako sa hýbať má. Avšak nemám absolútne žiadnu dôveru v Joe Barryho, že to dokáže. Teraz nás čaká zložitá série zápasov. Máme 5 zápasov za 5 weekov v 5 odlišných zápasoch. Londýn-GB-Washington-Buffalo-Lions a k tomu majú Commanders výhodu času na prípravu, nakoľko hrali TNF a Bills majú pred našim vzájomným zápasom bye week. Chcel som detailne prebrať obranu, či útok, že čo sa tam deje a kde je problém, ale vravím si, že už aj tak je toto review dlhé, tak si to možno dáme v osobitnom článku.


GO PACK GO!!!