Zápas dvoch rivalov ako sa patrí!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Soldier Field's Getting Some of the City's Best Fried Chicken and More Intel - Eater Chicago

Proti komu? Chicago Bears

Kedy? 03/12/2020 o 22:25

Kde? Soldier Field, Illinois

Vzájomná historická bilancia: 201 zápasov: 100 výhier, 95 prehier, 6 remíz

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 2.84, remíza: 15.90, výhra hostí: 1.52
 • Fortuna: výhra domácich: 2.92, remíza: 15.00, výhra hostí: 1.50
 • Niké: výhra domácich: 2.79, remíza: 15.47, výhra hostí: 1.55

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • LT David Bakhtiari (ACL)
 • DL Kingsley Keke (otras mozgu)

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • G Simon Stepaniak (koleno)

David Bakhtiari si na tréningu pretrhol predný krížny väz a sezóna sa pre neho skončila. Bol umiestnený do injured reserve a na jeho miesto sme povolali ofenzívneho linemana Ben Bradena z practice squad. Plus k tomu sme na tento zápas z practice squad povolali defenzívneho linemana Briana Pricea.

Isto sa mnohí pýtate, že či bude môcť hrať aj Snacks. Tak vedzte, že hrať môže. Postupoval podľa protokolu a ak išlo počas týždňa na tréningoch všetko dobre, tak už ho môžeme vidieť v našich farbách v zápase proti Bears!


BEARS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • CB Jaylon Johnson
 • CB Buster Skrine

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • S Tashaun Gipson
 • TE Cole Kmet
 • WR Cordarrelle Patterson
 • DB Deon Bush
 • TE Demetrius Harris

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Tak aj je to tu! Základná časť sezóny 2020 vrcholí a my sme hádam lepšiu zápletku ani priať nemohli. Najstaršia, najbohatšia a najväčšia rivalita v histórii NFL napíše svoj ďalších príbeh. 202. kapitola bude mať prívlastok tuhého boja o nasadenie, resp. účasť v playoff. Porazíme Bears a pozíciu jednotky konferencie NFC nám už nikto nezoberie. Bears na druhú stranu chcú vyhrať, aby sa vôbec dostali do playoff (alebo potrebujú pomoc a prehru Cardinals). Myslím si, že lepší náboj tento zápas už mať ani nemôže a na Soldier Fielde to bude boj, ako sa patrí! V túto nedeľu to bude po piaty krát, čo sa Packers a Bears stretnú vo weeku 17. Bilancia v týchto zápasoch hovorí jasne pre Green Bay a to 5-0. Zároveň sú Bears proti Packers od roku 2009 v decembrových a januárových zápasoch na bilancii 1-9.

Minulý týždeň u nás bojovali o divízny titul Titans, tým sme oslavy prerušili a mali šťastie, že to Colts pokakali. Teraz proti nám idú bojovať o playoff Bears. Pre Bears je playoff tu a poďme sa spoločne pozrieť na to, čo stojí za zmienku a čo bude kľúčom k úspechu!

ÚTOK BEARS SA PREBRAL?

Chicago Bears sa pomerne v posledných zápasoch rozbehlo a to najmä ich útok. V štyroch zápasoch po sebe sa im podarilo skórovať +30 bodov. Avšak tieto bodové hody boli proti obranám, ktoré sú vôbec tie najhoršie v lige, pokiaľ hovoríme o púšťaní bodov. Lions (32.), Texans (26.), Vikings (28.) a Jaguars (31.). Matt Nagy predal ofenzívny play-calling do rúk ofenzívneho koordinátora Billa Lazora a útok začal stavať na kvalitnej behovej hre postavenej na Davidovi Montgomerym. Príde mi veľmi úsmevné, ako sa na začiatku sezóny hovorilo posmešne na adresu Davida Montgomeryho a teraz ho už niekto dokonca začal nazývať elitným running backom. Celkom postup za jednu sezónu 😛 Mne sa Montgomery páčil už na college, len proste v Bears to viazlo na otrasnej hre OL a play-callingu. To sa v posledných zápasoch zlepšilo a Montgomery začal ukazovať svoje kvality, ktoré sú nespochybniteľné. Ale keď sa pozrieme na tímy, proti ktorým nabehali veľké čísla, tak sú to Lions, Texans, Vikings a Jaguars, ktorých behové obrany sú vôbec tie najhoršie v NFL. Čiže osobne by som s tým označením elitný runner počkal.

