What draft analysts said about new Packers CB Eric Stokes

Prvé kolo NFL Draftu 2021 sa nieslo v znamení potrebného doplnenia secondary

Green Bay Packers boli tento rok v 1. kole NFL Draftu netradične pokojní a rozhodli sa nerobiť žiadne trady, vďaka ktorým by sa posúvali boardom smerom nahor, alebo nadol. Výber sa teda učinil na našej 29ej pozícii a vzhľadom na board prišlo niečo, o čom sa potajomky hovorilo. Niekoľko dní pred začiatkom draftu sa začalo šepkať o tom, že cornerback Eric Stokes môže byť výberom v prvom kole, nakoľko tímom sa páči jeho hráčsky profil. Keď som to započul, tak som ho aj vo svojom big boarde posunul smerom nahor, nakoľko som mal nejaké to tušenie, že keď sa práve o ňom hovorí ako o cornerovi na prvé kolo, tak záujem môžu mať práve Packers, ktorí obľubujú takýchto atleticky založených cornerov s väčšou výškou. Ja osobne som mal pri mojich obľúbencoch iných cornerov, ale jeho profil dával pre Packers zmysel. V podstate pred ním som mal len Asante Samuela Jr., ktorý bol asi viacej mojim osobným favoritom než možnosťou pre Packers, keďže je menšej postavy a nie je to až taký skvelý atlét, a ešte Ifeatu Melifonwu. Čiže v momente výberu na 29ke bol medzi mojimi top dostupnými cornermi pre Packers podľa môjho big boardu. Tesne pred našim výberom sme sa debatovali o tom, že koho môžeme draftovať, zrovna som spomenul meno tohto hráča a nakoniec nám bolo aj oficiálne ohlásené, že Green Bay Packers si na 29. mieste v 1. kole vybrali cornerbacka z Georgie – Erica Stokesa!

Eric Stokej je cornerback, ktorý v marci oslávil svoje 22. narodeniny, meria 185 cm (6´1´´) a váži 88 kg (194 lb). Ako prvé si na ňom okamžite všimnete jeho rýchlosť, ktorá je doslova elitná. 40 yardov sa mu podarilo zabehnúť za 4.29s a keď pozeráte jeho tape, tak vidíte ohromnú výbušnosť na prvých 10 yardoch. K tomu dokázal 100 metrov zabehnúť za 10.39s. Na vertical leap sa mu podarilo skočiť 38.6´´, pričom jeho rozpätie rúk je 78´´. Je to skutočne elitný atlét, keď jeho celkové RAS skóre (Relative Athletic Score) je 9.38.

Keď sa pozeráme na jeho hráčsky profil, tak je to vytiahnutý cornerback, ktorý disponuje rýchlymi nohami, plynulým pohybom bokov a vďaka tomu disponuje potrebnou schematickou všestrannosťou, ktorú skauti v NFL vyhľadávajú. V obrane Bulldogov hrával primárne ako outside cornerback a to ako na ľavej, tak pravej strane ihriska. Tu od neho chceli aby hrával ako v man, tak zone coverage a bol schopný hrávať v obidvoch schémach.

Pri svojich zónových dropoch sa dokáže dostávať do potrebnej hĺbky a vo svojej zóne ukazuje dobrú disciplínu a pokoj pri preberení hráčov, ktorí vstupujú a opúšťajú jeho zónu. Rovnako sa od neho vyžadovalo, aby hrával ako press-man, tak aj off-man coverage a na tape môžeme vidieť, že dokáže zahrať obidve techniky. V press coverage odohral počas posledných dvoch rokov cez 400 snapov, čo je veľmi hodnotné. Má dostatok výšky na to, aby dokázal receiverov atakovať už na line of scrimmage. Keď sa pozrieme na dolnú časť tela, tak tam má rýchle nohy a mobility v bokoch, vďaka čomu nemá problém so zmenou smeru z beckpedalingu do hlbokého šprintu a to mu umožňuje zostať s receiverom počas celého priebehu routy.

Svoju dĺžku využíva pri súbojoch v catch-pointe, kde konzistentne atakuje loptu. Počas 25 štartov v college sa mu podarilo zraziť 26 prihrávok. Problémom pri ňom bolo to, že do roku 2020 nemal na svojom konte ani len jednu interception, ale produkcia ohľadom interceptions konečne prišla v jeho poslednej sezóne. Možno to nebola v college mašina na interceptions, ale vyzerá to tak, že má dobré cítenie na načasovanie momentu, kedy lopta priletí k receiverovi.

