Win je win!

Zápas proti Panthers bol vskutku zvláštny. Naše prvé tri útočné držania lopty sa skončili touchdownom, viedli sme 21-3 a ja už som volal po TBLS… Avšak prišiel akýsi zlom, zrazu sme sa zasekli a už sme sa neodsekli. Výsledkom je to, že sme Panthers porazili pomerom 24-16. Toto víťazstvo možno je frustrujúce, ale ako vždy rád hovorím, výhra je výhra. A dobré tímy vyhrávajú aj vtedy, keď im to moc nejde a nájdu cestu k výhre. To sa nám podarilo a to je to hlavné. Pre všetkých konšpirátorov, či negatívcov mám len jeden jednoduchý odkaz. Panthers sme porazili väčším rozdielom, než ich porazili Saints s Chiefs dokopy 😛 Samozrejme je to trošku nadnesené. Som zástancom toho, že každý zápas je proste iný a obzvlášť v NFL. Nemôžete si povedať, že keď tento proti tomuto nahádzal a skóroval toľkoto, tak tento určite nahádže a skóruje toľko a toľko. Väčšinou ak sa takto premýšľa, tak ten daný jedinec môže skončiť sklamaný. Každý week môžeme sledovať, že vyhrávať v NFL nie je jednoduché a tento week nám to len znova potvrdil. Rams prehrali s Jets (pričom ešte pred pár dňami boli označovaní ako jediná hrozba pre Chiefs. To keby my prehráme doma proti Jets, tak zrejme vybuchne internet 😀 ), Cardinals rozhodli o svojom víťazstve v úplnom závere zápasu s Eagles, Seahawks sa trápili s futbalistami, Buccaneers s Falcons a Steelers prehrali proti Bengals. Takto by som mohol pokračovať a pokračovať.

Vďaka tomu, ako sa zápasy tento week vyvinuli, sme stále na prvom mieste v NFC a osud máme úplne vo vlastných rukách. Stačí nám poraziť Bears a sme nasadenou jednotkou v NFC (bez ohľadu na výsledok ostatných zápasov a nášho zápasu s Titans). Ak by sme si chceli prvé miesto zaistiť už budúci week, tak musíme poraziť Titans a k tomu musia Rams poraziť Seahawks. Za tejto konštalácie by sme boli istou jednotkou a zápas s Bears by už bol len povinnou dohrávkou.

Teraz si dajme zopár rekordov.

  • Aaron Rodgers sa stal prvým hráčom v histórii NFL, ktorý má ma svojom konte tri sezóny, v ktorých nahádzal aspoň 40 touchdownov.
  • Robert Tonyan chytil touchdown už v piatom zápase za sebou a posledný tight end, ktorý toto dokázal bol Rob Gronkowski (2014-2015).
  • Aaron Rodgers sa stal prvým hráčom v histórii NFL, ktorý má v jednej sezóne 10 zápasov, v ktorých hodil aspoň 3 touchdowny a 0 interceptions. Kto je za ním ďalej? Brady (´07, 8), Rodgers (´14, 8), P. Manning (´13, 7) a Rodgers (´16, 7).

ÚTOK SA V DRUHOM POLČASE ZASEKOL

Ako som už spomínal, tak prvé tri ofenzívne drivy sa skončili touchdownom a potom sa na ukazovateľ skóre zapísal už len Mason Crosby úspešným 51-yardovým field goalom. Už som si pripravoval oslavný chorál, nakoľko keby dáme ten štvrtý touchdown za sebou, tak by sa to stalo len po druhýkrát za posledných 20 rokov, čo sme skórovali touchdown v štyroch drivoch za sebou od začiatku zápasu. Útok vyzeral naozaj nezastaviteľne, ale potom sa to zlomilo. Čo sa udialo?

