Cesta za Lombardi Trophy sa začína v Frozen Tundre proti zlatokopkám!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Lambeau Field Wallpaper - Soccer-specific Stadium - 2500x1666 Wallpaper - teahub.io

Proti komu? San Francisco 49ers

Kedy? 23/01/2022 o 02:15

Kde? Lambeau Field, Green Bay, Wisconsin

Vzájomná historická bilancia: 71 zápasov: 38 výhier, 32 prehier, 1 remíza

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.44, remíza: 15.00, výhra hostí: 3.11
 • Fortuna: výhra domácich: 1.46, remíza: 15.00, výhra hostí: 2.95
 • Niké: výhra domácich: 1.48, remíza: 15.42, výhra hostí: 3.03

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • out na celú sezónu – TE Robert Tonyan, RB Kylin Hill, OLB Randy Ramsey, OLB Chauncey RiversOL Elgton Jenkins
 • WR Malik Taylor (IR – rameno)

Otázna účasť:

 • LT David Bahktiari (koleno)
 • CB Jaire Alexander (rameno)

Nepravdepodobná účasť:

 • WR Marquez Valdes-Scantling (chrbát)

………………

 • Za´Darius Smith, Randall Cobb, Josh Myers, Billy Turner, Jaire Alexander a Whitney Mercilus sú späť. Všetci by mali do tohto zápasu nastúpiť.
 • Stav Davida Bakhtiariho nie je úplne ideálny. Na prvom tréningu nebol (load manažment), v druhom tréningu bol limitovaný a na treťom sa opäť neukázal. Vo weeku 18 bol tiež vedený ako otázny , ale do zápasu nastúpil. Stále očakávam že na ľavom tacklovi bude hrať práve on. Ak sa tak nestane, tak to bude zrejme Yosh Nijman.
 • Jaire Alexander trénoval celý týždeň v limitovanej kapacite. Zrejme všetkým nám bude tuhnúť krv v žilách, keď bude robiť prvý tackle, ako na to zareaguje jeho rameno. Ale ak ide hrať, tak musí byť skutočne ready. A to platí pre všetkých hráčov, ktorí sa vracajú po zraneniach. Netreba pripomínať, že náš tím doktorov je vôbec ten najkonzervatívnejší a najopatrnejší čo sa týka návratu hráčov po zranení. Preto ak sa niekto vracia po zranení, tak musí byť na tom dobre.
 • MVS si poranil chrbát v zápase s Lions. Celý minulý týždeň netrénoval. V utorok sa objavil na tréningu, čo bolo dobré znamenie. Ale následne posledné dva tréningy pred zápasom vynechal. Osobne to tipujem tak, že v tomto zápase hrať nebude.

49ERS

Otázna účasť:

 • DE Nick Bosa (otras mozgu)
 • CB Ambry Thomas (koleno)
 • DL Jordan Willis (členok)

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Playoff Matchups: Aaron Rodgers Leads Packers' Passing Offense vs. 49ers - Sports Illustrated Green Bay Packers News, Analysis and More

Máme tu playoff! Všetko alebo nič. Každá jedna chyba môže znamenať koniec sezóny a tento pocit všetkým milovníkom futbalu vlieva do žíl poriadny adrenalín! Naša cesta za Lombardi Trophy sa začne doma vo Frozen Tundre, kde ako nasadená jednotka konferencie NFC vyzveme šestku našej konferencie, a to zlatokopky sídliace v Santa Clare! Green Bay Packers vs San Francisco 49ers, či Matt LaFleur vs Kyle Shanahan! Poriadne nadupaný zápas, ktorý nám môže priniesť krásne futbalové divadlo!

S Niners sme sa už v tejto sezóne stretli. Jednalo sa o week 3 a na Levi´s Stadium sme zvíťazili pomerom 30-28. V tomto zápase som bol na náš tím hrdý obrovským spôsobom. Na west coast hrali proti jednému z najfyzickejšie hrajúcich tímov a aj tak dokázali byť oni tým tímom, ktorý hral v tomto zápase fyzickejší futbal. Výsledok síce napovedá že sa jednalo o tesný zápas, avšak opak je pravdou. Zápas sa stal tesným len vďaka zásluhe rozhodcov, ktorí poriadne priložili ruku k dielu, na kľúčových tretích downoch prileteli nezmyselné flagy za DPI a takmer darovali domácim víťazstvo. V tomto zápase sme Niners udržali len na 298 total yardoch, na priemere 4.6 získaných yardov na jednu play, 5.3 yardoch na jeden pass, 67 nabehaných yardoch s priemerom 3.2 yardov na jeden beh a k tomu sme získali 2 turnovers. Ako som už spomenul, museli sa udiať skutočne nadpozemsky divné veci, aby bol tento zápas tak tesný ako hovorí skóre. Vo svojich bodoch v tomto preview sa budem vracať aj k tomuto zápasu, porovnávať a pomôžeme si vytvoriť ako taký reálny obraz pred týmto zápasom playoff. Kto by si chcel prečítať toto review, tak klikaj tu.

