PERSONNEL – základ základov

PERSONNEL PACKAGE

Určite ste si už všimli, že vo svojich článkoch veľmi často používam slovo „personnel“. Čo to je? Je to základ, ktorý musíte ovládať ako násobilku, či vybrané slová, ak chcete ísť do futbalu hlbšie. Bez tohto sa nikam nepohnete, lebo vás neznalosť personnelu vždy dobehne. V jednoduchosti povedané – je to konkrétne zloženie útoku a obrany, ktoré je v daný moment na ihrisku. Na základe tohto personnel rozdeľujeme na ofenzívny a defenzívny. Je to základ futbalovej taktiky a to z dvoch dôvodov:

 • odhaľuje tendencie
 • odhaľuje missmatche

Keď sa bavíme o tendenciách – ak obrana vidí, že útok poslal na ihrisko 13 personnel, tak ako by mala na to reagovať? Ak sa pripravili správne, tak by si mali pripraviť run blitz. 13 personnel sa skladá z running backa, troch tight endov a len jedného wide receivera. To nám môže napovedať, že útok má v pláne zahrať nejaký krátky beh. Ale ak uvidíte, že útok ide hrať 10 personnel, tak sa radšej pripravte na to, aby ste mali dostatok hráčov, ktorí sú schopní hrať v coverage, lebo budete pokrývať štyroch wide outov, ktorí sú prítomní na ihrisku v tom momente. NFL tímy si pred zápasom naštudujú svojho súpera a vytvoria si run/pass pomer svojho súpera z rôznych personnelov, na základe toho vedia odhaliť ich tendencie a pripraviť sa na ne. Na druhej strane práve tu uvidíte ako sa tímy začnú odchyľovať od svojich tendencií a budú sa snažiť súpera zaskočiť a nachytať ho. Hodia loptu z QB sweepu, alebo zahrajú play-action pass z 22 personnelu, čím budú chcieť nachytať obranu. Postavia tam 10 personnel, ktorý je roztiahnutý naprieč ihriskom, avšak hádzať nebudú, ale lopta pôjde do rúk running backa a bude z toho beh stredom.

Čo s tým missmatchom? Veľmi rád hovorím, že futbal je hrou missmatchov. Tím, ktorý dokáže vo svoj prospech vytvárať tie správne missmatche, tak je na najlepšej ceste k vyhrávaniu. Keď sa útok rozhodne pre určitý personnel, tak obrana na to zvyčajne musí reagovať. Ak súper na ihrisko prinesie troch tight endov a obrana ide hrať nickel package, tak tu ju útok môže prehrať pomocou sily. Alebo ak útok pošle na ihrisko troch wide receiverov a obrana je stále vo svojej base obrane, tak útok má prakticky k dispozícii zadarmo catch na seame, kde bude wide out v súboji s linebackerom. Matchup WR vs LB je snom hádam každého ofenzívneho koordinátora. Ale toto nemusí byť úplne vždy pravidlom. Napríklad taký Luke Kuechly dokázal držať krok s väčšinou wide receiverov a bol známy svojou skvelou hrou v coverage. Všetko to začína v príprave pred zápasom, kde si zisťujete všetky podrobnosti o súperovom útoku. Či tam majú running backa, ktorý je rýchly plus dokáže behať route tree a tým je hrozbou proti pomalšiemu obrancovi (linebacker) v coverage, atď… Tímy si tieto podrobnosti hľadajú, zbierajú a vyhodnocujú. Sú to skutočne živé šachy.


OFFENSIVE PERSONNEL PACKAGE

Vo svojich článkoch používam pojmy ako „11 personnel“ (čítaj eleven personnel), alebo „12 personnel“ (čítaj twelve personnel). Týmto pojmom sa označuje rozloženie ofenzívnych pozícií na ihrisku a je to základ, na ktorom obrana stavia svoju defenzívnu stratégiu. Podľa toho aký personnel používa útok pri konkrétnej hre, tak obrana na neho reaguje a kontruje svojím personnelom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt american football personnel

Vždy si musíme pamäť, že keď je útok na ihrisku, tak sa VŽDY skladá z piatich ofenzívnych linemanov a quarterbacka. Nakoľko vieme, že na ihrisku má útok 11 hráčov, tak vďaka tomu si vieme z toho vyvodiť, že nám zostáva ďalších päť hráčov, ktorí sú často označovaní ako „skill pozície“. A práve tie dve čísla, ktoré sme si ukázali vyššie vám povedia, akí hráči sú na ihrisku. Prvé číslo nám hovorí to, koľko running backov je na ihrisku, to druhé číslo označuje počet tight endov na ihrisku a imaginárne číslo, ktoré nám zostane označuje počet wide receiverov. Taká pomôcka pre vás môže byť, že písmeno R je v abecede pred písmenom T a obidve čísla sú v abecede pred písmenom W. Takže keď niekde uvidíte pojem „12 personnel“, tak hneď budete vedieť, že to znamená 1 Running back, 2 Tight ends a (5-3=) 2 Wide receivers.

