Ako vyzerá naša situácia okolo salary capu?

Už sa začína riešiť to, že koho máme podpísať, po koho spraviť trade a podobne. Avšak je tu jedno veľké ale a tým je salary cap (platový strop). To je základ od ktorého sa musí všetko odrážať a na čom všetko stojí. Hneď na úvod si musí každý jeden uvedomiť, že salary cap tento rok nebude rásť, ako je zvykom. Pandémia a žiadni fanúšikovia na tribúnach spôsobili finančný prepad a preto salary cap klesne niekde na hranicu $180M. V poslednej sezóne bol $198.2M. Čo to znamená pre Packers?

Pre Packers to rozhodne nie je dobrá správa a znamená to, že sme takmer $30M nad salary capom. Čiže budeme musieť spraviť určité kroky smerom k tomu, aby sme tieto peniaze nejakým spôsobom uvoľnili a zmestili sa do platového stropu, keď sa oficiálne začne nový ligový ročník. Pred generálnym manažérom Brianom Gutekunstom a riaditeľom futbalových operácií Russom Ballom stojí kopec práce a veľmi ťažké rozhodnutia. Budú musieť uvoľniť cca $28M len na to, aby sme sa zmestili do stropu, nie to ešte na podpisovanie ďalších hráčov. Čo môžu spraviť preto, aby dokázali tieto peniaze uvoľniť? Do 17. marca máme tieto štyri možnosti: podpísať nový kontrakt, reštruktualizovať aktuálny kontrakt, zredukovať/znížiť plat alebo prepustiť hráča. Takmer každý kontrakt v NFL tímu poskytuje možnosť reštruktualizovať základný plat a roster bonus do podpisového bonusu. Tímy k tomu nepotrebujú povolenie alebo podpis od hráča, aby tak mohli učiniť. Peniaze pre hráča zostávajú rovnaké, len ich dostane skorej. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré kroky, ktoré dávajú zmysel a ktoré by nám mohli pomôcť vyriešiť problém okolo salary capu.

PREDĹŽIŤ DAVANTE ADAMSA

Davante Adams vstupuje do posledného roku svojho aktuálneho kontraktu a v roku 2021 je jeho cap hit na úrovni $16.78M. Avšak ak sa rozhodneme predĺžiť ho a ponúkneme mu novú zmluvu, tak toto je cesta, ako jeho cap hit pre tento rok zmenšiť. Vďaka tomu by sme dokázali premeniť porciu jeho výplaty v roku 2021 do podpisového bonusu a to by sa rozložilo naprieč novým kontraktom. Takto dokážeme ušetriť $9.34M. Ale to je len hrubá matematika. Ken Ingalls spravil predpoveď ako by reálne mohol vyzerať nový Adamsov kontrakt a za mňa jeho čísla dávajú zmysel. Je to trojročný kontrakt v nových peniazoch v hodnote $75M ($25M priemer na jeden rok), s podpisovým bonusom $27M a celkovo $88.25M v peniazoch. Vďaka tomu by sa stal druhým najlepšie plateným WR v NFL hneď za Hopkinsom. Vďaka tomuto kontraktu by bol jeho cap hit v roku 2021 na úrovni $12.36M a ušetrilo by sa $4.42M. Avšak v ďalších rokov by šiel jeho cap hit výrazne nahor a prvý potenciálny out sa nám ponúka v roku 2023. Tu je tabuľka a podrobné čísla tohto jeho nového kontraktu:

Obrázok

PREPUSTIŤ PRESTONA SMITHA

Prestonov cap hit v sezóne 2021 je na úrovni $16M. Vo svojej prvej sezóne v Titletowne ukazoval, že si to zaslúži, avšak tá posledná priniesla diametrálne odlišné pocity. V roku 2019 dokázal nazbierať 12 sackov a 62 tlakov na QB. Ale tieto jeho čísla v poslednej sezóne padli na 4 sacky a 29 tlakov na QB. Keď sa na to pozrieme z pohľadu produkcie na poste edge rushera, tak bol ako za Zeem, tak aj za Rashanom. Ak sa ho rozhodneme prepustiť, tak dokážeme ušetriť v platovom strope $8M, ale vytvorí nám to problém v tom, že počas offseason sa budeme musieť pozerať aj po ďalšom edge rusherovi, lebo okrem Zeeho a Rashana tam úprimne veľmi nikto iný nie je. Ak by sme sa ho zbavili po dátume 1. jún, tak dokážeme ušetriť až $12M.


