The Bears Still Suck

Toto review som už nechcel písať, nakoľko som riešil tlač kníh (došlo mi už cca 100 kusov, ale vo väčšine bola výrobná chyba, tak som musel riešiť reklamáciu a nemal som vôbec chuť na písanie tohto review). Ale do prdele my sme rozobrali Bears a to si review zaslúži! No nie?! Výsledok 41-25 hovorí sám za seba. Zároveň sme sa v tomto zápase dočkali hneď niekoľkých míľnikov. Packers si proti Bears pripísali svoje 100. víťazstvo a stali sa tak prvým tímom v histórii NFL, ktorý má 100 a viacej výhier proti dvom tímom (Lions a Bears). Davante Adams dosiahol na míľnik 500 kariérnych zachytených prihrávok a to touchdownom. Marcedes Lewis zasa na 400 kariérnych zachytených prihrávok, tiež touchdownom. A touchdown Roberta Tonyana znamenal, že Aaron Rodgers pokoril hranicu 50,000 kariérnych nahádzaných yardov. Tri míľniky boli dosiahnuté 3 TDs. To je parádička. Plus k tomu sa opäť potvrdilo, že Packers pod vedením Matta LaFleura proste neprehrávajú dva zápasy za sebou. Toto sa ešte nikdy nestalo.

Davante Adams sa zároveň stal prvým a jediným hráčom v Super Bowl ére, ktorý vo svojich prvých 9 zápasoch sezóny dosiahol 74 zachytených prihrávok pre 908 yardov a 11 touchdownov.

MASTERMIND MR. MATT LAFLEUR

Náš head coach Matt LaFleur spoločne s ofenzívnym koordinátorom Nathaniellom Hackettom pokračujú v perfektnej práci. Obrana Bears patrí medzi to najlepšie, čo NFL v súčasnosti ponúka, no pre túto dvojicu to bolo veľmi ľahké sústo. Bears v tejto sezóne v zápase nepustili viacej ako 26 bodov a v tomto zápase mohli dostať 50ku, keby sa Adamsovi dvakrát podarilo udržať loptu v rukách. Vďaka našim +40 bodom v tomto zápase sa Packers stali len druhým tímom od zlúčenia AFL a NFL, ktorému sa v jednej sezóne podarilo proti každému divíznemu súperovi skórovať 40 a viacej bodov (2016 Falcons a 2020 Packers). Zaujímavosťou je, že v obidvoch tímoch pôsobil LaFleur ako tréner.

Minulý week dal LaFleur dokopy skvelý gameplan proti obrane Colts, avšak hráči nerobili to, čo robiť mali. Tento week sa to vo väčšine prípadov nedialo a útok prechádzal ihriskom ako nôž maslom. Skutočne tu takmer nič nemôžem vytknúť a bolo to krásne ofenzívne divadlo. Bolo to ešte o to uspokojujúcejšie, že to bolo proti Bears. Tashaun Gipson, safety Bears, povedal, že keď sa spätne pozeral na film z tohto zápasu, tak mal ten pocit, že sme vždy presne vedeli čo robíme a mali sme vždy odpovede na ich defenzívne hry.

Tu je jedna naša play pred end zone, ktorá sa skončila touchdownom Allena Lazarda. Dan Orlovsky ju krásne rozobral a vysvetlil, ako motion ovplyvňuje hru na ihrisku. Vrelo odporúčam. Od LaFleura krásny play dizajn.

Allen Lazard je na tretích downoch našim kľúčovým hráčom. Keď na neho od roku 2019 letela prihrávka na 3. alebo 4. downe tak zachytil 20 prihrávok na 26 targetov, pre 360 yardov (18.0 yardov na jeden catch), 2 touchdowny a 19 prvých downov.

