Veľkí chlapi pred Aaronom si zaslúžia absolutórium!

Pred začiatkom sezóny 2020 sme vedeli, že ľavá strana bude veľmi dobrá (Bakhtiari, Taylor a Linsley). Ale pravá strana bola terčom mnohých otázok. Počas offseason nám odišiel pravý tackle Bryan Bulaga z Iowy a my sme si hovorili, že nás tento odchod bude stáť zhoršenie výkonov piatich chlapov stojacich na line of scrimmage. Podpísali sme Ricka Wagnera, ktorého posledná sezóna v Lions bola zlá a vyzeralo to tak, že už ja na svojom výkonnostnom úpadku. Billy Turner nemal za sebou najlepšiu prvú sezónu v Green Bay Packers a my sme si lámali hlavu nad tým, prečo sme ho tak zaplatili… A keby som vám k tomu ešte povedal, že v prvom zápase sezóny sa na celú sezónu zraní starting pravý guard Lane Taylor, plus že Bakhtiari vynechá tri zápasy, tak by ste sa zrejme chytali za hlavu a posielali donácie do nemocnice, aby sa o Aarona postarali čo najlepšie.

Teraz máme za sebou 8 zápasov a myslím si, že o našej OL môžeme povedať, že aktuálne je vôbec tou najlepšiu a najkomplexnejšou jednotkou v lige. ESPN používajú metriku vyhratých súbojov v pass blockingu, ktorá meria to, ako často dokáže ofenzívny lineman udržať svoj blok aspoň 2.5 sekundy. Pred 9. hracím weekom je aktuálne naša ofenzívna lajna v tomto smere vôbec tou najlepšou v celej NFL, keď jej win rate je 73%. K tomu sme pustili len deväť sackov, čo je druhé najnižšie číslo v lige.

Keď hovoríme o run blockingu, tak sa opäť môžeme pozrieť na metriku ESPN vyhratých súbojov pri blokovaní behov. Pred 9. hracím weekom je aktuálne naša ofenzívna lajna aj v tomto smere vôbec tou najlepšou v celej NFL. Plus k tomu priemer našich running backov na jeden beh (4.7 yardov) je 6. najlepší priemer v celej NFL.

Takto to vyzerá všetko krásne, ale v skutočnosti naša ofenzívna lajna doposiaľ musela bojovať s mnohými nepriaznivými situáciami. Takmer ani jeden zápas sme neodohrali v rovnakom zložení a hráči sa v nej presúvali z postu na post.

Tu je zoznam našich OL hráčov, ktorí už v tejto sezóne zasiahli do zápasu a na akej pozícii hrali:

  • Turner: LT & RT
  • Jenkins: LT, LG, C, RT
  • Linsley: C
  • Bakhtiari: LT
  • Taylor: RG
  • Patrick: LG, RG, C
  • Wagner: LT & RT
  • Runyan: LG & RG

Aj napriek týmto mnohým rošádam je aktuálne Rodgers nedotknutý pri 75.8% svojich dropbackov. Toto zahŕňa 3.5 zápasu bez ľavého tackla Davida Bakhtiariho. Tu je graf všetkých OLs v NFL. Keď je váš tím v pravom hornom štvorčeku, tak OL vášho tímu je kvalitná ako v pass blokcingu, tak aj v run blockingu. Najhoršie OLs sú v ľavom dolnom štvorčeku.

Obrázok

Billy Turner. Pred sezónou sme sa pýtali na to, či dokáže hrať efektívne na pozícii pravého tackla a tak nahradiť Bryana Bulagu. On nie len že nám ukázal, že ho nahradiť dokáže, ale ukázal nám ešte viacej. Pri Bakovom zranení štartoval v troch zápasoch na pozícii ľavého tackla. V týchto zápasoch pustil len 4 tlaky na quarterbacka. Turner v Miami, či Denveri nehrával na pozícii LT, ale na univerzite (North Dakota State) áno. Dokáže hrať na RG, RT a aj na LT. A to nie len ako tak, ale na nadpriemernej úrovni. Toto sa v NFL často nevidí. Teraz naplno vidíme to, prečo sme ho tak silno chceli do tímu a prečo sme mu ponúkli takú štedrú zmluvu. Zaslúži si každý jeden cent, ktorý mu platíme.

Rick Wagner ku nám prišiel za pár babiek a hovorilo sa o tom, že už je na svojom ústupe a jeho výkony nebudú nijako obdivuhodné. Zatiaľ nepustil ani jeden sack a ani jeden hit na quarterbacka, keď hral na svojej prirodzenej pozícii pravého tackla. Keď sa v zápase s Bucs zranil Bakhtiari, tak šiel práve on na ľavého tackla, ale tam sa mu moc nedarilo, nakoľko na tejto pozícii nikdy nehral. V ďalších zápasoch sa tak vrátil na svoju typickú pozíciu pravého tackla a tam podával takmer bezchybné výkony. Rozhodnutie Guteyho nepodpísať Bulagu za veľké prachy a podpis Wagnera za kačku bol extrémne vydarený krok! Bryan je v tejto sezóne takmer nonstop zranený a Rick hrá skvelý futbal.