Packers-49ers playoff game will be among coldest in NFL history | AccuWeather

Do úvodu si myslím, že sa jednoznačne hodí povedať aj to, aké počasie nás čaká a vzhľadom na posledné výkony zebier si jedným očkom posvietime aj na rozhodcovskú crew, ktorá bude tento zápas viesť. Predpoveď počasia hovorí o tom, že v úvode zápasu nás čaká teplota okolo mínus desať stupňov Celzia (pocitová teplota v rozsahu -17 až -20) a v štvrtej štvrtine mínus 14 stupňov Celzia (pocitová teplota v rozsahu -17 až -23). Mnohí ste sa pýtali, že aký má vplyv mráz na futbalový zápas. Ono sa jedná najmä o to, že v tejto teplota sa spomaľuje pass rush, nakoľko vychladnuté svaly sú menej efektívne, telo reaguje o niečo pomalšie, reakčný čas je horší, pohyb je zložitejší, tacklovanie bolí omnoho viacej, či lopta lieta menej. Zároveň telo v tomto počasí pracuje ťažšie a a snaží sa udržovať teplotu, čo zvyšuje výdaj energie k tomu, aby sa vyprodukovalo viacej tepla. Pokiaľ nie ste na niečo takéto zvyknutí, tak to nie je žiadna sranda hrať v takýchto podmienkach. Videli sme už mnohokrát, že napríklad Aaron Rodgers nemá problém hádzať loptu aj za extrémnych mrazov, nakoľko vie ako sa lopta správa, aké má vlastnosti a tým že sa v mraze spomaľuje pass rush, tak to pomáha aj jeho passovej hre. Teraz bude hrať v mraze na domácej pôde, kde sa bude môcť zabávať s hard countom, tak to môže jeho passovej hre len a len pomôcť. Čo už až tak passovej hre nepomáha je potom následný mohutný sneh, prípadne vietor. Ale ani jedného z týchto dvoch faktorov sa v sobotu báť nemusíme. Čím chladnejšie bude v tomto zápase, tým pre nás lepšie. Nech len mrzne a mrzne. V tomto počasí trénujeme, neskrývame sa dnuka v teple a hráči sú na takéto podmienky aklimatizovaní.

Pre Niners, ktorí pochádzajú z Californie, nie sú správy o teplotách v Green Bay najlepším možným scenárom. Zaujímavý zápas to bude najmä pre quarterbacka Jimmyho Garoppola. Ten má zdravotné problémy s hádzacím ramenom a prstom na hádzacej ruke. Mráz týmto jeho problémom vôbec, ale že vôbec nepomôže a k tomu ešte nikdy vo svojej kariére v NFL nehodil ani len jeden prihrávku v počasí, keď boli teploty pod 4 stupne Celzia. Na druhú stranu vyrastal v Illinois len tri hodiny od Green Bay a na výške sa stretol aj s nižšími teplotami.

Do karát Niners nenahráva ani fakt, že na cestách budú už po štvrtýkrát v priebehu 5 weekov. K tomu pred našim vzájomným zápasom budú mať krátky odpočinok, nakoľko hrali v nedeľu a teraz sa bude hrať už v sobotu. Plus je to ich tretí zápas za sebou na cestách. Pozitívnejšou správou pre Niners môže byť to, že Niners sú v posledných 10 zápasoch na bilancii 8-2, čiže pre nás to nebude nič ľahké. Ale zranenia a vyčerpanosť tímu môžu dať Green Bay výhodu, ktorá nemusí byť zanedbateľná. Prakticky sme posledný mesiac vôbec necestovali, dostali sme k dispozícii first round bye, doliečili sa zranenia a zdravší tím sme v tejto sezóne prakticky ešte nemali (klop, klop, klop). Na druhú stranu sa pri nás naskytuje otázka, do akej miery nás ovplyvní fakt, že sme prakticky od Vianoc nehrali zmysluplný zápas, čo je už takmer mesiac. Dokážeme naskočiť do zápasu fyzicky?

Tento zápas bude mať na starosti rozhodca Ron Torbert a jeho crew. Keď sa pozrieme na ich výkony v základnej časti, tak boli na 14. mieste (zo 17. miest) v počte hodených flagov na zápas. To znamená, že hru viacej púšťajú a nechávajú tímy hrať futbal. Domáce tímy boli pod jeho vedením na bilancii 10-7. Torbert nám rozhodoval celkovo 8x, pričom pri ňom máme bilanciu 6-2. Niners s ním odohrali 8 zápasov, pričom sú na bilancii 3-5.

AKO ATAKOVAŤ OBRANU NINERS?