Orlovsky slovami chváli na Matta LaFleura nešetrí a tu je rozbor ďalšieho touchdownu a tentoraz v podaní Marcedesa Lewisa. LaFleur hrá skutočne 4D šachy na ihrisku:

Minulý rok sme mali proti TOP 10 obranám podľa DVOA (5 zápasov) priemer 16.6 bodov na zápas. Tento rok (7 zápasov) sme toto číslo takmer zdvojnásobili na 29.8 bodov, pričom do tohto sa počíta aj naše vyhorenie proti Bucs.

Packers v tejto sezóne čelili štyrom top 10 obranám pokiaľ hovoríme o yardoch a trom top 10 obranám pokiaľ hovoríme o bodoch. No a náš útok je aj napriek tomu najlepšie skórujúcim útokom v NFL. Na zápas skórujeme priemerne 31.7 bodov (1. miesto), v efektivite touchdownov to je 36.5% (2. miesto) a v efektivite skórovania 47.8% (delené tretie miesto).

V tomto zápase sme zahrávali hneď tri štvrté downy a všetky úspešne. O dva z nich sa postaral Robert Tonyan a tu je jeden krásny mesh koncept s Adamsov v backfielde. Všímajte si Tonyana, ako je v súboji proti linebackerovi. Najskôr spomalý a následne akceleruje. Obranca nemá nárok a jednoduché premenenie štvrtého downu. Plus si tu obrovskú pochvalu zaslúži naša OL.

Tonyan hral veľmi dobrý zápas a pripísal si aj jeden krásny dlhý touchdown po skvele odbehnutej route proti All-Pro safetymu Eddiemu Jacksonovi. Tonyan hrá vo veľkej fazóne a náš útok má vďaka tomu konečne poriadnu hrozbu aj na pozícii tight enda!

Opäť dobrý zápas odohral ja WR EQ St. Brown. Chalan sa nám po zraneniach konečne rozbieha v posledných dvoch weekoch zahral +20 yardovú play. Raz tam zle prečítal bloky a keby spravil cut skorej, tak mohol získať viacej yardov, ale inak to bol od neho kvalitný zápas ako v blokovaní, tak v passovej hre. Mne osobne sa najviac páči jeho play na dlhom treťom downe. Všímajte si tu najmä jeho excelentnú prácu nôh. To je proste parádička a veľmi ma teší, že sa takto rozohráva.

Vo svojom jednom článku pred sezónou som písal o tom, v akých oblastiach sa Aaron Rodgers musí zlepšiť. Spomínal som tam najmä to, aby bol ochotný pristupovať k checkdownom, aby loptu rozdeľoval viacej do stredu ihriska a aj o tom, že sa musí jednoznačne zlepšiť v play-actions. Jeho čísla pri play-action prihrávkach boli minulý rok až príliš slabé. Koho by táto téma zaujímala viacej, tak nech klikne tu. No a Rodgers sa v tomto smere skutočne zlepšil. A to o hóóóóódne. Aktuálne vedie ligu v passer ratingu po play-action. Jeho 15 touchdownov po play-action je suverénne najvyššie číslo v lige. Nikto iný nemá viacej ako 11 touchdownov. Toto je obrovský dôvod, prečo sa nám v útoku tak darí. Aj v tomto zápase sme mohli pozorovať to, ako bol Rodgers po play-actions efektívny. Pred sezónou som bol ohľadom Aarona skeptický, či sa dokáže vžiť s útokom Matta LaFleura a teraz musím konštatovať, že už vyzerá tak, že mu tento útok sadol, cíti sa v ňom pohodlne a môžeme opäť vidieť efektívneho Aarona Rodgersa, ktorého sa bojí celá liga.