Za mňa pomerne jednoduchá, no zároveň velice zapeklitá odpoveď. Zanevrelo sa na beh, snažili sme sa robiť niečo, čo očividne nešlo, to nás dostávalo do zlých situácii a pri dlhých tretích downoch zlyhala OL. Takto nejako to vyzerá zhrnuté v jednej vete, ale trošku to rozviniem. Na základe toho čo som videl, tak gameplan bol podľa mňa jasný. Krátke prihrávky a využiť to, že DBs Panthers celú sezónu otrasne tacklujú. Zároveň do toho zakomponovať behy. Prvé tri drivy boli toho nádherným príkladom, všetko vychádzalo tak ako malo. Prišiel druhý polčas a my sme za mňa spravili jednu obrovskú chybu a to, že sme sa začali snažiť tlačiť loptu čo najviac vzduchom. Panthers hrali vo formácii, ktorú v NFL proste nevidíte a keď ju chcete vidieť, tak musíte ísť do Big 12, alebo na high school. Hovorím o nickel 3-3-5ke. V preview som sa zamýšľal nad tým, že zrejme najlepší gameplan bude využiť hlavnú slabinu tejto obrany a to behová hra. LaFleur s tým skutočne aj prišiel a keď sa nám to tak darilo, tak prečo sme v tom nepokračovali a začali sme loptu tlačiť do vzduchu? Jones mal v tomto zápase 20 behov, pričom hneď 13 bolo pre 5 a viacej yardov, vrátane troch pre +10 yardov a šesť bolo pre prvý down. Keď sme skórovali svoj tretí touchdown, tak sme mali za sebou 5 behov za sebou pre 31 yardov a jeden touchdown. V tom čase sme mali 13 behov pre 120 yardov. Od tohto momentu sme mali už len 9 behov.

LaFleur po zápase povedal, že mal pre Dillona pripravených viacej behov, len sa k tomu proste nedostali vzhľadom na vývoj (neúspešné drivy a rýchle outy) zápasu. Práve Dillon mohol na túto „ľahkú“ (hmotnostne a silovo) obranu platiť. Ten jeho jeden beh bol toho krásnym príkladom. DBs sa ho snažili tacklovať, on to zrejme ani na sebe necítil a pred dlhým touchdownom vytiahol stopku až posledný možný hráč Panthers. Podľa mňa to bolo niečo, ako keď mucha sadne na kravu. Takže prvým problémom za mňa bolo upustenie od behov. Môže mať na to vplyv zranenie Jamaala Williamsa? Kto vie.. Každopádne som zostal naozaj zaskočený, že sme sa snažili až tak tlačiť loptu vzduchom v druhom polčase. Možno to bolo tým, že sme viedli už 21-3 a LaFleur s Rodgersom si povedali, že trafíme tu jednu big play a tento zápas ukončíme. To sa však nepodarilo a zápas sa trošilinku zdramatizoval.

Druhý problém je ten, že Panthers totálne, ale že totálne prečítali úmysel Aarona Rodgersa. V tejto sezóne doposiaľ platilo jedno platinové pravidlo. Keď hrá corner press-man na Adamsa, tak to bude ľahké uvoľnenie pre Adamsa a eazy hod pre Rodgersa. Keď hrá corner od neho off, tak to Rodgers na neho rýchlo zhodí a využije Adamsovu schopnosť vyhnúť sa tacklu. V druhom polčase sme sa začali spoliehať na RPOs (run-pass options), kde sa mal Rodgers rozhodnúť, či to bude beh, alebo odhod. Mal som ten pocit, že obrana Panthers ho dokázala zmiasť a on spravil to, čo oni chceli aby spravil. Po zápase na tlačovke to asi naznačil aj LaFleur, ktorý povedal, že niekoľko z týchto RPOs mali byť behy a nie prihrávky. Zároveň Matt povedal, že hneď po zápase šiel do svojej kancelárie a pozeral si tape z tohto zápasu. Celkovo sa Rodgers pokúsil len o dve prihrávky nad 20 yardov vzduchom a ani jedna neskončila skompletovaná. K tomu skompletoval len dve prihrávky nad 10 yardov, čo znamená, že zvyšných 18 skompletovaných prihrávok bolo do underneath priestorov. Panthers hrali až príliš soft coverage, aby zabránili hlbokým prihrávkam a doslova prosili Rodgersa, aby pristúpil ku krátkym prihrávkam. LaFleur po zápase povedal, že v tomto zápase defenzívni backovia Panthers tacklovali lepšie než v hocijakom inom zápase počas tejto sezóny a za toto si zaslúžia rešpekt. Tu je krásny príklad tohto celého odstavca, aby ste vedeli o čom som písal.

No a ten tretí problém bol na strane ofenzívnej lajny, ktorá si vybrala slabšiu chvíľku a v pass-protection horela. Rodgers bol pod tlakom pri 10/37 dropbackov a všetkých päť sackov prišlo bez blitzu. Obidva Burnsove sacky boli coverage sackom a len dva sacky boli označené za chybu ofenzívnej lajny. Takže ako sme si vyššie ukázali, neúspech v passovej hre, či nerozhodnosť Aarona Rodgersa sa preniesla aj na pass protection. Nedarilo sa najmä Lucasovi Patrickovi a aj Bak hral na svoje štandardy slabý zápas. Ale ak tam bol niekto, kto hral dobre, tak to bol Billy Turner. Ten podľa mňa odohral veľmi dobrý zápas. Mal tam niekoľko pekných blokov pre Aarona Jonesa, vrátate toho 46-yardového behu. Solídny bol aj v pass protection, kde za celý zápas pustil len jeden tlak na quarterbacka.