Keď sa pozeráme na obranu Niners, tak tí sa v druhej polovici sezóny výrazne zlepšili v obrane a o tom svedčí aj posun v DVOA zo 16. na 4. miesto. Ako by sme mali atakovať ich obranu, aby sme mali úspech?

V obrane Niners si všetci budú všímať Aarona Rodgersa a preto treba zahrávať behové hry a do toho zakomponovať rôzne druhy motions. 49ers zahrávajú viacej behových plays s pre-snap motion než hocijaký iný tím v tejto sezóne, čo nie je veľmi veľké prekvapenie. Ale v tomto smere nezaostávajú ani Packers. V regular season sme mali 284 behov s motion pre 1,264 yardov a 10 touchdownov. Vo weeku 3 sme proti agresívnemu frontu Niners zahrali 16 behov s motion, pričom sme na nich získali 68 yardov a touchdown. Jonesov touchdown, ktorý nás dostal do vedenie 17-0 ukázal to ako sa dá agresívna hra defenzívneho frontu Niners využiť vo svoj prospech. Až príliš agresívne idú po lopte a aj pri tejto play môžeme vidieť ako sa najmä Nick Bosa nechal nachytať na Jonesov prvý pohyb smerom do vnútra a už nedokázal reagovať na jeho ďalší postup.

Offense rolls, Packers lead 49ers 17-7 at halftime

Keď bude obrana Niners hrať man coverage, tak by sa patrilo skúsiť hodiť deep ball. 49ers v tejto sezóne skutočne nehrajú veľa man coverage a to je pre nich aj dobre, lebo v man coverage sú veľmi slabučkí. V tejto sezóne len Rams a Seahawks odohrali menej snapov v cover-0, cover-1 a 2-man než 49ers. Obrana pod vedením Demeco Ryansa v man coverage pustila 63 skompletovaných prihrávok (101 pokusov) pre 961 yardov, 9 touchdownov, 0 interceptions a quarterback rating 123.4 – čo je jednoznačne najhoršie. Ešte aj Jaguars sú na tom v tomto smere lepšie – 113.7. Keď sa pozrieme na week 3, tak Rodgers mal proti ich man coverage 8 pokusov o prihrávku. Skončilo sa to tak, že skompletoval 6 prihrávok pre 97 yardov, pričom 42 z týchto yardov prišlo na deep ball na Allena Lazarda kde sa obrana Niners snažila zahrať cover-1. 49ers v tomto zápase musia dávať svojim cornerbackom včasnú pomoc od safetyho a to špeciálne pri single high coverage (1 deep safety).

Matt LaFleur a jeho trénerský tím majú jednu hlavnú úlohu. A to dostávať Davante Adamsa do súbojov 1vs1, lebo nikto v obrane San Francisca ho nedokáže ubrániť v súboji 1vs1. Najlepší receiver v lige bol vo weeku 3 na nezastavenie, zachytil 12 prihrávok na 18 targetov pre 132 yardov a touchdown. Pričom ďalšie zvyšné štyri zápasy proti Niners vyzerajú pre Adamsa nasledujúco: 10/173/1, 9/138/1, 7/43/1 a 10/132/2. Passová obrana Niners je podľa portálu Football Outsiders na 16. mieste, pričom v bránení wide receivera číslo jeden sú na 31. mieste, keď mu priemerne na zápas povolia 88.1 yardov. Ich passovej obrane sa darí brániť tight endov a running backov, čo dáva zmysel vďaka ich skvelému frontu. Preto treba atakovať cornerbackov a to hlbokými loptami. V bránení hlbokých lôpt sú podľa DVOA na 31. mieste. Packers dokážu Adamsovi perfektne hľadať matchupy naprieč celým ihriskom. Nemá problém hrať na oboch slotoch či outsidoch a som si istý, že LaFleur sa bude snažiť dostať loptu do rúk najlepšieho receivera v lige.

Man coverage Niners + Rodgers + Adams + deep ball = THIS IS THE WAY.


OFENZÍVNA LAJNA PACKERS VS DEFENZÍVNY FRONT NINERS

Všetci veľmi dobre vieme, na akom princípe funguje defenzívna hra Niners. 4-man rush a minimum blitzovania. Niners v tejto sezóne blitzovali len v 19.8% prípadov, čo je 4. najnižšie číslo v lige. Snažia sa vytvoriť tlak na quarterbacka vo štvorici. To im vychádza dobre, sú schopní dostávať sa na quarterbacka a k tomu mať v coverage 7 hráčov. V tejto sezóne sa im podarilo zaznamenať 48 sackov, čo je piate najvyššie číslo v NFL, podľa ESPN je ich tímový pass rush win rate 46% (5. miesto v NFL) a tímový run stop win rate 33% (delené 2. miesto v NFL). V závere sezóny sa pass rush Niners zlepšil. Arden Key sa presunul do stredu kde začal dominovať. V prvých 12 zápasoch mal len 12 tlakov a v posledných ôsmich dokázal nazbierať až 27. Práve vďaka jeho prínosu dokáže pass rush Niners zahrávať rôzne variácie pass rushu. Charles Omenihu bol získaný na trade deadline a v zápase proti Dallasu sa mu náramne darilo. Pridal kvalitnú hĺbku a nazbieral až 6 tlakov. Arik Armstead je jeden z najlepších interných pass rusherov v lige a títo chalani vytvárajú priestor pre Nika Bosu, ktorého predstavovať netreba.