Ako vidíte, nie je to žiadna veda. Ak by ste sa pýtali, že ako sa teda označí fullback, tak oni sú v tomto systéme označovaní ako running back, čiže pojem „12 personnel“ môže poukazovať ako na I-formáciu, tak aj na všestrannejšiu split-back formáciu. Ak by sa na ihrisku objavil extra ofenzívny lineman, tak ten sa v tomto systéme označí ako tight end, nakoľko sa na ihrisku MUSÍ ohlásiť rozhodcovi ako eligible receiver pri tejto konkrétnej hre (že môže chytať loptu) a rozhodca to následne oznámi „štadiónu“ a defenzívnemu kapitánovi.

00, 01, 02

Toto sa označuje aj ako „spread“ formácia. Na ihrisku je 5 linemanov, 5 wide receiverov (alebo 1/2 tight endi), 1 quarterback a žiadny running back. Keď útok vytiahne takýto personnel tak obrane hovorí len jednu vec – chceme ísť vzduchom. Zvyčajne sa táto package využíva na dlhých tretích downoch, v závere zápasu kedy treba doháňať manko, alebo pri Hail Mary. Tieto formácie vyžadujú aby mali tímy dobrú hĺbku na pozícii wide receivera a tight enda, pričom sú dostatočne všestranní na to, že dokážu byť hrozbou vo viacerých smeroch.

Tight endi sa v týchto formáciách môžu postaviť tak, že budú bežať routu, alebo budú využití ako in-line blokári na protekciu quarterbacka. Ak sa pri tejto formácii na ihrisku objaví tight end, tak to môže znamenať dlhšie routy, ktoré sa dlhšie vyvíjajú a útok potrebuje extra blokára k tomu, aby získal pre svojho quarterbacka čas na odhod. 02 personnel sa zvykne využívať aj tak, že jeden tight end sa postaví do backfieldu do úlohy H-backa (vedľa quarterbacka).

10

Na ihrisku sú štyria wide receivers a vtedy je pre obranu väčšou hrozbou pass, než beh. Ale ako sme si už spomenuli, tak personnel sa môže použiť aj ako návnada k tomu, aby útok nachytal obranu mimo postavenia na bránenie behovej hry. Keď útok pošle na ihrisko 10 personnel, tak obrana väčšinou odpovedá prostredníctvom dime package, kedy sú na ihrisku 4 defenzívni linemani a jeden linebacker. Ak sme na situácii 3rd&1, tak to útok môže využiť, čím dostane k dispozícii súboj 5 ofenzívnych linemanov proti 4 defenzívnym linemanom, pričom secondary je ďaleko od centra diania. Toto je výhodný matchup pre útok a beh je v tejto situácii veľmi často dobrým riešením.

V passových situáciách môže byť 10 personnel veľmi dobrým vďaka tomu, že running back môže pôsobiť ako extra blokár a aj napriek tomu má quarterback stále k dispozícii množstvo možností kam s loptou. Keď je útok v takejto spread formácii, tak sa snaží vytvoriť výhodný matchup v secondary a vytvoriť si priestor na hod.

11

Toto je azda najbežnejší útočný personnel. Na ihrisku sú 3 wide receivers a to je často znamenie passovej formácie. Obrannou reakciou je vo väčšine prípadov nickel defense, kde je k dispozícii extra defenzívny back na tretieho wide receivera.

12

Zvykne sa prezývať aj ako „Ace“ a tento personnel spopularizovali New England Patriots, keď na ihrisku využívali dvoch tight endov – Aarona Hernandeza a Roba Gronkowskiho. Vo všeobecnosti je v 12 personnel jeden tight end trošku lepším chytačom a druhý trošku lepším blokárom. Prítomnosť dobrého receiveing tight enda je veľmi dôležitou pre tvorbu missmatchov. Ak je obrana v base defense, tak je náchylná voči passom. Ak je v nickel, či dime package, tak bude slabšou proti behu.

