Splnili sme to čo sme splniť mali a víťazstvo zostalo na Lambeau Fielde

Vo weeku 4 sa na Lambeau Fielde stretli dve historicky najikonickejšie franšízy v histórii NFL. Z toho súboja vyšli lepšie domáci Packers, ktorí porazili Steelers pomerom 27-17. Nejednalo sa o žiadne veľkolepé divadlo a celkovo bol tento zápas jeden z tých nudnejších. Matt LaFleur má aktuálne za sebou 36 odtrénovaných zápasov v regular season a toto sú najlepšie štarty do kariéry head coach v NFL od roku 2000 po prvých 36 zápasoch:

  • Matt LaFleur (29-7)
  • Sean McVay (27-9)
  • Jim Harbaugh (26-9-1)

ZASE RAZ SKVELÁ PRÁCA OFENZÍVNEJ LAJNY!

Musím začať ofenzívnou lajnou. Green Bay Packers vyhrali dva zápasy a skórovali 57 zápasov s Yoshom Nijmanom, Jonom Runyanom, nováčikom Joshom Myersom, nováčikom Royce Newmanom a Billym Turnerom v starting ofenzívnej lajne. Jedine Turner prichádzal do tohto zápasu s aspoň 2 odohranými zápasmi ako starter v NFL. V OL nám chýbali dva hlavné stavebné kamene David Bakhtiari a Elgton Jenkins, no aj tak sa nám podarilo odohrať perfektné zápasy proti jedným z najlepších defenzívnych frontov v NFL.

Proti tejto neskúsenej OL stáli hráči ako Nick Bosa, Arik Armstead, Javon Kinlaw, Dee Ford, T.J. Watt, Melvin Ingram, či Cameron Hayward. Ja osobne som očakával veľké problémy, avšak zostal som veľmi milo prekvapený. V týchto dvoch zápasoch mal Rodgers 77 dropbackov a pod tlakom bol len na 15 z nich. V tomto zápase mal Rodgers 40 dropbackov, pričom pod tlakom bol len na 10 dropbackoch. Celkovo bol sackovaný len štyrikrát. Jeden sack byť sackom nemal, keď ho T.J. Watt podkopol a to mala byť jasná penalta a na ďalšom sacku spravil slide po scramble v závere štvrtej štvrtiny. Jediné dva skutočné sacky, ktoré idú na OL prišli od Armsteada proti 49ers, ktorý porazil nováčika Royca Newmana a Devina Busha z blitzu, keď prišiel k Rodgersovi neblokovaný po zlom prebratí hráčov. Keby ste mi toto povedali pred týmito zápasmi, tak vás budem chcieť upáliť za to, že ste čarodejnicou.

Najväčším highligtom je za mňa to, že TJ Watt a Nick Bosa dokopy v týchto zápasoch zaznamenali dokopy len 4 tlaky na quarterbacka. TJ Watt bol z toho tak frustrovaný, že musel Rodgersa podkopnúť, aby si pripísal sack a potom to oslavoval ako keby vyhral v lotérii. Totálne sa tam strápnil a vyslúžil si poriadne bučanie od divákov na Lambeau Fielde. Svoj návrat do Wisconsinu si predstavoval asi úplne inak…Veľakrát sme mohli vidieť to, že ho Steelers skúšali na pravej strane obrany proti nášmu v poradí až tretiemu ľavému tacklovi Yoshovi Nijmanovi. Ale ani to mu nepomohlo a svoju frustráciu si musel vybiť na úplne zbytočnom a správne odpískanom roughing the passer po odhodení lopty a už spomínanom podkopnutí.

Avšak po väčšinu času hral TJ Watt proti right tacklovi Billymu Turnerovi, ktorý nadviazal na perfektný zápas proti Niners a opäť podal veľmi, veľmi kvalitný výkon. Podarilo sa mu prakticky úplne neutralizovať T.J. Watta a toto bol jeden z hlavných kľúčov k víťazstvu. Kvalitne hrá aj Jon Runyan, ktorý v posledných troch zápasoch odohral 113 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len jeden sack a 4 tlaky na quarterbacka.

Po týchto dvoch zápasoch si dovolím tvrdiť, že Yosh Nijman je lepší ľavý tackle než niektorí aktuálni starting LTs v iných tímoch. Tu si napríklad pozrite play, kde si dokázal perfektne postrážiť Melvina Ingrama, čím dal Rodgersovi dostatok času nájsť Randalla Cobba, ktorý skóroval touchdown.