Na druhú stranu sa Green Bay Packers museli počas celej základnej časti vyporiadať s mnohými zraneniami v ofenzívnej lajne, no aj napriek tomu sú podľa ESPN v tímovom pass block win rate na 5. mieste v NFL (66%) a na štvrtom mieste v tímovom run block win rate (73%). Teraz sa nám do zostavy po dlhej dobe vráti Turner s Myersom a je tu šanca aj na návrat Davida Bakhtiariho. Teda môžeme byť v plnej sile až na Elgtona Jenkinsa.

Packers vs. 49ers: The story behind the renewal of a great NFL rivalry

Na základe porovnania štatistík sa jedná o pomerne vyrovnaný duel. Pozrime sa na to, ako tento súboj dopadol v prvom vzájomnom meraní síl. Naša ofenzívna lajna do tohto zápasu nastúpila v zložení Nijman – Runyan – Myers – Newman – Turner. V tom čase mala táto päťka dokopy 62 kariérnych štartov a len Billy Turner mal na svojom konte 57 z nich. Front Niners v prvých dvoch zápasoch vytvoril neuveriteľných 52 tlakov na quarterbacka a pred našou OL stál zložitý duel. Avšak v tomto zápase bol Rodgers sackovaný len raz na 38 pass-blocking snapoch a celkovo sme na neho pustili len 5 tlakov. Nick Bosa mal za celý priebeh zápasu na svojom konte len 2 tlaky na quarterbacka a žiadny iný hráč Niners sa nedostal cez jeden tlak. Matt LaFleur sa spoločne s Aaronom Rodgersom postaral o to, aby jeho mladí chalani nemuseli blokovať pass rush Niners veľmi dlho. Preto svoj útočný gameplan postavili na rýchlej passovej hre. Rodgersov priemerný čas odhodu bol 2.04 sekundy a keď mal čistý pocket, tak to bolo 1.86 sekundy. Toto je perfektný spôsob ako pomôcť mladej ofenzívnej lajne. Len veľmi ťažko porazíte svoj blok do dvoch sekúnd. Zároveň bol Rodgers na týchto hodoch veľmi efektívny. Keď odhodil loptu do 2.5 sekundy, tak skompletoval 16/18 prihrávok pre 140 yardov a touchdown.

Niečo obdobné očakávam aj v tomto zápase. Rýchla passová hra, žiadne zbytočné držania lopty. V tejto sezóne dokázal Rodgers spoločne s Mattom Matt LaFleur uvoľnovať svojich hráčov vďaka útočným schémam, straty v ofenzívnej lajne vykrývať efektívnou rýchlou hrou a tu Rodgers plne zúročil svoje dlhoročné skúsenosti. Rodgers tento rok odhodil loptu priemerne za 2.59 sekundy, čo je jeho najrýchlejšie číslo v kariére ako starter. Toto číslo je jedným z hlavných dôvodov, prečo sme v OL dokázali prežiť početné zranenia. Keď sa pozrieme na metriku PFF, ktorá hovorí o tom, že v akom pomere boli pass cathers voľní/úplne voľní, tak v sezóne 2020 bol náš tím v tejto metrike na prvom mieste a v tejto sezóne na druhom mieste (49.9%). Pred nami sú v tejto sezóne len Chiefs. Toto podčiarkuje to, že Matt LaFleur je jeden z najlepších play dizajnerov súčasnej NFL a tomto zápase to bude musieť opäť raz dokázať.

Narazil som na veľmi zaujímavú štatistiku. Veľa sa hovorí o tom, že recept na Packers bude 4-man rush a 2-deep safeties, že toto je víťazná formula. Ale v tejto sezóne nebola táto teória podporená faktami. Rodgers vedie celú ligu čo sa týka passer ratingu proti 4-man rushu (113.7). Rams si mysleli, že to dokážu, ale Packers skórovali 36 bodov. 49ers si mysleli, že to dokážu s Nickom Bosom proti nášmu tretiemu ľavému tacklovi, ale aj tak sme skórovali 30 bodov. Bears to vyskúšali dvakrát a Packers dokopy skórovali 69 bodov. Všetky tieto tímy disponujú kvalitným defenzívnym frontom, avšak v tejto sezóne to na Packers nestačilo. K tomu tímy potrebujú aj útok. 49ers skórovali v tejto sezóne 30 bodov šesťkrát. Packers skórovali 30 bodov šesťkrát od weeku 11.

