Náš bývalý inside linebacker Blake Martinez mal údajne do sveta vypustiť zaujímavé slová.

Ako určite všetci veľmi dobre viete, tak náš bývalý inside linebacker Blake Martinez bol po sezóne voľným hráčom a s Packers sa na novom kontakte nedohodol. Skončil tak v New Jersey, kde sa upísali New Yorku Giants na 3 roky za $30M. Aktuálne mal pre New Yorské média tlačovku, na ktorej sa mal vyjadriť ku svojmu bývalému zamestnávateľovi. Tlačovka prebehla cez konferenčný hovor, nakoľko Blake povedal, že je v uzavretý v posilňovni (karanténa).

Z Martinezových údajných slov bolo jasne cítiť, že je nespokojný s tým, ako ho Packers počas posledných rokov využívali a cenili. Martinez mal reportérom uviesť, že medzi ním a stranou Packers prebehli jednania o novej zmluve, avšak podľa jeho slov mu Packers neponúkli hodnotu, v ktorú dúfal a cítil sa, že si ho necenia. Martinez mal ďalej dodať, že Packers si necenia pozíciu inside linebackera tak, ako si ju cenia iné tímy.

Pat Leonard na Twitteri uvádza, že Martinez povedal médiám, že sa s ním zaobchádzalo len ako s „čističom“. V preklade to znamená, že podľa jeho údajných slov bol limitovaný v kapacite zahrávania plays na svoje meno, že mu bolo povedané, aby čakal, kým play príde k nemu, než aby hráčov atakoval, čo je hlavný dôvod jeho veľkého počtu tacklov už v downfielde. Podľa Leonarda povedal, že v Green Bay počas poslednej sezóny nemal žiadne gap zodpovednosti a že mu defenzívny koordinátor Mike Pettine v podstate povedal, že mal pokrývať to, čo pred ním robili Za´Darius a Preston Smithovci, a mal to robiť tak, aby vyzerali že hrajú dobre. Taktiež mal dodať, že je kompletným inside linebackerom, ktorý dokáže ako NFL linebacker robiť všetci veci, a ktorý je silný najmä v zónach.

Keď si tieto jeho údajné slová preložíme, tak podľa jeho vlastných slov bola jeho úloha v tíme taká, že mal obranu pred snapom správne rozostaviť a následne pozametať všetky chyby, ktoré edge rushers pred ním spravili. Myslí si, že toto bola v roku 2019 jeho úloha, čo sa prejavilo v jeho štatistikách a zdaní, že jeho hra bola na úpadku. Čiže kvôli tomuto nezahrával toľko big plays a mal viacej tacklov v downfielde, ako mal údajne povedať.

Martinez mal ďalej povedať, že veľký dôvod, prečo podpísal práve s Giants je to, že tam na poste defenzívneho koordinátora pôsobí Patrick Graham. Graham v roku 2018 trénoval inside linebackerov práve v Green Bay Packers a Martinez povedal, že sa ich osobný vzťah počas sezóny 2018 zlepšil a boli si blízki.

MÁ MARTINEZ PRAVDU?

Jedna štatistika túto jeho údajnú „teóriu“ podporuje. Portál Pro Football Reference uvádza, že v roku 2018 zahrával celkovo 61 blitzov a zaznamenal najvyšší kariérny počet sackov (5). V roku 2019 sa počet jeho blitzov zmenšil na 24 pokusov a quarterbacka sackoval tri krát. No keď sa pozrieme na iné čísla, tak podľa Sports Info Solutions v poslednej sezóne missol 17 tacklov, čo bolo jeho kariérne maximum, keď si rok pred tým stanovil číslo missnutých tacklov na 12, a v roku 2017 na 16. V coverage si viedol takisto otrasne, keď Pro Football Reference uvádza, že v roku 2019 do svojej coverage pustil 84% skompletovaných prihrávok, pričom rok pred tým bol na čísle 74%. Portál Pro Football Focus uvádza, že jeho sezóna známka za coverage bola 64.1, čo stačilo len na 36. miesto medzi ILBs v NFL. Na 69 targetov pustil 58 catchov (84% skompletovaných prihrávok do jeho coverage) pre 500 yardov a pri takmer 600 passových snapoch mal len jednu zrazenú prihrávku.