REŠTRUKTUALIZOVAŤ KONTRAKT ZA´DARIUSA SMITHA

Vlastne spôsob akým sa reštruktualizuje kontrakt funguje veľmi podobne ako predĺženie, len sa nepridajú roky navyše. Zee má pri svojom mene v roku 2021 cap hit vo výške $22M, pričom z tohto by sa porcia dala premeniť do podpisového bonusu a to by sa presunulo do sezóny 2022, čo je posledný rok jeho kontraktu. Takto by sme vedeli ušetriť $7.75M. Pri tejto možnosti je problém ten, že Zeemu by zostával už len jeden rok a to zrovna nie je najideálnejší priestor na presúvanie podpisového bonusu. Už bez toho je jeho hit v sezóne 2022 na úrovni $22M a týmto spôsobom by sa ešte navyšovalo. Ak by sme to spravili a Zeemu by sa v ďalšej sezóne nedarilo podľa očakávaní, tak by sme nemali možnosť outu po skončení sezóny a v 2022 by nás stál sakra moc.


PREDĹŽIŤ ZA´DARIUSA SMITHA

Zee odohral solídnu sezónu 2020, avšak nebolo to to, čo sme od neho videli v 2019. Ale aj napriek tomu zahral mnoho big plays, skončil na piatom mieste v počte sackov (12.5) a k tomu pridal 38 stopiek plus 4 forced fumbles. V posledných dvoch sezónach Zee dokopy nazbieral 107 tacklov, 26 sackov, 5 forced fumbles, 83 tlakov na QB, 24 hurries a 31 hitov na QB. Keď si to porovnáme s takým Khalilom Mackom, tak ten za posledné dve sezóny nazbieral 97 tacklov, 17.5 sackov, 8 forced fumblov, 74 tlakov na QB, 46 hurries a 10 hitov na QB. Mnoho ľudí povie, že ale Mack je veľa zdvojovaný. To je pravda, avšak Zee je zdvojovaný ešte viacej než Mack (v obidvoch sezónach čelil viacerým dvojblokom a v tomto časovom období nie je v NFL žiadny iný edge rusher, ktorý by čelil viacerým dvojblokom). Toto všetko môže mať za následok to, že sa ho rozhodneme predĺžiť a svojimi výkonmi, či líderstvom si to aj zaslúži. Jeho predĺžením by sme mohli ušetriť $12.4M. Ale tu je rovnaký problém ako v predošlom bode. Ak jeho výkony upadnú, tak to nemusí byť príjemné.


PREPUSTIŤ CHRISTIANA KIRKSEYHO

Kamal Martin, či Krys Barnes ukázali, že môžu byť budúcnosťou Packers na pozícii inside linebackera. Prostredníctvom draftu sa môže pridať ešte ďalší hráč do mixu a Packers by sa mohli cítiť na tejto pozícii pohodlne. Vďaka tomu by sa mohol prepustiť veterán Christian Kirksey, čím by sme ušetrili $5.6M. Aj tu je jedno ale. Kirksey fakt neberie veľa a od momentu kedy sme ho presunuli na pozíciu Will linebackera a na Mikeovi štartoval Barnes, tak Kirkseyho výkony išli rapídne smerom nahor a zrazu na ihrisku vyzeral veľmi dobre. Dokonca v NFC Championship bol našim najlepšie hodnoteným obrancom. Do tímu prišiel aj nový defenzívny koordinátora Joe Barry, ktorý je známy svojou prácou práve s inside linebackerami. Všetci vieme, ako Kirksey dokáže hrať a ak ho Barry dokáže vrátiť k jeho tradičným výkonom, tak to môže byť pre nás veľký boost.


PREDĹŽIŤ ADRIANA AMOSA

Amos nemal najlepší štart do predošlej sezóny, avšak po pár zápasoch sa rozohral ku skvelým výkonom a spoločne s Darnellom Savageom vytvorili v druhej polovici sezóny najlepšie duo na pozícii safetyho v NFL. Amos sa konzistentne zlepšuje a v posledných dvoch sezónach sa zaradil medzi absolútnu ligovú elitu na pozícii safetyho. Stále má len 27 rokov a pridať ďalšie roky do jeho kontraktu, ktorý končí v roku 2022, sa zdá byť ako ako dobrá a rozumná investícia. Ak by sme ho predĺžili, tak dokážeme ušetriť $4.37M. Pri Amosovi je reálna aj reštruktualizácia kontraktu, keď jeho základný plat je $4.9M a roster bonus vo výške $1.5M, ktorý sa vypláca v marci. Takže aj tu je priestor na presun nejakých peňazí do ďalšieho roku.