Tréner ofenzívnej lajny Adam Stenavich a jeho asistent Luke Butkus si zaslúžia obrovské absolutórium za tieto dva zápasy. Perfektne dokázali pripraviť svojich neskúsených chalanov proti dvom ohromne silným defenzívnym frontom, ktoré patria k tomu najlepšiemu čo súčasná NFL ponúka.

K tomu sme nie len prežili v pass protection, ale pomerne sa nám dobre darilo aj v behovej hre, keď sme dokopy nabehali 231 yardov, pričom 131 prišlo proti obrane Steelers, ktorá v tejto sezóne pustila priemerne 88.3 nabehaných yardov na zápas (prvé 3 weeky). V tomto zápase sa nám úspešne darilo behať s loptou a naplno sme využili ako Aarona Jonesa, tak aj AJ Dillona. Náš útok v tomto zápase zahrával celkovo 72 útočných plays, pritom 34 skončili s loptou v rukách tohto tandemu. Dokopy získali celkovo 196 yardov a obidvaja mali explozívne plays ako v behovej, tak aj v passovej hre. Dillon dostal priestor najmä v druhom polčase, kde mal 15 behov pre 81 yardov a tu bol tým povestným kladivom. Náš útok funguje jednoznačne najlepšie vtedy, keď Dillon a Jones majú loptu vo svojich rukách. Pre zaujímavosť si môžeme uviesť, že AJ Dillona mal v tomto zápase EPA (expexted points added) na jeden beh na úrovni .38… Keď to preložím do ľudskej reči, tak toto je proste elitná efektivita pre passový útok. A on to dosiahol len na svojich behoch.

Veľký pozitívom z tohto zápasu je to, že sa začína naplno obnovovať spojenie na trase Aaron Rodgers – Randall Cobb. Tejto dvojici sa podarilo skompletovať 5 prihrávok pre 69 yardov a 2 touchdowny, pričom práve Cobb bol na úspešnom konci Rodgersovho 420. kariérneho touchdownu, čím vyrovnal šieste miesto legendárneho Dan Marina v historických zápisoch NFL. Randall bol pre nás kľúčovým najmä na tretích downoch. Toto sú jeho štatistiky na tretích downoch: 4/4 pre 68 yardov, touchdown a úspešnosť 4/4. A keď sme loptu nehádzali na Cobba, tak sme boli na 1/5 pre 11 yardov, 2 sacky a úspešnosť 1/7. Keď to preložím do našej reči, tak Cobb bol v tomto zápase doslova kľúčovým hráčom. Tu si dáme jeden jeho krásny catch a krásny hod Aarona Rodgersa!

Avšak dovolím si povedať, že toto bol krásny kolektívny výkon celého útoku a prakticky každý jeden hráč sa na ňom nejako podieľal a priložil ruku k dielu. Hneď piati rôzni hráči zaznamenali v tomto zápase explozívnu play (nad 20 yardov): Randall Cobb (25 yardový catch), Davante Adams (21 yardový catch), Aaron Jones (26 yardový catch), Allen Lazard (28 yardový catch) a A.J. Dillon (25 yardový beh). Plus k tomu mal Jones ešte 15 yardový beh.

Plus k tomu musím opäť ohromne vyzdvihnúť obrovskú pomoc v blokovaní v podaní našich wide receiverov. Allen Lazard odviedol neskutočný kus čiernej práce, ktorú nikto poriadne nepochváli. Za mňa je jednoznačne najlepším blocking wide receiverom v NFL. On je na ihrisku ako tight end. Ale aj hráči ako EQ, Cobb, či Amari Rodgers (dokonca blokoval 1vs1 TJ Watt!!!!!) predviedli krásne bloky v tomto zápase. Perfektná práca chalani!!!

V tejto sezóne môžeme vidieť viacej personnelu 11 než tomu bolo v minulých rokoch a pýtate sa že prečo? No presne kvôli tomuto. Vďaka tomu, že naši wide receivers dokážu perfektne blokovať, tak nemusíme na ihrisku posielať heavy tight end sety pri behových plays a tým sa stáva náš útok ešte menej predvídateľným.