Veľmi dôležitá otázka sa týka zloženia našej ofenzívnej lajny. Bakhtiari je do tohto zápasu otázny, cez týždeň trénoval len limitovane a asi to nie je úplne ideálny scenár, ktorý by sme si predstavovali. Keby si mám tipnúť ako bude vyzerať naša OL, tak to bude nasledujúce zloženie: Bakhtiari – Runyan – Myers – Patrick – Turner. Vysvetlím. Na pravého guarda sa v mojej hlave presúva Lucas Patrik. Ten je omnoho vyspelejším pass protectorom než nováčik Royce Newman, ktorý robí ešte veľa mentálnych chýb. Nepreberie si správneho hráča a podobne. No a defenzívny front Niners zahráva veľa stuntov, či twistov. Preto za mňa dostáva prednosť Patrick, ktorý je vyspelejším a lepším hráčom do pass protection. Na pravom tacklovi mám Billyho Turnera, ktorý sa vracia po zranení. Aj keď mi srdce hovorí, že by mal hrať Dennis Kelly, ktorý odohral famózne posledné zápasy a prakticky nerobil chyby, tak neverím že sa tréneri rozhodnú pre neho a Turnera posadia na lavičku. Proste mozog mi tento scenár nejako nechce spracovať.


BEHOVÝ ÚTOK NINERS + ASPEKT DEEBO SAMUEL

Dostávame sa k niečomu o čom sa extrémne hovorí a podľa všetkých je práve toto najväčšia hrozba pre našich Green Bay Packers v tomto zápase. Nebudeme sa tváriť že nám to nerobí žiadne vrásky na tvári. 49ers odohrali v playoff pod vedením Kyla Shanahana celkovo štyri zápasy. V týchto zápasoch majú neskutočný priemer 195.3 nabehaných yardov na zápas:

 • 186 yardov proti Minnesote v roku 2020
 • 285 yardov proti Green Bay v roku 2020
 • 141 yardov proti Kansas City v roku 2020
 • 169 yardov proti Dallasu v roku 2022

Keď sme sa s Niners stretli v prvom zápase vo weeku 3, tak sme ich udržali na priemere 3.2 yardov na jeden beh. Ale od tej doby sa toho pomerne dosť zmenilo. Na ihrisko sa dostal šikovný Elijah Mitchell a Kyle Shanahan začal v backfielde využívať Deebo Samuela.

Len v 11 zápasoch dokázal Mitchell nabehať 963 yardov s priemerom 4.7 yardov na jeden beh. Tiež ho nie je vôbec jednoduché tacklovať, keď podľa PFF nazbieral štvrté najvyššie priemerné číslo získaných yardov po kontakte (3.83 yardov) a k tomu spôsobil 41 missnutých tacklov. Aby toho nebolo málo, tak od weeku 10 má priemer 6.3 yardov na jeden beh.

Do behového ťaženie sa zapojil aj Deebo Samuel a ten má od weeku 10 priemerne 7 behových pokusov na zápas. Samuel je k tomu na prvom mieste NFL spomedzi wide receiverov a running backov, ktorí majú aspoň 50 behov, v success rate (49.3%) a aj v expected points added. Na 17.4% svojich behov v tejto sezóne sa mu podarilo vyprodukovať explozívny beh (+12 yardov) a len piati kvalifikovaní hráči dokázali vyprodukovať explozívny beh v lepšom pomere: Tavon Austin (2015), Darren Sproles (2011), Josh Cribbs (2009), Percy Harvin (2011) a Brandon Bolden (2012). Čerešničkou na torte je to, že sa mu podarilo skórovať 8 behových touchdownov, čím stanovil nový rekord NFL v počte nabehaných touchdownov wide receiverom.

49ers: Deebo Samuel will go off vs Packers in 2020 NFC Championship

Na to, aby sa nám podarilo tento behový útok Niners pribrzdiť budeme musieť predvádzať poctivý tackling spoločne s tým, že všetkých 11 hráčov v obrane musí dodržiavať svoje zodpovednosti a vypĺňať tie gapy, ktoré sa vypĺňať majú. Narozdiel od minulých rokov, tento rok bol náš tackling na vysokej úrovni a PFF nás hodnotia ako druhý najlepšie tacklujúci tím tejto sezóny. Čo sa týka gap zodpovednosti, tak hráči musia byť disciplinovaní, nesmú sa dostávať príliš ďaleko vo svojich rushing líniách, lebo to potom otvorí diery pre behy running backov Niners. Krásnym príkladom je náš zápas proti Browns. Naši edge rushers boli príliš agresívni, opúšťali svoje povinnosti v behovej hre a k tomu sme netrafili 9 tacklov. Výsledkom bolo to, že Browns mali priemer takmer 9 yardov na jeden beh.

