Purdue's Rondale Moore opts back in for 2020 season - Sports Illustrated

Ideálny fit do útoku Matta LaFleura!

PROFIL

 • Meno – Rondale Moore
 • Pozícia – wide receiver
 • Univerzita – Purdue
 • Výška – 170 cm (5´7´´)
 • Váha – 82 kg (181 lb)

Rondal Moore sa stal stredoškolskou futbalovou legendou v štáte Kentucky. Dva roky po sebe doviedol Trinity High School k štátnemu titulu, vrátane perfect season 15-0 v jeho poslednej sezóne na tejto strednej škole. V tomto roku sa mu zároveň podarilo stanoviť rekordy školy v zachytených prihrávkach (104), nachytaných yardoch (1,461) a touchdownoch (16). Tieto úspechy sa postarali o to, že bol v roku 2017 menovaný ako Gatorade Kentucky Player of the Year. Tento nádejný mladík obdržal hneď 30 ponúk na univerzitné štipendium a bol označený ako 4-hviezdičkový recruit. O jeho služby mali záujem univerzity ako Alabama, Texas, Georgia, Ohio State či Purdue. V procese náboru zaznamenal najvyššie SPARQ hodnotenie v krajine a 40 yardov sa mu podarilo zabehnúť za 4.33 sekundy. Pôvodne sa rozhodol pre Texas, ale nakoniec po návšteve Purdue sa rozhodol, že sa upíše práve Boilermakers.

Vo svojej freshman sezóne doslova ovládol univerzitné ihriská a všetci sme sa tešili, že čo nám ukáže v ďalších sezónach. Zároveň bol ohlásený ako víťaz Paul Hornung Award. Toto ocenenie sa udeľuje hráčovi, ktorý je najvšestrannejším univerzitným hráčom v krajine. K tomu bol jednohlasne menovaný do first-teamu All-American ako all-purpose player, do first-teamu all-conference a bol ocenený ako Big 10 wide receiver of the Year a Freshman of the Year. Avšak zranenia nám v ďalších sezónach zabránili uvidieť krásne divadlo, ktoré on dokáže na ihrisku roztočiť. Zranenia síce prišli, ale talent nikam neodišiel.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2020: 3 zápasy – 35 zachytených prihrávok/270 yardov/0 touchdownov, 6 behov/32 yardov/1 touchdown
 • 2019: 4 zápasy – 29 zachytených prihrávok/387 yardov/2 touchdowny, 3 behy/3 yardy
 • 2018: 13 zápasov – 114 zachytených prihrávok/1,258 yardov/12 touchdownov, 21 behov/213 yardov/2 touchdowny

SCOUTING REPORT

Tohto chalana sledujem už od jeho prvého zápasu v drese Purdue a už vtedy som Rolovi písal, že tohto chlapíka by som veľmi rád videl v Green Bay Packers a teraz tu táto možnosť existuje. Na máloktorého hráča sa pozerám tak rád ako práve na Moora. Rondale je dynamickým slot wide receiverom a ja by som ho radšej označil práve THE WEAPON. Keď sa pozeráte na jeho tape a keď sa rozbehne vertikálne, tak tu vidíte aj potenciál na to, aby sa stal ešte niečím viacej. Jeho nižším vzrastom sa ani náhodou nenechajte zaskočiť. Pri ňom platí jednoduchý opis: „Som síce maličký, ale šikovný!“ Stavím sa, že ste ešte nevideli takto silného a výbušného cca 80 kilového chalana. Keď si odmyslíte jeho výšku, tak on je prakticky nejakým mutantom. Nad jeho fyzickými výkonmi sa vám zastavuje rozum a premýšľate nad tým, či je tento chalan vlastne z našej planéty. Už keď bol freshman, tak sa na internet dostalo video, na ktorom drepuje 600 libier (272 kilogramov):

O pár rokov neskôr na svojom Pro Day nám predviedol ďalšie mimozemské výkony. Podarilo sa mu zabehnúť 40 yardov za 4.29 sekundy, avšak všetku pozornosť získal jeho vertikálny výskok, kde sa mu podarilo zapísať totálne neskutočných 42.5 inchov!!!

Tieto jeho výkony vám určite napovedajú jedno – je to výbušný hráč, ktorý dokáže skórovať z každej pozície na ihrisku. Prezentuje sa ohromnou rýchlosťou a keď sa už raz rozbehne, tak ho zastaví len písknutie rozhodcu, ktorý ohlasuje skórovaný touchdown. Tacklovať ho je pre obrancov extrémne zložité, nakoľko disponuje obrovskou silou v dolnej časti tela.

Loptu dokáže vo vzduchu pozorovať, následne upraviť svoje postavenie na jej zachytenie. Keď už loptu chytá, tak tu ukazuje silné ruky so schopnosťou zachytiť loptu vo vzduchu v plnej rýchlosti. Over-the-shoulder catche mu nerobia žiadny problém. V contested catchoch už nie je takou veľkou hrozbou, kde hrá v jeho neprospech práve menší vzrast. Hrá omnoho lepšie, keď je využívaný v rýchlej passovej hre. Ruky nie sú úplne najistejšie, má na svojom konte niekoľko dropov, kde už zrejme myslel o krok dopredu o tom, čo ide robiť po zachytení prihrávky.

