Packers minulý štvrtok oznámili podpis bývalého hráča Baltimore Ravens, Kansas City Chiefs, LA Rams a Buffalo Bills. Prišla tak prvá a veľmi očakávaná posila na pozícii WR. Ako to teraz vyzerá so zbraňani Rodgersa a čo sa bude diať na drafte?


Štvorka draftu v roku 2014 prichádza na Lambeau Field na jednu sezónu za 4 milióny dolárov. Minulú sezónu strávil s Ravens, kde zachytil 27 prihrávok pre 394 yardov a jeden touchdown.

Do ligy sa dostal v spomínanom drafte v roku 2014, kedy naňho siahli Bills. Produkt z Clemsonu za svoju 8-ročnú kariéru zachytil 348 prihrávok pre 34 touchdownov a 5059 yardov. V druhom roku kariéry mal najlepšie čísla – 1047 yardov a 9 TD.

Watkins nastúpil do všetkých zápasov len vo svojej nováčikovskej sezóne. Aj napriek tomu, že bol často zranený sa jedná o výhodný podpis, ktorý vôbec nemusí vypáliť zle. Watkins je skúsený, potrebuje nájsť nový domov a chopiť sa poslednej životnej šance. V poslednej dobe sa v Green Bay hráčom s podobným príbehom podarilo úspešne nakopnúť a dokázali sa odraziť k lepším výkonom.


Watkins sám o sebe nie je odpoveďou

Sammy Watkins vstúpil do ligy v rovnakom drafte, v ktorom bol v druhom kole vybraný aj Davante Adams. O miesto bývalého #17 Packers sa bude toto leto bojovať, no Watkins jednoznačnou a hlavne jedinou odpoveďou nie je.

https://twitter.com/packers/status/1514695120985202691

Najdôležitejším ukazovateľom jeho doterajšej kariéry pri spojení s Packers je rok 2017 a jeho sezóna v Rams pod Seanom McVayom. Matt LaFleur bol totiž ofenzívnym koordinátorom. Súčasný tréner WR a koordinátor passovej hry Packers Jason Vrable bol pri jeho draftovaní súčasťou trénerského štábu Bills.

Packers prišli o MVS a Adamsa, teda na papieri svojich Top 2 receiverov. Aktuálne by mal byť Watkins číslom 2 za Allenom Lazardom. Ak nebude vkuse na injury reporte, potom by mohol zastúpiť MVSka a Packers by tu nemusela tlačiť topánka. Lazard bude musieť ukázať, či má na to byť hlavnou hrozbou obrán. Randall Cobb a Amari Rodgers budú operovať najmä zo slotu.

Pozícia každého jedného z menovaných je ale vo hviezdach, pretože je pred nami draft a hneď v prvom kole budú mať Packers dva picky. V tomto momente si už azda nikto nevie predstaviť scenár, v ktorom by Gutekunst a LaFleur neukázali na najlepšieho dostupného receivera. Celkovo môžu prísť v drafte aj traja hráči na pozícii WR, keďže okrem top kalibru je potrebu dodať tejto pozícii hĺbku a konkurenciu.

Preto je veľmi ťažké predpokladať čo môžeme od Watkinsa očakávať. Bude jednotka? Alebo sa napokon ani nedostane na 53-člennú súpisku? Watkins sa aktuálne nachádza presne tam – medzi spotom WR #1 a tým, že si bude musieť hľadať v lete ďalšie pôsobisko. Niečo podobné sme videli aj vlani, kedy sa v kempe veteránovi Devinovi Funchessovi darilo, no kvôli zraneniu sa zabrzdil jeho progres a bol cutnutý.

Watkins má potenciál a zbrane na to, aby s Aaronom Rodgersom uspel. Ale treba krotiť reči o tom, že on je spasiteľ na pozícii WR. Watkins na to sám nestačí a aj s ním je to stále veľmi úzka skupinka chlapíkov, na ktorých by sa mal Aaron celý rok spoliehať.

Hlavným faktom jeho kariéry je, že bol v drafte vybraný skôr ako Adams, Evans, Odell Beckham Jr., Brandin Cooks, Allen Robinson a Jarvis Landry. Všetci menovaní išli v prvých dvoch kolách. V prvých štyroch sezónach mal 25 TD a dva razy sa dostal nad 980 yardov. Jeho prodokucia išla počas troch rokov s Chiefs a jednom v Baltimore rapídne dole. Počas tejto doby bola jeho najlepšia sezóna 2019, kedy zachytil 52 prihrávok pre 3 TD a 673 yardov.


Ako sme na tom s capom?

Ken Ingalls, hlavný zdroj všetkých informácií a možností s capom Packers, to popísal stručne. Vzhľadom na podpísanie draftových pickov, practice squad podpisy a manévre počas sezóny nemajú Packers veľký priestor na vymýšľanie počas free agency. Zároveň myslia na predĺženia Jaira Alexandra, ktorému končí 5-ročná nováčikovská zmluva. Včera večer podpísal nový kontrakt CB Browns Denzel Ward a osobne ma neskutočne vystrašil. Ward dostal zmluvu na 5 rokov, počas ktorých si príde na $100.5 miliónov, z čoho má hneď $71,25 miliónov garantovaných. Stal sa najlepšie plateným cornerom v histórii NFL, no dá sa čakať, že Jaire ho preskočí.

Myslím si, že Packers + cap space = každoročná veľmi ťažká love story. Stále sa čaká na konečnú štruktúru Watkinsovho kontraktu. To pomôže pri výpočtoch na zvyšok tohtoročnej offseason.