Bude veľmi zaujímavé sledovať, že aký prístup v tomto zápase zvolí defenzívny koordinátor Joe Barry. V tejto sezóne priemerne používame v boxe proti behu 6.3 obrancov, čo je najnižšie/najľahšie číslo v lige. Na druhú stranu Niners v tejto sezóne čelili 4. „najťažšiemu“ boxu v lige s priemerom obrancov proti behu v počte 7.1. Ale aj napriek tomu majú 4. najlepšiu úspešnosť behov do preplneného boxu na prvých downoch (41%). Bude sa Barry držať svojej filozofie, alebo spraví úpravy? To som veľmi zvedavý.

Práve Joe Barry je zaujímavým faktorom. On má mnoho skúsenosti s divíziou NFC West a tento rok sme porazili všetky štyri tímy, ktoré v tejto divízii hrajú a k tomu to boli kvalitné defenzívne výkony a najmä čo sa týka behovej obrany. Niners sme za zápas pustili 67 nabehaných yardov (3.2 yardov priemer), Cardinals sme pustili 74 nabehaných yardov (3.7 yardov priemer), Seahawks sme pustili 75 nabehaných yardov (4.7 yardov priemer, ale bez behov quarterbacka Wilsona to bolo len 43 yardov s priemerom 3.9 yardov na jeden beh) a Rams sme pustili 68 nabehaných yardov (3.4 yardov priemer).


BRÁNENIE STREDU IHRISKA

Čo sa týka passového útoku Niners, tak tu narážame na jednu veľkú zaujímavosť. Passový útok Niners je na prvom mieste čo sa týka net yardov na jeden pokus, ale na druhú stranu je až na 29. mieste v počte passových pokusov. To znamená len jedno, Niners neveria svojej nejefektívnejšej passovej hre v NFL.

V passovom útoku majú Deebo Samuela, ktorý má priemer 18.2 yardov na jeden catch, čo je elitné číslo. Vždy keď chytí prihrávku tak je to smrdí prúserom. K tomu tam majú Brandona Aiyuka, ktorý v tejto sezóne vygeneroval priemerný passer rating 118.5. Prakticky sa v druhej polovici sezóny stal receiverom čísla jedna, keď sa Samuel vyvinul do receiver-running back hybrida. Nesmieme zabúdať na Georga Kittla, ktorý je top 3 tight end v NFL od roku 2018. Tento rok má 71 catchov pre 910 yardov a 6 touchdownov. Za zmienku stojí aj receiver Jauan Jenning, ktorý chytil 5 touchdownov a tiež aj najlepší receiving fullback v lige Kyle Juszczyk. Prečo teda Niners nehádžu loptu 40-krát za zápas? Kvôli quarterbackovi s menom Jimmy Garoppolo.

49ers vs. Packers grades: Jimmy Garoppolo stumbles without great support; George Kiittle shines - Niners Nation

49ers nemôžu veriť jeho rozhodovaniu a schopnosti zostať v kľude vo veľkých momentoch. Všetci si pamätáme ako pripravil Niners o Lombardi Trophy v štvrtej štvrtine. Teraz v posledných troch zápasoch hodil 5 interceptions a jeho sebavedomie nebude na tom najlepšie. Plus k tomu majú v ofenzívnej lajne len jedného linemana, ktorý exceluje v pass protection a to je ľavý tackle Trent Williams. Zvyšná štvorka sú špecialisti na run blocking. Takže logicky sa 49ers snažia spoliehať na behovú hru, ktorá je elitná a chcú sa postarať o to, aby im Garoppolo neprehrával zápasy. Keď je na quarterbackovi Garoppolo, tak Niners majú priemer 29.9 passových pokusov na zápas v tejto sezóne, čo je štvrté najnižšie číslo v lige. Garoppolo tiež netlačí loptu príliš hlboko do ihriska, keď jeho priemerná hĺbka targetov v tejto sezóne je až na 30. mieste spomedzi 39 kvalifikovaných quarterbackov.

Keď sa bavíme o passovej hre, tak tu bude kľúčom bránenie stredu ihriska. Toto je oblasť, na ktorú sa passový útok Niners orientuje. Prihrávky do stredu ihriska a následná hra po zachytení prihrávky. Deebo Samuel videl v tejto sezóne 117 targetov a 80 z nich prišli medzi číslami. K tomu je na druhom mieste v lige čo sa týka získaných yardov po zachytení prihrávky. George Kittle videl v tejto sezóne 93 targetov a z nich 67 prišlo medzi číslami. Medzi TEs je Kittle na druhom mieste v získaných yardoch po zachytení prihrávky.