OFENZÍVNA LAJNA

Naši chalani pred Aaronom Rodgersom v tomto zápase odviedli klinicky čistú prácu. A to aj napriek faktu, že najskôr sa zranil center Corey Linsley a potom aj pravý guard Lucas Patrick. Linsleyho nahradil Jenkins, ktorý sa na centra presunul z pozície ľavého guarda, a tu na jeho miesto prišiel nováčik Jon Runyan. Keď sa zranil Patrick, tak na jeho miesto prišiel Rick Wagner. Aj napriek týmto početným rošádam som nebadal žiadne zhoršenie a chalani si stále išli svoje. V tomto zápase bol Rodgers proti silnému frontu Bears pod tlakom len pri 8 z 30 dropbackov. Čo je ešte obdivuhodnejšie, tak neobdržal ani len jeden hit na svoju osobu a ani jeden sack. Prakticky jediný hit, ktorý Rodgers v tomto zápase obdržal bol roughing the passer. No a keď už bol Rodgers pod tlakom, tak v takýchto prípadoch skompletoval 6/7 prihrávok pre 94 yardov, 2 touchdowny a perfektný passer rating 158.3. Len jedna lopta bola klasifikovaná ako throwaway. Aktuálne máme v NFL najmenšie % hitov na QB a to 3.6%. Rodgers bol v tejto sezóne hitnutý len 16x, čo je najmenšie číslo v NFL. V NFL sú tímy, ktoré majú toto číslo aj 4x vyššie! Náš pass-block win rate je tak dobrý, že rozdiel medzi našou OL číslo 1 v NFL a OL Saints (5. miesto) je rovnaký ako medzi Saints a Panthers (19. miesto). Inými slovami, naša OL je aktuálne najlepšiu pass-blocking lajnu v NFL a to výrazne.

Jenskins v tomto zápase odohral 33 pass-blocking snapov a nepustil ani len jeden tlak na quarterbacka. Billy Turner si dokázal postrážiť Khalila Macka, ktorý bol prakticky z tohto zápasu vymazaný. David Bakhtiari už tradične odviedol čistú prácu. Jon Runyan odohral ďalší veľmi kvalitný zápas a tento nováčik sa mi nenormálne páči. Páčil sa mu už vtedy, keď sme ho draftovali a teraz ešte viacej. Pritom pripomínam, že on na univerzite hrával ako ľavý tackle, nie ako guard. Fakt pred ním klobúk dole. A Lucas Patrick… to je obrovský bojovník a keď si zápas pozeráte zo záznamu, tak pri každom jednom snape vidíte ako bojuje, hry dohráva až do zapískania. Tohto hráča musíte milovať.

OL odviedla kvalitnú prácu aj pri blokovaní pre Aarona Jonesa a Jamaala Williamsa. Dokopy sme v tomto zápase nabehali krásnych 182 yardov. Tu mám pre vás jednu krásnu ukážku. Všímajte si prácu OL a najmä nováčika Jona Runyana. Celý tím túto play zahral v symfónii. Na toto sa pozerá skutočne parádne.

Tu si veľkú pochvalu opäť zaslúži Matt LaFleur. Bears chýbal DT Akiem Hicks a on sa rozhodol, že to využije na 110%. Množstvo behov bolo práve do miest, kde by normálne stál Hicks. Našiel slabinu a atakoval ju. Bolo to očividné najmä na niektorých kľúčových tretích downoch. Celkovo sme mali 39 behov pre 182 yardov a výsledkom bolo 14 prvých downov. Rodgers krásne nechával náš útok zahrávať behy a z toho potom ťažil aj on. Tu sú jeho čísla:

  • Tretí down: 6/7, 59 yardov, 1 TD, 141.4 QB Rating.
  • Red zone: 4/5, 30 yardov, 3 TDs. 131.3 QB Rating.
  • Play action: 7/10, 68 yardov, 3 TDs, 137.7 QB Rating.

ČO TÁ OBRANA?

Začnem tým pozitívnym. Preston Smith sa nám prebral a odohral svoj najlepší zápas v tejto sezóne. V tomto zápase si konzistentne dokázal strážiť svoj edge a prakticky mu nemám čo vytknúť. Verme, že na tieto výkony nadviaže. Tu je jedna play, kedy správne prečítal Trubiskyho read-option, postrážil si edge a nedovolil mu dobehnúť do end end zóny.