REŠTRUKTUALIZOVAŤ KONTRAKT BILLYHO TURNERA

Packers môžu ušetriť takmer $6.2M, ak sa ho rozhodunú prepustiť ako post-June 1 cut. Ale na toto je až príliš cenný, špeciálne pri svojom cap hite vo výške $8.4M pre sezónu 2021. Preto pri ňom pripadá v úvahu reštruktualizácia, keď jeho základný plat a roster bonus sú na túto sezónu niečo málo cez $5.5M.


PREPUSTIŤ DEANA LOWRYHO

V limitovanej úlohe dokázal mať Lowry úspech, avšak ako dvojka v našej defenzívnej lajne za Kennym Clarkom nebol jeho vplyv na hru taký veľký ako dve sezóny dozadu, keď dostal nový kontrakt. Aj napriek tomu, že v roku 2020 odohral o takmer 200 snapov viacej (oproti roku 2017), tak jeho celkový počet tlakov na QB a behových stopiek bol prakticky identický. Ak by sme ho prepustili, tak by sme ušetrili $3.3M. Ak by sa prepustenie udialo po 1. júne, tak ušetríme $4.8M. Na druhú stranu tu je ale a to v podobe toho, že jeho prepustením by sa azda naša najslabšia pozícia ešte viacej oslabila. V DL by nám zostal len Kenny, Keke, Rush a Previlon.


PREPUSTIŤ DEVINA FUNCHESSA

Funchess sa rozhodol sezónu 2020 vynechať. V sezóne 2019 odohral len jeden zápas za Colts a potom sa zranil na celý zvyšok sezóny. V sezóne 2017 dokázal v drese Panthers nachytať 840 yardov, ale v tomto okamihu si nie som istý tým, čo nám môže ponúknuť. Jeho prepustením by sme uvoľnili $1.26M.


PREPUSTIŤ RICKA WAGNERA

Pozícia ofenzívneho tackla je v súčasnej NFL prémiovou a Wagner sa ukázal ako veľmi kvalitný adept ako náhradný tackle za Bakhtiarim a Turnerom. Zasiahol do 13 zápasov regular season, v ktorých odohral 352 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len jeden sack a 16 tlakov na QB. Jeho schopnosť prísť z lavičky a nahradiť hráča je veľmi, veľmi cenená a v mnohých tímoch by bol starting pravým tacklom. Sezónu zakončil na 25. mieste v pass-block efektivite a na 24. mieste v ofenzívnej známke medzi OTs, ktorí odohrali aspoň 50% snapov. Toto je proste starting kaliber swing tackle. Na druhú stranu má už 31 rokov a históriu zranení. Ak sa ho rozhodneme prepustiť, tak dokážeme ušetriť $4.25M.


REŠTRUKTUALIZOVAŤ KONTRAKT DAVIDA BAKHTIARIHO
  • HOTOVO

Toto je bod, ktorý sa už udial a môžeme si ho označiť ako splnený. Keď David podpísal v novembri svoj nový rekordný kontrakt s Green Bay Packers, tak už v tom momente bolo úplne jasné, kam ním Packers smerujú. Vo svojom kontrakte mal stanovený bonus za súpisku vo výške $11M (marcový roster bonus). To znamená, že jeho cap hit v roku 2021 mal byť $19.447,059. Avšak tento bonus vedia Packers reštruktualizovať (zmeniť do podpisového bonusu) a to aj spravili, vďaka čomu znížili jeho cap hit v roku 2021 o $8.3M. Výsledkom je to, že v roku 2021 sa bude voči capu počítať len $11.1M. Takéto reštruktualizácie pre hráča neznamenajú žiadnu stratu a tímu pridávajú viacej flexibility s capom. V momente podpísania jeho novej mega zmluvy to bol team friendly kontrakt, ktorý mal Packers ponúknuť dostatok flexibility.