TLAK NA GAROPPOLA, KEĎ SA UŽ BUDE HÁDZAŤ

Photos from San Francisco 49ers lose home opener to Green Bay Packers by two points

Keď sa už dostaneme k passovým downom, tak tu musí hru ovládnuť náš pass rush. Niners sú celkovo na 14. mieste čo sa týka pass-block win ratu a Garoppolo je úplne odlišný quarterback pod tlakom.

 • V čistom pockete (71.1% dropbackov) – 70.8% skompletovaných prihrávok, priemer 9.0 yardov na jeden passový pokus, 12 touchdownov, 6 interceptions, 102.7 passer rating
 • Pod tlakom (28.9% dropbackov) – 59.1% skompletovaných prihrávok, priemer 7.1 yardov na jeden passový pokus, 8 touchdownov, 7 interceptions, 78.6 passer rating

V našom prvom vzájomnom zápase sa nám podarilo zaznamenať 4 sacky a 11 hitov na quarterbacka. V tomto zápase hodil jeden pick a ďalší sme dropli. Mali sme mať 2/3 picky.

Pre nás môže byť veľkým boostom návrat Zeeho Smitha a Whitneyho Mercilusa. Mercilusa sme získali po tom, čo bol prepustený z Texans a hovorilo sa o ňom, že už je za zenitom. Síce to už nie je ten hráč, ktorým bol v najlepších rokoch, ale v Packers dostal špecifickú úlohu, keď bol využívaný ako situačný pass rusher na tretích downoch a jasných passových situáciách. Táto úloha mu padla ako riť na šerbeľ a v čase keď bol k dispozícii, tak naša obrana hrala vynikajúci futbal. Počas svojich troch zápasov (kde odohral viacero snapov) v rozmedzí weekov 7 a 9 nazbieral 10 tlakov a jeden sack. K tomu bol podľa PFF na 32. mieste zo 105 kvalifikovaných edge rusherov v pass rush produktivite.

Aj bez týchto dvoch hráčov sme však boli jediným tímom v NFL počas regular season, ktorý mal na svojej súpiske dvoch interior linemanov, ktorí vyprodukovali aspoň po 40 tlakov na quarterbacka (Clark – 64, Lowry – 42) a dvoch edge rusherov, ktorí vyprodukovali aspoň po 60 tlakov na quarterbacka (Preston – 62, Gary – 81 + 28(!) hitov na QB). Teraz táto štvorka nazbierala dokopy 249 tlakov, pričom minulú sezónu mala celá naša obrana dokopy 251 tlakov. Z Rashana Garyho sa stala hviezda a lepší pass rush win rate z pozície prirodzeného EDGE rushera mal podľa PFF v sezóne 2021 len Maxx Crosby (27%). Gary ho mal na úrovni 26%, pričom mal lepší win rate ako čistý edge rusher než Myles Garrett, či TJ Watt. Teraz sa k tejto štvorke pridá spomínaný Zee a Whitney. Aj keď nebudú hrať celý zápas, tak na tých 15-20 snapoch môžu spraviť obrovský rozdiel. Nie hocikto si môže povedať, že tam má do rotácie hráčov tohto kalibru. Aj keď sa chalani budú rotovať, tak nestratíme na kvalite a pass rushers môžu byť svieži počas celého priebehu zápasu.


SÚBOJ TURNOVEROV A PENÁLT

49ers zakončili regular season s rozdielom turnoverov mínus 4. To znamená, že tím Kyla Shanahana mal v sezóne 2021 viacej giveawayov než takeawayov. Spomedzi ich 24 turnoverov až 17 prišlo v zápasoch, ktoré prehrali. Quarterback Jimmy Garoppolo bol zodpovedný za 14 z týchto 24 turnoverov (12 interceptions, 2 stratené fumbles). Celkovo sezónu zakončil s 25 plays, ktoré smrdeli turnoverom, čo je 6. najvyššie číslo spomedzi quarterbackov v lige. K tomu má aktuálne Garoppolo problémy s prstom a ramenom na hádzacej ruke, čo môže ovplyvniť jeho grip lopty a schopnosť hádzať, špeciálne v mraze, ktorý bude v tomto zápase panovať. Kvôli tomuto by mohol byť ešte náchylnejší na prípadné turnovers.

Packers mali na svojom konte počas regular season ôsmy najvyšší počet takeawayov (26) a tretí najlepší rozdiel turnoverov (+13). Keď tím Matta LaFleura v sezóne 2021 dokázal získať aspoň jeden takeaway, tak je na bilancii 11-0. Matt LaFleur prišiel do Green Bay v rokU 2019 a od tej doby sú Packers na bilancii 30-0, keď v zápase mali viacej takeawayov než giveawayov. Keď sme dosiahli na túto bilanciu 30-0, tak sme mali:

 • 63 takeawayov, 9 giveawayov a bodový rozdiel +54
 • Vyhrali sme priemerne o 11.5 bodov (30.4-18.9)

Pripomeniem jednu štatistiku, ktorá je strašne, strašne divná. Pod vedením Matta LaFleura sme na bilancii 34-1 (čo je najlepšia bilancia v lige) keď sme spôsobili v zápase jeden turnover. Nože skúste uhádnuť, kedy prišla tá jediná prehra za posledné tri roky… správne. V NFC Championship proti Buccaneers.