Opäť mi to nedá a musím spomenúť Marcedesa Lewisa. Aj keď ho nie je vidieť v štatistikách, tak jeho prínos pre náš útok je enormný. Tu mám jeho jedno opakovanie v pass protection proti Brianovi Burnsovi. Aaron Jones mu šiel pomáhať, ale Big Dog žiadnu pomoc nepotreboval. Za takéto opakovanie proti Burnsovi by sa nehanbili ani najlepší RTs v lige.


GOLD ZONE

Návštevy red zone sú príležitosťou na body. Rozdiel medzi úspešným tímom a tým neúspešným je aj v tom, ako dokáže tím využívať návštevy red zone vo svoj prospech. Ten rozdiel medzi šiestimi (resp. 7/8 bodmi) a len field goalom môže spôsobiť to, že zo zápasu odíde ako víťaz a nie ako porazený. V zápase proti Panthers sme boli v gold zone (ako ju náš tím prezýva) stopercentní a premenili sme ich do troch touchdownov. Náš útok je teraz na tom tak, že sa mu podarilo skórovať touchdown v 40/51 tripov do red zone, čo je najlepšie percento v tejto sezóne a to o hodne (78.4%). Na druhú stranu mal útok Panthers v red zone problémy a z piatich návštev vyťažil len jeden touchdown. Museli sa uspokojiť len s 3 fiel goalmi a k tomu mali jeden turnover. Tu sa ukazuje rozdiel medzi tým dobrým tímom a tým horším. Tím Matta LaFleura má schopnosť byť veľmi dobrý v situačnom futbale a tu sa vyhrávajú zápasy. A to aj vtedy, keď vám všetko nejde úplne podľa predstáv.

Pri tom Tonyanovom touchdowne hrajú Panthers man coverage a využili sme to úplne perfektne. Chinnova cesta k Tonyanovi bola ako zložitá kvôli vplyvu Allena Lazarda a eazy touchdown pre Packers.

Pri Jonesovom touchdowne sa EQ s Lewisom postarali o celú ľavú stranu obrany Panthers a Lazard nemal ani koho blokovať. O tomto hovorím. Toto je krásny príklad tímového touchdownu.


SKVELÝ NEDRAFTOVANÝ BARNES

Christian Kirksey už nebol starting inside linebackerom a presunul sa na will linebackera. Jeho rolu prevzial nedraftovaný nováčik Krys Barnes, ktorý dostal do prilby komunikátor a hral faaaaaakt dobre. V coverage pustil len 9 yardov na troch skompletovaných loptách a k tomu mal aj hry proti behu. Ak by bol TOP-100 pick, tak by všetci radostne kričali, ako Packers našli svojho inside linebackera. Hral v úlohe mike linebackera a dovolím si tvrdiť, že nesklamal. Práve naopak. Na goal line spôsobil forced fumble, vďaka čomu zabránil Panthers skórovať touchdown a dotiahnuť sa na Packers. Za mňa to bola hra zápasu. Keby takýto výkon podal hráč, ktorý bol draftovaný v prvom/druhom kole, tak ho ľudia vynášajú do neba. Ale kvôli tomu, že bol nedraftovaný, tak si ho všimne málokto. Ale keď si ho už niekto všimne, tak uvidí hráča, ktorý je na nováčika až prekvapivo vyspelý a jeho futbalové pochody fungujú až na prekvapujúcej úrovni. Je to bystrý chalan a v tomto zápase zahral niekoľko krásnych hier. Hneď trikrát zastavil beh Mikea Davisa a zložil ho pre zisk len troch yardov. Toto je v terminológii NFL pre ILB veľmi podarená hra. Ale po 31 odohraných snapoch si poranil oko a do zápasu už nezasiahol. Podľa najnovších správ by sa nemalo jednať o nič vážne a proti Titans by mal hrať. Veľká škoda, že zo zápasu vypadol, lebo hral parádny futbal. Aj keď spravil nejaké tie chyby, tak mi vôbec nevadia. Ako pri ňom, tak pri Martinovi môžeme vidieť, že hrajú agresívne, snažia sa atakovať slabé miesta a majú kopec talentu. Sú to nováčikovia, mladí hráči a je normálne, že budú chybovať. Ide o to, aby sa z toho poučili a aby nabrali potrebné skúsenosti a opakovania v NFL. Obidvaja zahrali v tejto sezóne hneď niekoľko hier, ktoré sme nevideli od žiadneho iného inside linebackera Green Bay Packers za posledných 10 rokov. Talent majú a treba ho rozvíjať. Ak dokážu robiť kroky smerom v pred, tak nevidím dôvod, prečo by sme mali budúci rok na drafte vyberať v prvom kole inside linebackera.