Martinez povedal svoj názor na situáciu a na svoje schopnosti. Avšak počujeme ho sťažovať sa len na poslednú sezónu. No jeho futbalové limitácie boli zrejmé už aj pred tým a tieto jeho dôvody, prečo hral údajne zle, mi prídu ako výhovorky. Tým, že povedal, že bol v obrane Packers len „upratovačom“ môže vysvetľovať štatistku, že mal viacej tacklov v downfielde (Podľa Sports Info Solutions bola jeho priemerná hĺbka tacklov v poslednej sezóne 4.5 yardov), avšak ani náhodou to nevysvetľuje jeho obrovské limitácie v pass coverage, absolútnu neschopnosť dostávať sa z blokov a nedostatok atletickosti na to, aby bol kvalitným sideline-to-sideline linebackerom. Keď sa však pozerám na je historické štatistiky, tak mi tu niečo nesedí. Údajne hovorí, že jeho hĺbka tacklov bola preto taká zla, lebo bol v poslednej sezóne upratovačom a nemohol útočiť do gapov. Avšak toto je jeho priemerná hĺbka tacklov v každej sezóne počas pôsobenia v Green Bay – 2016: 4.5 yardov, 2017: 4.4 yardov, 2018: 4.0 yardov a 2019: 4.5 yardov. Čiže ak chcel byť Blake presný, upratovačom bol počas celej kariéry, nie len v poslednej sezóne – aspoň tak nám to hovoria čísla, o ktoré sa opiera.

Jeho nedostatky sa naplno ukázali v NFC Championship proti 49ers. Ako príklad uvediem jednu play. 49ers zahrávali pred end zone behovú play. Loptu dostal RB Mostert a Martinez sa ocitol v perfektnej situácii na line of scrimmage, aby zahral play, bol úplne neblokovaný, avšak Morsteta nedokázal tacklovať, ten si ho obehol a poľahky skóroval 9 yardový touchdown. V tejto situácii nebol „upratovačom“, ale prvým hráčom, ktorý mal zahrať big play na line of scrimmage, no totálne to domrvil.

Blake bol počas svojho pôsobenia v Green Bay veľkým sympaťákom, bol aktívny v charitatívnych činnostiach pre miestnu komunitu a na pick v 4. kole predčil všetky očakávania, ktoré sme do neho vkladali. Avšak tieto jeho slová ma nesmierne prekvapili. Aj keby to bolo pravda, a mal zohrávať len úlohu „upratovača“, tak túto úlohu odvádzal otrasne a úprimne, do tejto úlohy si vieme nájsť aj hráča, ktorý bude brať ročne jeden milión, a nie 10 melónov, pričom výkony budú porovnateľné. Blake tvrdí, že má skillset na to, aby sa okolo neho postavila obrana a otvorene povedal, že v Giants bude hrať lepšie, no problém je ten, že jeho futbalové schopnosti nie sú dostatočne hodnotné na to, aby okolo nich postavila moderná obrana v NFL. Aj keď nevylučujem prípad, že v obrane Giants bude hrať lepšie.

Plus to nie je o tom, ako si myslia ostatní fanúšikovia, že odišiel, tak ho teraz kritizujeme a chceme vyzerať oukej. Pravda je taká, že Martinez bol počas posledných dvoch sezón konštantne kritizovaný. Ja som si tieto jeho údajné slová vyložil ako výhovorky a väčšinou to je tak, že keď ste ILB a máte pred sebou kvalitných hráčov, tak by sa vám ako ILB malo dariť lepšie, nie ešte horšie. Oukej, v NFC Champinship zahrali Smithovci fakt zle, no po zbytok sezóny to bolo v ich podaní perfektné. Nie je schopný dostávať sa z blokov a zahrávať plays. Dokonca niekedy nezahrá play, aj keď je úplne neblokovaný. Osobne som toho názoru, že ILB za $10M na rok by sa mal vedieť dostávať z blokov. No a jeho coverage bola zlá ako za Pettina, tak aj za Capersa, aj keď istý čas sa zdalo, že sa zlepšuje, no to bola len akási fatamorgána, takto sa zhoršovalo percento skompletovaných prihrávok do jeho coverage – 62.5%, 70.9%, 73% a 84%.

UPDATE

Keď som už tento článok dopísal a šiel som ho vydať, tak som na Twitteri zazrel tweet nášho bývalého hráča a obrovského sympaťaká Ha Ha Clinton-Dixa, ktorý reagoval na tieto údajne slová a nášmu novinárovi Robovi Demovskymu z ESPN, ktorý repostol tweet od novinára Jordana Raanana, ktorý tieto informácie vypustil, odpísal, že Blaka pozná a on tieto slová nepovedal. Blake mu na to následne odpovedal so slovami: „Ďakujem HAHA, aspoň niekto ma pozná. Už som to upresnil!

Úprimne, Rolovi som hneď písal, že mi to je nejaké divné a zhodli sme sa na tom, že by sme na Blaka nikdy neboli povedali, že by bol schopný takto rýpať do svojho bývalého tímu a ak to je pravda, tak nás veľmi sklamal. No ako sa hovorí, bez vetra sa ani len lístok na strome nepohne. Som veľmi zvedavý, čo na to povie Mike Pettine na svojej prvej oficiálnej tlačovke. Corona tu môže byť aj najbližšiu celú dekádu. No som si na 110% istý, že keď sa to skončí, Pettine príde za mikrofón, tak mu bude okamžite položená otázka ohľadom Blaka Martienza. Toto sa neututle. Bart.