Kenny Clark je jedným z najvydarenejších pickov Packers vôbec. 24-ročný hráč má za sebou už štyri sezóny, v ktorých sa dostal medzi úplnú elitu ligy na svojej pozícii. Každý zápas je minimálne zdvojovaný a aj tak sa dokáže cez tieto bloky prebiť a dostať sa na telo QB či RB. Prečítajte si čerstvý rozhovor s jedným z našich MVP posledných sezón.

Zatiaľ čo Kenny Clark čaká na predĺženie kontraktu, Pro Bowl defenzívny lineman robí asi to, čo väčšina 24-ročný ľudí v tomto pandemickom období.

Po rannom tréningu v horúčkach Južnej Kalifornie si Clark sadne ku videohrám alebo si zapne Netflix.

Vlani si zahral Kenny svoj prvý Pro Bowl, keď odohral všetkých 16 zápasov v základnej časti a pridal aj dva štarty v playoff. Zaznamenal 6 sackov (4.5 prišlo v posledných štyroch weekoch základnej časti), deväť tacklov pre stratu, fumble a jednu zablokovanú prihrávku. Všetko z pozície nose tacklea.

Podľa Pro Football Focus bol Clark ôsmym najlepším defenzívnym linemanom celej ligy spomedzi tých, ktorí odohrali aspoň 600 defenzívnych snapov (Kenny odohral 869, 4. spomedzi D-line hráčov).

Ak Covid-19 nenabúra nadchádzajúcu sezónu, základná stavebná jednotka obrany Packers nastúpi už do svojej piatej sezóny. A to má stále len 24 rokov (25 bude mať 4. októbra). Predtým ho však takmer s určitosťou Packers spravia jedným z najlepšie platených interných defenzívnych linemanov v lige.

„Som optimistický a myslím, že dosiahneme dohodu,“ povedal generálny manažér Brian Gutekunst ešte v januári a pokračoval: „Tieto veci sa, zväčša, nerodia rýchlo. Od začiatku sme nad tým uvažovali tak, že počas tejto offseason začneme riešiť túto situácia – a my začneme.“

Momentálne majú športovci po celom svete veľa času na rôzne aktivity, a tak Kenny absolvoval nedávno video-rozhovor s Mattom Schneidmanov z portálu The Athletic. Hovoril o tom, ako tlačí autobus, o obľúbenom jedle od jeho kuchára, cez akú bolesť vlani hral, o statuse rokovaní o novom kontrakte a podobne.

V prvom rade, sú všetci z rodiny priateľov v poriadku?

– Áno, všetci sú v pohode.

Si doma spolu s tvojimi dvomi mladšími bratmi (Kyon – senior defensive lineman na Fort Hays State a Keyshon – freshman defensive lineman na Chaffey College) v LA?

– Sú v Riverside. Môj dom je v časti North Hollywood, ale dá sa povedať, že sme spolu. Trénujeme spolu každé ráno, takže som s nimi každý deň.

Kedy tieto tréningy začínajú?

– Vždy okolo 10:00.

Toto video. Ako vzniklo? Aká bola váha?

– Človeče, neviem. Bolo to ako tisícky poundov. Neviem presne koľko to bolo, ale myslím, že celkom ťažké. Vzniklo to tak, že sme trénovali a poznáme pár chlapov, ktorí toto dali predtým, ťahali autobusy a podobné srandy. Tak sme sa rozhodli. Pozreli sme sa na seba a povedali sme, že poďme to skúsiť. Tak nejak to vzniklo.

Kde by si trénoval za normálnych okolností?

– V ProActive (športové centrum). V Thousand Oaks. Je to blízko North Hollywoodu, takže som na tom takmer rovnako.

Opíš typický deň Kennyho Clarka. Ako ťa ovplyvnilo zatvorenie všetkých prevádzok a v čom si improvizoval?

– Zvyčajne vstávam medzi 7:30 – 8:00. Dám si čosi pod zub, idem hneď na tréning, ako som hovoril na desiatu. Dáme si tak hodinku až hodinku a pol do tela. Hneď idem nazad domov a som v karanténe – hrám Call of Duty a kukám Netflix.

Keby som mal 24, po tréningu by som 10, 11 hodín drvil Madden. Je to po tréningu pre teba podobný program?

– Jasné, som na Maddene a Call of Duty Warzone. Toto hrám práve teraz.

Viem, že si mi spomínal osobného kuchára. Je to novinka tohto mimosezónneho obdobia?