13

Toto je formácia, kde sa útok dostáva na pomedzie toho, že plánuje bežať s loptou, ale pass je stále hrozbou, kde tento personnel môže byť parádnou návnadou. Toto je veľmi pekný príklad toho, že ofenzívny personnel je dobrým indikátorom toho čo príde, ale zároveň je aj skvelou zbraňou na nachytanie obrany mimo pozíciu.

20

Tento personnel veľmi často nevídame, ale je to veľmi zaujímavý personnel, ktorý je neskutočne všestranný. Ak si fanúšikom Packers, tak si ho mohol vidieť v zápasoch Packers ku koncu aktuálnej sezóny, kde Matt LaFleur využíval na ihrisku súčasne Aarona Jonesa a AJ Dillona. A tí ktorí čítate moje články tak viete, že tento personnel sa mi ohromne páči.

Útok sa môže postaviť do I-formácie s quarterbackom pod centrom a 2 backmi za ním, alebo to môže byť shotgun, kde obidvaja stoja vedľa neho – toto ja označujem ako „pony“ package (naľavo a napravo od quarterbacka). Backovia tu môžu slúžiť na behovú hru, ako hrozba do passovej hry, keď budú bežať routy, do motionu na zmätenie obrany, alebo ako extra blokári do protekcie. Toto sú tie krásne futbalové šachy, ktoré sa dajú z tejto formácie rozbehnúť.

21

Zvykne sa prezývať aj ako „pro“ formácia. Táto formácia obsahuje dvoch running backov, dvoch wide receiverov a môže byť skvelým heavy running setom s fullbackom, či running backom v I-formácii, alebo variáciou shotgun formácie. V oboch prípadoch môže byť útok silnou hrozbou v behu a to bez straty hrozby v passsovej hre.

22, 23

Pri týchto personnel je na ihrisku jeden, respektíve žiadny wide receiver a vo všeobecnoti sa tieto packages využívajú na krátke yardové vzdialenosti a na situácie na goal-line.

Keď sme pri 22, tak tu je ešte stále aspoň ako taká hrozba passu, keď je na ihrisku jeden wide receiver.

Pri 23, čo je označované aj ako „jumbo package“, je hlavný zámer ten, že chcete dostať na ihrisku toľko veľkých tiel ako sa len dá. Niektoré tímy tu využívajú aj extra ofenzívneho linemana ako tretieho tight enda, čím vytvoria ešte ťažšiu jumbo package. Avšak útok môže z tejto formácie zacallovať aj play-action pass, čím obranu nachytá mimo pozície a to špeciálne vtedy, ak je tam tight end, ktorý je aj adekvátnym receiverom. Ale vo väčšine prípadov sa táto package využíva ako behový set.


DEFENSIVE PERSONNEL PACKAGE

Sme na druhej strane lopty a ideme sa baviť o obrane a ich personnel package. Pri obrane musíme vždy začať s pojmom „base defense“, čo je v preklade základná obrana, teda základné zloženie obrany. Ako vyzerá base defense? Sedem obrancov blízko tackle boxu (front-7), dvaja hráči na pozícii cornerbacka a safetyho v secondary. To nám dá dokopy 11 hráčov, ktorých má obrana na ihrisku. Na základe schémy potom môže táto obrana obsahovať troch, alebo štyroch defenzívnych linemanov, alebo troch, či štyroch linebackerov. Takto sa dostávame k pojmom 3-4 a 4-3 obrana.

Keď chce defenzívny koordinátor svoju obranu upravovať, tak robí na ihrisku hráčske zmeny. Ak sa rozhodne, že jedného z hráčov front-7 nahradí extra pomocou do secondary, tak táto varianta obrany sa označuje ako „nickel defense“. Je to obrana s piatimi hráčmi v secondary – buď s extra cornerbackom, alebo extra safetym. Tento typ obrany sa môže označovať aj ako 4-2-5, alebo 3-3-5 (na základe rozloženia DL-LB-DB). Keď máme 4-2-5 variáciu nickel obrany, tak to nám naznačuje, že na ihrisku sú 4 defenzívni linemani, 2 linebackeri a 5 defenzívnych backov. Jeden linebacker sa nahradil nickel defenzívnym backom. Druhou populárnou variantou je 3-3-5. Tu dôjde k vymeneniu defenzívneho linemana za defenzívneho backa. Keď sa na ihrisku objaví šesť defenzívnych backov, tak tu sa dostávame do „dime defense“. Tu už máme na ihrisku dvoch slot cornerov, čo sa hodí proti bráneniu personnelu so 4 wide receivers.