Packers sú bez Adamsa 7-0

Táto štatistika je pre všetkých fanúšikov Packers veľmi známa a aktuálne znamená viac ako kedykoľvek predtým. Avšak, teraz je v odlišnom konexte. Adams bol v tých siedmich zápasoch zranený, no súčasťou tímu. Teraz je fuč a Packers sa budú musieť spoľahnúť na to, že Rodgers dokáže držať tak skvelé výkony so svojimi ďalšími receivermi aj naďalej.

Po jeho odchode to už nebude na pár zápasov, ale rovno na 17 plus prípadné playoff. Je to obrovská výzva pre Rodgersa, LaFleura, ale aj Jasona Vrabla, ktorý je koučom WR a koordinátor passovej hry. Ten

„Z tejto situácie som nadšený, naozaj,“ povedal nedávno na tlačovke Vrable a pokračoval: „Dostaneme nových chalanov, už teraz tu máme skvelú súpisku. Je to test pre mňa a Matta spoločne s našim ofenzívnym tímom, aby sme dostali týchto chalanov na rovnakú úroveň. Mať Davanteho bolo požehnanie. Bolo to perfektné, urobili sme spolu veľa dobrých vecí.“

Počas posledných šiestich sezón je Adams jednotkou v počte zachytení 581 (31 viac než druhý DeAndre Hopkins), 7192 yardov (63 viac ako Julio Jones) a 69 TD (o 9 viac ako Mike Evans). Aj tieto čísla majú dvojaký ukazovateľov: bez neho to bude obrovská výzva, ale zároveň je bilancia 7-0 pri jeho absencii akýmsi pozitívnym zázrakom a ukazovateľom.

Posledný raz Packers prehrali bez Adamsa v roku 2018 v poslednom zápase s Lions, kedy bol dočasným head coachom Joe Philbin a Rodgers nedohral kvôli otrasu mozgu. Matt LaFleur tak ešte bez Adamsa neokúsil trpkosť prehry.

Packers v týchto siedmich zápasoch zaznamenali 31,6 bodov. Počas posledných troch rokov bol celkový priemer na zápas 27,2. Rodgers hodil v zápasoch bez Adamsa 19 TD a jeden interception. Za zmienku stojí, že Packers v roku 2020 porazili bez Davanteho New Orleans Saints, ktorí zakončili regular season s bilanciou 12-4 a na 2. pozícii v NFC. V minulej sezóne dokázali Packers v dosť zúženej zostave zaskočiť Cardinals, ktorí išli do zápasu ako posledný tím bez prehry s bilanciou 7-0.

„Myslím, že to hovorí o hráčoch, ktorých tu máme. O hĺbke a o chlapoch, ktorí sa stali lídrami. Davante nastavil štandard, Allen Lazard tiež. Títo chlapi hrali na vysokej úrovni. Možno neboli dobrí z týždňa na týždeň, ale stanovili štandard. Keď na mladí majú, buď sa do toho dostanú alebo nie. Nič medzi neexistuje,“ povedal Vrable.


Lazard a hlavne Cobb v úlohe mentorov

Packers sú pred draftom v dobrej pozícii. Dva výbery v prvom kole, dva v druhom kole, sedem v prvých štyroch a 11 dohromady. Packers by mali ísť po receiverovi skoro a potom ešte pomerne často. Ktokoľvek príde, dostane v kabíne ku sebe Cobba a Lazarda ako mentorov. Chlapov, ktorí tento tím a systém poznajú. To by malo pomôcť v tak náročnej a rýchlej zmene.

Cobb pred 12. ročníkom kariéry kývol na pay-cut. Je v tíme primárne ako receiver a jeho hlavnou úlohou je chytať prihrávky na ihrisku, no zároveň bude v úlohe vodcu a veľkého učiteľa. Vlani to mal rozložené s Adamsom, teraz bude ťarcha hlavne na ňom.

„Každý deň je pravým profesionálom. Je lídrom na ihrisku aj v kabíne. Som z neho nadšený. Takýchto Randallov vo svojom tíme nikdy nemôžete mať dosť. Čím viac ich je, tým viac výhier na konci sezóny,“ reagoval na adresu Cobba Jason Vrable a ku Lazardovi dodal: „Allen tiež dorástol a bude to kombinácia týchto dvoch. Milujem toho chalana, keď hovoríme o tom, čo predstavuje v kabíne. On a Randall sú definíciou toho, čo vyžadujem na ihrisku a mimo neho od každého.“

Rodgersa čaká 12. pokus na druhý Super Bowl. Výstup na Mount Everest bez Adamsa len pridáva na obtiažnosti tejto úlohy. Pri ceste na vrchol budú Packers potrebovať vyhrávať zápasy bez jedného z najlepších hráčov NFL.

Odchod obľúbenca Rodgersa, trénerov aj fanúšikov bol bolestivý a potvrdil to aj Vrable:

„Nikdy si nepoviem: ‚Bože, radšej by som ho tu nemal.‘ Ale stalo sa to a vyhrali sme aj tak dosť zápasov. Pamätám si, ako raz Tae žartoval a hovoril: ‚Veď aj tak ma nepotrebuješ, tak o čo ide? Vyhráme aj bezomňa, no nie?‘ Ja som si len vtedy povedal: ‚No, hej, myslím.‘

Ale vždy keď tam nebol, pribudlo nám viac šedín a museli sme pripraviť chlapa, ktorý predtým nehral. Ale myslím, že systém je skvelý, kultúra je nastavená a máme tu nový rok. Musíme to prestavať a naskočiť tam, kde sme skončili.“