Ale keď sa hovorí o tom, ako sa útok Bears prebral, tak treba hovoriť aj o tom, že sa prebrala obrana Packers. Od zápasu s Bears (5 zápasov) naša obrana pustila priemerne na zápas 18.2 bodov. Keby hráme takto od začiatku sezóny, tak je naša obrana v tejto štatistike na prvom mieste v NFL. Zároveň sme doposiaľ naprieč celou sezónou pustili priemerne na zápas 23.5 bodov, čo je 16. miesto v NFL. Všetci hovoria o tom, ako je naša behová obrana otrasná, tak máte pocit, že na zápas pustíme vždy cez 180 nabehaných yardov. Pritom v posledných troch zápasoch sme na zápas priemerne pustili 107 nabehaných yardov, čo je 10. najlepšie číslo v tomto časovom rozpätí. Plus sa teraz behová obrana posilnila Damon „Snacks“ Harrisonom. Passová obrana je kvalitná a tu pustíme priemerne na zápas 219 yardov, čo je 6. najlepšie číslo v NFL. Naša obrana minulý week potvrdila to, že skutočne sa zlepšuje a potvrdila to proti vtedy najlepšie skórujúcemu útoku v NFL. Po tomto zápase sme si toto prvé miesto prebrali opäť my. Teraz je na nás, aby sme formu utvrdili a na útoku Bears je to, aby ešte len svoju útočnú formu potvrdili.

Aký je gameplan na tento zápas? Za mňa to je jasné a jednoduché. Nechať Trubiskyho hrať pozíciu quarterbacka. Všetci hovoria ako sa zlepšil, ako má rovnaké štatistiky ako Rodgers po úvodných xy zápasoch a neviem čo. Kľudne nech mu dajú aj Mahomesov kontrakt. Al e jedno je jasné. Jeho lopty nad 20 yardov sú otrasné. V tejto sezóne skompletoval len 4/29 prihrávok, ktoré boli dlhšie než 20 yardov. Jeho passer rating je na nich 24.1, čo je 38. miesto v NFL. Plus k tomu 13.8% týchto prihrávok možno označiť ako „chytateľné“, čo je totálne posledné miesto v NFL. Sústrediť sa na zastavanie behu, poslať Jaira na Robinsona a prinútiť Trubiskyho k tomu, aby nás musel poraziť pomocou svojej ruky.

Ofenzívna lajna nie je v Chicagu na najelitnejšej úrovni, ale v posledných zápasoch hrá dobrý futbal. Doposiaľ pustili 35 sackov (Green Bay 20) a na druhú stranu sa rovnako aj náš pass rush v posledných zápasoch prebral z mŕtvych. Za posledných 20 štvrtín máme na svojom konte 19 sackov a 43 tlakov na quarterbacka. Podľa Next Gen Stats máme počas posledného mesiaca štvrtý najvyšší priemerný pressure rate.

Dôležitý budu samozrejme aj situačný futbal a to už asi viete, o čom hovorím. Hovorím o premieňaní tretích downov a príležitostí v red zone, resp. v gold zone. Ako sú na tom tieto dva tímy v situačnom futbale? Mohol by som to tu vypisovať, ale hodím sem len jeden obrázok, ktorý hovorí za všetko.

Obrázok

ADAMS A REKORD NFL?

Náš hviezdny wide receiver Davante Adams v tomto zápase potrebuje zachytiť aspoň 4 prihrávky, 192 yardov a 2 touchdowny. Ak sa mu toto podarí, tak získa rekordnú trojkorunu franchise Green Bay Packers a vo všetkých troch kategóriách stanový klubové maximum. V takomto prípade by sa jednalo o 113 zachytených prihrávok pre 1,520 yardov a 19 touchdownov. Ak by to dal dokopy, tak nie len že by stanovil rekord Packers, ale takúto trojkombináciu nedosiahol ešte ani jeden hráč v histórii NFL. A povedzme si úprimne, šancu na to mať bude.