A ono to nebolo len od wide receiverov, ale napríklad v pass protection pomáhal aj perfektne Aaron Jones pri zachytávaní blitzov. Tu je krásny príklad:

A ďalší:


OBRANA SA POSTUPNE PREBERÁ

Po otrasnom prvom zápase proti Saints sa naša obrana rozohráva a posledné dva zápasy sa na jej hru dalo normálne aj že pozerať. Začalo sa jej dariť získavať takeaways a v každom z posledných troch zápasov ich získala po dve. V úvode zápasu obrana doručila strip sack, ktorý viedol k tomu, že sme sa dostali do vedenia v druhej štvrtine a potom v závere zápasu zabránila potenciálnemu comebacku Steelers a pripísala si interception. K tomu boli Steelers 0/2 na štvrtých downoch a po druhýkrát počas posledných troch weekov sme pustili len 17 bodov. Aby toho nebolo málo, tak aj behovej obrane sa podarilo súperov v dvoch zápasoch po sebe udržať pod 70 nabehanými yardmi. Toto sa nám podarilo po prvýkrát od novembra v roku 2017, pričom pod Pettinom sa nám to nepodarilo ani raz. Vyzerá to tak, že obrana naberá ten správny smer.

Na prvých 12 defenzívnych sériach sme pustili body až na deviatich (vrátane kneel downu Saints na konci zápasu). Odvtedy sa odohralo 26 defenzívnych sérií, na ktorých sme pustili body len na piatich. Steelers hneď v prvom drive skórovali 45-yardový touchdown, ale odvtedy získali len 237 yardov na ďalších 57 plays. To je priemer 4.16 yardov na jednu play. Keď odmyslíme dve nepresnosti na strane Steelers pre ďalšie big plays, tak bola naša obrana aj tento week veľmi dobrou obranou čo sa týka predvedeného výkonu vzhľadom na play za play.

Naša obrana hrala v tomto zápase dobre, avšak párkrát nám výrazne pomohol aj Ben Roethlisberger, ktorý mal niekoľko škaredých hodov, ktoré keby boli skompletované, tak je tento zápas omnoho zložitejší a tesnejší. Všetci si asi pamätáme ako Ben missol Juju Smith-Schuster na deep ball, kde sa Smith-Schuster poľahky presadil cez Chandona Sullivana.

Gameplan Steelers sa v tomto zápase nezmenil. Snažili sa loptu odhadzovať čo najrýchlejšie. Quarterback Ben Roethlisberger mal priemerný odhod 2.05 sekundy a aj kvôli tomuto faktoru sme na svojom konte nemali veľa tlakov. Celkovo bol pod tlakom len na 7 zo 42 dropbackov. Toto sú štatistiky PFF. Na druhú stranu PFF uvádzajú, že v tomto zápase sme ho hitli len 5x, pričom náš pressure rate bol len 7%. Podľa ich informácií to je najnižšie percento tlakov na quarterbacka s minimálne 40 pokusmi pri prehranom zápase od roku 2013. Avšak keď sa lopty nezbavil do dvoch sekúnd (čo ja sa prakticky dovtedy nemožné dostať na quarterbacka), ale loptu držal dlhšie, tak som mal vždy ten pocit, že náš pass rush sa na neho dokázal dostať. Pass rush nemal veľké čísla, ale proste bol efektívny.

V defenzívnej lajne odohral skvelý zápas Kenny Clark a konečne aj Kingsley Keke! Kenny mal v tomto zápase opäť obrovský vplyv na našu hru, pripísal si tri stopky a jeden hit na quarterbacka. Portál PFF uvádza, že aktuálne je jediným interným defenzívnym linemanom v celej lige, ktorý má na svojom konte aspoň 15 tlakov na quarterbacka a aspoň 10 stopiek. Celkovo má na svojom konte 15 tlakov (delené 5. najvyššie číslo) a 11 stopiek (delené 5. najvyššie číslo).

Keke mal do tejto sezóny veľmi ťažký štart a na ihrisku vyzeral stratene. Mal problémy proti behom, ale aj s vyvíjaním tlaku na quarterbacka. Avšak v tomto zápase to už bola trošku iná pesnička. Zahral aj jednu z najdôležitejších plays zápasu, keď na treťom downe v druhej štvrtine porazil Trai Turnera, následne spôsobil forced fumble, ktorý získala naša obrana. Tento moment znamenal to, že momentum sa dostalo na našu stranu. Veľmi dôležitá play!

Mne osobne sa veľmi páčil aj Rashan Gary. Celkovo mal 3 tlaky na quarterbacka, sack, tri stopky a k tomu bol našim najlepšie hodnoteným hráčom proti behom. Pri ňom som videl jednu šialenú štatistiku ktorá uvádzala, že v tomto zápase mal 70.5% pass rush win rate. To je brutálneeee číslo. Aktuálne je jedným zo siedmich edge rusherov v celej NFL, ktorí majú na svojom konte aspoň 15 tlakov na quarterbacka a aspoň 6 hitov na quarterbacka. Plus jeho pass-rush win % je podľa PFF deviate najlepšie spomedzi kvalifikovaných edge rusherov. Podľa ESPN má potom ešte 7. najlepší run stop win rate spomedzi všetkých edge rusherov. V tomto zápase si pripísal aj jeden sack, pri ktorom sackoval nie len Roethlisbergera, ale aj ľavého tackla Dan Moora Jr..