Za´Darius Smith podal opäť spoľahlivý výkon, spravil fumble na Trubiskym, ktorý do touchdownu premenil práve Preston. A tiež sa mi páčil aj Rashan Gary. Ten jeho bull-rush bol parádny a Lena tam proste prešiel ako na buldozéry. Leno si musel vypomôcť holdingom. Keď do vás ide protihráč bull-rushom a vy ho stiahnete na seba, tak je to automaticky holding. Od Garyho sme v posledných weekoch videli niekoľko krásnych bull-rushov. Skutočne sa zlepšuje zápas od zápasu a už to nie je len o tom, že snaží súpera poraziť len rýchlosťou. Teraz tam je rýchlosť, práca rúk a aj sila. Len tak ďalej Rashan!!

Ďalšiu obrovskú pochvalu si zaslúži Darnell Savage. Už tretí zápas za sebou odohral na jednotku s hviezdičkou a teraz k tomu ešte pridal dve interceptions. Darnell sa naozaj dostáva do formy a konečne opäť vidíme toho Darnella, ktorého sme videli v úvode jeho nováčikovskej sezóny. V posledných troch zápasoch nepustil ani jeden catch (1. miesto v NFL), zachytil 2 interceptions (2. miesto v NFL), zrazil 5 prihrávok (1. miesto v NFL), pustil 0.0 passer rating (1. miesto v NFL) a jeho známka za coverage od PFF je 91.1 (2. miesto v NFL). Skutočne sa rozohráva a to je pred playoff len a len dobre. Na druhú stranu je obrovskou škodou, že si v tomto zápase poranil chrbát, ale nemalo by sa jednať o nič vážne.

Páčil sa mi aj Raven Greene a to najmä vtedy, keď hral v coverage. Pri jednej play musel pokrývať Allena Robinsona, čo je extrémne ťažká úloha. Ale Greene predviedol ukážkovú coverage a v závere tejto play mu pomohol Kevin King. To bola ukážková práca. Inak aj King zahral niekoľko pekných plays a ukázal, že futbal hrať vie a je v ňom dobrý. Nie je tak kvalitný ako Jaire, ale ako dvojka je veľmi obstojný.

Ak sa mi niečo v obrane nepáčilo, tak to bol Christian Kirksey. Pôsobí na mňa strašne pomaly a jeho čítanie hier tiež je o niečo pozadu a pomalšie, než by som si prial. Zatiaľ nevidím to, čo som videl na filme z jeho zápasov v drese Browns, keď bol zdravý. Tam vyzeral na ihrisku omnoho rýchlejší a najmä jeho rozhodovanie a čítanie hry bolo o poznanie rýchlejšie. Vincevie, či to je kvôli mnohým zraneniam. Každopádne zatiaľ nenapĺňa moje očakávania. Naopak nováčikovia Kamal Martin a Krys Barnes sa ukazujú veľmi dobre. Hrajú tvrdo a keď sú na ihrisku, tak v nich vidíte ten zdravý hlad. Viem, že pre Pettina môže byť ťažké uprednostniť nováčikov pred skúseným Kirkseym, ale ja by som to skúsil. Keď sú na ihrisku, tak tá obrana vyzerá proste živšie a rýchlejšie. A prosím, teraz nechcem vidieť ani jeden komentár typu: „Ja som to hovoril, mali sme draftovať Patricka Quenna.“ Ten hrá podľa mňa zatiaľ veľmi, veľmi slabo. Nerád používam PFF, ale keď sa pozrieme na to, ako ho hodnotia oni, tak u nich to je celkovo najhoršie hodnotený ILB v lige. Zároveň je najhoršie hodnotený ako v coverage, tak proti behu.

