Dokáže sa Oren Burks konečne presadiť?

Inside linebacker Oren Bursk nedokázal benchnúť ani 60 kilogramov. Zabudnime na osemnásť opakovaní so sto kilogramami, ktoré spravil na scouting combine v roku 2018, čo bolo tesne pred tým, ako ho Green Bay Packers draftovali v treťom kole. Teraz v marci nedokázal vytlačiť ani samotnú osku (20kg) a plus k tomu dva 20-kilové kotúče. Aj napriek tomu v minulej sezóne odohral 292 snapov v special teame a ďalších 69 pridal v obrane. Prečo bol taký slabý? Dôvodom bol jeho pretrhnutý prsný sval, čo sa mu prihodilo počas minuloročnej pre-season. Toto zranenie ho stálo miesto v prvej obrane a musel vynechať prvé štyri zápasy sezóny.

„Keď sa spätne pozerám na zápasy z minulej sezóny a na spôsob, akým išiel do kontaktov – ramenom a kontakt neprichádzal spredu, tak som si na sto percent istý, že to bolo kvôli tomu, že sa mu inak nedalo,“ hovorí jeho osobný tréner Josh Cuthbert, avšak podľa neho je už teraz naplno pripravený, „Teraz má dve ruky na to, aby bol jedným z najlepších športovcov na ihrisku,“ dodáva.

Pred začiatkom minulej sezóny sa Packers spoliehali na Orena Burksa, že bude v poradí ich druhým inside linebackerom za Blakeom Martinezom, teda až do doby, kým si nepretrhol sval na svojom hrudníku v otváracom zápase pre-season proti Texans. Následne sa na ihrisku neukázal až do 6. októbra, pričom v drvivej väčšine to bolo len v special teame, nakoľko v základnej obrane jeho miesto zaujal B.J. Goodson a defenzívny koordinátor Mike Pettine využíval mnoho sub packages s extra defenzívnym backom na ihrisku. Niečo veľmi podobné sa udialo aj počas jeho nováčikovského kempu. Po zranení Jakea Ryana (ACL) sa posunul na miesto startera, no pri rozcvičke si vykĺbil rameno. Ako nováčik kvôli tomu odohral len 122 defenzívnych snapov. Teraz Burks stojí pred svojím tretím rokom medzi profesionálmi a opäť do kempu vstupuje ako starter, tentoraz však vedľa novej akvizície na trhu s voľnými hráčmi – Christianom Kirkseym. Packers budú práve od tejto kombinácie inside linebackerov vyžadovať zahrávanie dôležitých hier.

Po dvoch nočných morách, ktoré sa vždy odohrali v auguste, zrejme nikto nemôže byť šťastnejší z toho, že tento rok NFL zrušila všetky prípravné zápasy. „V príprave som mal mnoho smoly. Rozhodne to bolo zložité bojovať so zraneniami dva roky po sebe. No stále sa snažím byť pozitívny a nájsť spôsob, ako môžem byť užitočný pre náš tím, naučiť sa viacej o samotnej hre, zvyknúť si na playbook a pracovať na svojom futbalovom IQ. Som si vedomý toho, že moja úloha sa môže zvýrazniť, ak zostanem zdravý a zvyknem si na našu obranu. Pred začiatkom novej sezóny som veľmi sebavedomý,“ hovorí Burks.

Oren si je taktiež vedomý toho, že ako celkový 88. výber na drafte, sa od neho očakáva viacej, než len 191 defenzívnych snapov v horizonte dvoch sezón. Skutočnosť je však taká, že Packers sa na pozícii inside linebackera spoliehajú na dvoch hráčov, ktorí majú bohatú históriu zranení. Ako voľného hráča podpísali Christiana Kirkseyho, ktorý obdržal dvojročný kontrakt za $13M a ich starting inside linebacker Blake Martinez odišiel do New Yorku Giants. Tohtoročný tréningový kemp v druhej obrane otvára minuloročný výber v siedmom kole – Ty Summers a výber v piatom kole na tohtoročnom drafte – Kamal Martin. Je tak nad slnko jasné, že naši prví dvaja inside linebackeri musia zostať zdraví. A práve tu do hry vstupuje tím okolo trénera Cuthberta. Je všeobecne známe, že počas offseason spoločne trénuje tight end Packers Bob Tonyan s tight endom Georgem Kittleom zo San Francisca, no a tento rok sa k ním pridal aj Oren Burks. Ich spoločné tréningy sa začali krátko pred tým, ako sa rozbehol coronavírus a nakoľko sa nekonali žiadne OTAs, či minikempy, tak táto skupina pokračovala v spoločnej práci.

„Bez OTAs sme mali dvadsať týždňov na trénovanie, čo je obdobie, kedy sa veľa času v posilňovni netrávi, takže sme mali dosť času na to, aby sme pracovali na budovaní jeho tela. Chcel sa zamerať na budovanie svalstva, aby trošku nabral, no zároveň neprišiel o svoju atletickosť. Podarilo sa nám nabrať takmer šesť kilogramov, pričom neprišiel o žiadne svoje atletické čísla, ktoré mal na combine. Jeho prsný sval už nebol takým problémom, no nebol funkčný. Nebol schopný robiť silové tlaky od tela. Zo 60 kilogramov sa dokázal posunul na 145 kilogramov. Veľa chalanov dokáže benchovať 135 kilogramov, no málokto dokáže spraviť počas offseason skok o 90 kilogramov. Skočil 39 inchov, čo bolo pravdepodobne aj 40, no už sme nemali priestor na odmeranie jeho a Kittleových vertikálnych skokov. Obidvaja do diaľky skočili 335 centimetrov a pri tom vážil viacej, než v minulosti,“ hovorí tréner Cuthbert.

„Ani nedokážem slovami vyjadriť to, ako sa teším na tento rok, ako budem môcť ukázať svoj talent a zúžitkovať všetku robotu, ktorú som odviedol počas niekoľkých posledných rokov, a to aj napriek tomu, že to na ihrisku neprinieslo svoje ovocie. Teraz som múdrejší, inštinktívnejší, silnejší a rýchlejší hráč. Takto dobre som sa necítil už veľmi dlho.Všetko sa to dostáva do toho bodu, v ktorom môžem mať skvelý rok a viesť tento tím k Super Bowlu. Viem, že dokážem byť užitočný v mnohých oblastiach, teším sa na to, ako budem môsť ukázať svoj talent,“ povedal sebavedomý Burks.