Corey Linsley. Aktuálne najlepšie hrajúci center v lige. Podľa portálu Pro Football Focus v tejto sezóne pri 321 pass-blocking snapoch pustil len jeden jediný tlak na quarterbacka!!!!! Nedopustil sa ani jednej penatly a k tomu je najlepšie hodnotený centrom v NFL čo sa týka run blockingu. Hodnotenia PFF moc nemám rád, ale aj ich hodnotenie jasne ukazuje dominantné výkony tohto hráča. Jeho celková známka je 91.1, čo je najlepšia známka pre centra v tejto sezóne. Na druhom mieste je Frank Ragnow, ktorého celková známka je 78.0. Corey nemá problémy ani s tým, že si svoju OL riadi a upravuje blokovacie schémy na základe toho, čo vidí pred sebou. On je hlavou našej doposiaľ skvelej OL. Linsley je proste zatiaľ unanimous First-Team All-Pro 2020.

Lucas Patrick. Tohto chlapa ja milujem. Je to skvelý človek, ktorého sme v roku 2016 podpísali ako nedraftovaného nováčika, ktorý ku nám prišiel na skúšku. Ako je na tom teraz? Minulý rok dostal svoju prvú „vyššiu“ (teraz tá jeho zmluva je absolútny, ale že absolútny steal) zmluvu a na jeho výkony nemôžem povedať ani pol krivého slova. Dokáže hrať na obidvoch guardoch a keď je potrebné, tak dokáže bez problémov nahradiť aj centra Coreyho Linsleyho. Za posledné dva roky nám Corey odpadol v zápase dvakrát, na jeho miesto prišiel práve Lucas a stavím sa, že ani jeden z vás si nevšimol, že sa niečo zmenilo. Aktuálne v tejto sezóne ešte nepustil ani jeden sack, či hit na svojho quarterbacka! A to pripomínam, že do sezóny nevstupoval ako starting RG! Tým bol Lane Taylor, ktorý mal za sebou skvelý kemp, ale v prvom zápase sezóny sa žiaľ zranil, už hrať nemôže a tak ho nahradil práve Lucas. Ktorým tím si môže takto luxusne nahradiť starting guarda?

Elgton Jenkins. Tohto chlapa sme draftovali minulý rok v druhom kole a to sme ešte nevedeli, aký to je steal. Tento 24 ročný ofenzívny lineman doposiaľ odohral v NFL 1,016 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len jeden jediný sack a len 3 hity na quarterbacka! Prezentuje sa aj skvelou všestrannosťou, keď bez najmenších problémov dokázal zaskovať na RT, C, či LT. Keď tu hral, tak ak niekto pozeral zápas Packers a nevedel, že to nie je jeho primárna pozícia, tak nemal šancu rozpoznať to, že v našej OL došlo k nejakej zmene na postoch. Jeho pick bol home runom! Aktuálne to je jeden z najlepšie hrajúcich ofenzívnych linemanov v lige!

Jon Runyan. Nováčik, ktorého sme tento rok draftovali v šiestom kole a keď bolo treba, tak dokázal zaskočiť na pozícii guarda. Celkovo bol na ihrisku v troch zápasoch kvôli zraneniam jeho spoluhráčov a doposiaľ vždy odviedol veľmi kvalitnú prácu. Nie je jednoduché stáť na sideline 30, 40, či 50 snapov, potom naskočiť do rozbehnutého zápasu a viesť si dobre. Jon s tým zatiaľ nemal najmenší problém.

David Bakhtiari. Treba k nemu niečo vôbec napísať? Aktuálne najlepší ľavý tackle v lige, a ak v takejto výkonnosti vydrží hrať ešte niekoľko rokov, tak aj budúci člen Siene slávy v Cantone. Bodka.

Naša ofenzívna lajna hrá skutočne výborne a ukazuje nám svoju všestrannosť. Za jej výkonmi stojí jeden chlap, o ktorom sa takmer nič nehovorí. Je to tréner ofenzívnej lajny Adam Stenavich. Keď prišiel ku nám Matt LaFleur, tak si za trénera svojej OL vybral práve neznámeho Adama. Tento jeho krok bol hlboko kritizovaný.

Stenavich stál pred veľkou výzvou a to nahradiť dlhoročného a úspešného trénera OL Jamesa Campena, ktorý sa presunul do Browns. Taktiež asistent trénera OL Jeff Blasko odišiel do Browns. Stenavich vtedy akurát dokončil svoj druhý rok v pozícií asistenta trénera OL v San Franciscu 49ers pod trénerom John Bentonom, kde úzko spolupracoval s nováčikom RT Mikeom McGlincheym, ktorý bol menovaný do NFL All-Rookie teamu. Do trénerstva sa pustil v roku 2012 vo svojej alma mater – Michigane a následne bol ešte v San Jose State a Northern Arizone. Stenavich v NFL trénoval len veľmi krátko, avšak LaFleur sa s ním už stretol ako s hráčom. Hral za Wolverines pred tým, než sa v roku 2006 dostal do NFL ako nedraftovaný nováčik. Podpísal s Carolinou a tesne na to bol v practice squade Packers. V roku 2007 hral v Európe za Amsterdam Admirals, potom bol na otočku v Dallase a svoje posledné 3 sezóny strávil v practice squad Houstonu Texans, kde bol LaFLeur v rokoch 2008-2009 kontrolórom ofenzívnej kvality. LaFleurov výber tohto trénera bol veľmi prekvapivý, nakoľko na trhu bolo niekoľko vysoko rešpektovaných a skúsených trénerov. Napríklad na pohovore v Green Bay bol aj Frank Pollack. LaFleur však šiel svojou cestou, neskúsenému Stenavichovi dal šancu a ten sa mu za to odvďačil excelentnou robotou!