REŠTRUKTUALIZOVAŤ KONTRAKT AARONA RODGERSA

Aaron Rodgers dokázal vyhrať svoje tretie ocenenie MVP a má za sebou azda svoju najefektívnejšiu sezónu v jeho doterajšej kariére. Jeho aktuálny kontrakt platí až na sezónu 2023 a práve jeho kontrakt je vôbec tým najvyšším v našom tíme, keď cap hit je na úrovni $37.2M. Zároveň však jeho kontrakt ponúka najviac flexibility, keď tu vieme uvoľniť od $13-16M a to vďaka reštruktualizácii jeho základného platu a roster bonus do podpisového bonusu. Keby sa toto udialo, tak by nám to mohlo pomôcť udržať si väčšinu tímu pokope. Problém je ten, že tu sa Packers musia rozhodnúť, že čo s Rodgersom ďalej. Teraz sa ho zbaviť nejdeme, to je jasné. Ale ak budeme chcieť, tak v roku 2022 tu je prvá fakt dobrá príležitosť pristúpiť ku zmene na poste quarterbacka. Ak by sme jeho kontrakt teraz reštruktualizovali a peniaze presunuli do ďalších rokov, tak by sme si prípadný out spravili veľmi, veľmi a ešte raz veľmi zložitý. Už teraz bez akékohoľvek pohybu je cap hit v roku 2022 na úrovni $39.85M a veľmi ľahko prekročí $40M keď dokáže naplniť nejaké bonusy. Myšlienka na to, že jeho cap hit pôjde v roku nad $47M ma nenormálne desí.

Tu sú možnosti ako sa môže súčasný kontrakt Aarona Rodgersa reštruktualizovať:


ĎALŠIE POTENCIÁLNE KROKY
  • Prepustiť K Masona Crosbyho a vieme ušetriť $2.5M. Toto je podľa mňa vysoko nepravdepodobné.
  • Prepustiť OL Lucasa Patricka a vieme ušetriť $1.95M. Toto je podľa mňa vysoko nepravdepodobné.
  • Prepustiť/vymeniť CB Josha Jacksona a vieme ušetriť $1.33M. Toto je podľa mňa reálne.

Tu mám zoznam nasledujúcich krokov:

  • Prepustiť Prestona Smitha, Deana Lowryho, Christiana Kirkseyho a Ricka Wagnera
  • Reštruktualizovať kontrakt Rodgersa, Adamsa a Bakhtiariho

Toto sú štartovacie body, ktoré nás majú dostať do situácie, aby sme sa vôbec zmestili do platového stropu. Tieto kroky nezahŕňajú podpisovanie svojich hráčov, alebo hocijakých iných voľných hráčov. Takže vám musí byť zrejmé, že veľké nádeje ohľadom podpisovania hviezdnych hráčov mať nemôžeme. Určite všetci chceme, aby sa nám do budúcej sezóny vrátil aj Big Bob, čo ak sa stane, tak to bude pravdepodobne na základe second round tenderu. Big Bob je RFA, čo je hráč, ktorý odohral tri sezóny a končí mu kontrakt. Takýto hráči môžu rokovať s hocijakým tímom, avšak ich pôvodný tím im môže ponúknuť tzv. tender, ktorý im poskytuje právo na kompenzáciu vo forme draft picku v prípade straty tohto hráča. Second-round tender je prakticky jednoročný kontrakt za cca $3M, alebo 110% platu hráča z predchádzajúceho roku. Plus treba mať finančný priestor aj na draftovaných hráčov, či ERFAs (exclusive rights free agents – Lazard, Taylor, Ento, Ramsey, Nijman. Lazard by mal byť späť za $850K ako ERFA).

Dôležité sú dva dátumy a to 17. marec a cuty pred začiatkom sezóny v septembri. Do 17. marca musíme uvoľniť $29.4M, čo ja začiatok nového ligového roka a tu platí pravidlo TOP 51. Do septembera musíme uvoľniť $38.7M, kedy sa súpiska zreguluje na 53 hráčov, začne sa platiť practice squadu,… Toto sú čísla pred Bakhtiariho úpravou kontraktu a pred akýmkoľvek ďalším podpisom (našim, či cudzím), alebo podpisom draftovanýnch hráčov. Akýmkoľvek z týchto krokov sa tieto čísla zvyšujú. Čiže hádam som vám vďaka tomuto dokázal vytvoriť aspoň ako taký obraz ohľadom našich aktuálnych financií a už nemáte skreslené predstavy o nadchádzajúcej offseason. Práce je tu ako na kostole. Packers už majú za sebou to najjednoduchšie rozhodnutie ohľadom reštruktualizácie kontraktu Davida Bakhtariho. Teraz už bude každé rozhodnutie ťažšie a ťažšie.