Gary hral v tomto zápase fakt dobre a nebolo to len ohľadom rushovania pasera. Tu máme príklad, ako z backsidu dokázal zataviť runnera. Gary po ihrisku lieta počas celého zápasu, má neskutočnú energiu a mohol by byť ohromne cenný najmä v záveroch zápasoch, kde už nastupuje pri iných hráčoch únava. Gary je monštrum!

Zase raz skvelý zápas odohral ILB De´Vondre Campbell. Pripísal si jeden hit na quarterbacka a dve stopky proti behu. V coverage bol opäť solídny, pustil len tri yardy po zachytení prihrávky na dvoch skompletovaných prihrávkach do jeho oblasti pre 13 yardov. K tomu sa mu hneď na dvoch plays za sebou podarilo zastaviť JuJu Smith-Schuster. Najskôr na treťom downe zrazil prihrávku na rýchly slant a potom si pripísal tackle na štvrtom downe. Campbell nám spláca každý jeden dolár, ktorý sme mu zaplatili a prakticky v júli počas minicampu sme našli legitímneho starting kaliber middle linebackera. Skvelý podpis!!

Zazrel som veľa názorov, že vraj rookie cornerback Eric Stokes odohral zlý zápas, s čím ja osobne nesúhlasím. Rozhodne to nebol najlepší výkon, ale toto sa od nováčika očakáva. Avšak ja chcem vyzdvihnúť jednu vec. A to, že sa proste nedá poraziť v downfielde. Celkovo v tomto zápase odohral 43 snapov, pričom do jeho coverage letelo 15 lôpt. Skompletovaných bolo 10 pre 82 yardov, plus jednu interception, ktorou rozhodol zápas. Čiže na jeden catch pripadá len 8.2 yardov, čo je za mňa pozitívne. Darí sa mu všetko držať pred sebou a nehorí tam. Útoky ho ešte neporazili hlbokými loptami. Si zoberte, že do Kingovej coverage počas tejto sezóny letelo len 6 lôpt. Na týchto šiestich loptách pustil 133 yardov. Do Stokesovej coverage letelo dokopy 25 lôpt, pričom pustil len 109 yardov. To je priemer 4.4 (!!!!) yardov na jeden target. QBs majú passer rating len 60.3, keď hádžu loptu do jeho coverage, čo je 12. najlepšie číslo v lige spomedzi cornerov, ktorí odohrali aspoň 100 coverage snapov.

Tu chcem ukázať jednu play, kde hrá Stokes off coverage, avšak ani náhodou to nehrá „soft“. Pred snapom je 7-8 yardov od recievera v off covrage, avšak aj napriek tomu mu nedáva ani len yard priestoru. Keď vidí, že receiver ide na brzdy, tak využíva svoju rýchlosť a zrýchlenie, čím sa dostane do pozície na zahranie play. Je vidno ako si verí a vie, že proste títo chalani neprebehnú okolo neho ako kolo Kevina. Verí svojej technike a toto je obrovský rozdiel medzi ním a Kingom čo sa týka off coverage. Inak keby bol Eric trošku agresívnejší na tejto play a išiel po lopte, tak toto mohla byť jednoduchá pick-six. Tá lopta od Bena letela strašne pomaly. Škoda.


PROBLÉMY PRI KICK PROTECTION

Na toto som upozorňoval už v minulom review, že náš víťazný field goal v zápase s Niners mohol byť ľahko zablokovaný z pravej strany. No a v tomto zápase sa to udialo opäť. V túto nedeľu nás pomerne sporná penalta za offside poriadne zachránila. V závere polčasu sme kopali field goal, avšak ten bol zablokovaný z pravej strany a lopta putovala 75 yardov až do našej end zóny pre touchdown. Robert Tonyan bol zodpovedný za pravú stranu. Nedokázal však zablokovať ani Fitzpatricka a ani Hadena. Len tam stál a neblokoval ani jedného. Neskôr v zápase sa Steelers takmer opäť podarilo zablokovať ďalší pokus o field goal, pričom tlak prišiel z tej istej pravej strany. Na tomto musíme zapracovať, bezpodmienečne!