Tento obrázok nám ukazuje variáciu 4-1-6 (4DL-1LB-6DB). Treba však poznamenať, že sa to môže postaviť ako 3-2-6, ale toto nie je také zvyčajné. Tento štýl obrany sa využíva najmä na passových downoch, kde obrana môže pokrývať wide receiverov s viacerými DBs na ihrisku. Prináša to so sebou slabinu a to v podobe oslabeného boxu proti prípadnému behu.

Ak ani to defenzívnemu koordinátorovi nestačí, tak môže prejsť do formácie so siedmimi defenzívnymi backmi a toto sa označuje ako „quarter defense“. Ako môžete vidieť na obrázku, tu sa na ihrisko dostanú 3 safeties a 4 corneri. Avšak môže to byť aj 5 cornerov a 2 safeties. Obrany málokedy využívajú tento typ obrany a keď ho už využívajú, tak je to v jasných situáciách, kedy príde na rad hlboká prihrávka. Rovnako ako dime, tak aj táto formácia sa využíva najmä na passové downy, kde je takmer garantované, že sa útok bude snažiť tlačiť loptu do downfieldu.

Na základe toho, že defenzívny personnel nemá požiadavky na hráčov postavených na line of scrimmage ako útok, tak zmeny personnelu a ich efekt na ihrisku nie je vždy taký jasný, ako pri útoku. Môžeme si to ukázať na nickel defense. Tu môžete na ihrisko poslať 85 kilového a 175 centimetrov vysokého cornerbacka, ktorý má skvelé inštinkty a loptové schopnosti. Ale na druhú stranu tu môžete poslať aj skoro 100 kilového a 188 cm vysokého hybridného safetyho/nickel linebackera, ktorý sa bude cítiť pohodlne ako v dropovaní do coverage, tak aj pri hre na line of scrimmage. Niektoré tímy sa na tohto nickel obrancu pozerajú ako na niekoho, kto sa cíti pohodlne v blitzovaní zo slotu, alebo pokrývaní curl, či flat priestorov v cover 3 schéme.


OTÁZKY NA OPAKOVANIE

Ako som už raz povedal, toto je pokročilejší základ bez ktorého sa ďalej nepohnete a ak chcete mojim ďalším článkom zo školy futbalu rozumieť, tak to proste musíte ovládať aj o tretej ráno, keď máte v sebe 10 pív a 10 vodiek. Preto som pre vás pripravil zopár otázok, na ktoré by ste mali vedieť odpovedať. Keď to zvládnete, tak môžete pokračovať na ďalšie články. Bez tohto základu ďalším článkom nebudete rozumieť.

 1. KOĽKO TIGHT ENDOV JE PRÍTOMNÝCH NA IHRISKU PRI 22 PERSONNEL?
 2. JE PRI 02 PERSONNEL NA IHRISKU NEJAKÝ RUNNING BACK?
 3. AKO SA V TERMINOLÓGII PERSONNELU OZNAČUJE FULLBACK?
 4. AK SA DEFENZÍVNY KOORDINÁTOR ROZHODNE JEDNÉHO Z HRÁČOV FRONT-7 NAHRADIŤ EXTRA DEFENZÍVNYM BACKOM, AKO SA VOLÁ TOTO ZLOŽENIE OBRANY?
 5. ÚTOK NA IHRISKO POŠLE 00 PERSONNEL. AKÚ PACKAGE BY MAL ZVOLIŤ DEFENZÍVNY KOORDINÁTOR?
 6. AKÝ ÚTOČNÝ PERSONNEL SA V NFL POUŽÍVA NAJČASTEJŠIE?
 7. ČO JE TO PONY PACKAGE A AKO SA DÁ VYUŽIŤ?
 8. EXISTUJE MOŽNOSŤ AKO DOSTAŤ NA IHRISKO EXTRA OFENZÍVNEHO LINEMANA, ABY MOHOL AJ CHYTAŤ PRIHRÁVKU? AK ÁNO, TAK ZA AKÝCH OKOLNOSTÍ?
 9. AKO NAZÝVAME 3-4, RESP. 4-3 OBRANU?