– Už sú to asi nejaké dva roky spolupráce. Predtým som zvykol robiť veci, že mi ľudia doniesli a ja som si ho musel zohriať. Teraz mám kuchára, ktorý ku mne chodí každý deň a varí. Jedlo dostávam horúce. Je hotové vtedy, keď to ja chcem. Poznám niekoľkých úspešných chlapíkov z ligy a aj celkovo, ktorí majú osobných kuchárov. Rozhodol som sa, že to spravím a pomôže mi to aj s telom.

Aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo, ktoré ti kuchár pripravuje?

– Chlape, toho je veľa. Včera to bola šialené. Urobil cestoviny. Boli tam krevety, cajun… Boli to ako kokosové krevety. Ani neviem ako to opísať, ale proste kokosové cestoviny, krevety a cajun. To ako on mixuje chute vytvára rôzne kontrasty a všetko dokopy chutí proste úžasne. Kokos a cajun dokopy boli absolútne skvelé. Je šialené čo on dokáže.

Tiež sa ti zbiehajú slinky počas toho ako o tom hovoríš?

– Presne, presne, presne… Dnes spravil to, že kokosové krevety zmiešal so zemiakmi a na bok dal ešte banány. Bolo to skvelé. He’s the man.

Berieš si rozumy od ľudí, či už počas Pro Bowlu alebo hocikde v šatni?

– Samozrejme. Vždy počúvam a vyhodnocujem čo mi môže pomôcť stať sa lepším hráčom. Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale osobou, ktorá mi veľmi pomohla bol Ricky Jean Francois (defenzívny lineman bol v Packers od marca do novembra v roku 2017). Bol neskutočným lídrom a veci, ktoré robil a hovoril mi. Časť z toho bola aj to, aby som mal kuchára a dbal som na svoje telo a nech si počas OTAs pridávam extra tréningy. Mňa a mnohých ďalších chalanov zasvätil do rôznych tajov. Bol jedným z chlapíkov, ktorí mi pomohli s kuchármi, tréningami a podobnými vecami.

Keď cvičíš a ťaháš autobusy, je nejaká časť tela, na ktorú chceš v tejto príprave dať dôraz, alebo je to všeobecné kardio, dvíhanie váh a podobné silové veci?

– Vždy sa snažím zlepšiť, byť výbušnejší. Počas všetkých sezón som mal problémy s chrbtom a aj niečo s rebrami. Vždy sa zameriavam na to, aby som posilnil chrbát, posilnil stred tela. Keď je už pokročilé štádium sezóny, nech sa môj chrbát nepokazí a tak. To je moja hlavná priorita. Môj chrbát je zvyčajne všetko. Jasné, dávam pozor na to, aby som ostal rýchly a silný. Potom už prechádzam na futbalové činnosti, robím nejaké drilly, prácu s rukami a ďalšie srandy, ktoré mi pomôžu pripraviť ruky, spraviť ich rýchlejšími. Rovnako pracujem na mobilite bokov, pretože chcem byť platný pri pass rushi aj pri behoch.

Prvý raz si odohral všetkých 16 zápasov a aj dva zápasy v playoff. Oprav ma ak sa mýlim, no vyzeralo to, že si bol celkom zbitý. Niekoľkokrát si bol aj na injury reporte. Keď sa pozrieme, ako moc si bol zranený? Bolo náročné s tým hrať alebo to bolo ako v predošlých sezónach?

– Áno, na začiatku sezóny to bolo veľmi ťažké. Najprv to bolo lýtko. Ako sa dávalo dokopy som dostal úder do kolena v oblasti holene a tá na tom bola celkom zle. Potom sa z ničogo nič ozval chrbát, ktorý začal robiť problémy priamo pred zápasom playoff. Len tak. Bolo to šialené. Nechápal som tomu. Pomohol mi bye week, dal som sa dokopy. Boli to však značné problémy a trpel som , musím priznať. Nikdy som nemal také bolesti a zranenia. Bolo to iné, musel som sa prispôsobiť bolesti a v zápasoch to bolo o tom, aká je bolesť. Bol to rozdielny štýl mojej hry a na to som nebol zvyknutý.

Keď sa povie, že tento chlapík ide hrať piatu sezónu, množstvo ľudí si povie: Ten už má 27, 28 rokov. Cítiš sa ako veterán? Máš 24, ale cítiš sa ako „stará hlava“ v šatni?