Coverage 1vs1 dokáže poraziť vďaka svojej rýchlosti, ale nemá dostatok výšky na to, aby v NFL hrával na outside. Hrať proti nemu press coverage je extrémne zložité, na brzdách v underneathe je prakticky nepolapiteľný a jeho schopnosť chytať loptu by z neho mohla spraviť hlavný cieľ na tretích downoch. Jeho zrýchlenie do maximálnej rýchlosti a následne brzdy predvádza skutočne v zlomku sekundu. Vidíte ho šprintovať, žmurknete a on už stojí. Keď proti nemu hráte off-coverage, tak tu sú hráči v coverage len v úlohe štatistov. Až neskutočne plynulá práca bokov, explozívna dolná časť tela a prirodzená rýchlosť. Vďaka tomuto si poľahky získava separáciu. Je to šikovný route runner, avšak nemal veľa šancí ukázať to. Síce mu chýbajú zápasové skúsenosti, ale pri ňom tímy presne vedia čo dostávajú.

Myslím si, že v správnom systéme sa z neho môže stať všestranná dynamická zbraň hromadného ničenia. Môžete ho využívať hneď v mnohých smeroch. Keď ho do rúk dostane kreatívny ofenzívny play-caller, tak veľa šťastia. Využívať ho v bunch setoch, či práve v off coverage. Zároveň môže byť aj špecialistom na returny v special teame, či ako reverse runner.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

Keď sa pozrieme na jeho rozloženie targetov a routes ktoré v roku 2020 behal, tak to nám ukazuje, že bol využívaný primárne na krátke hody a na hru po zachytení prihrávky. Slot, option routes, backfield runner (jet-sweepy,…), či screeny. Napríklad v roku 2018 prišlo jeho 47/117 catchov práve na screenoch. Doposiaľ bol len veľmi sporadicky testovaný na hlbokých deep routach. Portál PFF uvádza, že 77% jeho catchov v roku 2019 bolo v oblasti do 9 yardov. To nám však ukazuje to, že akým špeciálnym hráčom je hre po zachytení prihrávky. V roku 2018 zaznamenal hneď 37 broken tackles. Jeho route tree bol výrazne limitovaný a v roku 2018 mal len 11 prihrávok v stredne-dlhej vzdialenosti.


ZHRNUTIE

PLUSY

 • Rýchlosť
 • Výbušnosť
 • Sila
 • Hra po zachytení prihrávky (ako freshman mal 892 yardov po zachytení, čo je najviac v jednej sezóne v histórii POWER-5 pre hráča. Zároveň mal až neuveriteľný priemer 7.8 yardov po zachytení na jeden catch)
 • S loptou v rukách vyzerá ako running back
 • Inštinktívne čítanie ihriska
 • Získavanie yardov po kontakte (v roku 2018 získal 349 yardov po kontakte)
 • Šikovný route runner
 • Plynulý pohyb bokov
 • Zrýchlenie-brzdy
 • Získavanie separácie
 • Gadget runner
 • Tímový a tvrdo pracujúci hráč
 • Schopnosť byť return špecialistom

MÍNUSY

 • Veľkosť
 • História zranení
 • Nedostatok zápasových skúseností
 • Nie najistejšie ruky – najmä focus dropy
 • Kratšie ruky
 • Contested catche
 • Limitovaný route tree (v NFL to tak byť nemusí – verím, že dokáže byť aj deep threatom)

FIT PRE PACKERS

Rondale Moore je absolútnym playmakerom ktorý vyzerá tak, ako keby bol vo videohre. Vďaka jeho štýlu hry ho prezývajú aj ako HUMAN JOYSTICK. Keď už má loptu vo svojich rukách, tak je extrémne nebezpečný a vždy to pre obranu smrdí prúserom. Nie je to ten tradičný wide receiver, ale tímom ponúka viacej. V NFL bude pre obrancov nočnou morou a brániť ho v coverage nebude lízať med. Môžete ho označiť ako „krátkeho“, ale neoznačujte ho ako „malého“. Má dostatok fyzickej sily na to, aby hral a dominoval v NFL v mnohých oblastiach.

Veľmi osobne neverím, že ho draftujeme. Posledné roky sa uberáme iným trendom (vyšší wide receivers) a drobnejší receiveri sa proste u nás nenachádzajú a sú prehliadaní. Ale ak by sme sa už rozhodli tento trend narušiť, tak by som bol rád, keby to bolo práve na Rondale Moora. Chcem ho vidieť v rukách Matta LaFleura a Nathaniela Hacketta. HNEĎ TERAZ! Ich systém mu pasuje ako riť na šerbeľ. Ich útok je založený na horizontálnej passovej hre/RPOs, čo robí wide receiverom život omnoho jednoduchším. Mnoho meshov, drivov, rubov, RPO slantov. Next Gen Stats nám odhalili veľmi zaujímavú štatistiku. Útok Green Bay Packers viedol počas minulej sezóny celú ligu v dvoch kategóriách. V % voľných hráčov v rozmedzí troch yardov od najbližšieho obrancu a v % úplne voľných hráčov v rozmedzí piatich yardov od najbližšieho obrancu.

Teraz do tohto systému dosaďme hráča, ktorý je nočnou morou v hre po zachytení prihrávky a môže sa začať zábava. Dovolím si tvrdiť, že žiadny útočný systém v súčasnej NFL nie je tak vhodný pre Moora ako práve ten, ktorý je dirigovaný Mattom LaFleurom. Ak už máme zobrať wide receivera, tak prosím zoberme Moora. Jeho pridaním do nášho útoku sa z našich zápasov stane doslova futbalové porno.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE: KONIEC 1. KOLA/2. KOLO