Jeho obrovskou výhodu je to, že už na college odohral ohromné množstvo snapov proti receiverom kalibru NFL, keď v konferencii SEC nastupoval week čo week proti college elite na tejto pozícii a treba povedať, že sa tu nestratil. Jeho výkony vygradovali v roku 2020, keď v tejto sezóne odohral hneď 5 zápasov, v ktorých pustil do svojej coverage 10 a menej yardov. Celkovo v 9 zápasoch pustil len 16 zachytených prihrávok a len 1 touchdown. Na druhú stranu si pripísal 4 interceptions, skóroval 2 touchdowny a v coverage pustil len 145 yardov pre passer rating 43.6. Keď sa pozrieme na informácie od Sports Info Solutions, tak tí uvádzajú, že v tohtoročnej draft class je na 2. mieste čo sa týka priemerne pustených yardov na zápas – 12.1 yardov. Pro Football Focus zas uvádza, že v roku 2020 pustil 0.51 yardov na jeden snap v coverage a majú ho ohodnoteného na treťom mieste spomedzi všetkých cornerbackov v college futbale (v rokoch 2019-2020 a min. 50 snapov) za snapy v coverage proti TOP 200 najlepšie hodnoteným wide receiverom. Pred ním je tu len Farley a Melifonwu. V tesnom závese je Surtain, Samuel Jr., či A. Robinson. K tomu ESPN Stats prišli informáciou, že počas minulej sezóny pustil druhé najnižšie číslo v % skompletovaných prihrávok do jeho coverage (18.2%) a druhý najnižší quarterback rating v press coverage. Nech sa jednalo o man, či zone coverage, tak Stokes si svoje splnil. Za tieto svoje výkony si v roku 2020 vyslúžil menovanie do First-teamu All-SEC a v roku 2019 do Second-teamu All-SEC.

Keď sa pozrieme na jeho štatistiky podrobnejšie, tak počas troch rokov na college nastúpil v coverage proti hráčom ako Justin Jefferson, Ja´Marr Chase, DeVonta Smith, Henry Ruggs, či Jaylen Waddle. Celkovo proti ním pustil len 7 catchov na 11 targetov a 2 touchdowny, pričom najdlhšia skompletovaná prihrávka proti hociktorému z týchto hráčov bola pre 23 yardov. Keď sa na to pozrieme celkovo za 3 roky v college, tak pustil len 3 touchdowny.

Pomerme ma zaujali štatistiky Next Gen Stats. Tie uvádzajú, že z tohtoročnej draft class cornerbackov má práve Eric Stokes najväčšiu pravdepodobnosť (28%) dostať sa do Pro Bowlu počas prvých troch sezón v NFL. Dokonca je tu pred Jayee Hornom (27%) a Patrickom Surtainom II (24%). To len taká malá zaujímavosť.

Obrázok

Ako obranca proti behu to je ochotný, kontaktu sa nebojí a vo všeobecnosti je spoľahlivým tacklerom, ktorý súpera oblapí rukami a nehádže sa do neho ramenom. PFF uvádza, že v minulej sezóne nemissol ani jeden tackle. Keď sa pozrieme na jeho najväčšiu slabinu, tak tou je fakt, že pri press-man coverage až príliš dáva ruky na receivera a zaťahuje ho. Za to dostal niekoľko penált a v NFL sú na toto rozhodcovia ohromne citliví. V tomto aspekte hry bude musieť zapracovať, inak bude magnet na flagy za DPI. Stále sa učí, zo strany trénerov a skautov idú za jeho prístup a postoj k tréningom veľmi lichotivé správy, čiže toto by nemusel byť žiadny problém. Keď sa pozrieme na jeho atletické výkony, tak mal horší čas na 3-cone drille a short-shuttle, čo sú pomerne dôležité metriky pre cornerbacka. Ale keď sa pozrieme na tape, tak tam veľmi nevidíme to, že by kvôli tomu príliš strácal na pohyblivejších receiverov. Avšak niekedy kvôli práve horšej technike hrá mimo správnu rovnováhu a to môže spôsobovať pomalšie pohyby práve v tomto ohľade. Keď techniku dostane na takú úroveň ako má byť, tak aj jeho hra v tomto ohľade bude omnoho rýchlejšia. Zrejme posledným mínusom je to, že sa pozíciu cornerbacka prakticky ešte stále učí, nakoľko až do seniorskej sezóny na strednej škole na tejto pozícii nehrával. To nám môže naznačovať, že má ešte kopec priestoru na herný rast.


ZHRNUTIE

Celkovo sa mi Eric Stokes páči. Dokáže hrávať v rôznych schémach, má bohaté skúsenosti s hraním proti top receiverom a k tomu dokáže okamžite pomôcť special teamu. Vôbec by som sa nedivil tomu, keby ho Packers využívali aj ako nickela. Keď sa pozrieme na jeho skillset, tak sa asi najviac hodí do zone coverage obrany a pre Joe Barryho to môže byť vplyvný hráč s vysokým potenciálom. Ten si bude môcť teraz zostavu cornerov točiť ako sa mu zachce. Skauti ho typologicky porovnávajú ku Darisuovi Slayovi, či Kyleovi Fullerovi. Ak sa vám nepáči ako hráč, tak sa vám bude rozhodne páčiť tento jeho tweet z roku 2015. Eric, vitaj v Green Bay Packers! Držíme palce & GO PACK GO!!!!!