Pozrime sa trošku aj na disciplínu týchto dvoch tímov. Cowboys dokázali proti Niners nazbierať dvojčíselný počet penált a pravdepodobne tento zápas prehrali aj kvôli tomuto faktoru. Ale na druhú stranu aj Niners spravili deväť penált, vrátane 6 penált pred snapom a dvoch v special teame. Celkovo sú Niners na 18. mieste v priemernom počte penált na zápas, pričom až v deviatich zápasoch mali aspoň 7 penált. Packers sú na 1. mieste a doteraz boli najdisciplinovanejším tímom v lige. V playoff zápasy rozhodujú detaily a penalty dokážu nakloniť misky váh na jednu stranu.


RÝCHLY ŠTART & FYZICKÁ HRA

It's Packers vs. 49ers in NFC Championship Game

Za mňa sa tento zápas bude lámať v dvoch rozhodujúcich oblastiach. Prvou je rýchly vstup domácich Packers do tohto zápasu a tou druhou je fyzická hra. Keď sa ideme baviť o rýchlom vstupe do zápasu zo strany Packers, tak práve toto je alfa omega. Ako sme si ukázali, tak San Francisco bude robiť všetko možné len preto, aby nemuseli dať loptu do rúk Jimmyho Garoppola. Avšak ak Packers dokážu vstúpiť do tohto zápasu tou správnou nohou, vyhrajú los, pôjdu na loptu, skórujú, následne si pripíšu defenzívnu stopku a ešte raz skórujú, tak môže byť veľmi rýchlo po zápase. Keď začnú Niners prehrávať, tak si nebudú môcť dovoliť stále hrať svoju konzervatívnu behovú hru a lopta bude musieť ísť viacej do rúk quarterbacka Jimmyho Garoppola. Vieme, že Garoppolo má zdravotné problémy. Teraz bude hrať v zime, kde tie zranenia bude cítiť ešte viacej. Ak sa Packers podarí dostať Niners do tej fázy, že Garoppolo bude musieť na tretích downoch hodiť tú loptu správne a presne, tak sú na dobrej ceste tento zápas vyhrať. Nepriaznivou správou pre Packers je to, že v prvej štvrtine počas tejto sezóny skórovali priemerne len 3.0 bodov, čo je až 25. miesto v lige. Niners majú priemer 5.0 yardov v prvej štvrtine a sú na 10. mieste. Ale keď sa už pozeráme na druhú štvrtinu, tak tu sú Packers na prvom mieste s priemerom 10.1 bodov a v tretej na piatom mieste (6.5 bodov). Toto nám napovedá to, že ak sa Packers podarí dostať do výraznejšieho vedenia v prvej štvrtine, tak to je správna cesta k víťazstvu.

Druhým kľúčovým faktorom je fyzická hra. Packers boli v prvom tohto sezónnom vzájomnom zápase s Niners lepším tímom kvôli tomu, že dokázali prehrať Niners v oblasti fyzickej hry, teda v tom, o čo sa súčasní Niners opierajú. Packers hrali fyzickejšie a na ihrisku boli vďaka tomu jasne lepším tímom (napr. aj Tonyan hodil Bosu o zem, Lazard spravil parádny blok na Bosovi pri Jonesovom touchdowne… bol to kolektívny fyzický výkon). Keď sa pozrieme na posledný zápas Niners s Cowboys, tak aj s Jarinom Wiegerom som sa zhodol na tom, že Niners tento zápas jednoznačne opanovali čo sa týka fyzickej hry a Cowboys na takýto typ zápasu neboli absolútne pripravení. Už keď som videl prvý útočný snap Cowboys, ako ich tam obrana Niners doslova zdemolovala tak som si hovoril, že Cowboys majú malér. Teraz prídu hrať prakticky na skrátenom weeku (hrali v nedeľu, teraz hrajú v sobotu) do Frozen Tundry, kde tá fyzická hra bolí niekoľkonásobne viacej, veľmi sa vám v tom mraze nechce ísť do tacklov a pokiaľ na toto nie ste pripravení, tak je s vami zle. Dokážu sa Niners vysporiadať s mrazom takým spôsobom, že to neovplyvní ich fyzickú hru? Ako dokážu tacklovať AJ Dillona? Ak to zvládnu, tak tu máme zápas. Ak nie, tak to môže znamenať jednostrannú záležitosť pre domácich.


GO PACK GO!!!!!!!!!!!