Stanford CB Paulson Adebo opts out of 2020 college football season

Skvelý fit do obrany Packers?

PROFIL

 • Meno – Paulson Adebo
 • Pozícia -Cornerback
 • Univerzita – Stanford
 • Výška – 185 cm (6´1´´)
 • Váha – 90 kg (198 lb)

Paulson Adebo bol hviezdny receiver a cornerback na Mansfield High School v Texase, kde pozbieral aj mnoho ocenení. Hráči a tréneri si ho tu chválili za jeho pracovnú morálku a bystrosť. Jeho matka je rodáčkou z Beninu, kde je oficiálnym jazykom francúzština a aj Adebov prvý jazyk je práve francúzsky. Keď končil na strednej, tak bol označený ako 4-hviezdičkový recruit a tímy sa o neho doslova bili. Najskôr sa zaviazal Notre Damu, keď si vybral Fighting Irish pred mnohými ďalšími silnými programami z Power-5. Avšak potom do hry vstúpil Stanford, čo bola škola jeho snov. Svoj záväzok s Notre Damom tak rozviazal, rozhodol sa ísť práve do Californie a obliekať dres Cardinals.

Svoj prvý rok strávil ako redshirt ale ako redshirt freshman sa okamžite zaradil medzi opory svojho tímu. Ako starter hral v 12 z 13 zápasov a bol na delenom prvom mieste v FBS v počte ubránených prihrávok (24). Za svoje skvelé výkony bol menovaný do first-teamu All-Pac-12. V roku 2019 sa opäť dostal do All-Pac-12 teamu a to aj napriek tomu, že vynechal tri zápasy kvôli zraneniu a jeho výkony trošku upadli. Sezónu 2020 sa rozhodol vynechať a využil možnosť opt-outu.

ZÁKLADNÉ ŠTASTIKY

 • 2018: 13 zápasov, 64 tacklov (46 solo), 5 tacklov pre stratu yardov, 4 interceptions, 17 zrazených prihrávok, 1 forced fumble
 • 2019: 9 zápasov, 33 tacklov (23 solo), 4 interceptions, 10 zrazených prihrávok
 • 2020: opt-out

SCOUTING REPORT

Paulson Adebo je vytiahnutý outside cornerback, ktorý má vo svojich rukávoch veľký upside. V obrane Stanfordu zvyčajne hrával na ľavej strane ihriska, pričom to bolo prevažne v off-man a zone coverages. Po snape zvyčajne nerobí zbytočné extra pohyby a rovno sa dostáva do pozície voči svojmu receiverovi. Vo všeobecnosti disponuje relatívne plynulým backpedalingom, dokáže získať hĺbku a pri tom zostať vybalansovaný počas dropov. Tiež má dostatok rýchlosti k tomu, aby dokázal pokrývať väčšinu wide receiverov v downfielde, kde využíva dlhé kroky aby sa udržal pri receiverovi na deep routach. V zone coverage dokáže plays rýchlo prečítať, rozoznať a následne robiť pohyb na loptu. Tu je tak dobrý a efektívny, že by ste najradšej hrali nonstop zone coverage.

Stanford je známy tím, že je jednou z minima škôl, ktorá si viacej cení hodnotu akademickú, než tú športovú. Hráči tu nedostávajú štipendium, ak nie sú bystrý. Takže nie je žiadnym prekvapení, že Adebo, ktorý má titul z mechanického inžinierstva, hrá hru zvanú futbal hlavou. Rozumie tomu, kde sa na ihrisku nachádza vzhľadom k lopte a tieto informácie dokáže spracovávať a využívať vo svoj prospech. Futbalové IQ je jeho veľkou prednosťou a schopnosť naučiť sa playbook a pochopiť schémy by mu mohla v NFL výrazne pomôcť.

Disponuje veľmi dobrými loptových schopnosťami, ktoré patria medzi vôbec to najlepšie vo svete univerzitného futbalu počas posledných dvoch sezón, keď za posledné dve sezóny nazbieral 27 zrazených prihrávok a 8 interceptions. Ako bývalý wide receiver má inštinkty na loptu a to sa pretavuje do produkcie na pozícii cornrbacka. Loptu vo vzduchu výborne sleduje, následne upraví svoje postavenie na zahranie hry na loptu a potom využíva svoju výšku k tomu, aby uzatváral passové okienka. Má dlhé ruky a tie dokáže využívať veľmi dobre či už pri naťahovaní, hraní do rúk receivera v catch-pointe, alebo pri zachytávaní interceptions. Svoj fyzický skillset dokáže využívať pri press-man coverage, kde odvádza veľmi dobrú prácu vo využívaní rúk a robením kontry na ich uvoľnenie. Tu dokáže súperov doslova vymazať.