Ďalšia vec, ktorá sa mi nepáči je náš pasívny prístup v obrane v štvrtej štvrtine. Najhorší útok v NFL dokázal predviesť dva dlhé touchdownové drivy a k tomu 2-point conversion. Zo stavu 41-10 sme sa dostali na 41-25. LaFleur to aj potvrdil, že proste si uvedomil, že obrana zápas ešte nerozhodla a tak musel na ihrisko posielať Aarona Rodgersa. Teraz ma mrzí tá play na treťom downe, kedy Rodgers hádzal hlbokú loptu na Adamsa. Ten si spravil náskok pred svojim obrancom a loptu dropol. To mohol byť 60-yardový touchdown a neskutočný highlight. Pettine bol pri týchto dvoch drivoch strašne pasívny, do coverage dropoval so 7 hráčmi a dookola tam posielal len 4-man rush. V týchto drivoch len dvakrát poslal do pass rushu extra rushera a v obidvoch prípadoch sa to skončilo neskompletovanou prihrávkou.

Na našej obrane mi vadí ešte ďalšia vec. Konečne tam máme skutočného shutdown cornerbacka a my hráme minimum man-coverage. K tomu hráme minimum cover-1 (man-free). Cover-1 sme doposiaľ hrali len v 27.3% dropbackov čo je 30. miesto v NFL. Pettine by trošku mohol viacej veriť Alexanderovi, že si svojho chlapa dokáže postrážiť a viacej hrať v cover-1. Hráčov na to máme, ale on je neustále pasívny a snaží sa robiť všetko preto, aby limitoval prípadné big plays. To sa mu aj darí, ale videli sme, že aj Trubisky dokáže hádzať do jeho zónovej coverage. Napríklad tá interception Darnella prišla v cover-1 man coverage. To bola ukážková man coverage. Sullivan si krásne svojho chlapa ubránil a Savage zahral hru na loptu. Pettine, PROSÍM, VIACEJ TOHTO!!!!!

Pozitívom je, že sme v tomto zápase od Pettina nevideli ani jeden 3-man rush. Bears to v red zone spravili raz a výsledkom bol touchdown Adamsa. Tu mám jednu hru, kedy sme zahrali man cover 0. Túto coverage nehrávame často, ale keď to používame, tak sme veľmi efektívni. Je to riskantné a vyžaduje si to od hráčov skalopevnú man coverage, ale opakujem. Hráčov na to máme. Pri tejto play môžeme vidieť poriadny tlak na QB, ktorý musel loptu odhadzovať veľmi rýchlo a k tomu ešte zo záklonu. Keď hráme cover 0, tak naša obrana pustí najmenej yardov na jednu hru v celej NFL!!!!!

Na obranu tu mám ďalšiu vec. V niekoľkých prípadoch som absolútne nechápal naše rozostavenie. Pri druhej hre zápasu sme pred snapom stáli totálne na chuja a nikto si nepokrýval B-gap medzi Kennym a Zeem. Montgomery to do tohto gapu napálil a výsledkom bolo 57 yardov.

Neskôr v zápase sme boli v red-zone. Útok Bears sa rozostavil do quad-diamond-bunch setu na pravej strane ihriska.Naša obrana mala problém si to rozobrať. Montgomery tu poľahky skóroval touchdown, nakoľko útočníci Bears boli v prevahe 4:3. A Kirksey stál v strede ihriska, kde nikoho nepokrýval. Tomuto skutočne nechápem.

Obrázok

KONEČNE TAM BOLA ENERGIA!

V predchádzajúcich dvoch zápasoch na Lambeau Fielde bola atmosféra pochmúrna, nehrali sa tam žiadne pesničky a naši hráči vyzerali tak, že sa im vôbec nechce. Tento zápas však bol o niečom úplne inom. Boli plní života a zabávali sa futbalom. Plus sme na Lambeau Fielde konečne mohli počuť pesničky ako Roll out the barrell, či Bang drum all day.

GO PACK GO & THE BEARS STILL SUCK!