– Áno, mentálne sa cítim, že viem veľa a prešiel som si veľa vecami. Keď sa jedná o hru a fyzičku, stále sa cítim veľmi mladý. Vždy je to akoby som sa stále niečo učil. Vždy cítim, že mám ešte čo získať a stať sa lepším. Mnoho ľudí mi hovorí, hlavne hráči a tréneri, že sa môžem stať lepší v tomto a tomto. A zároveň to nie je veľa vecí. Vieš čo tým myslím? Proste spoznávam potenciál, ktorý mám. Proste musím ďalej makať, brať offseason vážne a následne sa vrátiť a predviesť to v zápasoch.

Hovoril si už s Christianom Kirkseym? Viem, že Blake bol veľkou súčasťou behovej obrany počas niekoľkých sezón. Teraz máš za sebou nového chlapíka. Komunikoval si s ním po jeho podpise?

– Jasné, po tom, čo sa upísal Packers mi poslali správu, že sa teší na to, že môže hrať so mnou a je pripravený na spoločnú cestu a pokúsi sa vyhrať ligu. Z toho čo ja viem, pretože raz som ho stretol počas ceremónie Walter Payton Man of the Year a musím povedať, že je to super týpek. Keď sa dozvedel, že ho máme, bol som nesmierne rád. Viem, že je explozívny linebacker. Vie spraviť množstvo vecí. Sledoval som ho. Packers nám ponúkli nejaký jeho film. Vyzerá dobre, človeče, som rád, že ho máme v tíme a mám šancu s ním pracovať. Dúfam, že spolu predvedieme veľké veci. Je rýchly linebacker, ktorý sa vie dostať z miesta A do miesta B, takže tento rok predvedie množstvo hier.

Aký bol tvoj prvý Pro Bowl? Bola to fajn skúsenosť?

– Bolo to celé poriadne cool. Bolo to cool stretnúť ďalších defenzívnych tacklov a edge rusherov. Opäť sme boli spolu s Ericom Kendricksom (linebacker Vikings, spolu hrali na výške za UCLA). To bolo tiež fajn. Vidieť všetkých hráčov a konečne byť Pro Bowlerom. Myslím, že už vlani som tam mohol byť, pretože som bol prvým alebo druhým náhradníkom, no zranenie mi to prekazilo. Takže teraz som bol rád, že tam môžem byť.

Vrátil si sa niekedy k NFC Championship Game, presnejšie k tomu, ako 49ers behali? Máš to stále v hlave a používaš to ako motiváciu alebo si to hodil za hlavu?

– Myslím, že toto treba využiť ako motivačný faktor. Osobne, nemyslím, že niekto môže povedať, že hrali najlepšie ako vedeli. To je tá najťažšia časť tej prehry, pretože sme boli tak blízko Super Bowlu a celé to stratíš len kvôli tomu, že nehráš najlepší futbal. Tým pádom sa na to pozeráš ako na motiváciu. Je to ako niečo, na čo sa spätne pozriem a poviem si – Nemôžem dovoliť, aby sa toto zopakovalo. Dám sa do roboty, ďalej sa brúsim, zlepšujem. Myslím, si, že však nie je dobré, aby sa to na človeka nalepilo. Musíš si to pamätať a zobrať si z toho to najlepšie, aby to neotrávilo hlavu.

Gutekunst povedal, že ťa chce predĺžiť a udržať v Packers na dlhú dobu. Je to rovnaké aj u teba, ale len makáš a čakáš na to, čo sa stane počas tejto offseason?

– Osobne si myslím, že sa to stane. Preto nie som nejako znepokojený. Viem, že Packers ma chcú. Cítim, že som super spoluhráč, platný hráč na ihrisku a všetko čo k tomu patrí. S Guteym a všetkými mám nadmerne dobré vzťahy. Cítim, že je všetko je v úplnom poriadku. Až pokiaľ sa to nestane skutočnosťou neviem nič, ale mám istotu, že to klapne.

Čo od teba môžeme očakávať v piatej sezóne? Aké sú tvoje osobné očakávania a čo môže sezóna priniesť?

– Len to, že budem lepším hráčom. Naozaj, budem lepší. Budem tvrdý pri útoku, naďalej sa chcem zlepšovať pri pass rushi a chcem byť lepším lídrom. Myslím to tak, že chcem byť lídrom, brať na seba veci a viacej hovoriť nahlas. Chcem si zobrať vlastnístvo obrany a tým pádom pomôcť zlepšiť sa proti behu. Určite sa zlepším po tejto stránke – byť lídrom.