Tu je spomínaný Barnesov forced fumble pred vlastnou end zónou. Panthers išli no huddle proti našej 1-4-6 dime obrane. Neboli sme v pozícii, aby sme na goal line dokázali zahrať fyzickú hru. Ale Barnes so Zeem perfektne prečítali úmysel Bridgewatera a prvý menovaný sa postaral o parádnu play. Už vďaka faktorom vyššie vymenovaným to je parádna play, forced fumble bol čerešničkou na torte. Cheeseheadu dole!

Tu je play, pri ktorej Kenny s Barnesom perfektne vyčuchali screen a pokryli si ho. Barnes sem priletel ako drak a takto rýchlo sa Kirksey už zrejme nerozhýbe. Toto je náš linebacker. Rýchlosť, reakcia, čuch, agresivita.

Z tohto pohľadu si všimnite, ako rýchlo Barnes dokázal vyčuchať, že to bude screen:

Barnes si v strede ihriska robí poriadky a tu je toho ukážka:

Pri tejto play Barnes tackle nespravil, ale vďaka chope move sa dokázal vyhnúť bloku a byť v pozícii na runnera. Toto sme pri Martinezovi videli minimálne.

A tu je už aj jeho tackle proti behu. Vyhne sa dvom blokom a dokáže atakovať runnera. Toto je klinicka čistá práca.

Sme v cover-2 a do Barnesovej časti prichádza Curtis Samuel. Barnes musí na neho reagovať a brať si ho na seame. Tu ho dokázal perfektne pokryť. Rozhodne to nie je matchup, ktorý chcete vidieť, ale tu ukázal svoje schopnosti v coverage.

Ako som hovoril, je stále vidieť, že je ešte stále raw, ale na nedraftovaného nováčika sa hýbe fakt dobre. Tu je ďalšia play, ktorá to potvrdzuje.


ADRIAN AMOS, DARNELL SAVAGE A KENNY CLARK SÚ VO FORME

Naší starting safeties Adrian Amos s Darnellom Savageom sú vo veľkej forme a podávajú skvelé výkony. V tomto zápase proti Panthers obidvaja zahrali niekoľko pekných hier na lôpt. Mal som ten pocit, že Amos pokrýva celé ihrisko, lietal tam od sideline k sideline a hneď pri druhej hre zápasu ukázal, že cez neho to nepôjde. Panthers sa ho snažili nachytať na zmene smeru, ale tento veterán to rýchlo prečítal a vo flate zastavil D.J. Moora pre malý zisk. Okrem tohto sa mu podarilo zraziť tri prihrávky na troch rôznych hráčov (Curtis Samuel, Ian Thomas a Robby Anderson). Aby toho nebolo málo, tak si pripísal aj jeden sack. Nebál by som sa označiť ho za hráča zápasu.

Savage mal opäť niekoľko hier, pri ktorých svojou aktivitou zmaril hru a aktuálne s Amosom tvoria jednu z najlepších hrajúcich dvojíc na pozícii safetyho. Keď letí lopta do jeho coverage, tak pustí passer rating 51.4. To je absolútne najlepšie číslo z celej draft class 2019 a druhý hráč má pri svojom mente číslo 80.3. Masívny rozdiel. Dajte Darnella blízko lopte a on bude mať na hru obrovský vplyv.

Veľakrát sa stane, že vplyv Kennyho Clarka nevidíte na štatistikách, ale keď si zápas pozriete druhýkrát, tak si to uvedomíte naplno. Tento zápas je toho ďalším príkladom. Clark bol v strede lajny disruptívny ako rusher, mal tam niekoľko tlakov, ktoré prinútili Bridgewatera opustiť pohodlie pocketu a dostali ho do problémov. Posledný mesiac sú jeho výkony na takej úrovni, na akú sme pri ňom zvyknutí, je konečne zdravý a ak chceme pomýšľať na úspech, tak potrebujeme presne takéhoto Kennyho Clarka. Stredom sa nám v tomto zápase darilo vytvárať veľa tlaku na QB a zásluhu na tom mal aj Keke s Lowrym. Keke je jednoznačne našim druhým najlepším interným D-linemanom. Tu je jeho jeden tlak stredom. Skvelá práca rúk:

Dokonca aj Rashan Gary bol v tomto zápase využitý ako 3-tech a toto opakovanie je fakt parádne (video pod). Garyho bolo na ihrisku opäť cítiť a pri sacku Prestona Smitha sa postaral o to, aby Bridgewater nemal kam ujsť a keby to nedokončil Preston, tak by ho mal on. Celkovo sme mali v tomto zápase 21 tlakov na quarterbacka, čo je už kvalitné číslo.