Bears sa budú musieť zaobísť bez starting cornerbacka Jaylona Johnsona a nickel cornerbacka Buster Skrinea. Sú definitívne out. Kto ich teda nahradí a kto sa v tomto zápase postaví proti dvojici Rodgers-Adams a zvyšok Packers? Bude to Kyle Fuller, nováčik Kindle Vildor, ktorý bol draftovaný v piatom kole a Duke Shelley, ktorý bol draftovaný rok dozadu v 6. kole. Plus k tomu starting safety Tashaun Gipson a náhradný safety Deon Bush sú otázni. Secondary Bears má zdravotné problémy a LaFleur ich možno bude chcieť atakovať hneď zo začiatku. Obrana Bears môže chcieť prehustiť box proti behu, nakoľko v prvom vzájomnom zápase sme proti ním nabehali 182 yardov. Keď sa pozrieme na výškové parametre, tak Vildor meria 178 centimetrov a Shelley 175 centimetrov. Ak bude Fuller v tomto zápase naháňať Adamsa, tak proti ním budú stáť hráči, ktorí sú pre nich výškovo veľkým missmatchom. Lazard meria 196 centimetrov, MVS meria 193 centimetrov a EQ meria 196 centimetrov. Náš zvyšok receiving armády má výhodu o takmer 20 centimetrov. Tento missmatch sa môže naplno prejaviť v red zone. Tu je náš útok vôbec ten najlepší v NFL a očakávam, že Rodgers skúsi hodiť nejaký ten jump-ball, alebo back-shoulder na hráča, ktorý bude v matchupe s týmito menšími cornermi. Kyler Fuller zrovna nie je tým typom cornera, ktorý by celý zápas cestovať s jedným hráčom a keď bude Adams v matchupe s jedným zo spomenutých cornerov, tak to Rodgers na neho bude hádzať. Vieme, že Packers milujú Adamsa presúvať naprieč celou formáciou a tým mu vytvárať matchupy. Som zvedavý, kto bude v týchto šachoch úspešnejší. Pagano, alebo LaFleur s Rodgersom?

Bears majú problémy s bránením tight endov a 2/3 tight endov, ktorým Bears v tejto sezóne čelili, nazbierali 5+ catchov, 50 nachytaných yardov a/alebo touchdownov. Vo weeku 12 sa našim tight endom proti obrane Bears podarilo zachytiť 8 prihrávok pre 88 yardov a 2 touchdowny. Čiže obrana Bears bude mať čo robiť s wide receiverami, ale aj s tight endmi. A keď sme už pri tých tight endoch, tak tu je jedna zaujímavosť. Podľa portálu Pro Football Reference je v NFL len jeden jediný hráč, ktorý má na svojom konte +50 zachytených prihrávok a k tomu nemá pri svojom mene ani jeden jediný drop. Jeho meno je Robert Tonyan.

Áno, útok Bears hrá lepšie, ale ich obrana počas poslednych piatich weekov pustila priemerne 25.2 bodov na zápas, vrátane 41 proti Packers, 34 proti Lions, a 27 proti Vikings. Bears doposiaľ odohrali 7 zápasov proti tímom, ktoré sú v TOP 10 behovom útoku podľa DVOA a ich bilancia v nich je 2-5. K tomu odohrali 5 zápasov proti tímom, ktoré sú v TOP 10 útoku podľa DVOA a v týchto zápasoch sú na bilancii 1-4. Útok Green Bay Packers je aktuálne podľa DVOA druhým najlepším passovým útokom, piatym najlepším behovým útokom a ako celok je podľa DVOA vôbec tým najlepším útokom v NFL (áno, ešte aj pred Chiefs). Toto sú trošku nerdské štatistiky, ale stoja za spomenutie.


UŽ BEZ BAKA

Pre nášho ľavého tackla Davida Bakhtiariho sa sezóna skončila. Správa to je fakt nepríjemná, ale ak je v NFL nejaká ofenzívna lajna, ktorá dokáže minimalizovať straty po takomto hráčovi a nerozsypať sa ako domček z karát, tak to je práve tá OL, ktorou disponujú Green Bay Packers. V tejto sezóne sme už bez Baka odohrali tri zápasy. V zápasoch bez neho sme obdržali len dva sacky a skórovali 91 bodov. Keď sa hral prvý vzájomný zápas s Bears, tak Khalil Mack bol v tomto zápase zámerne nasadzovaný na Billyho Turnera a ten ho zo zápasu totálne vymazal. Ani som nevedel, že nejaký Mack behá po ihrisku. Mack sa nedokázal presadiť proti Bakovi, ani proti Turnerovi a teraz do tretice dostane šancu a to zrejme proti Rickovi Wagnerovi. V prvom vzájomnom zápase sme mali s OL taktiež problémy. Zranil sa center Corey Linsley a potom aj pravý guard Lucas Patrick. Linsleyho nahradil Jenkins, ktorý sa na centra presunul z pozície ľavého guarda, a tu na jeho miesto prišiel nováčik Jon Runyan. Keď sa zranil Patrick, tak na jeho miesto prišiel Rick Wagner. Aj napriek týmto početným rošádam som v tom zápase nebadal žiadne zhoršenie a chalani si stále išli svoje. V tomto zápase bol Rodgers proti silnému frontu Bears pod tlakom len pri 8 z 30 dropbackov. Čo je ešte obdivuhodnejšie, tak neobdržal ani len jeden hit na svoju osobu a ani jeden sack. Prakticky jediný hit, ktorý Rodgers v tomto zápase obdržal bol roughing the passer. No a keď už bol Rodgers pod tlakom, tak v takýchto prípadoch skompletoval 6/7 prihrávok pre 94 yardov, 2 touchdowny a perfektný passer rating 158.3, pričom len jedna lopta bola klasifikovaná ako throwaway. Teraz bude rozdiel v tom, že bude hrať Linsley, Patrick a hrať nebude Bak. Na strane Bears bude hrať skvelý inside defenzívny lineman Akiem Hicks, ktorý v prvom vzájomnom meraní síl chýbal. Ale jeho štatistiky zrejme ukazujú, že nie je fit na 100%. Počas prvých 8 zápasov v tejto sezóne mal 3.5 sackov, 7 tacklov pre stratu yardov a 17 tlakov na QB. Odvtedy má po zranení v šiestich odohraných zápasoch 0 sackov, 0 tacklov pre stratu yardov a 8 tlakov na QB.

