Ako to vyzerá s pozíciou slot cornerbacka?

Pred NFL Draftom 2020 nám náš generálny manažér Brian Gutekunst oznámil, že rozhodnutie ohľadom novej zmluvy pre CB Tramona Williamsa si ponechá na obdobie po drafte. Od draftu už však ubehli 2 týždne a WIlliams je stále nepodpísaný.

Aj vo svojich 36 rokoch bol skúsený harcovník Tramon Williams pevnou súčasťou našej secondary. Do Green Bay sa vrátil v roku 2018 a vtedy zohrával rolu takého švajčiarskeho nožíka, keď 122 snapov odohral v boxe, 190 na slote, 360 na outside a ďalších 383 na pozícii free safetyho. No sezóna 2019 bola odlišná. CB Kevin King bol zdravý, CB Jaire Alexander bol stálicou a do toho sme mali na pozícii safetyho Adriana Amosa a Darnella Savage Jr.

Toto všetko malo za následok to, že sa Tramon mohol plne sústrediť na svoju primárnu zodpovednosť a to hranie na pozícii slot cornera. A on na tejto pozícii exceloval. Už takmer 37 ročný Williams nie je atlétom ako za mladých čias, avšak úspech slot cornerov až tak netkvie v atletickosti, ako vo futbalovej inteligencii. V poslednej sezóne Williams odohral 539 coverage snapov, na ktorých pustil 63.5% skompletovaných prihrávok, len 2 TDs a mal 2 interceptions, 5 zrazených prihrávok, pričom súperovi QBs mali proti nemu priemerný passer rating 86.5. Od portálu Pro Football Focus obdržal za hru v coverage známku 82.2, čo bolo 7. najlepšie číslo spomedzi všetkých cornerbackov v NFL. Čo k tomuto dodať. Tramon aj vo vyššom veku predvádzal super výkony a nemám pochýb o tom, že jedného dňa bude perfektným trénerom defenzívnych backov.

„Veľmi sa mi páčia chalani, ktorých máme aktuálne na súpiske. Myslím si, že v našej secondary máme mnoho všestrannosti a dokážu robiť všetko. Samozrejme, Chandon Sullivan v poslednej sezóne pre nás odviedol veľmi, veľmi dobrú prácu, keď sme to od neho potrebovali. Jaire dokáže hrať na outside a presunúť sa aj do vnútra. Josh Jackson dokáže hrať na slote. Takže si myslím, že v našej skupine máme veľmi dobrú všestrannosť a hneď niekoľko chalanov tu môže hrať. A dokonca aj Darnell Savage, on má tiež skillset na to, aby mohol hrávať na tejto pozícii. Takže si myslím, že v tíme máme mnoho kandidátov na túto pozíciu.“

generálny manažér Brian Gutekunst po NFL Drafte.

Nickel, pozícia, ktorá je tradične označovaná ako „hviezdna“ pozícia, bola pre obranu Green Bay v posledných rokoch esenciálna. Charles Woodson, Casey Hayward, Micah Hyde, či vyššie spomínaný Tramon Williams boli našimi stálicami v strede ihriska a bez nich sme si hru našej obrany nevedeli predstaviť. Kto bude ďalším hráčom, ktorý môže pokračovať v tejto našej tradícii? Môže to byť hráč, ktorého spomínal ho aj Gutey a často ho spomínam aj ja. Môj veľký obľúbenec Chandon Sullivan.

Sullivan má za sebou krásny príbeh. Po drafte 2019 bol prepustený z Eagles a bývalý nedraftovaný hráč sa pripojil na predsezónný camp k tímu Green Bay Packers. Jeho cesta v nabitej zostave cornerbackov do 53ky sa zdala veľkým long shotom, nakoľko pred ním figurovali mená ako Alexander, King, Williams, Jackson, či Hollman. No počas pre-season oslnil všetkých, vrátane generálneho manažéra Gutekunsta a ten sa rozhodol, že si na súpiske ponechá o jedného cornera naviac. A tento jeho krok sa ukázal ako geniálny. Chandon možno nebol okamžitou hviezdou, no keď ho defenzívny koordinátor Mike Pettine potreboval, tak si svoju robotu odviedol na jednotku. Odohral síce len 33% defenzívnych snapov, no jeho vplyv bolo cítiť neustále, keď sa postavil na ihrisko.

V našom drese počas regular season odohral 350 defenzívnych snapov. Celkovo sa mu podarilo zraziť 6 prihrávok, chytil 1 interception, nepustil ani jeden touchdown a do jeho coverage sa skompletovalo len 35.5% prihrávok s passer ratingom 34.3. Teda len 11 prihrávok z 31, ktoré smerovali do jeho coverage boli skompletované. Spomedzi všetkých kvalifikovaných obrancov v NFL (253 hráčov), bol Sullivan na prvom mieste v počte pustených yardoch na jeden target (3.9 yardov), na prvom mieste v percentile skompletovaných prihrávok do jeho coverage(35.5%) a tretí v pustenom passer ratingu (34.3). Mladík bol aj veľmi solídnym tacklerom, keď za celú sezónu netrafil len jeden tackle.