Ako obranca proti behu ukazuje bojovného ducha, ochotu prechádzať cez bloky, alebo robiť samotné tackles. Pri tacklingu berie dobré uhly a prezentuje sa dostatočnou silou na to, aby dokázal útočníkov tacklovať. Musí však zlepšiť svoju techniku proti blokom a aj konzistentnosť tacklingu. Technika a samotné prevedenie tacklov sa musí ešte tiež zlepšiť, nakoľko viaceré tackles nedokáže dokončiť. To najmä kvôli tomu, že nedá boky dostatočne nízko a prichádza tým o rovnováhu. Darí sa mu aj ako blitzerovi.

Ako atlét je decentný, no nie je to elita, ktorá bude lámať rekordy na 40 yardov, či v broad jumpe. Zaujímavosťou je to, že na Pro Day ohromne prekvapil a jeho výkony boli aspoň pre mňa osobne vysoko nad očakávania. Ako si povieme ďalej, tak tieto výkony sa nie vždy prenesú aj na tape, ale potvrdzuje to fakt, že už ako tínedžer dominoval PAC-12 a svedčí to o jeho veľkom upside.

Ale na pozíciu cornerbacka disponuje funkčnou atletickosťou. Keď nemusí rýchlo meniť smer behu, tak vertikálny pohyb jeho bokov je plynulý a to mu umožňuje receiverov pokrývať počas celého priebehu routy. Problém prichádza vtedy, keď musí rýchlo meniť smer behu. Tu máva problémy s rýchlejšími a mrštnejšími hráčmi a to kvôli technike práce nôh, pričom keď mu zaostávajú nohy, tak je aj stuhlejší v bokoch a už to nie je také plynulé ako pri vertikálnych routach. Keď tu takýto menší receiver spraví rýchle brzdy, tak práve tu robí kroky navyše a je až príliš na pätách. To vedie k pusteným big plays a jednoduchým prvým downom na in-breaking routach. Problém je tu práve pri plynulom horizontálnom pohybe. Kvôli obdobným problémom je náchylný na double-moves. Krásne to bolo vidieť v roku 2019 v zápase proti Gabrielovi Davisovi. Keď už mu nevyjde začiatok, tak má tendencie naťahovať sa a chytať receivera. To môže viesť ku flagom. Fakt pri press-man coverage je jeho práca nôh veľmi nekonzistentná a v tomto smere bude musieť veľmi zapracovať, aby na line of scrimmage nerobil kroky navyše a tým sa neoberal o schopnosť reakcie na pohyb receivera. V tomto smere je boom-or-bust. Raz zahrá parádnu play, no na ďalšej vyhorí a pustí big play.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • Počas posledných dvoch rokov mu portál PFF udelil známku 96.1 za single coverage.
 • Tretia najlepšia známka od PFF za zone coverage (86.4) z tohtoročnej draft class (pred ním je len Farley a Molden)

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Výška
 • Loptové schopnosti
 • Fyzická hra
 • Bojovnosť
 • Inteligencia
 • Futbalové IQ
 • Pokrývanie vertikálnych routes
 • Zone coverage

MÍNUSY

 • Konzistentnosť výkonov
 • Technika tacklingu
 • Reakcia na zmeny smeru
 • Príliš tuhý pri horizontálnych pohyboch
 • Náchylnosť na double-moves
 • Veľa pustených big plays v roku 2019

FIT PRE PACKERS

Paulson Adebo je neskutočne zaujímavým prospektom na skautovanie. Dva roky dozadu bol považovaný za prospekt v prvom kole a taký Mel Kipers ho mal dokonca na pozícii CB2 hneď za Okudahom. Avšak sezóna 2019 mu nevyšla úplne najlepšie a tu sa objavili pochybnosti okolo jeho hry. Stal sa náchylný na big plays a dokonca sa skončila predčasne po bližšie nešpecifikovanom zranení, sezónu 2020 sa rozhodol vynechať a toto jeho akcie ohromne zrazilo smerom nadol. Tento chalan zo Stanfordu má nespochybniteľný upside. Je vysoký, rýchly a nemyslím si, že jeho problémy pri práci v bokoch sú nenapraviteľné. Futbal hrá tvrdo, je to bojovník a jeho negatívne plays prichádzajú zvyčajne kvôli nekonzistentnej disciplíne a pohybovým základom. Ak dokáže zlepšiť prácu nôh, tak by mu to mohlo pomôcť aj ohľadom bokov. Tu to bude vyžadovať kvalitný coaching. Ak sa to všetko urovná na pravú mieru, tak z neho môže byť veľmi kvalitný cornerback s čuchom na loptu. Aktuálne si myslím, že mu zo začiatku bude najviac sedieť najmä zone-heavy, cover 3, či quarters coverage. A práve toto chce u nás rozbehnúť nový defenzívny koordinátor Joe Barry. Nechať ho využívať jeho silné stránky a mohol by tu excelovať. Vďaka tomuto by mohol nastupovať už od začiatku a pracovať na svojich nedostatkoch pri press-man coverage Myslím si, že na futbalistu s čuchom na loptu sa oplatí trošku zariskovať. Kde by mohol byť draftovaný? To nemám ani len poňatia. Videl som ho na konci dvojky, ale aj v trojke, či štvorke.

PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 2./3. KOLO