Tréner Matt LaFleur vyznáva filozofiu, že ofenzívnu lajna skladá podľa matchupov. Ja si myslím, že v tomto zápase uvidíme našu OL v takomto zložení (zľava doprava): Turner (vs Quinn), Jenkins, Linsley, Patrick, Wagner (vs Mack). Robert Quinn doposiaľ neprežíva vydarenú sezónu a rozhodne Bears nespláca obrovské peniaze, ktoré do neho investovali. Rovnako aj Khalil Mack je za svojim štandardom a nie je to ten dominantný Mack, pred ktorým sa trasie každý jeden ofenzívny tackle. Quinn s Mackom majú doposiaľ dokopy len 10 sackov, pričom 8 z nich je pri Mackovom mene. Win rate pass rushu Bears je aktuálne 38%, čo je 25. miesto v NFL a pass block win rate Packers je 74%, čo je najlepšie číslo v NFL. Turner je najlepší ofezívny tackle (áno, je pred Bakom) v pass block win rate (ako často dokáže OL držať svoj blok aspoň 2.5 skundy), Bakhtiari bol na ôsmom mieste, Jenkins s Patrickom sú obidvaja v top 10ke medzi guardmi a Linsley je jednotkou medzi centrami. Ja si osobne myslím, že Bears vylezú zo svojej ulity, Pagano poruší svoj kostolný poriadok a bude Rodgersa blitzovať. Prečo hovorím, že vylezú zo svojej ulity, no lebo doposiaľ v tejto sezóne blitzujú len v 21.5%, čo je štvrté najnižšie číslo v NFL. Myslím si, že sa budú snažiť využiť to, že naša OL sa poprehadzuje, komunikácia nemusí byť najlepšia a množstvo blitzov jej rozhodne nepomôže. Plusom pre nás je to, že sme si hru Bez Baka už vyskúšali a teraz musíme tieto drahocenné skúsenosti zúročiť.

Ak by sa náhodou stalo, že Wagner pri proti Mackovi horel, tak si myslím, že máme na to ako reagovať a prehodiť to do zloženia: Jenkins-Runyan-Linsley-Patrick-Turner. Prípadne sa môže na jednu stranu postaviť tight end Marcedes Lewis, ktorý je elitným blokárom a lepšie blokujúceho tight enda by ste hľadali len veľmi ťažko. Možnosti sú a je to len na LaFleurovi, že ako vidí tieto matchupy a čo si myslí, že je najlepšie pre jeho tím.


ZÁVER

Tento zápas má podľa mňa dva možné scenáre. Ak sa pass rush Bears preberie k životu, zatlačí na Rodgersa, plus behová obrana zastaví náš behový útok, tak majú reálnu šancu v low scoring game. Ale ak Rodgersa nechajú stáť si v kapse s prstom v nose, tak nevidím spôsobom, akým môže Trubisky držať krok v ofenzívnej prestrelke. Ak sa dokážeme s Bakhtiariho zranením vysporiadať tak, ako sme to dokázali v troch zápasoch bez neho, tak si myslím, že by sme tento zápas mali zvládnuť. Bears hrajú o všetko a istotne budú hrýzť. Očakávam tesnejší zápas, než bol ten prvý, ale ak naša OL zahrá svoj štandard, tak proste nevidím spôsob, akým nás môžu Bears prehrať. Nespať, hrať tak ako hrať vieme a malo by to byť oukej.

PS: Na Discrode prebehne naša tradičná tailgate párty, kde spoločne pokecáme o všetkom možnom. Začiatok je orientačný – 21:00.

BEARS 21-28 PACKERS

GO PACK GO!!!!!!!!!!!!!!!!!!