Po odchode skvelého Tramona Williamsa to môže byť práve tento 23 ročný mladík, kto zaujme miesto nickel cornerbacka.

„Som na neho naozaj hrdý a keď sme ho potrebovali, tak tu bol pre nás. Bol postavený do ťažkých situácií. Je to mladý hráč a taktiež musel hrať na rozdielnych pozíciach, či to už bol safety, nickel, alebo outside. Myslím si, že nám ukázal svoju všestrannosť a teším sa na to, kam to môže dotiahnuť.“

povedal vo februári po Scouting Combine Brian Gutekunst.

Josh Jackson. To je kapitola sama o sebe. Jackson prichádzal do Iowy s tým, že bude wide receiverom, no osud mal pre neho prichystaný iný príbeh. Jackson sa stal celonárodne známym menom v roku 2017, keď si za sezónu pripísal 8 interceptions, čo bol najvyšší počet v celej krajine, bol menovaný do first-teamu AP All-American a do first-teamu All-Big 10. Portál Pro Football Focus mu za túto sezónu udelil celkové hodnotenie 96.6, čo je vôbec to najvyššie bodové ohodnotenie, aké kedy udelili cornerbackovi. No očakávania zatiaľ nenaplnil. Na ihrisko sa dostával len sporadicky. V poslednej sezóne odohral len 103 defenzívnych snapov a viacej sa ukázal ako gunner v punt coverage. Jeho prednosťou je skvelý cit na loptu, no nie je až tak dobre atleticky vybavený. Ako som už spomínal, úspech slot cornerov tkvie v perfektnej futbalovej inteligencii, a nie až tak v atletickosti. Jackson má rozhodne čo ukazovať a training camp so zápasmi pre-season budú pre jeho budúcnosť v našom tíme kľúčové. Buď teraz, alebo nikdy.


Jaire Alexander je primárne využívaný na outside, no príležitostne zahrá aj na slote. Rozhodne má kvality na to, aby mohol hrávať na slote, no jeho skillset je využívaný na pokrývanie tých najlepších receiverov v NFL. Portál Pro Football Focus uvádza, že spomedzi 1,883 snapov odohral len 250 na slote.


A potom tu je Darnell Savage. Náš minuloročný pick v prvom kole, ktorý mal perfektný vstup do svojej NFL kariéry. V prvých zápasoch 100. sezóny NFL podával fantastické výkony a po úvodných troch zápasoch to bol práve Savage, o kom sa hovorilo ako o favoritovi na ocenenie defenzívneho nováčika roka, nie o Bosovi. Avšak zranenie ho vyradilo na niekoľko zápasov a taktiež ho vyhodilo z nastoleného tempa. No na rookieho to boli stále kvalitné výkony. Celkovo zaznamenal 44 tacklov, 5 zrazených prihrávok, 2 interceptions a 2 forced fumbles. Zároveň bol menovaný do All-Rookie Teamu. V úlohe nickelbacka bol v minulej sezóne pomerne často. Bol hráčom, ktorý mal na tejto pozícii po Williamsových 358 coverage snapoch druhý najvyšší počet – 137, no jeho coverage bola otestovaná len 13 krát. To svedčí o tom, že si svoje povinnosti v coverage plnil skvele. Darnell dokáže hrať takmer všade v secondary a môžeme to využívať v náš prospech.


Na záver si trošku zašpekulujem a uvediem moju vééééľmi predčasnú predikciu našej base, nickel a dimy obrany.

BASE: 3-4, Keke-Clark-Lowry, Smith-Smith, Kirksey-Burks, Alexander-King-Savage-Amos.

Je to base čiže som musel podľa definície použiť dvoch prirodzených ILB. O miesto druhého ILB vedľa Kirkseyho sa pobijú Burks-Martin-Bolton-Summers.

NICKEL (5 DBs): 3-4, Keke-Clark-Lowry, Smith-Smith, Kirksey-Greene, Alexander-King-Savage-Amos.

Tu už som mohol vedľa Kirkseyho postaviť skvelého Ravena Greena. Ten keď bol na ihrisku, tak naša obrana bola kvalitná ako proti behu, tak aj proti passom. No zranil sa na celú sezónu a na našej obrane to nechalo veľké stopy. Pettine obľubuje hrávať nickel a dime formácie, a práve Green do tejto úlohy zapadá perfektne. Dovolím si tvrdiť, že v týchto dvoch formáciách je našim kľúčovým hráčom.

DIME (6 DBs): 4-3, Keke-Clark-Lowry-Z. Smith, Kirksey, Greene-Sullivan-Alexander-King-Savage-Amos.

Dime sa používa pri jasných passových situáciách keď sa väčšinou po QB pošle 3, prípadne 4 man rush a zvyšok dropuje do coverage. V strede ihriska mám Kirkseyho, na krajoch vedľa neho Greena so Sullivanom, outside má Alexander s Kingom a pozíciu safetyho zabezpečuje Savage s Amosom.