Po horšom zápase s Lions sa Chandon Sullivan vrátil vo forme a za mňa predviedol dobrý výkon a to najmä čo sa týka coverage (tackling už bol na tom zle). Tu mám jeho jednu play, ktorá je naozaj parádna. Schopnosť prehodiť boky a atakovať loptu. Naozaj parádna hra, za ktorú by sa nehanbil ani ten najlepší corner v lige (EhmJaireEhm).

Naopak Kevin King predviedol ďalší slabý výkon. Pustil 6 lôpt pre 128 yardov, vrátane 97 pre D.J. Moora. Missol dva tackles, spravil dve penalty, vrátane dôležitého holdingu na treťom downe v red zone. Celkovo pustil päť prvých downov. Quarterbackovia sa už do Alexanderovej coverage ani nesnažia hádzať. To znamená viacej a viacej akcie pre Kinga a on sa musí zlepšiť. V úvode hral dobre, ale teraz posledné týždne to je slabšie a je slabinou v našej secondary. Možno by sme mali spraviť to, že King bude mať vždy z hora podporu safetyho (pomôže to aj pri behoch, nakoľko súperi sa očividne snažia behať do jeho strany) a Alexandera necháme na druhej strane samého. Ten sa o to dokáže postarať aj sám.


PROSTE MONEY MASON

Money Mason je už teraz klubovou legendou a táto sezóna jeho odkaz len podčiarkuje. Nikto lepšie nepozná kopacie prostredie Lambeau Fieldu, než práve tento veterán s číslom dva. Má však už 37 rokov a pred sezónou sa naskytovali otázniky, že vo veternom počasí Lambeau Fieldu môže byť jeho field goal range vo Frozen Tundre problémom. Ale zatiaľ to vyzerá tak, že všetky otázniky sa MM podarilo doslova spáliť a premeniť na popol (klop, klop, klop). V štvrtej štvrtine premenil dôležitý 51-yardový field goal, ktorým nám dal vedenie o 11 bodov. Tento kop by bol dobrý pravdepodobne aj z 55 yardov. Nebol to len dôležitý a veľký kop, ale aj boost jeho sebavedomia. Vyzerá to tak, že na Lambeau Fielde budeme v najbližších týždňoch hrať dôležité zápasy a v nich sa budeme spoliehať práve na nohu MM, že v krutých mrazoch Frozen Tundry dokáže svoj tím podržať.


ZÁVER

Obrana hrala podľa mňa v tomto zápase veľmi dobre. Ak bude hrať aspoň takto a útok bude hrať tak, ako hrá v 90% tejto sezóny, tak nevidím jediný dôvod, prečo by Packers nemohli byť Super Bowlov tímom. Kúsky na to máme. Dať ich už len dokopy. V posledných weekoch sme začali hrať viacej man coverage a tu sa ukazuje ako sú hráči ako Alexander, či Amos extrémne talentovaní. Tento prístup otvára lajny pre QB na behy a preto tu musí pass rush doručiť zásielku až do cieľovej destinácie, alebo si udržať svoje lajny. Prebrala sa aj red zone defense a ako som už napísal v prvej vete, tento výkon obrany sa mi páčil. Aj keď som opäť zazrel nejaké anomálie ako keď pri 3rd&1 sme hrali 10 yardov off, ale to už zrejme nikdy nevymizne a musíme sa s tým naučiť žiť 😀 Tento zápas sme vyhrali aj napriek tomu, že Rodgers nebol magický. Ako som napísal v úvode, toto robia dobré tímy. Nájdu spôsob ako vyhrať. LaFleur si s trénermi rozhodne bude musieť sadnúť a prísť na to, ako nájsť kontry, keď súper príde na to, ako sa vysporiadať s pôvodným gameplanom. Na jednu stranu je dobré, že sa nám to stalo v regular season a teraz sa na to už môžeme pripraviť lepšie (rýchle a krátke smoky na Adamsa).

GO PACK GO!!!!