V special teame sa opäť vyznamenal punt Corey Bojorquez. Celkovo v tomto zápase musel puntovať trikrát pre celkovo 138 yardov. Najskôr v úvode zápasu pomohol útoku a aj obrane, keď najskôr Steelers otvorili zápas touchdownom a následne sme my museli len puntovať. Vtedy sa mu podarilo prišpendliť útok Steelers až na vlastnú 4-yardovú líniu. Neskôr v zápase sa mu podarilo kopnúť 57-yardový punt z vlastnej end zóny, pričom returneovi nedal žiadny priestor a ten si musel zamávať len o fair catch. Bojorquez je obrovský upgrade oproti JK Scottovi.


ZASE ZEBRY…

Už to začína byť smiešne. Rozhodcovia pískajú somariny a to nám kazí zážitok zo zápasu. V tomto zápase urobili za mňa dve veľké chyby. Prvá prišla pri už spomínanom zblokovanom field goale keď odpískali offside a tým pádom sa prakticky jednalo o 10 bodovú akciu v prospech Packers. Pri tomto rozhodovaní však mali zebry ohromne ťažkú prácu. Tu je obrázok, že čo videli rozhodcovia. Videli Hadena a Fitzpatricka ako sa hýbu, pričom lopta je stále v rukách long snappera. Háčik je však v tom, že on ako ju držal, tak ju najskôr trošku posunul dopredu, čo bolo ešte pred tým, než ju následne snapol dozadu. Podľa pravidiel to je tak, že akonáhle lopta opustí trávnik, tak je snapnutá. Ale tento maličký pohyb rozhodcom nepomohol a v tej rýchlosti to nemali šancu postrehnúť. Offisde to podľa mňa nebol, avšak vidieť to presne v tej rýchlosti bolo takmer nemožné.

Obrázok

Druhá sporná situácia sa udiala na strane Packers. Hrali sme 3rd&goal a TJ Watt jasne podkopol Aarona Rodgersa, z čoho okamžite priletel flag a priletel správne. To bolo proste jasné podkopnutie a mali sme dostať first&goal. Avšak rozhodcovia sa išli po tejto play poradiť a čo je totálne najsmiešnejšie, tak sa poradili tak, že to flag nebol… Ako sorry, ale idete sa poradiť a toto si poviete? Rozhodovanie v NFL nie je ľahké, o čom svedčí ten offside pri field goale, ale prosíííím, vieme rozhodovať správne aspoň takéto jednoduché veci?!

V zápase sa udiala ešte jedna sporná situácia a to pri prvom touchdowne Steelers. Tu rozhodcovia najskôr odpískali offside našej obrane, čo dalo free play pre Steelers. Ben hodil deep ball na Johnsona, ktorý ju zachytil cez Alexandera a skóroval 45-yardový touchdown. Keď to zoberiem chronologicky, tak o offside sa nejednalo, lebo sme sa stihli stiahnuť, čiže offside bol odpískaný za mňa zle. Následne sa veľa diskutovalo o tom, či sa malo jednať o offensive pass interferecne, nakoľko receiver si tam rukou trošku odtlačil Alexandera do chrbta. Za mňa to na flag nebolo a ja by som takéto ľahké odstrčenia rozhodne nepískal. Avšak niektorí rozhodcovia to odpískajú. Takmer úplne rovnaké OPI odpískali v Super Bowle George Kittleovi. Proste keď niektorí rozhodcovia vidia, že je ruka na súperovi, najskôr je v lakti zohnutá a potom sa prepne, čím sa obranca odstrčí, tak to pískajú. Keby to odpískali, tak oukej, vedia si to obhájiť… aj keď by sa mi to nepáčilo, lebo nechcem aby sa takéto soft veci pískali. Nechajme ich hrať futbal… Neodpískali to a som s tým úplne oukej. Akurát ten offside za mňa proste byť nemal. Lopta sa snapla až potom, čo sa náš hráč vrátil na svoju stranu.


ZRANENIA

V tomto zápase sa nám zranil All-Pro cornerback Jaire Alexander, ktorý si poranil rameno. Čakáme na výsledky všetkých testov ktoré nám ukážu ako je toto zranenie vážne. Jaire síce pustil ten jeden 45-yardový touchdown, ale potom na štyri targety pustil len jeden yard.

Počas zápasu zranil aj outside linebacker Preston Smith, ktorý vynechal jednu sériu, ale potom sa vrátil späť na ihrisku. Avšak po svojom návrate rozhodne nevyzeral na 100% a hral cez bolesť.


GO PACK GOOOO!!!!!